Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   29.03.2020
   Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Elma sirkesinin faydaları arasında kilo kaybını teşvik etmek, diyabetle (şeker hastalığı) mücadeleye yardımcı olmak, kalp sorunlarına karşı savaşmak, kan basıncı ile beraber kolesterol düzeyini kontrol etmeye yardımcı olmak ve kanserle savaşmak gibi önemli özellikler bulunur. Ayrıca elma sirkesi, mide ekşimesini yüksek oranda tedavi eder, mevsimsel alerjileri yok eder, diş beyazlatmaya yardımcı olur, saç dokusunu iyileştirir ve boğaz ağrısı ile tıkanıklığı tedavi eder.

   Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

   Elma sirkesi, çeşitli sağlık yararları için kullanılan çok eski bir doğal ilaçtır. Her beden üzerindeki etkisi farklı olsa da bazı kişiler, günlük rutinlerine elma sirkesi ekleyerek dramatik sonuçlar yaşayabilirler. Bununla birlikte yapılan bazı bilimsel çalışmalar, bu doğal ilacın birçok faydası olduğunu kanıtlamıştır. Şimdi elma sirkesinin faydalarına yakından bakalım:

   • Elma Sirkesi Kilo Kaybını Teşvik Eder

   Elma sirkesi, vücudun yağ hücrelerinde depolanan toksinleri serbest bırakmasına ve hatta yağ depolarını yakmaya yardımcı olmak için vücut üzerindeki metabolizmayı ve detoksifikasyon süreçlerini hızlandırmaya yardımcı olduğu bilinir. Yapılan araştırmalar, büyük öğünlerden önce bir bardak su içinde bir çorba kaşığı elma tüketmenin iştah kontrolü ve istekleri azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar ayrıca, günlük elma sirkesi tüketiminin kilo alımını önlemeye yardımcı olduğunu da bulmuşlardır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta elma sirkesinin mutlaka seyreltilerek tüketilmesi gerektiğidir.

   • Elma Sirkesi Kan Şekeri Seviyelerini, İnsülin Duyarlılığını ve Tip 2 Diyabeti Yönetir

   Elma sirkesi, yemeklerden hemen önce tüketildiği zaman kan şekeri seviyelerini dengelediği kanıtlanmış asetik asit içerir. Eldeki çalışmalar, yemekten önce bir fincan suyla seyreltilen elma sirkesinin tüketilmesinin, diyabet öncesi bireylerin yemek sonrası kan şekeri seviyelerini normal bir yetişkinin seviyesine düşürdüğünü ve Tip 2 diyabetli hastaların kan şekeri seviyelerini iyileştirdiğini göstermiştir.

   • Elma Sirkesi Tansiyon ile Kolesterolü Dengeler ve Kalp Hastalıklarından Korur

   Elma sirkesinin içeriğinde bulunan klorojenik asitlerin, vücuttaki kan basıncını ve kötü kolesterolü (LDL) azaltmaya yardımcı olduğu bilinir. Kötü kolesterol, kan dolaşımında birikip kristalleşerek, kalp krizi ve felce yol açabilen yağdır. Bu etkiyi kanıtlayan araştırmalar hayvanlar üzerinde yapılmıştır. Ancak salata sosunda elma sirkesi tüketimini arttıran büyük bir kadın grubu üzerinde yapılan bir araştırma, bu süper besinin kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

   • Elma Sirkesi Kanser Riskini Azaltır

   Yapılan araştırmalara göre kanser bir tümör olarak ortaya çıkarsa elma sirkesi, tümörü küçültmeye ve hatta kanserli hücreleri öldürmeye yardımcı olabilir. Yine de kanser hastası kişilerin, elma sirkesini tüketmeden önce mutlaka doktora danışması önerilir.

   • Elma Sirkesi Bedensel pH Seviyelerini Dengeler ve Mide Ekşimesini Tedavi Eder

   Vücut çok fazla asidik bir hale geldiği zaman muhtemelen enerjiden etkilenilmiş hissedilir ve kanser de dahil olmak üzere kronik hastalık için daha yüksek bir risk altına girilmiş olur. Elma sirkesi içindeki asetik asit, vücut üzerinde alkali bir etkiye sahiptir. Bu durum da sonuç olarak enerjiyi arttıracak ve kronik hastalık ile kanser riskini azaltacaktır. Mide ekşimesi ve asidik reflü, sindirim enzimleri ve probiyotik eksikliği nedeniyle midedeki pH seviyeleri çok asidik olduğu zaman ortaya çıkan durumlardır. Elma sirkesi, sindirim enzimlerini ve probiyotik eksikliğini giderir. Bu nedenle, yemeklerden 15-20 dakika önce bir bardak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyerek içmek, semptomları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

   • Elma Sirkesi Güneş Yanığını Giderir

   Sıcak bir küvete bir fincan elma sirkesi eklenmesi, güneş yanığının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Bu semptomları ve Rahatsızlığı hafifletir. Ancak çok şiddetli deri soyulmaları varsa kesinlikle elma sirkesinden uzak durmak gerekir.

   • Elma Sirkesi Tıkanıklığı ve Boğaz Ağrısını Tedavi Eder

   Elma sirkesinin, tıkalı sinüsler ve hassas bir boğaz için altta yatan iltihabı azalttığı bilinmektedir. Ayrıca, soğuk algınlığı ve mevsimsel alerjilerin semptomlarını da hafifletmeye yardımcı olacak mukoza parçalanmasında da etkilidir.

   • Elma Sirkesi Dişleri Beyazlatır

   Elma sirkesinin, doğal olarak dişleri beyazlattığı bilinir. Bir miktar elma sirkesi, pamuklu çubuk yardımıyla 60 saniye boyunca dişlere sürülmelidir.

   • Elma Sirkesi Cildi Onarır

   Elma sirkesinde antienflamatuar ve pH dengeleme özelliklerinin olması, onu sivilce, hassas cilt ve hatta varisli damarlar için etkili bir ilaç yapar. Birçok doğal, toksin içermeyen güzellik ürünü, cilt bakım hatlarında elma sirkesini bir bileşen olarak kullanır.

   • Elma Sirkesi Saçları Canlandırır ve Güçlendirir

   Saçlar, donuk ve kuru görünüyorsa bir çorba kaşığı elma sirkesi, bir bardak suyla karıştırılır ve şampuanlamadan sonra saçlara uygulanır. Bu doğal yöntem, saç dokusunu yüksek oranda korur ve saçları güçlendirir.

   Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

   Elma sirkesi, oldukça fazla bir şekilde sitrik asit taşır. Bu sebeple mutlaka su ile inceltilerek kullanılması gerekir. Aksi durumda hücre ile beraber yemek borusuna zararlar verebilir. Cilde doğrudan temas ettirildiği zaman kızarıklıklar ve tahrişlerin meydana gelmesine yol açabilir. Cilt üzerinde herhangi bir tahriş olmaması için kesinlikle bir miktar su kullanılmalıdır.

   Elma sirkesinin içeriğinde bulunan asit, potasyum seviyelerinin azalmasına da neden olabilir. Bu olumsuz etki ise özellikle de kemiklerde mineral seviyelerini olumsuz yönde etkiler. Bu tarz yan etkilerden uzak durmak için seyreltilerek tüketilmelidir.

   Diüretik ve insülin bazlı ilaç kullanan hastalarda bu besin, olumsuz yan etkilere neden olabilir. Elma sirkesi bu tarz ilaçların etkisini yüksek oranda azaltabilir. Bu sebeple bu tarz hastalar, elma sirkesini kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdırlar. Elma sirkesinin ne kadar tüketileceği de kişiden kişiye değişkenlikler gösterebilir. Bazı kişilerde bir fincan fayda sağlarken bazı kişilerde ise bu miktar olumsuz komplike durumlara yol açabilir. Bu sebeple de tüketim seviyesine dikkat etmek gerekir. Elma sirkesinin diş ile beraber diş eti üzerinde de çok olumlu etkileri olsa bile aşırı kullanımı kalıcı hasarlara yol açabilir. Diş ile diş eti tedavisi amacıyla kullanılacaksa yine su i

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.