Eşek Sütünün Faydaları

   13.05.2020
   Eşek Sütünün Faydaları

   Eşek Sütünün Faydaları Tıpkı keçi sütü gibi içerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra besleyiciliği ile anne sütüne en yakın sütlerden biri olan eşek sütü; bebekler tarafından tüketildiğinde bebeklerin gelişimini destekliyor, onların kas ve kemik gelişimlerine yardımcı oluyor.

   Bebeklerin yanı sıra çocuklara hatta yetişkinlere de doktorlar tarafından önerilen eşek sütü; bağışıklığı güçlendirip, vücut savunmasını arttırıyor.

   Saç ve cilt sağlığını da pek çok açıdan koruyan bu şifalı sütte bol miktarda A ve C vitaminleri, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum mineralleri yer alıyor.

   Vücudun Ph dengesine oldukça yakın bir Ph değerine sahip olan eşek sütünün faydaları arasında vücudun nem ihtiyacını karşılaması, vücuttaki alkali oranını dengelemesi de bulunuyor.

   Bu yazımızda kısaca eşek sütünün faydaları nelerdir? sorusunu yanıtlamaya, bu sütün saçlara ve cilde faydalarına değinmeye, kısacası bu şifalı besine dair merak edilen soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

   Eşek Sütü Faydaları:

   İçerisinde bol miktarda kalsiyum ve yağ bulunan, B1, B2 ve E vitamini deposu olan bu sütün sağlığımıza faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

   • Üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi ediyor

   Astım, bronşit gibi ciddi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelerek, solunum yollarını bakteri ve mikroplardan arındırıyor.

   Bağışıklığı güçlendirici etkisi sayesinde boğazları temizliyor. Kişinin grip, nezle ve soğuk algınlığını kısa bir sürede atlatmasını sağlıyor.

   • Kanserden koruyor

   Sindirimi hızlandırıp, bağırsak sağlığını gözeten eşek sütü; kolon kanseri başta olmak üzere kanser türlerine karşı bağışıklığı güçlendirip, vücut direncini arttırıyor.

   Vücuttaki hücrelerin tümörlü hücrelere dönüşme olasılığını azaltmanın yanı sıra tümörlü hücreyi küçültüp, daha da büyümesini ve diğer hücrelere sıçramasını önlüyor.

   Karaciğeri de temizleyen eşek sütü; siroz, karaciğer yağlanması riskini en aza indirgiyor.

   • Kalp ve damar sağlığını gözetiyor

   Omega3 yağ asitleri açısından da oldukça zengin olarak, damarları temizleyip, damarlarda kolesterol ve atık madde birikimine engel oluyor.

   Kalbe daha fazla oksijen iletimine yardımcı olarak, kalp sağlığını gözetiyor.

   İnme, felç, damar tıkanıklığı riskini azaltıcı bir etki gösteriyor.

   • Kas ve kemik gelişimini destekliyor

   Eşek sütünün kalsiyum, demir, potasyum kaynağı olması; kas-kemik gelişimini desteklemesini, osteropoz riskini azaltmasını, kas ve kemikleri güçlendirmesini sağlıyor.

   Kas ve eklem ağrılarına son derece iyi gelen bu şifalı süt; genel vücut ağrılarını hafifletiyor.

   • Yağ yakımını hızlandırıyor

   Bağırsak sağlığını koruyarak, bağırsakta yararlı bakterilerin oluşmasını sağlayan eşek sütü; kronik kabızlığı tedavi ediyor.

   Metabolizmayı hızlandırıp, yağ yakımını kolaylaştırdığından kişinin kolaylıkla zayıflayabilmesine öncülük ediyor.

   Tok tutucu özelliği sayesinde kişinin diyet esnasında ekstra kalori almasını önlüyor.

   İçeriğindeki protein sayesinde vücuttaki yağ oranını azaltıp, yağların kasa dönüşmesine yardımcı oluyor. Yani vücudunuzun daha fit görünmesini sağlıyor.

   Diyetinize günlük bir bardak taze ve organik eşek sütü eklediğinizde hızlıca zayıflayabilmeniz mümkün!

   • Vücudu toksinlerden arındırıyor

   Eşek sütünün Omega 3 gibi yağ asitleri, protein, çok sayıda vitamin ve mineral içermesi; vücudu toksinlerden arındırmasına öncülük ediyor.

   Anti inflamatuar etkisi sayesinde ciltteki ve vücuttaki iltihaplanmayı gidermenin dışında ödemin de vücuttan atılmasını sağlıyor.

   eşek sütünün faydaları

   Eşek Sütünün Cilde Faydaları:

   Kanserden koruyan, astım, bronşit, öksürüğü tedavi eden, kalbi güçlendiren eşek sütü; cildi güzelleştirip, cildin genç, canlı görünmesini sağlıyor.

   Eşek sütünün cilde faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

   • Eşek sütü ile hazırlanan sabunlar ve cilt bakım kremlerinin düzenli kullanımı, cildi akne ve sivilcelerden arındırıyor. Anti bakteriyel olarak, ciltteki iltihaplanmayı gideriyor.
   • Cilt lekelerinin üzerine uygulandığında lekeleri yok ediyor. Ciltteki ton dengesizliklerini giderip, cildi doğal bir şekilde aydınlatıyor.
   • Kuru ciltleri derinlemesine nemlendirip, cildi besleyip, yumuşatıyor.
   • Cildin Ph dengesini korumasına yardımcı olup, ciltte aşırı yağlanma ve parlamayı önlüyor.
   • Vitiligo, sedef, egzama gibi ciddi cilt hastalıklarının tedavisinde üstün bir başarı gösteriyor. Bu hastalıklardan kaynaklanan kaşıntıyı kesiyor. Cilt tahrişini onarıp, cildi sağlığına kavuşturuyor. Kızarıklığı ve döküntüyü de iyileştiriyor.
   • İçerdiği Omega-3 ve diğer yararlı besinler sayesinde cildi sıkılaştırıyor. Cilt çatlaklarının ve selülitlerin görünümünü iyileştiriyor.
   • Cilt hücrelerinin yenilenmesine öncülük ederek, cildi temizliyor. Cildi siyah noktalardan ve mikroplardan arındırıyor.
   • Anti-aging etkisi ile ciltte kırışıklık oluşumuna engel oluyor. Erken yaşlanmayı önlüyor.
   • Cilt bakımının yanı sıra banyoda tüm vücut bakımında da kullanılabilen eşek sütü; vücut gözeneklerini açıyor, vücudu sıkılaştırıyor, gençleştirip, güzelleştiriyor. Cildin adeta pırıl pırıl, yumuşacık ve ipeksi olmasını sağlıyor.

   Eşek Sütünün Saça Faydaları:

   Eşek sütü ile hazırlanan organik sabun ya da şampuanların saç bakımında kullanılması, saçları güçlendirip, saç köklerini derinlemesine temizliyor.

   Bu harika saç bakım malzemesinin saça faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

   • Tıpkı cilt gözeneklerini açtığı gibi saç derisindeki gözenekleri de açıyor. Saçları kökten uca temizliyor.
   • İçerdiği vitamin ve minerallerle saçların hızlıca uzamasını sağlıyor.
   • Yıpranmış, tahriş olmuş, matlaşan ve canlılığını kaybeden saçları onarıyor.
   • Saç dökülmesine iyi gelerek, saçları gürleştiriyor.
   • Eşek sütünün saça faydaları arasında kafa derisindeki kepek, mantar, saçkıran, sedefi tedavi etmesi de bulunuyor.

   Eşek Sütü Nasıl İçilir?

   Eşek sütünün mutlaka taze haliyle tüketilmesi gerekiyor. Eşekten sağıldıktan hemen sonra içildiğinde ise faydaları kat ve kat daha da artıyor.

   Herhangi bir pastörize işleminden geçirilmeden tüketildiğinde içeriğindeki vitamin ve mineralleri hiçbir şekilde kaybetmemiş oluyor.

   Eşek sütünün hiçbir şekilde kaynatılmaması yani çiğ tüketilmesi, şişesi açıldıktan sonra maksimum 3 gün içerisinde tüketilmesi gerekiyor.

   Son olarak şişenin kullanım öncesinde mutlaka çalkalanması öneriliyor.

   Eşek Sütü Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

   Cilt ve saç bakımınızda eşek sütü sabunlarını gönül rahatlığıyla kullanabilir; saçlarınızı ve cildinizi bu sabunla her gün sabah ve akşam yani günde iki sefer yıkayabilirsiniz.

   Eşek sütünü cilt bakımınızda kullanmayı düşünüyorsanız; bir pamuğa az bir miktar sütten dökmeli, bu pamukla tüm yüzünüzü masaj yapar gibi silmelisiniz.

   Ortalama 30 dakika bekledikten sonra cildinizi bol ılık suyla durulayabilirsiniz.

   Eşek Sütü Zararları:

   Herhangi bir zararı olmayan, aksine sağlığımıza pek çok katkısı bulunan bu sütün aşırı tüketimi; midede şişkinlik, gaz vb. sorunlara neden olabiliyor.

   Bu yüzden tüketimde aşırıya kaçmamalı, günde bir su bardağından daha fazlasını içmemelisiniz.

   Çocuklarınıza ise günde 2 çay bardağından daha fazlasını içirmemelisiniz. 2 aydan daha küçük bebekler için eşek sütü ağır olabileceğinden onlara bu sütü asla vermemelisiniz!

   Eşek sütündeki laktoza karşı hassasiyetiniz mevcutsa bu sütü tüketmekten kaçınmalısınız.

   Eşek sütü; içeriğinde bir miktar kurşun, cıva ve kükürt gibi zararlı maddeler içerdiğinden zehirlenme riski ile karşılaşmamak adına doz aşımına kaçmamalısınız.

   Eşek Sütü Nerede Satılır?

   Tamamen organik olan eşek sütünü size en yakın eşek sütü üretim çiftliklerden taze haliyle satın alabilirsiniz.

   Şehrinizde ya da size yakın bir şehirde çiftlik yoksa internetteki bazı sitelerden de bu sütü satın alabilirsiniz.

   Lakin aldığınız ürün taze ve çiğ olması gerektiğinden mümkünse internetteki üretim çiftlikleri ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

   Eşek Sütü Fiyatı 2020:

   Bu şifalı sütün sadece 1 litresi 100-150 TL’ye satılıyor. Faydalarını göz önünde bulunduracak olursak bu fiyatı sonuna kadar hak ettiğini söyleyebiliriz.

   Eşek Sütü İçenlerin Yorumları:

   Bu sütü içenlerin yorumlarına sözlüklerde, bloglarda diğer platformlarda kısaca internette pek çok mecrada rastlıyoruz.

   Astım, bronşit hastaları tarafından sıklıkla tercih edilen bu sütün astım ataklarını hafiflettiğinden bahseden yorumları görebiliyoruz.

   Yorumlara baktığımızda eşek sütünün kanser hastaları tarafından da yoğun ilgi gördüğünü, kanserin tedavisinde bu sütten yararlanıldığını ifade edebiliriz.

   Sizler de eşek sütü tüketiyorsanız ya da daha önce tükettiyseniz; deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, görüşlerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Bedava İnternet Begonya Maddi Yardım