Frambuaz Nedir? Faydaları Nelerdir?

   25.11.2020
   Frambuaz Nedir? Faydaları Nelerdir?

   Frambuaz Nedir? Faydaları Nelerdir? Rengi ile ve muhteşem tadı ile insanları büyüleyen  meyvelerden biri de frambuazdır. Halk arasında ahududu olarak ta bilinen frambuaz, daha çok pasta ve tatlılarda görülmektedir. Hemen herkesin sevdiği ve eşsiz bir lezzete sahip olan bu meyve ormanlık alanlarda yetişen böğürtlen bitkinini aşılı halidir. Yani böğürtlenden daha büyük bir forma ve daha açık renkli bir yapıya sahiptir. Bir orman meyvesi olarak bilinen frambuaz, son zamanlarda daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Bunun nedeni ise vücuttaki bazı hastalıklara iyi gelmesidir. Başta antioksidan değeri yüksek olan frambuaz, aynı zamanda bakterileri yok etme özelliği sayesinde de çok şifalı olarak bilinir. Eğer siz de bu doğa harikası meyvenin hakkında daha detaylı bilgelere ulaşmak isterseniz, sizler için rehber niteliğinde olan bu yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

   Frambuaz Nedir?

   Frambuazın bir diğer adı ahudududur. Gülgiller ailesine ait olan bu meyvenin ağacı çalı formunda olup, dikenli bir yapıya sahiptir. Açık alanlarda, yol kenarlarında ve daha çok ormanlık alanlarda yetişmeyi seven frambuaz, ilk bahar aylarında küçük küçük çiçekler açar. Yaz mevsiminin ilk aylarında ise meyveleri büyür ve yaz sonu hasadı yapılır. Vahşi bir bitki olan frambuaz, çok kolay bir şekilde çoğalma özelliğine sahiptir. Ayrıca ticari amaçla yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Çünkü frambuaz sadece hazır gıdalara tat ve aroma vermekle kalmayıp, bazı kozmetik alanında da çok fazla kullanılan bitkilerden biridir. Özellikle cilde nem hapsetme özelliği sayesinde nemlendirici kremlerde ve çeşitli losyonların içinde kullanılmaktadır. Buna ek olarak antiseptik özeliği ile bazı temizlik ve sabun ürünlerinde de sıkça kullanılmaktadır.

   Frambuazın Besin Değeri Nedir?

   Daha çok doğada kendiliğinden yetişen bitkilerin en büyük özelikleri anti  – kanser, anti septik ve antioksidan içeriği bakımından zengin olmalarıdır. Ayrıca doğal ve katkısız oldukları için çeşitli hastalıkların tedavisinde de sıklıkla kullanılması tavsiye edilir. Frambuazın besin değeri ise;

   • 100 gram frambuazda yaklaşık olarak 25 kalori bulunur,
   • Kalsiyum,
   • C vitamini,
   • Protein,
   • Karbonhidrat,
   • Lif,
   • Bol miktarda su,

   Frambuazın Faydaları Nelerdir?

   Frambuaz faydaları bakımından üstün bir özelliğe sahiptir. Kanser çeşitleri üzerinde, iç organ temizliğinde ve cilt sağlığı üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Bu nedenle sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca meyveye kırmızı, pembe, mor ve siyah rengini veren renk pigmeleri çeşitli bulaşıcı hastalıkların önlenmesine de katkı sağlamaktadır. Özellikle cinsel sorunlarda ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarda mutlaka frambuaz tüketilmesi tavsiye edilir. Frambuazın faydaları ise;

   • Frambuaz içerdiği oksidatif stresi önleyen içerikler sayesinde kansere karşı mücadele eder.

   Frambuaz diğer tüm doğal ve orman meyveleri gibi kanserle mücadele eden harika bir meyvedir. Her türlü kanser hastalığı ile savaşır. Ancak mesane kanserine karşı ve prostat kanserine karşı daha büyük bir etkiye sahiptir. Dolayısı ile çağımızın en büyük sorunu olan kansere karşı günlük bir porsiyon frambuaz tüketilmesi önerilir.

   • Frambuaz bağışıklık siteminin güçlü olmasına yardımcı olur.

   Özellikle günümüzde yaygınlaşan çeşitli salgın hastalıklar, pek çok kişinin ölümüne neden olmaktadır. Gerek bulaşıcı hastalıklara karşı gerekse dışarıdan gelebilecek her türlü hastalıklara karşı bolca frambuaz tüketilmesi gerekmektedir. C vitamini bakımından ve çeşitli mineraller bakımından zengin olan frambuaz sizi tüm hastalıklara karşı etkili bir şekilde koruma altına alacaktır. Yaz aylarında taze frambuaz tüketebileceğiniz gibi kış aylarında ve diğer aylarda frambuaz çayını tüketebilirsiniz.

   • Frambuaz unutkanlığa iyi gelirken daha iyi bir beyin sağlığına kavuşmanıza yardımcı olur.

   Hafızayı güçlendiren bitkilerden biri de frambuazdır. Özellikle koyu renkli olan frambuaz çeşitleri, beyinde oluşabilecek her türlü hasarın önüne geçerken, beyin sağlığını da en iyi şekilde koruyacaktır. Bu nedenle sıkça unutkanlık ve düşünme zorluğu çeken herkese frambuaz tüketmeleri tavsiye edilir.

   • Frambuaz hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

   Adeta olağan üstü bir lif kaynağına sahip olan frambuaz hızlı ve etkili bir şekilde kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Midede uzun süre kalarak, kendinizi daha tok hissedebilir ve  iştahınızı frambuaz sayesinde kontrol altında tutabilirsiniz. Bu nedenle eğer diyet yapıyorsanız mutlaka diyet listenizde frambuazı eklemeniz tavsiye edilir.

   • Frambuaz cilt üzerinde oluşan çizgilerin dolmasına yardımcı olur.

   Frambuaz cilt bakımında yıllardır kullanılan meyvelerden biridir. Özellikle cilt çizgilerini doldurduğu için daha genç ve daha bakımlı bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olur. Özellikle pek çok ünlü kozmetik markası cilt kremlerinde ve cilt maskelerinde sıklıkla frambuaza yer vermektedir. Çünkü frambuazın cilt üzerindeki etkileri çeşitli araştırmalar ve testler sonucunda ispat edilmiştir. Bu nedenle yaşlanma karşıtı olarak ve daha parlak bir cilt yapısına kavuşmak isteyenler mutlaka frambuazdan faydalanmalıdır.

   • Frambuaz cilde nem dengesi sağlar.

   Cilt kuruluğu daha çok kış  ve bahar mevsimlerinde görülse de aslında yaz aylarında da sıklıkla görülür. Yani her mevsim cildimizin neme ihtiyacı vardır. Dolayısı ile sadece nemlendirici kremler ya da losyonlar cildi nemlendirmek için yeterli olmayacaktır. Eğer etkili ve derinlemesine bir cilt nemlendirmesi sağlamak istiyorsanız, mutlaka frambuaz tüketimine özen göstermeniz gerekir. Ayrıca göz çevresi ve diğer cilt bakımı için frambuaz içerikli ürünler seçmeniz de sizler için daha avantajlı olacaktır.

   • Frambuaz ağrı kesici özelliğe sahiptir.

   Genelde kırmızı renkli meyveler ve doğada kendi kendine yetişen meyvelerin bilinen en iyi yanı ağrı kesici özellikte olmasıdır. Frambuaz da ağrı kesici özellikleri olan bir meyvedir. Bu nedenle hafif baş ağrılarında, göz ağrılarında ve eklem ağrılarında etkisi oldukça fazla olduğu için uzman kişiler tarafınca tüketilmesi önerilir. Bunun dışında frambuaz yaprakları da kaynatılıp bitki çayı şekilde tüketildiğinde yine bazı vücut ağrılarının da önüne geçer. Bu sayede daha verimli ve daha kaliteli bir yaşam tarzına ulaşabilirsiniz.

   • Frambuaz cinsel sağlık sorunların kullanılır.

   Afrodizyak etkisi sayesinde, cinsel gücü ve cinsel isteği artırır. Erkeklerde sperm kalitesini artırırken kadınlarda doğurganlık oranını yükseltir. Yani gebelik planlayan her çifte düzenli olarak frambuaz tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

   • Frambuaz saç sağlığında önemli bir yere sahiptir.

   Şampuanlarda ve diğer saç ürünlerinde sürekli olarak frambuaz görmekteyiz. Bunun nedeni ise frambuazın saçlara sağladığı katkılardır. Saç dökülmelerini önlerken, daha sağlıklı ve daha hacimli bir saç yapısına ulaşmanıza da yardımcı olur. Özellikle kırılarak ve koparak saç dökülmelerinde daha büyük bir iyileştirici güce sahiptir. Daha ipeksi ve daha canlı bir saç yapısına ulaşmak isterseniz, doğa frambuaz şampuanları kullanabilir ve yine frambuazı doğrudan tüketebilirsiniz. Buna ek olarak sarı saç boyalarından arta kalan çiğ sarı veya turuncu görünümü de alarak, daha yumuşak sarı tonları elde etmenize yardımcı olur. Yapmanız gereken ise frambuaz alıp, iyice ezdikten sonra bir miktar yani saçınızın uzunluğuna göre saç kremi ile karıştırıp saçlarınıza sürmek olacaktır.

   Frambuazın Zararları Nelerdir?

   Frambuazın zararları; ciltte pul pul dökülme, kaşıntı ev kızarıklık meydana gelmesidir. Ayrıca ishal ve mide bulantısı gibi sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden hem daha dikkatli tüketmeniz hem de yeteri miktarda tüketmeniz önerilir.

   Frambuaz Nasıl Tüketilir?

   Frambuaz taze bir şekilde tüketilebileceği gibi reçel, marmelat veya meyve suyu şeklinde de tüketilebilir. Buna ek olarak, tatlılarda süs ve aroma vermesi için de kullanımı yapılır. Frambuaz kurutulduğunda ise bitki çayı olarak kullanılmaktadır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet