Enginar Faydaları Nelerdir?

   06.11.2020
   Enginar Faydaları Nelerdir?

   Enginar Faydaları Nelerdir? Enginar, ülkemizde tadı nedeni ile çok tüketilmeyen bir sebzedir. Ancak akdeniz ve ege mutfaklarında sıkça görmeye alışık olduğumuz bazı sebzelerin başında gelir. Hem vücuda verdiği hafiflik ve şifaları ile uzmanlar tarafından sürekli kullanılması tavsiye edilmektedir. Çünkü içerdiği çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde başta bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlar ve vücuttaki bazı kötü hastalıkların tedavisinde fayda sağladığı için kullanılması tavsiye edilir. Özellikle zeytinyağı ile pişirildiğinde şifaları ve vücuda verdiği faydaları daha fazla artmaktadır. Çünkü hem zeytinyağının hem de enginarın içerikleri bir araya geldiğinde, adeta sonsuz bir şifa kaynağına dönüşmektedir. Bu nedenle özellikle çocuklarınızın damak tadını küçüklükten itibaren enginara alıştırmanız tavsiye edilir.

   Enginar Nedir?

   Enginar, mavi ve mor renklerde çiçek açan bir bitkidir. Papatyagiller familyasına ait olan bu bitki, uzun yıllardır insan sağlığına hizmet etmiştir. Ana vatanı olarak, güney avrupa olarak kabul edilmiştir. Ayrıca akdeniz iklimi olan tüm bölgelerde yetiştirilmeye uygundur. Bitkinin, yaprakları sert ve kalın yapıdadır. Yine boyu da oldukça uzundur. Bitkinin daha çok kök kısmı tüketilse de aslında yaprakları da tam bir şifa kaynağıdır. Kök kısmı beyaz bir renge sahipken, çiçek kısmı bitkinin en üst bölümünde yer alır. Karaciğer ve akciğerde bulunan nerede ise tüm hastalıkları kolaylıkla tedavi edebilir, bileşenlere sahiptir.

   Enginar, tüm dünyada yaygın olarak üretimi yapılan bitkilerden biridir. Diğer ülkelerde tohum yöntemi ile yetiştirilse de ülkemizde aşılama tekniğine benzer bir yöntemle üretimi ve çoğaltımı yapılmaktadır.

   Enginarın Besin Değeri                    

   Enginar çok alışık olmadığımız bir lezzete olsa da elbette besin içeriği olarak en kaliteli doğal ürünlerin başında gelir. Bu nedenle hiçbir zaman aksatılmadan düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle içerdiği yoğun miktardaki c vitamini nedeni ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Enginarın besin değeri ve kalorisi ise;

   • 100 gram enginarda 22 kcal kalori mevcuttur,
   • Karonhidrat,
   • Çok miktarda lif,
   • A ve c vitaminleri
   • Potasyum,
   • Kalsiyum,
   • Demir, yönünden son derece zengin bir bitkidir.
   • Ayrıca folik asit,
   • C vitamini,
   • K vitamini,
   • Fosfor,
   • Magnezyum gibi vitamin ve mineraller yönünden de zengindir.

   Enginarın Faydaları Nelerdir?

   Enginar şüphesiz en iyi besin kaynaklarından biridir. Doğru bir şekilde tüketildiğinde sayısız faydaya sahiptir. İnsan sağlığını yakından ilgilendiren enginar ile gün boyu hem daha enerjik hem daha sağlıklı hissedebilirsiniz. Bu nedenle haftada en az iki kez enginar tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle kemik ve beyin gelişimine büyük katkısı vardır. Peki enginarın faydaları nelerdir?

   • Enginar içerdiği fosfor sayesinde kemik gelişimine katkı sağlar.

   Bilindiği üzere kemikler bir insan vücudunun iskeletini oluşturmaktadır. Yani kemikler ne kadar sağlam  olursa insan sağlığı  da o denli iyi olacaktır. Bu nedenle k vitamini ve fosfor gibi  besleyici vitaminleri olan bitkilerden bolca tüketmek gerekir. Özellikle enginar bu bakımdan iyi bir bitkidir. Kemik gelişimine katkı sağladığı gibi ilerleyen yaşlarda görülen eklem kireçlenmesi ve kemik erimesi sorunlarının üstesinden gelir. Ayrıca dişlerin daha sağlıklı ve daha beyaz olmasına da katkı sağlar. Özellikle hamileler için enginar oldukça besleyicidir. Hamilelik döneminde görülen bel ve sırt ağrıları için bolca enginar tüketilmesi önerilir. Ayrıca anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi ve kemik gelişimi için de mutlaka fosfor yönünden zengin olan enginar tüketilmesi önerilir.

   • Enginar kilo vermeyi kolaylaştırır.

   İçerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde ve lifler sayesinde bağırsakların ve midenin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca vücutta görülen her turlu tuz birikmesi, toksin ve kimyasal birikmesine karşı koruma sağlar. Bu nedenle kilo vermek isteyenlere iyi bir destek olacaktır. Sadece ödem attırma özelliği yoktur. Ayrıca lif yönünden zengin olduğu için kendinizi gün boyu daha tok hissedersiniz.

   • Enginar kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

   Kötü kolesterolün yükselmesi demek vücutta bazı organların daha sağlıksız çalışması demektir. Özellikle kalp sağlığı açısından ve damar sağlığı açısından kolesterolün mutlaka olması gereken düzeyde durması gerekir. Enginar ise müthiş bir antioksidan kaynağı olduğu için kanın temizlenmesine yardımcı olurken, kötü kolesterolün düşmesine de yardımcı olacaktır. Bu nedenle kalp ve damar sorunu yaşayan kişiler mutlaka enginar tüketimine özen göstermelidir.

   Enginar kalp ve damar sağlığına katkıda bulunduğu gibi antioksidanlar yönünden zengin olduğu için vücuttaki tüm toksinlerin de kolayca atılmasını sağlar. Bu nedenle vücudunun  detoksunu yapmak isteyen herkes kolaylıkla enginar tüketebilir.

   • Enginar gaz ve şişkinliğe iyi gelir.

   Bağırsaklarda yaşanan gaz ve şişkinlikler, bağırsaklarda kötü bakterilerin arttığını göstermektedir. Bu gibi durumlarda da mutlaka bağırsakları rahatlatacak temel gıdalardan faydalanılması gerekir. Gaz ve şişkinlik sorunu yaşayan hatta kabızlık ve ishal sorunu yaşayan herkes sorunları kaybolana kadar bolca enginar tüketmelidir. Özellikle emziren anneler ve yeni doğum yapmış anneler için enginar müthiş bir besin kaynağıdır. Hem kendi vücutlarını toparlamak adına hem de sütün kalitesini artırmak adına mutlaka enginar tüketmelidir.

   • Enginar bağışıklık siteminin güçlenmesine katkı sağlar.

   Bağışıklık sistemini güçlendirip, daha sağlıklı bir yaşama merhaba demek isterseniz, c vitamini bakımından zengin olan enginardan faydalanmanız önerilir. Hem vücut içinde çoğalan bakteriler ile savaşır hem de dışarıdan gelebilecek her türlü bakteri ve mikroplarla savaşır. Bu sayede daha sağlıklı ve daha dinç bir vücuda kavuşabilirsiniz.

   • Enginar içerdiği polifenoller sayesinde kansere karşı koruma sağlar.

   Antioksidan bakımından zengin olan enginar ayrıca polifenoller bakımından da zengindir. Dolayısı ile vücudu kansere karşı korur. Özellikle kan temizlemesi ile bilinen enginar, kan kanseri ve bağırsak kanserleri ile mücadele eder. Bu nedenle mutlaka tüketilmesi gerekir. Özellikle kanser riski altında olan herkesin bolca enginar tüketmesi önerilir.

   • Enginar dünya sağlık örgütü tarafından tavsiye ediliyor.

   Enginar, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde pek çok araştırmaya konu olmuş ve insan sağlığına olan etkileri gözlemlenmiştir. Bu nedenle tüm dünyada tüketimi ısrarla önerilmektedir.

   • Enginar daha genç bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

   İçeriği bazı mineraller sayesinde cilt ve hücre yenilenmesine katkı sunan enginar ile daha sağlıklı ve daha ışıl ışıl görünen bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz. Bu nedenle cilt sorunları yaşayan herkes mutlaka enginar tüketimine özen göstermelidir. Bilhassa cildi içeriden koruyan enginar sayesinde cilt deriniz her zamankinden daha genç bir yapıya kavuşacaktır.

   Enginarın Zararları Nelerdir?

   Enginarın zararları pek fazla görülmez. Ancak idrar söktürücü özelliği olduğu için sık tuvalete çıkma ve vücutta su kaybı gibi nedenlere yol açabilir. Bunun yanında, bazı bünyelerde alerjik reaksiyon göstermektedir. Mutlaka dikkatli bir şekilde tüketilmesi önerilir.

   Enginar Nasıl Tüketilir?

   Enginar genelde zeytin yağlı ana yemek için tüketime uygudur. Ama turşu, konserve ve salata şeklinde de tüketilebilir. Ayrıca bazı hazır gıdaların içinde de sıkça enginara yer verilmektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet