Eriğin Faydaları Ve Zararları

   06.11.2020
   Eriğin Faydaları Ve Zararları

   Eriğin Faydaları Ve Zararları Erik ilk bahar mevsiminin müjdecisi niteliğinde olan harika meyvelerden biridir. Yeşil ve sulu yapısı ile adeta damakları şenlendirmeyi başarmıştır. Pek çok çeşidi olan erik, sadece muhteşem lezzeti için değil, farklı şifaları için de tüketilmelidir. Çünkü tıpkı erki de diğer doğa ürünler gibi insan sağlığına fayda sağlayan besin deposu bir meyvedir. İlk bahar aylarında market reyonlarında ve Pazar tezgahlarında yerini alan bu harika meyve, kış aylarına kadar tezgahlardan ayrılmaz. Ancak her mevsim farklı çeşidi olarak önümüze çıkmaktadır. Örneğin ilk bahar aylarında yeşil erik, yaz aylarında, morton eriği ve kış ayalarında sert ve yuvarlak yapısı ile anjelika adı verilen erik insanların sağlığına sunulur.

   Erik Nedir?

   Ana vatanı Kafkasya ve hazar denizin çevresi olarak bilinmektedir. Eriğin bilimsel adı ise prunus domestica olarak bilinir. Erik ilk çıktığında sert ve yeşil bir yapıdadır. Daha sonra ise çeşitlerine göre sarı, kırmızı, mor ve siyaha yakın renklere bürünür. Bazı erik çeşitleri sadece olgunlaştığında tüketilirken, bazı erik çeşitleri sadece ham haldeyken, yani olgunlaşmamış halde tüketilir. Erk ağacının gövdesi sert bir yapıdadır ve bazı erik ağaçlarında iri dikenler mevcuttur. Kış aylarında ise zirai don olaylarına karşı dayanıklı olduğu için ülkemizde kışın en sert geçtiği bölgelerde bile yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Buna ek olarak erik ağacı ilk bahar ayında ilk çiçek açan ağaçlardan biridir. Çiçekleri küçük ve beyaz renklidir. Erik taze olarak tüketilebildiği gibi kurusu ve kompostosu da ülkemizde çok sık tüketilir.

   Eriğin Besin Değeri Nedir?

   Erik çeşidi fazla olduğu için içeriğindeki vitamin ve mineraller de fazladır. Özellikle lif yapısı bakımından zengin olan erik içinde çok farklı besinleri barındırır. Bu nedenle sadece yeşil erik değil, diğer erik çeşitlerini de tüketmeye özen göstermenizde fayda vardır.  Çok sayıda sağlıklı bileşenleri içeren eriğin besin değeri ise;

   • A ve c vitaminlerini içerir,
   • K ve b1 vitamini mevcuttur,
   • Folat,
   • Çinko,
   • Bakır,
   • Florür,
   • Fosfor,
   • Potasyum,
   • Kalsiyum,
   • 100 gram erikte 46 kcal enerji mevcuttur.
   • Lif,
   • Sodyum,
   • Demir,
   • Tiamin,
   • Riboflamin,
   • Niasin,
   • B6 vitamini,
   • Folat gibi bileşenlere ve besinlere sahiptir.

   Eriğin Faydaları Nelerdir?

   Faydaları saymakla bitmeyecek bitkilerden ve doğal besinlerden biri de eriktir. Ancak şifa yönünden öyle zengin içeriklere sahiptir ki bazı durumlarda asla yeri doldurulamaz. Özellikle sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına ve beyin sağlığına sunduğu katkıları ile hiçbir zaman gündemden düşmeyen eriğin faydaları ise;

   • Erik tüketerek sindirim sisteminizin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

   Günümüzde hazır gıdaların sıkça tüketilmesinden dolayı en çok yorulan organlarımızdan biri bağırsaklar ve mide olmuştur. Bu nedenle sindirim sağlayan bu organların düzenli bir şekilde bakıma ve vitaminler ile destelenmesine ihtiyaç vardır. Erik ise sindirim sisteminin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde bağırsaklardaki sertliğin azalmasını sağlar ve kronik kabızlık gibi durumların önüne geçer. Buna ek olarak erikte bazı mineraller de mevcuttur. Bu mineraller bağırsakların ve midenin ihtiyacı olan çeşitli enzimlerin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Dolayısı ile hem mide temizliği açısından hem de bağırsak temizliği ve onarımı açısından sıkça erik tüketilmesi önerilir.

   • Erik hemeroid sorununa iyi gelir.

   Erik lifli yapısı ile hemoroid sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Eğer bu gibi hastalık ile savaşıyor ve dışkılamada sorunlar yaşıyorsanız, mürdüm eriği adı verilen mor renkli eriği bolca tüketmeniz önerilir. Özellikle mürdüm eriğini ve stanley yani bir ton eriğini yaz mevsiminde kurutup, kış mevsiminde kaynatıp içmeniz önerilir. Bu sayede başta kanlı hemoroid sorununuzun üstesinden gelebilir ve dışkılama probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.

   • Erik gözde oluşan maküler dejenerasyonunu önler.

   Göz sağlığı için de birebir şifa sunan erik sayesinde gözlerde oluşabilecek her türlü hastalığın önüne geçebilirsiniz. Görme bozuklukları, görme kaybı ve bulanık görme gibi durumlar karşısında bolca erik tüketmeniz önerilir. Çünkü eriğin içinde bulunan a vitaminleri, göz için gerekli olan sağlığı verecektir. Aynı zamanda güneşin zararlı etkilerinden biri olan uv ışınları göz sağlığına etki ettiğinde de tedavinize ek olarak erik tüketmeniz önerilir.

   • Erik bağışıklık siteminin artmasına fayda sağlar.

   Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden biri de erktir. Çünkü eriğin içinde bol miktarda c vitamini mevcuttur. Bu sayede vücudu her türlü hastalığa karşı korur. Ayrıca kış aylarında erik kurusunun suyunu içerek, soğuk havanın vücuda verdiği tahribatı azaltabilirsiniz.

   • Erik kan dolaşımı sorunlarına iyi gelir.

   Gerek sağlıklı bir vücut yapısına sahip olun gerekse kan dolaşımı ve kalp sağlığı sorunları ile savaşın her iki durumda da mutlaka bolca erik tüketmeniz önerilir. Kan damar yollarının açılmasına fayda sağlayan erik ile kötü kolesterolü de dengede tutabilirsiniz. Yine kan sulandırıcı bir etkiye sahip olduğu için kan damarlarının temizlenmesine de katkı sağlar. Eğer kan ve damar hastalıkları için erik tüketmek istiyorsanız mor eriklerden ve olgulaşmış eriklerden faydalanmanız önerilir.

   • Erik kas kasılması ve kas kramplarına şifa sunar.

   Erikler içerdiği yüksek potasyumlar sayesinde hücrelerin dokularını güçlendirir. Ve yine hücre yapısının daha verimli çalışmasına katkı sağlar. Dolayısı ile vücutta bir elektrolit görevi üstelenir. Bu sayede kramp ve kas kasılması gibi durumların önüne geçer.

   • Erik harika bir antioksidan kaynağıdır.

   Özellikle kış ayalarında vücuda birken toksinleri atmak için ve vücuttaki tüm zararlı maddeleri atmak için ilk bahar ayarında pek çok kişi detosk yapmak ister. Eğer daha güçlü bir detoks diyeti yapmak isterseniz taze yeşil erikten faydalanabilirsiniz. Bu sayede vücutta biriken tüm tuz ve kimyasal maddeleri kolaylıkla idrar yolu ile atabilirsiniz.

   • Erik zayıflamaya yardımcı olur.

   Yüksek oranda lif içerdiği için kısa sürede kilo vermenizi sağlar. Bu konuda ara öğünlerinize olgunlaşmamış taze eriği ekleyebilirsiniz. Yine her gün sabah kalktığınızda bir bardak mor erik suyu içtiğiniz takdirde, bağırsaklarınız daha hızlı çalışır ve daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

   • Erik cilt sağlığında önemli bir yere sahiptir.

   İçerdiği antioksidanlar nedeni ile ve c vitamini ile cildi daha parlak ve daha ışıltılı görünmesine katkı sağlar. Yeşil erik tüketimi yaparak, cildinizin ihtiyacı olan kolojen miktarının da artmasına yardımcı olabilirsiniz.

   • Erik diş bakımı için önemli bir yere sahiptir.

   Erik tüketimi yaparak diş taşı ve diş tartarı gibi oluşumların önüne geçmeniz mümkündür. Yine içerdiği doğal folorür sayesinde diş yüzeyinizi koruyarak, diş beyazlamasına katkı sağlar. Diş temizliği ve diş beyazlığı için taze ve tam olgunlaşmamış eriği ısırarak tüketmeniz önerilmektedir. Yine erik içermiş olduğu k vitamini sayesinde daha güçlü dişlere kavuşmanızı sağlar. Yani diş kırılması ve diş çürümesi gibi durumların önüne erik sayesinde geçebilirsiniz. Bu nedenle diş yapısı zayıf olan ve diş sızlaması sık yaşayan kişiler bolca erik tüketmelidir.

   • Erik yağlı ve ağır gıdaların etkisini azaltır.

   Et türü, hazır gıda ürünleri ve balık gibi yemekleri tükettiğinizde mide asidi yükselebilir ve mide yanması, hazımsızlık durumlar ortaya çıkabilir. Bu gibi sorunları yaşadığınızda birkaç adet erik tüketmeniz yeterli olacaktır. Mide ve bağırsaklarda yaşanan sorunları kısa sürede nötralize eder.

   Eriğin Zararları Nelerdir?

   Eriğin zararları dikkati tüketildiğinde, çok fazla ortaya çıkmaz. Ancak bazı durumlarda eriğin bir takım zararları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

   • Yeşil eriği çok fazla tüketmek karın ağrısına, mide yanması neden olabilir. Bu sebeple bir porsiyondan daha fazla tüketilmemesi gerekir.
   • Bazı olgun erik türleri içerisinde çok fazla şeker barındırır. Özellikle sarı renkli erkiler olgunlaştığında şeker hastalarının şekerinin yükselmesine neden olur. Tüketimine özen göstermekte fayda vardır.
   • Mor renkli yani mürdüm erikleri ve bir ton erikleri çok fazla tüketildiğinde isal gibi olumsuz durumları ortaya çıkarır. Özellikle çocuklarda mor renkli erik tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

   Erik Nasıl Tüketilir?

   Erik istenilen şekilde tüketime uygundur. Meyve olan eriği taze olarak tüketebilirsiniz. Bazı ülkelerde ve kendi ülkemizin bazı yörelerin erik çeşitli yemeklerin içine hafif ekşilik vermesi için kullanılabiliyor. Özellikle Osmanlı mutfaklarında ve saray mutfaklarında erik en çok kullanılan besinlerden biri olmuştur.

   Taze olarak tüketilir; özellikle ilk bahar mevsiminde yeşil erik taze şekilde tüketime uygundur. Yani çan eriği yeşil bir şekilde tüketilir.

   Erik kurusu olarak tüketilir; kış mevsiminde görülen çeşitli hastalıkların giderilmesi veya hafifletilmesi için erikleri kurutup, kışın haşlayarak suyunu tüketebilirsiniz. Özellikle hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler için bu yöntem son derece uygun olacaktır.

   Reçel olarak tüketilir; mürdüm eriği ve diğer mor renkli erikler reçel olarak kullanılmaya uygun besinlerdir. Renkleri şeker ile bütünleştiğinde hem harika bir lezzet ortaya çıkacaktır hem de olağan üstü bir görsel renk ortaya çıkacaktır.

   Yeşil erik turşu olarak kullanılır; kış aylarında hamillik geçiren kişilerin pek çoğu eriğe aş erebiliyor. Bu gibi durumlarda erik turşusu anne adaylarının imdadına koşacaktır. Ayrıca probiyotik turşu mayası ile kurulan erik turşularının bağırsaklar için çok fazla faydası olacaktır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet