Fesleğenin Faydaları Ve Zararları

   19.11.2020
   Fesleğenin Faydaları Ve Zararları

   Fesleğenin Faydaları Ve Zararları Hoş kokusu ve farklı bir aroması ile damakları şenlendiren sinir sistemine iyi gelen fesleğen mutfakların olmazsa olmazı baharatlardan bir tanesidir. Hal böyle olunca fesleğeni yakından tanımak ve tüm şifalarından sonuna kadar faydalanmak doğru olacaktır. Fesleğen hazır gıdaların içinde ve ünlü aşçıların malzeme listesinin başında gelir. Buna ek olarak, kozmetik sektöründe de sıkça karşımıza çıkmaktadır.

   İçerdiği uçucu yağlar sayesinde eklem ağrıları, kemik ağrıları ve cilt bakımı için yeri doldurulamaz bir nimet olan fesleğen ayrıca süs bitkisi olarak ta kullanılmaktadır. Nazik ve naif yapısı ve keskin kokusu ile ideal bir sinek ve haşere kovar olarak kullanılması da uygundur. Eğer bu nazik bitkinin hakkında, vücuda ve cilde verdiği şifalar hakkında daha detaylı bilgiler elde etmek isterseniz o halde fesleğenin faydaları ve zararları adılı yazımızı okuyabilirsiniz.

   Fesleğen Nedir?

   Babagiller ailesinin bir üyesi olan ve aromatik bitki çeşitlerinden biri olan fesleğen, yüz yıllardır insanların ilaç ve cilt sağlığı için kullandığı bitkilerden biridir. Bitkinin en önemli özelliği ise uçucu yağlar bakımından zengin olmasıdır. Bitkinin dünyaya yayılış serüveni ise ipek yolu ticaretine dayanır. Asya topraklarından ipek yolu ile tüm dünyaya yayılmıştır. Osmanlı mutfaklarında da hem et yemeklerine hem de çeşitli şerbetlerin içine sıkça kullanılmıştır. Sağlam ve köklü bir geçmişe sahip olan fesleğen evlerde saksı çiçeği olarak ta yetiştirilmektedir. Bitkinin çiçekleri beyaz ila mor renklerde kendini gösterir. Ayrıca çiçek kısmı yapraklarına göre daha yoğun kokular içerir. Bilhassa yaz mevsiminde mutlaka her evde bulunması önerilir.

   Fesleğenin Besin Değeri Nedir?

   Fesleğen, tek yıllık yeşil bir bitkidir. Ancak sağladığı yararlar bitkinin daha özel olmasına yardımcı olmuştur. Dolayısı ile fesleğen ile ilgili çeşitli klinik araştırmalar da yapılmış ve fesleğenin besin değeri hakkında geniş bilgilere ulaşılmıştır.

   • 100 gram fesleğende 233 kcal kalori mevcuttur.
   • Lif,
   • Karbonhidrat,
   • Demir,
   • Kalsiyum,
   • A ve c vitamini,
   • Protein,
   • Potasyum,

   Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

   Fesleğen her bakımdan insan yaşamını kolaylaştıran bitkilerden biridir. Ayrıca sağladığı faydalar sayesinde, cilt hastalıklarında, sindirim sorunlarına, eklem ve kemik ağrılarına hatta ağız sağlığına kadar pek çok alanda fayda sağlamaktadır.

   • Fesleğen mide bulantısı ve hazımsızlığı giderir.

   İçerdiği aromatik kokular sayesinde ve lif içeriği sayesinde mide hastalıklarına, hazımsızlık gibi sorunlara iyi geldiği bilinir. Ayrıca mide bulantısını çok kısa bir süre içinde geçirir. Ağır ve yağlı yemeklerden sonra taze fesleğen tüketimi yaparak daha rahat bir hazım sürecinin içine girebilirsiniz. Kış aylarında ise hem mide bulantıları için hem de sindirim sorunları için fesleğen çayı tüketilmesi önerilir. Elbette fesleğenin mide için faydaları sadece tüm bunlarla da sınırlı değildir. Fesleğen aynı zamanda mide kanserine karşı, mide duvarının incelmesine karşı ve mide yaralarının ilerlemesine karşı çok büyük koruyucu bir doğal üründür. Her türlü mide sorunları için kullanılabilir.

   • Fesleğen gaz ve kabızlık gibi sorunların üstesinden gelir.

   Bağırsaklarda yaşanan en büyük sorunlardan biri de gaz sancıları ve kabızlıktır. Bu gibi durumlar kişilerin günlük yaşamlarını derinden etkiler. Eğer gaz ve kabızlık gibi sorunlarınız varsa yemeklerinizin için bir miktar kuru fesleğen kullanabilirsiniz. Aşırı gaz ve kabızlık durumlarında ise gün içinde birkaç fincan fesleğen çayı tüketebilirsiniz. Bu durumda karın şişlikleri gibi sorunlarla daha kolay bir şekilde başa çıkabilirsiniz.

   • Fesleğen yaşlanmanın önüne geçer.

   Fesleğen düzenli tüketildiğinde hücre yenilenmesine yardımcı olacaktır. Hücreleri içeriden besleyerek daha canlı ve daha sağlıklı olmalarına yardımcı olur.

   • Fesleğen vücuda ferahlık verir.

   Fesleğenin en sevilen yanlarından biri vücuda ferahlık vermesidir. Sıcak yaz aylarının hararetini bir bardak fesleğen çayı içerek geçirebilirsiniz. Ayrıca salataların içine fesleğen eklediğinizde de vücudunuzda ferahlama meydana gelecektir. Özellikle menopoz dönemindeki bayanların en büyük sorunlarından biri ateş basması ve bunalımdır. Bu gibi zorlu süreçleri fesleğen ile daha kolay atlatabilirsiniz. Menopoz döneminde çok fazla fayda sağlayacağı için mutlaka herkesin düzenli bir şekilde kullanması önerilir.

   • Fesleğen harika bir antiseptik özelliğe sahiptir.

   İçerdiği ensansiyel uçucu yağlar sayesinde, vücutta ve deri üzerinde oluşan her türlü iltihabın ortadan kalkmasına fayda sağlar. Özellikle kış mevsimlerinde daha sık yaşanan üst solunum yolu enfeksiyonlarında mutlaka fesleğen çayından faydalanılması önerilir. Sinüzit hastalıklarında sinüs kanallarının açılmasına yardımcı olurken baş ve ense ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

   • Fesleğen damar duvarlarının esnek olmasına yardımcı olur.

   Anti bakteriyel özellikte olan fesleğen, damarların temizlenmesine yardımcı olur. Damarların esnek ve sağlam bir şekilde işlev görmesini sağlar. Dolayısı ile kalp- damar hastalarının sıkılıkla fesleğen kullanması önerilir. Ayrıca kalp krizi risklerini de düşürür.

   • Fesleğen migren ataklarını hafifletir.

   Bilindiği üzere fesleğen gibi aromatik bitkilerin ağrı kesici ve iltihap önleyici etkileri vardır. Dolayısı ile migren ağrıları başta olmak üzere tüm baş ağrılarına iyi gelir. Eğer fesleğen ataklarınız başlamadan önce fesleğen  çayı içerseniz süreci daha hafif atlatabilirsiniz. Ayrıca alın ve şakak bölgelerine fesleğen yapı ile masaj yaptığınızda, baş ağrılarının hafiflediğine şahit olacaksınız. Bunun dışında stres, uykusuzluk gibi tüm olumsuz durumlarla da savaşır. Stresli bir günün ardından hafiflemek ve serinlemek için bir fincan fesleğen çayı içebilirsiniz. Uyku öncesi yatak odanıza ve yastıklarınıza birkaç damla fesleğen yağı damlattığınızda daha rahat ve daha huzurlu bir uyku sürecine girmenize katkı sağlayacaktır.

   • Fesleğen bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.

   İçerdiği bol antioksidanlar sayesinde ve c vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına yardımcı olur. Özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde düzenli bir şekilde tüketeceğiniz fesleğen sayesinde gribal enfeksiyonlara karşı ve diğer hastalıklara karşı vücudunuzu koruma altına alabilirsiniz.

   • Fesleğen ağız kokusuna iyi gelir.

   Gerek mide hastalıkları nedeni ile gerekse ağız içinde oluşan bri takım sorunlar nedeni ile yaşanan ağız kokuları için fesleğen tüketebilirsiniz. Eğer ağız kokularınız midedeki bir hastalıktan dolayı ortaya çıkıyorsa bunun için günlük bir bardak fesleğen çayı tüketebilirsiniz. Birkaç gün sonra bu şikayetiniz hafifleyerek ortanda kalkacaktır. Ancak ağız kokunuz ağız içinde oluşan bakteri birikmesinden, çürük dişlerin varlığından veya diş eti iltihaplarından dolayı ortaya çıkıyorsa burada fesleğen çiğneyebilirsiniz. Fesleğen çiğnemek hem ağız içi hijyeni sağlarken ağızda biriken bakterilerin azalmasını sağlar ve ağız kokularının ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

   • Sinek ve böcek ısırmalarına karşı fesleğen kullanımı yapabilirsiniz.

   İyi bir antiseptik özellikte olan fesleğen ile sinek ve böcek ısırmalarında yaşanan acıyı en aza indirebilirsiniz. Eğer haşere ısırmalarına karşı fesleğen kullanmak isterseniz yapmanız gereken şey oldukça basittir. Fesleğen çayını bir pamuk yardımı ile böcek ısırıklarının üzerine pansuman yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca evinizin belli bölgelerinde saksıda fesleğen yetiştirirseniz, sinek ve diğer böcekleri evinizden uzak tutabilirsiniz.

   • Fesleğen eklem ve kemik ağrılarına iyi gelir.

   İçerdiği vitamin ve uçucu değerli yağlar sayesinde eklem ağrılarının ve kas ağrılarının en aza inmesine yardımcı olur. Burada yapmanız gereken ise ağrıyan bölgelere bir miktar fesleğen yağı sürmek olacaktır. Ayrıca fesleğen tüketimi yaptığınızda içerdiği kalsiyumlar sayesinde daha sağlam bir kemik yapısına kavuşabilirsiniz.

   Fesleğenin Cilde Faydaları Nelerdir?

   Fesleğen sadece vücut sağlık sorunlarında değil, cilt sağlığı konularında da oldukça etkili bir güce sahiptir. Saç bakımından, cilt bakımına hatta tırnak bakımına kadar fesleğen çayından ve fesleğen yağından faydalanabilirsiniz. İşte fesleğenin cilde faydaları

   • Cildin daha parlak görünmesine yardımcı olur. Bunun için her gün fesleğen çayı ile cildinize tonik yapmanız yeterli olacaktır.
   • Antiseptik özelliği ile iltihaplı sivilceler için harika bir doğal üründür. Eğer sivilcelerinizden, siyah noktalarınızdan ve hatta aknelerinizden şikayetçi iseniz fesleğen çayı il sık sık cildinizi yıkamanız önerilir. Öte yandan fesleğen yağı ile de sivilceli bölgelere bakım yapabilirsiniz.
   • Fesleğen güneşin verdiği zararlı etkilerin cilt üzerinden kalkmasına yardımcı olur. Cildinize fesleğen çayı ile bakım yaptığınızda güneşin verdiği zararlı etkilerden kurtulabilirsiniz.
   • Saçları dökülen ve hacmini yitiren kişiler saçlarını fesleğen çayı ile yıkayabilirler.
   • Tırnakları uzamayan ve tırnakları çok kırılan kişiler, tırnaklarına fesleğen yağı ile bakım yapmalıdır. Bu sayede daha güçlü ve daha sağlıklı tırnak yapısına ulaşabilirsiniz.

   Fesleğen Çayı Nasıl Yapılır?

   Fesleğen çayı yapımı oldukça kolaydır. Ancak burada birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan biri ise fesleğende uçucu yağlar bulunduğu için fesleğenin çok kaynatılmamasıdır. Yani kaynayan suya bir yemek kaşığı fesleğen ekleyip, hemen ocağı kapatıp, dinlenmeye alabilirsiniz. Bu sayede daha faydalı bir fesleğen çayı elde etmiş olursunuz.

   Fesleğenin Zararları Nelerdir?

   Fesleğen bilinçli bir şekilde kullanılmadığında çeşitli sorunları beraberinde getirir. Fesleğenin zararları ise;

   • Kanama artırıcı bir bitki olduğu için hamilelere kesinlikle önerilmez. Ayrıca adet dönemindeki kişilerinde dikkatli kullanması tavsiye edilir.
   • Kronik hastalığı olan kişiler ekstra özenli tüketmelidir.
   • Çok fazla fesleğen çayı tüketilirse sindirim sorunları meydana gelebilir. Dikkatli kullanmakta fayda vardır.

   Fesleğen Nasıl Tüketilir?

   Çok çeşitli şekillerde tüketilen bitkilerden biri de fesleğendir. Fesleğenin tüketim şekilleri ise;

   Baharat olarak kullanılır; yaz mevsiminde gölgede kurutulan fesleğen, kış mevsiminde baharat olarak tüketilebilir.

   Fesleğen bitki çayı olarak tüketilebilir; çeşitli enfeksiyon durumlarında ve kemik ağrıları gibi durumlarda fesleğeni çay şeklinde tüketebilirsiniz.

   Taze olarak; fesleğen taze şekilde yemek ve salatalarda kullanıma uygun bir bitkidir.

   Fesleğen yağı; yapraklarında bulunan uçucu yağar çeşitli cilt sağlığında kullanılır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet