Frenk İncirinin Faydaları Nelerdir?

   15.11.2020
   Frenk İncirinin Faydaları Nelerdir?

   Frenk İncirinin Faydaları Nelerdir? Frenk inciri, yani halk arasında bilinen adı ile dikenli incir, bir kaktüs meyvesidir. Eşsiz bir lezzete sahip olan Frenk inciri, odlukça farklı bir meyvedir. Herkesin mutlaka tadına bakması gereken meyvelerden biri olan Frenk inciri aynı zamanda da çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu meyveyi asıl eşsiz kılan ise içerdiği vitamin ve minerallerdir. Eğer daha önce bu meyveyi hiç tatmamışsanız, o halde vakit kaybetmeden tatmanızı tavsiye ederiz. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler için son derece ideal bir meyvedir. Çünkü hem vücut yağ yakımına yardımcı olurken, hem de doyurucu özellikte olması nedeni ile uzun süre açlık hissi yaşamanızı engeller.

   Frenk İnciri Nedir?

   Frenk inciri, şeytan dili veya Hint inciri olarak ta bilinir. Daha çok kuzey Amerika’nın çeşitli bölgelerinde yetişmektedir. Frenk incirinin bilimsel adı pountia humifusa’dır. Ülkemizin ise Akdeniz kıyılarında yetiştiriciliği yapılmaktadır. Frenk inciri ilk olarak sarı güzel çiçeklere sahiptir. İncir ilk olarak koyu yeşil renkte iken, daha sonra turuncu ve kırmızı renge ulaşır. Meyvenin içi yumuşak ve sulu bir yapıdadır. Ancak içinde çok sayıda çekirdekleri de mevcuttur. Yerken tüm bu çekirdekleri çıkarmak mümkün olmadığı için meyve çekirdekleri ile beraber tüketilir. Ancak Frenk  incirinin dış yüzeyinde milyonlarca minik dikenler vardır. Bu dikenlerin bazıları gözle görünse de pek çoğu gözle görülemeyecek kadar küçük ve incedir. Dolayısı ile Frenk incirini yerken özenli olmakta fayda vardır.

   Frenk İncirinin Besin Değeri Nedir?

   Frenk inciri bir kaktüs meyvesidir. Bu nedenle bahçe meyvelerine göre daha fazla vitamin ve mineral içerir. Çünkü meyve doğada kendiliğinden yetiştiği için üzerinde gdo gibi zararlı etmenler barındırmaz. Frenk incirinin besin değeri ise;

   • Frenk inciri bol miktarda lif içeriğine sahiptir.
   • C vitamini,
   • B2 vitamini,
   • Potasyum,
   • Magnezyum,
   • Kalsiyum, gibi çeşitli vitaminler bakımından insan sağlığına katkıda bulunur.

   Frenk İncirinin Faydaları Nelerdir?

   Başta kilo kontrollerine fayda sağlayan Frenk inciri, gün boyunca tok kalmanıza yardımcı olurken vücudunuzu daha dinç ve daha enerjik hissetmenizi de sağlayacaktır. Bununla beraber Frenk incirinin faydaları ise;

   • Frenk inciri günlük yaşamın verimini artırır.

   Pek çok kişi gün içinde kendini daha halsiz ve daha yorgun hissedebiliyor. Bunun nedeni ise vücudun hazır gıdaları çok fazla tüketmesidir. Ancak Frenk inciri tüketildiğinde kendinizi daha enerjik, daha sağlıklı ve daha dinç hissedebilirsiniz. İş yaşamınızda ve sosyal yaşamınızda tüm koşuşturmalarınız daha verimli geçecektir.

   • Frenk inciri ile daha kısa sürede kilo problemlerinizi yenebilirsiniz.

   Dikenli incirin nerede ise %80’i sudan oluşur. Yani lif bakımından da zengin içeriğe sahip olan Frenk inciri ile daha hızlı kilo verebilirsiniz. Buna ek olarak, tokluk hissi de verir. Yani iştahı çok fazla olan kişiler için en ideal besinlerden biridir.

   • Frenk inciri tam anlamı ile bir c vitamini deposudur.

   Bu meyve iyi bir c vitamini deposudur. Dolayı ile vücudu her türlü hastalığa karşı hazırlar ve dışarıdan gelebilecek tüm hastalıklara karşı korumaya alır. Hal böyle olunca mikrop ve virüs gibi etmenlere karşı kendinizi korumaya almış olursunuz. Ayrıca c vitamini cilt görünümünü daha parlak ve daha pürüzsüz hale getirir. Yani, hem vücut sağlığı açısından hem de cilt sağlığı açısından gerekli olan yüksek orandaki c vitaminini Frenk incirinde bulabilirsiniz.

   • Frenk inciri vücut için gerekli olan antioksidanları içerir.

   Antioksidan değeri yüksek olan meyvelerden biri de Frenk incidir. Hem doğal ortamda yetişmesi hem de bitkinin vitaminlerini bünyesinde bulundurması sayesinde insan sağlığı için gerekli olan antioksidanlar sayesinde hücre yenilenmesine yardımcı olur. Bu sayede genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların hücrelere verdiği tahribatı engeller. Yine hasarlı hücrelerin çoğalıp yayılmasını da önler. Bu da kansere karşı etkili  olduğu anlamına gelir. Eğer kanser gibi son derece zorlu hastalıklarla savaşıyorsanız, düzenli bir şekilde Frenk inciri tüketmeniz tavsiye edilir. Ayrıca böbreklerde ve vücudun diğer organlarında biriken toksinlerin kısa zamanda vücuttan atılmasını sağlar.

   • Frenk inciri sindirim sorunları ile savaşır.

   İçermiş olduğu lifler sayesinde bağırsaklarda oluşabilecek her türlü kabızlık ve bakteri sorunları ile savaşır. Ancak bağırsak sorunlarınıza çözüm olarak Frenk inciri kullanmak isterseniz, düzenli tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Bağırsak florasının düzenlenmesine ve bağırsaklarda biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

   • Frenk inciri kadın hastalıkları ile savaşır.

   Özelikle rahim kanseri, yumurtalıklarda kist gibi sorunları olan kişiler mutlaka Frenk incirinin tüketimine özen göstermesi gerekir. Bu sayede kadın hastalıkları gibi durumlardan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bu nedenle Frenk incirinin kadınlar tarafından daha çok tüketilmesi önerilir.

   • Frenk inciri kolesterol seviyesini dengeler.

   Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen en büyük problemlerden biri kolesterol sorunlarıdır. Kolesterolü dengede tutamayan kişilerde kalp krizi riski daha fazla görülür. Bu gibi durumların önüne geçmek amacı ile Frenk incirini bolca tüketmenizde fayda vardır. Ayrıca damarların içini temizleyerek, kan akışının daha aktif ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

   Frenk İncirinin Cilde Faydaları

   Son zamanlarda aleo vera hakkında pek çok bilgiler yayılmış ve cilt üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Tıpkı aleo vera gibi  bir kaktüs olan Frenk inciri de cilde pek çok fayda sağlamaktadır. Hatta yapılan bilimsel araştırmalar Frenk incirinin aleo veraya göre cilde daha faydalı olduğu yönündedir. Dolayısı ile cilt üzerinde mucizelere imza atacak bu meyvenin kullanımı ihmal edilmemelidir. Frenk incirinin cilde faydaları ise;

   • Frenk inciri, cildin daha sağlıklı ve daha dinamik görünmesini sağlar.
   • Tam bir yaşlanma karşıtı meyvedir. Yani yaşlılık belirtileri en aza indirerek, cilt kırışıklıklarının derinleşmesini önler. Ve yine ciltte oluşabilecek kırışıklıkları önler. Dolayısı ile 40 yaş üstü herkesin Frenk inciri tüketmesi ve cilt maskesi yapması tavsiye edilir.
   • Frenk inciri göz altı torba ve göz altı morluklarını yok eder. Çok fazla bilgisayar başında kalan kişilerde, uyku problemi yaşayan kişilerde ve vücudunda bazı vitaminleri eksik olan kişilerde göz altı morlukları ve torbaları oluşabilir. Bu gibi göz sağlığını ve göz güzelliğini etkileyecek durumları Frenk inciri ile durdurabilirsiniz.
   • Yağlı saç bakımında oldukça önemli yere sahiptir. Saçların ağrılaşıp yağlanmasının önüne geçer.

   Frenk İncirinin Zararları Nelerdir?

   Frenk inciri son derece faydalı besinlerden biridir. Ancak fazla tüketildiğinde vücutta istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle içindeki çekirdekler bağırsakların tıkanmasına neden olabilir. Buna ek olarak karın ağrısı ve mide bulantısı gibi durumların da ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sebeple günde iki adet Frenk inciri tüketmek yeterli olacaktır.

   Frenk İnciri Nasıl Tüketilir?

   Frenk incirini yemek biraz zahmetli olabilir. Çünkü bu meyvenin üzerinde milyonlarca irili ufaklı dikenler mevcuttur. İlk olarak bu dikenlerden meyveyi temizlenmeniz gerekir. Bunun için bir kova suyun içinde birkaç saat Frenk incirini bekletmeniz tavsiye edilir. Daha sonra bir bıçak yardımcı ile meyvenin dış kabuğu soyulur. Taze olarak tüketimi yapılabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet