Ejder Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

   03.12.2020
   Ejder Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

   Ejder Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Ejder meyvesi, bir diğer adı ile pitaya meyvesi bir kaktüs bitkisidir. Bu meyve hem görünümü hem de eşsiz lezzeti ile pek çok kişiyi kendine hayran bırakmayı başarmıştır. Tropikal iklimde yetişmekte olan bu meyve kendi ülkemizin halkı tarafından da çok beğenildiği için ülkemizde sıklıkla satışı yapılmaktadır. Diğer bitkisel ürünlere nazaran daha güçlü bir antioksidan içeriğine sahip olan ejder meyvesi, sayesinde vücudunuzu tüm zararlı atıklara karşı temizleyebilir ve kalıtsal hastalıkların vücutta yayılmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca cilt sağlığında da önemli bir yere sahip olan ejder meyvesi ile daha nemli ve daha canlı bir yapısına da kavuşmanız mümkün olacaktır. Adeta cilde ve vücuda gençlik veren bu meyveye süper meyve ismi verilmiştir.

   Ejder Meyvesi Nedir?

   Ejder meyvesi, başta Çin, Endonezya gibi ülkelerde yetiştiriciliği ve çok fazla tüketimi yapılan meyvenin diğer adı pitayadır. Tropikal bir bitki olan ejder meyvesi artık ülkemizin bazı şehirlerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Mersin’de son zamanlarda üretimi desteklenmiştir. Dış kabuğu kırmızı ve içi beyaz olan bu kaktüs bitkisi sadece günümüzde değil, çok eski yıllarda da alternatif tıpta kullanıldığı görülmüştür. Dış kabuğu serttir ancak içi yani etki kısmı daha yumuşak ve ferahlatıcı bir yapıdadır. Kokteyl yapımında kullanılan ejder meyvesi, aynı zamanda ferahlatan etkisi ve bol lifli yapısı ile yaz mevsimlerinde mutlaka tüketilmesi önerilen bitkilerin başında gelir.

   Ejder Meyvesinin Besin Değeri Nedir?

   Bilindiği üzere tropikal meyvelerin besin değeri, diğer meyvelere göre biraz daha fazladır. Çünkü yetiştiği ülkelerin toprakların vitaminlerini ve minerallerini alması ile vücudun ihtiyacı olan çeşiti mineral desteğini sağlar. Ejder meyvesinin besin değeri ise;

   • Yaklaşık 227 gram bir ejder meyvesinde 136 kalori mevcuttur.
   • Protein
   • Magnezyum,
   • Demir,
   • C vitamini,
   • E vitamini,
   • Lif,
   • Karbonhidrat,
   • Polifenller,
   • Beta- siyaninler,
   • Arotenoidler gibi değerli mineraller ve vitaminler barındırır.

   Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   Ejder meyvesi çeşitli hastalıkların baştan önlenmesinde iyi bir role sahiptir. bununla beraber, beyin hastalıklarında, toksin atımında ve  cilt hastalıklarında kullanılması tavsiye edilir. İşte ejder meyvesinin faydaları…

   Ejder meyvesi hücre hasarını ve enflamasyonunu engeller.

   İçerdiği harika antioksidanlar sayesinde, vücuttaki serbest radikalleri nötralize eder. Bu sayede başta kanser ve diğer genetik hastalıkların önüne geçer. Ayrıca belli bir hastalıktan dolayı tedavi görmekte olan kişilere tedavi ve ilaçlara ek olarak ejder meyvesi tüketmesi tavsiye edilir. Ancak kronik hasta olanlar ve sürekli olarak ilaç kullanmak durumunda kalan kişiler mutlaka doktoruna danışarak ejder meyvesi tüketmelidir.

   • Ejder meyvesi vücudun c vitamini ihtiyacını karşılar.

   Yüksek oranda c vitamini içeren ejder meyvesi,  vücudun %85 c vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Günlük bir porsiyon ejder meyvesi tüketmek başta salığın hastalıklara ve grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı iyi bir kalkan görevi görür. Dolayısı ile vücut direnci düşük olan kişiler ve sürekli hastalıklarla savaşan kişiler mutlaka ejder meyvesi tüketimine ağırlık vermelidir.

   • Ejder meyvesi yatıştırıcı özelliğe sahiptir.

   Bilindiği üzere bazı bitkiler insanları sadece vücudunu rahatlatmakla kalmayıp, aynı zamanda psikolojik anlamda da bir rahatlık sağlamaktadır. Bunlardan biri de ejder meyvesidir. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde sinir sistemine olumu katkılar sağlar ve kişilerin daha huzurlu bir yaşam sürmelerine yardımcı olur. Günlük yaşamın stresi karşısında veya dönem dönem yaşanan stres gibi durumlar karşısında mutlaka ejder meyvesi tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca uyku düzeni olmayan ve rahat bir şekilde uyuyamayan kişiler için de ejder meyvesi tüketmesi tavsiye edilmektedir.

   • Ejder meyvesi vücudun sıvı miktarını düzenler.

   Harika bir su kaynağı olan ejder meyvesi ile vücuduz daha sağlıklı bir hale gelir. Özellikle sürekli olarak spor yapan ve sıvı kaybeden kişiler için idealdir. Vücudun sıvı miktarını düzenlemekle de kalmayıp, derinin neme kavuşmasına da yardımcı olur. Eğer çok kuru bir cilt yapınız varsa ve sürekli pul pul dökülme gibi durumlar ile karşı karşıya kalıyorsanız, derinizi içeriden besleyip nemlendirebilirsiniz.

   • Ejder meyvesi uzun süre tok kalmanızı sağlar.

   Aslında diyet yapan kişiler için harika bir alternatif olan meyvelerden biri de ejder meyvesidir. Günlük enerjinizi almanıza yardımcı olurken, gün içinde uzun süre tok kalmanıza da yardımcı olur. Dolayısı ile zayıflamak isteyen herkesin bolca ejder meyvesi tüketmesi tavsiye edilir.

   • Ejder meyvesi şeker hastalığına karşı kullanılabilecek bir besin kaynağıdır.

   Düşük şeker içeriği ile şeker hastalarının rahatlıkla kullanabileceği meyvelerden bir tanesi de ejder meyvesidir. Kan şekerini dengelerken, yüksek  şekere karşı da büyük bir koruma sağlar. Bu nedenle şeker hastalarının tüketmesinde bir sakınca yoktur.

   • Ejder meyvesi kalp ve damar temizliği yapmaktadır.

   Kan damarlarının içinde biriken yağların ve plakları hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca kan basıncını dengeleyerek, tansiyon ve kolesterol gibi hastalıkların olması gereken düzeyde seyir etmesine katkı sağlar. Kalp hastalıkları olan veya daha sağlıklı bir kalp yapısına sahip olmak isteyen kişiler günlü bir porsiyon ejder meyvesi tüketebilir.

   • Ejder meyvesi böbrek temizlenmesine katkıda bulunur.

   Böbrek üstü bezlerin daha aktif bir şekilde çalışmasına katkıda bulunan ejder meyvesi, aynı zamanda da böbreklerde biriken çeşitli atıkların çok kısa sürede böbreklerden arınmasına yardımcı olur. Hal böyle olunca sürekli ilaç kullanıp, böbreklerinden rahatsız olan kişilerin düzenli olarak ejder meyvesi tüketmesi tavsiye edilir. Ayrıca yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde böbreklerde oluşan kum ve taş gibi durumların da ortadan kalkmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

   • Ejder meyvesi e vitamini içeriği ile cildin daha genç görünmesine yardımcı olur.

   Bilindiği üzere cilt doktorları ve güzellik uzmanları cilt için sürekli olarak e ve c vitaminlerinin kullanımını önermektedir. Ejder meyvesinin içinde yüksek oranda c ve e vitaminleri mevcuttur. Dolayısı ile cilt sağlığınız için dışarıdan  vitamini kapsülleri almanıza gerek kalmadan cildinizin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Ejder meyvesi, cilt sağlığı için iki şekilde kullanılır. Birincisi yenilerek tüketimi yapılır. Bir diğeri ise cilde maske şeklinde uygulanır. Her iki yöntemde de cildinizin ne kadar genç ve ferah göründüğüne şahit olabilirsiniz. Cildi nemlendirirken, e vitamini desteği ile de cilt kırışıklıklarının ve cilt sarkmalarının önüne geçer.

   • Ejder meyvesi kemik sağlığında önemli bir yere sahiptir.

   Kemiklerin daha güçlü ve daha sağlam olmasına yardımcı olan ejder meyvesi bol miktarda kalsiyum içermektedir. Hal böyle olunca düzenli kullanımı sonucunda eklem kireçlenmesi, kemik kırılması veya kemik erimesi gibi çeşitli olumsuz durumların önüne geçer. Özelikle gelişme çağındaki çocukların ve belli bir yaştan sonraki kişilerin bolca ejder meyvesi tüketmesi gerekir. Ayrıca dişlerin da harika bir şekilde güçlenmesini sağlarken diş çürümesi gibi durumların da önüne geçer.

   • Ejder meyvesi beyin hastalıklarının önüne geçer.

   Beyinde oluşabilecek her türlü hastalığın önüne geçerken, unutkanlık ve konsantre olamama gibi durumların da üstesinden gelmektedir. Dolayısı ile herkesin mutlaka ejder meyvesi tüketmesi önerilir. Ayrıca ailesinde Alzheimer hastalığı olan kişilerin, ileriki dönemde bu hastalığa yakalanmaması adına bolca ejder meyvesi tüketmesi önerilir

   Ejder Meyvesinin Zararları Nelerdir?

   Ejder meyvesinin zararları yok denecek kadar azdır. Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz daha dikkatli tüketmeniz önerilir. Ayrıca sürekli ilaç kullanımı yapan kişiler doktoruna danışarak bu meyveyi tüketmelidir.

   Ejder Meyvesi Nasıl Tüketilir?

   Ejder meyvesinin çok farklı tüketim alanı yoktur. Kabuğunu soyup taze olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca bu meyvenin suyunu sıkıp tüketebileceğiniz gibi kokteyl olarak ta tüketimini yapabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet