Feijoa Meyvesinin Faydaları

   19.11.2020
   Feijoa Meyvesinin Faydaları

   Feijoa Meyvesinin Faydaları Dünyadaki en ilgin meyvelerden biri olan Feijoa meyvesi, kaymak ağacı olarak adlandırılan bir ağacın meyveleridir. Esasen kaymak ağacı, peyzaj alanında kullanılan bir bitkidir. Meyvelerinin besin değeri oldukça yüksek olduğu için insan sağlığında ve çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır. Ayrıca ağacın yapraklarının biyokimyasal değeri için dünya üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmış ve yapraklarının da önemi anlaşıldıktan sonra, bu bitki için çeşitli ıslah çalışmalarına başlanmıştır. Yani bitkinin hem meyvelerinden hem de yapraklarından çeşitli amaçlarla yararlanılmaktadır. Bu meyve ülkemizde çok tüketilmediği için dolayısı ile vücuda sağladığı şifaları da çok bilinmez. Sizler için bu yazımızda Feijoa meyvesinin faydaların ve genel özelliklerinden bahsedeceğiz. Yazımızı sonuna kadar okuyarak, bu meyvenin tüm özelliklerini öğrenebilirsiniz.

   Feijoa Meyvesi Nedir?

   Feijoa meyvesi, yaklaşık olarak bir ceviz büyüklüğünde olup, dış görünümü yine cevizi andırmaktadır. Meyvenin oromatik bir lezzeti vardır. Hafif ekşi tadı ile kivi ve muz tadını andırmaktadır. Feijoa olgunlaştığında yeşil ile gri renklere bürünür ve üzerinde mat bir tabaka oluşur. Fakat güneşte kalma süresi arttıkça meyvenin rengi hafif kırmızımsıya döner. Bitkinin en çok dikkat çeken yanı ise içerisinde insan sağlığına faydalı, biyokimyasalları içermesidir. Dolayısı ile bazı hastalıkların tedavisinde kullanımı yapılmaktadır. Hal böyle olunca üzerinde çeşitli çalışmalar ve araştırmalar yapılmış ve dünyada daha fazla yaygınlaşması sağlanmıştır. Ülkemizde pek görmeye alışık olmasak da artık yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlamıştır. Yani ünlü internet sitelerinden ve büyük marketlerin manav reyonlarından bu meyveyi bulabilirsiniz.

   Feijoa Meyvesinin Besin Değeri Nedir?

   Feijoa meyvesinin yüksek oranda besin değeri mevcuttur. Meyveyi özel kılan yanı ise içerdiği vitamin ve minerallerdir. Bu nedenle uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca meyvedeki şeker oranı da düşük olduğu için gönül rahatlığı ile tüketimini yapabilirsiniz. Feijoa meyvesinin besin değeri ise;

   • K ve e vitamini,
   • A ve b vitamini,
   • Kalsiyum,
   • Bakır,
   • Potasyum,
   • Maganez,
   • Yüksek oranda iyot,
   • Tüm bu içerikler Feijoa meyvesinde bolca yer almaktadır. Bu nedenle insan sağlığına büyük katkılar sağlamaktadır.

   Feijoa Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   Feijoa meyvesi başta bulaşıcı hastalıklar olmak üzere, sindirim sorunları ve enfeksiyon sorunları gibi geniş bir sağlık alanında kullanabilirsiniz. Elbette bu meyvenin insan sağlığına sağladığı katkılar da tüm bunlarla sınırlı değildir. Feijoa meyvesinin faydaları ile ilgili daha detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

   • Feijoa meyvesi dizanteri gibi tehlikeli hastalıkların tedavisinde kullanılır.

   Feijoa meyvesi yetiştiği bölgelerde, dizanteri gibi bulaşıcı ve çok tehlikeli hastalıkların önüne geçmek ve bu hastalıkları tedavi etmek için kullanılan harika bir meyvedir. Ayrıca sindirim sorunlarına da iyi gelen Feijoa meyvesi bağırsaklarda çoğalan ve ateşli hastalıklara yol açan tüm bakterileri yok etmek amacı ile kullanılmaktadır.

   • Feijoa meyvesi ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

   Bilindiği üzere vücut ısısı yükseldiğinde iç organların hasar görmesi hatta beyin fonksiyonlarının zarar görmesi mümkündür. Dolayısı ile ateşli hastalıkların hemen tedavi dilmesi gerekir. Bu bağlamda ateş düşürücü özelliğe sahip olan Feijoa meyvesi vücut ısısını kontrol altına almak amacı ile kullanılmaktadır.

   • Feijoa ishal ve bağırsak hareketlenmesinin önüne geçer.

   Tam bir bağırsak dostu olan Feijoa meyvesi her türlü bağırsak hastalıklarında kullanılabildiği gibi ishal ve bağırsak hareketlerinin de önüne geçer. Bağırsakların rahatlamasına ve daha düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede daha sağlıklı ve daha düzgün çalışana bağırsak sağlığına kavuşmanız mümkün olacaktır.

   • Feijoa meyvesi midedeki gastrit hastalığının tedavisinde kullanılır.

   Gastrit, ülser ve çeşitli mide hastalıkları, kişilerin yaşamını etkileyen hastalıkların başında gelir. Kişilerin yaşamsal verimliliğini düşürürken, yeme ve içme sorunlarını da beraberinde getirir. Feijoa meyvesi ise midede oluşan yaraların ve hastalıkların daha kolay bir şekilde iyileşmesine katkı sağar.

   • Feijoa meyvesinin yaprakları öksürük gibi sorunların kesilmesine yardımcı olur.

   Feijoa meyvesinin ağacında bulunan yapraklarda biyokimyasal içerikler mevcuttur. Yani bitkinin sadece meyvesinden değil, yapraklarından da faydalanılması önerilmektedir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında, öksürük, boğaz ağrısı gibi durumlarda Feijoa meyvesinin ağacındaki yapraklar kaynatılıp içilmelidir. Bu sayede öksürük ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları tedavi edilmiş olacaktır.

   • Feijoa meyvesi diyabet hastalığının tedavisinde kullanılır.

   Çok az miktarda şeker içerdiği için şeker hastaları bu meyveyi rahatlıkla tüketebilir. Üstelik sadece lezzeti için değil, diyabet tedavisinde de Feijoa meyvesi tüketilmesi önerilir. Bu sayede kan şekeri olması gereken düzeyde seyir eder. Üzerinde yapılan araştırmalar da bunu ispatlayan niteliktedir.

   • Feijoa vücuttaki tüm toksinlerin idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar.

   Harika bir şekilde antioksidan kaynağı olan Feijoa meyvesi, vücutta biriken tüm toksinlerin idrar yolu ve ter yolu ile dışarı atılmasına katkı sağlar. Bu nedenle iyi bir detoks meyvesi olarak bilinir. Ayrıca vücutta biriken sıvıların da kolay bir şekilde dışarıya atılmasına katkı sağladığı için herkes tarafından tüketilmesi büyük önem taşır.

   • Feijoa meyvesi bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.

   Bilindiği üzere içerdiği çok miktardaki c vitaminler sayesinde, Feijoa meyvesi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca dışarıdan gelebilecek her türlü bulaşıcı hastalıklara karşı da vücudun güçlenmesine katkı sağlar.

   • Feijoa meyvesi kanser hücrelerinin çoğalmasını önler.

   Feijoa meyvesi çeşitli vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengin içeriklere sahiptir. Özellikle antioksidan yönü fazla olmasından dolayı, kanser hücrelerinin vücutta ilerlemesini ve çoğalmasını önler. Bu sayede kanser tedavisi daha kısa sürede sonuca ulaşır.

   • Feijoa meyvesi fazla kiloların daha kolay bir şekilde verilmesine yardımcı olur.

   Midede tokluk hissi uyandıran, Feijoa meyvesi diyet listelerine eklendiği zaman daha kolay ve daha kısa sürede zayıflamaya yardımcı olacaktır. Lifli olması sayesinde, bağırsakların ve midenin diğer gıdaları daha kolay bir şekilde sindirmesine ve hücrelere dağıtmasına yardımcı olur. Bu nedenle zayıflamak ve bölgesel kilolarından kurtulmak isteyen herkes bu meyveyi kullanmaları önerilir.

   • Feijoa meyvesi guatr hastalığının tedavisinde kullanılır.

   Bilindiği üzere guatr hastalığının en büyük nedeni vücuttaki iyot eksikliğidir. Vücudunuza iyot almak istediğinizde ise tuz gibi vücuda zarar veren ürünler yerine Feijoa meyvesi kullanabilirsiniz. Çünkü Feijoa meyvesinde yüksek oranda iyot bulunur. Bu da vücudun iyot eksikliğini gidermeye büyük oranda yardımcı olacaktır.

   • Feijoa meyvesi içermiş olduğu fenol bileşenleri sayesinde vücudu her türlü hastalığa karşı korur.

   Özellikle zayıf ve hemen hasta olan kişiler için Feijoa meyvesinin tüketimi önerilir. Çünkü Feijoa meyvesi içerdiği fenol bileşeni sayesinde ve diğer vitamin içerikleri sayesinde hücrelerin korunmasına ve vücudun genel sağlık durumunun korunmasına yardımcı olur. Bu sayede daha rahat ve daha güçlü bir vücuda kavuşabilirsiniz.

   • Feijoa meyvesi iyi bir enerji kaynağıdır.

   Vücudun yaşamsal fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olan ve yorgunluk gibi durumların ortadn kalkmasını sağlayan Feijoa meyvesi gün içinde yaşanan bir takım yorgunluk ve halsizliklerin de önüne geçer. Bu sayede gün içinde kendinizi daha enerjik ve daha mutlu hissedebilirsiniz.

   • Feijoa meyvensin yaprakları baş ağrılarına iyi gelir.

   Feijoa meyvesinin en çok fayda sağladığı alanlardan biri de baş ağrılarına iyi gelmesidir. Bu meyvenin yaprakları kaynatılıp, içildiği takdirde baş ağrılarının  daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Sürekli baş ağrılarından şikayetçi olan kişiler için harika bir alternatif olacaktır.

   Feijoa Meyvesinin Zararları Nelerdir?

   Bu meyvenin üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Ancak meyvenin çok aşırı bir şekilde vücuda zararı olmadığı anlaşılmıştır. Yani Feijoa meyvesinin zararı yok denecek kadar azdır. Bazı hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

   Feijoa Meyvesi Nasıl Tüketilir?

   Feijoa meyvesi tüketecek olan kişiler için iki farklı alternatif mevcuttur. Kabuklarını soyup tüketebileceğiniz gibi kabuklarını yıkayarak soymadan da tüketebilirsiniz. Ancak kabuklu bir şekilde tükettiğinizde tadı biraz daha ekşi olacaktır.

   Bazı ülkelerde şarap ve likor yapımında kullanımı yapılır. Ayrıca tatlılarda, reçel ve marmelat yapımında da kullanıma uygundur. Bazı asya ülkelerinde ise yemeklere ve tatlılara sos olarak ta kullanılır. Yani bu meyvenin tüketimi farklı şekillerde kullanılmaya uygundur. Kendi istekleriniz doğrultusunda tüketim yapabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım