Folik Asit Nedir? Folik Asit Vitaminler

   17.05.2020
   Folik Asit Nedir? Folik Asit Vitaminler

   Makalede Neler Var

   Folik Asit Nedir? Folik Asit Vitaminler Folik asit, insan yapımı bir folat formudur. Folat, B9 vitaminidir. Folat, bazı meyve, sebze ve fındıklarda doğal olarak bulunur. Folik asit ise takviyelerde ve takviye edilmiş gıdalarda bulunur. Folik asit, diyet folatından önemli ölçüde daha fazla biyoyararlıdır. Folik asidin biyoyararlanımının, takviye olarak alındığında %100 ve takviye edilmiş gıdalarda %85 olduğu varsayılmaktadır. Folik asidin en önemli rolü yeni doğanda nöral tüp defektlerini önlemektir. Ayrıca cilt ve saç sağlığını geliştirebilir.

   Folik Asidin Faydaları Nelerdir?

   Gıdalardaki folat ve takviyelerde folik asit, vücudunuzdaki birkaç kritik biyokimyasal reaksiyonu denetler. Bu vitamin kırmızı kan hücrelerinin sentezinden sorumludur. Anemi, kardiyovasküler ve böbrek hastalıklarını önler. Folik asidin faydaları genel olarak şunlardır:

   • Folik Asit Bebeklerde Nöral Tüp Defekti Riskini Azaltır

   Nöral tüp defektleri (NTD’ler) merkezi sinir sisteminin (CNS) yaygın kompleks konjenital malformasyonlarıdır. Bunlar, embriyo oluşumu sırasında (embriyogenez) nöral tüp kapanmasının başarısız olmasından kaynaklanır. Açık NTD ile doğan bebeklerin sadece %1’i engelli değildir. Bu bebekler genel olarak cildin anestezisine, kalça, diz ve ayak anormalliklerine sahiptir.

   Yürüme kabiliyetleri azalmış, bağırsak ya da mesane kontrolü çok az veya hiç yok ve sık sık cerrahi müdahale gerektiriyor olabilirler. Randomize yapılan çalışmalar, etkilenen gebeliği olan tüm kadınlara folik asit takviyesini kesin olarak önermektedir. Ayrıca, bu vitamin metilasyon yolunda rol oynar. Birkaç enzimin ve proteinin metilasyonu, nöral tüp düzeneği için gerekli olabilir. Uzmanlar, akla gelebilecek tüm kadınların her gün 400 mikrogram folik asit tüketmesini önermektedir. Bununla birlikte, kadınların sadece 30’u takviyeyi titizlikle takip edebilmektedir.

   • Folik Asit Kardiyovasküler Hastalıkları Önler

   Yapılan araştırmalar, bir amino asit olan homosisteinin kardiyovasküler hastalıklardaki rolünü vurgulamaktadır. Kanınızdaki orta derecede yüksek homosistein seviyeleri bile kardiyovasküler riskini arttırır. Somut sonuçlara henüz ulaşılmamış olsa da folik asit, tedaviye fayda sağlayan besin maddelerinden biri olabilir. Folik asit ayrıca aterosklerozu önleyebilecek arterlerin kalınlığını azaltır.

   • Folik Asit Kanser Riskini Azaltır

   Folat, DNA ile RNA sentezi, metilasyon ve hücre farklılaşmasında önemli bir role sahiptir. Tüm bunlar, vücudunuzun sağlıklı bir şekilde çalışması için son derece önemlidir. Bu moleküler anormalliklerin ortak bir tezahürü ise kanserdir. Kanserin, DNA hasarından ve hatalı ya da kontrolsüz gen ekspresyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir. DNA ile RNA sentezi ve metilasyonundaki rolü nedeniyle, yetersiz folat alımının kansere katkıda bulunması mümkündür. Nükleotidlerin yetersizliği ve DNA onarım hasarının kontrol edilememesi tümör gelişimini tetikleyebilir. Yapılan deneysel kanıtlar, folat eksikliğini bölgeye özgü kanserlerle ilişkilendirir. Bu nedenle, folat açısından zengin meyve ve sebzeler yemek kanser insidansını azaltabilir. Folik asit takviyeli gıdaya sahip olmak iyi bir halk sağlığı önlemi olabilir.

   • Folik Asit Kadınlarda ve Çocuklarda Anemiyi Tedavi Edebilir

   Folik asit, yeni kırmızı kan hücrelerinin (RBC’ler) oluşturulmasına yardımcı olur. Kırmızı kan hücreleri, vücudunuzun tüm bölgelerine oksijen taşır. Vücudunuz yeteri oranda kırmızı kan hücresi yapmazsa, (megaloblastik) anemi gelişebilir. Folik asit eksikliği olan kadınlarda, anemi gelişme olasılığı benzerlerine göre %40 daha fazladır. Bu durum, folatın RBC’lerin (eritropoez) sentezindeki önemini göstermektedir. Bu nedenle folik asit takviyesi, anemiyi azaltabilir. Yaşlı ve hamile kadınlar için gereklidir. Menstrüel kan kaybı ve daha yüksek besin talebi yıllarından dolayı daha yüksek anemi şansına sahiptirler.

   • Folik Asit Tüketmek Hamilelik ve Doğum Sırasında Önemlidir

   DNA ve protein sentezi için hayati önem taşıdığından dolayı folat, fetal büyüme ve gelişmede birincil role sahiptir. Bu nedenle hamile kadınlarda folat için artan bir talep vardır. Yeterli folik asit varlığında, embriyonik hücreler bölünür ve dokulara ve organlara ayrılır. Nöral tüp, oluşacak en eski yapılardan biridir. Bu yapı ilk başta düzdür, ancak gebe kaldıktan sadece bir ay sonra bir tüpe kalıplanır. Nöral tüp, beyin ve omurilik olmak üzere gelişir. Yeterli folik asit olmadan, bu yapıdaki hücreler düzgün büyüyemez ve bu tüpün omurgaya ve beyne metamorfozu eksik kalır. Bu durum, nöral tüp defektlerine yol açar. Ayrıca, gözlemsel çalışmalar doğum sırasında folatın gerekli olabileceğini düşündürmektedir. Folik asit takviyesi erken doğumu önleyebilir. Ayrıca düşükler, ölü doğumlar ve çoğul gebelikler gibi durumlara karşı da koruma sağlayabilir.

   • Folik Asit Polikistik Over Sendromunu (PCOS) Yönetmeye Yardımcı Olur

   Polikistik over sendromu, çocuk doğurma yaşındaki kadınların en az %10 ile 15’ini etkilemektedir. Hormon tedavisi, yaşam tarzının değişmesi ve diyet bu soruna yardımcı olabilir. Bu sorundan muzdarip olan kadınlar, daha fazla folik asit, D, C ve B12 vitaminleri ile beraber diyet lifi, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko almalıdır. Toplam yağlar, doymuş yağ asitleri ve kolesterol tüketimini azaltmalıdırlar. Çünkü bu gıdalar diyabeti tetikleyebilir. Sonunda yumurtalıkların işlev bozukluğunu kötüleştirebilirler. Tüp bebek tedavisi gören hastalar, folik asit alımından sonra daha iyi döllenme oranı ve embriyo kalitesi gösterdi. Folik asit ayrıca, birkaç kadında yumurtlamayı düzeltti.

   • Folik Asit Saç Dökülmesini Kontrol Eder

   Folat, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur ve vücudunuza oksijen taşınmasını kolaylaştırır. Aynı şeyi saç yapım dokuları için de yapabilir. Folat, saç folikülü hücrelerinin çoğalmasını uyarabilir. Saçın grileşmesini önleyebilir ve kafa derisindeki sebum bezlerinin çalışmasını düzenleyebilir. Pancar, lahana, brüksel lahanası, yeşil bezelye, beyaz fasulye, kuşkonmaz ve yumurta, kadınlarda folat düzeylerini arttırabilir.

   • Folik Asit Depresyon ve Kaygı ile Başa Çıkmaya Yardımcı Olur

   Folatın ana işlevlerinden biri metilasyon reaksiyonlarını sağlamaktır. Çoğu biyomolekülün biyolojik olarak aktif olabilmesi için metillenmesi gerekir. Folat ya da folik asit, 5-metil THF’nin aktif formu, metil kalıntıları ekler ve bu reaksiyonları tetiklemeye başlar. Bu aşamada yeterli folata ihtiyaç olacaktır. Düşük folat düzeylerinin şiddetli ve uzun süreli depresyon ile beraber anksiyete ataklarına neden olabileceği kanıtlanmıştır. Folatın yardımcı olabileceği başka bir yol da homosistein düzeylerini azaltmaktır. Vücuttaki yüksek homosistein seviyeleri, beyin ve CNS’de oksidatif strese neden olur. Folik asit takviyesi homosistein ve oksidatif stres seviyelerini düşürebilir.

   • Folik Asit Böbrek Hastalığını Tedavi Eder ve Böbrek Fonksiyonunu İyileştirir

   Kronik böbrek hastalığı olan hastaların %85’inde hiperhomosisteinemi (homosistein birikimi) görülür. Bu durum, böbrek fonksiyon bozukluğu nedeniyle olur. Hiperhomosisteinemi de kötü kardiyovasküler ve böbrek sağlığının bir göstergesidir. Hiperhomosisteinemiyi kontrol etmenin bir yolu da folik asit takviyesi almaktır. Homosisteinin metiyonine (başka bir amino asit) dönüştürülmesinde folik asit ya da folat son derece önemlidir. Folat yetersizse yeterli oranda dönüşüm olmaz, homosistein seviyeleri artar ve sonuç olarak böbrekler etkilenir. Yapılan çalışmalar, folik asit takviyesinin sadece homosistein seviyesini azaltabileceğini, ancak normalleştiremeyeceğini belirtmektedir.

   Folik Asit Vitamin Kaynakları

   Folik asit vitamin kaynakları şunlardır:

   • Brokoli
   • Kuşkonmaz
   • Karaciğer
   • Avokado
   • Soya fasulyesi
   • Roka
   • Börülce
   • Muzlar
   • Domatesler
   • Papaya
   • Turunçgiller
   • Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler
   • Ispanak
   • Güçlendirilmiş Tahıllar
   • Mercimek
   • Bamya
   • Brüksel Lahanası
   • Karnabahar
   • Pancar
   • Mısır
   • Havuç
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet