E Vitamini Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   02.04.2020
   E Vitamini Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   E Vitamini Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? E vitamininin genel adı tokoferoldür. Serbest radikalleri uzak tutma potansiyeline sahip yağda çözünür bir antioksidan olarak bilinir, çünkü bu bileşikler, farklı tür göz korkutucu sağlık sorunlarına yol açan hücre yapısına zarar verir. E vitamini içeren çok sayıda takviye mevcut olsa da bu doğal seçenekler, olumsuz etkilerden yoksun olduğu için bol miktarda E vitamini elde etmek için taze meyve ve sebze tüketilmesi önerilir. E vitamini içeren besinler arasında fındık, badem, kabak çekirdeği, ceviz, zeytinyağı, brokoli, bal kabağı, ton balığı, marul, su teresi, sardalye, mango, hamsi, avokado, kereviz, maydanoz, lahana, ıspanak, kivi, özellikle kırmızı et, tahıllar, yumurta, muz, patates ve tereyağı bulunur.

   E Vitamini Ne İşe Yarar?

   E vitamini açısından zenginleştirilmiş bir diyet, sağlığınız için son derece önemlidir. Vitaminler, sizi güçlü ve aktif tutan bir dizi şaşırtıcı faydaya sahiptir. Bununla birlikte, E vitamini ve özellikleri en dikkat çekici olanlar arasında kabul edilir. E vitamininin cilt için faydalarını duymuş olabilirsiniz, ancak bu vitaminin kardiyovasküler sağlık için de eşit derecede önemli olduğunu bilmek gerekir. Ayrıca, göz sağlığınızı korumaya ve geliştirmeye yardımcı olan, sizi maküler dejenerasyondan (sarı nokta hastalığı) ve katarakt ilerlemesi ile alakalı belirtilerden uzak tutan ana vitaminlerden biridir. E vitamininin nörolojik hastalıklara katkıda bulunan faktörlerle mücadele ettiği de söylenir. Bu nedenle birçok doktor ve cilt uzmanı, diyetinizin yeterli miktarda E vitamini olması gerektiğini vurgulamaktadır.

   E Vitamininin Faydaları ve Zararları

   E vitaminin faydaları genel olarak şunlardır:

   • E Vitamini Kırışıklıkları Azaltır

   Cildinizdeki ince çizgiler ve kırışıklık sorunu, can sıkıcı bir durumdur. Birçok insan, yaşlanma karşıtı ürünlere fazladan para harcar, ancak bu ürünler, sert kimyasallarla yüklü oldukları için her zaman tatmin edici sonuçlar vermez ve körü körüne güvenilmemelidir. Cildinizin genç ve kırışıksız kalması için çok fazla neme ihtiyacı vardır. Uzmanların, günlük beslenmeye E vitamini ile zenginleştirilmiş gıdaları dahil etmelerini tavsiye etmelerinin nedeni de budur. Bu vitamin formu, kollajen büyümesine katkıda bulunan antioksidanlarla doludur. Kollajenin, cildinize esneklik kattığı bilinir. Bu sayede cilt, pürüzsüz ve genç bir hale gelir.

   • E Vitamini Katarakt Oluşumunu Tamamen Önler

   Göz sağlığı, birçok insan tarafından sıklıkla ihmal edilmektedir. Bütün gün bilgisayar ekranına bakmak, yatmadan önce akıllı telefonunu kullanmak ve gece geç saatlerde uyumak gibi azalmış göz sağlığına katkıda bulunan elementler, hastalığa ve uzun süreli göz rahatsızlıklarına neden olur. E vitamini tüketmek, işte tam olarak burada harikalar yaratabilir. Çünkü bu vitaminini gözlerinizi katarakt ile ilişkili semptomlar geliştirmekten koruma potansiyeli vardır. Bu konuda yapılan çeşitli çalışmalar, lutein ve zeaksantin ile birlikte E vitamininin katarakt oluşumunu ve erken maküler dejenerasyonu geciktirdiğini kanıtlamıştır.

   • E Vitamini Bilişsel Fonksiyonu Geliştirir

   Bilişsel düşüş ve hafıza kaybı, özellikle de yaşlılıkta yaygın olmasına rağmen E vitamini ile yüklü bir diyet tüketerek bu psikolojik sorunları yüksek oranda geciktirebilirsiniz. Yakın tarihli bir araştırmaya göre bu vitamin, Alzheimer hastalığının tedavisine yüksek oranda yardımcıdır.

   • E Vitamini Kardiyovasküler Sağlığı Güçlendirir

   Kalp hastalıkları, adeta yıldırıcıdır, yeteri düzeyde ve zamanında izlenmelidir. Bu durumda hafif dereceli bir ihmal, ciddi kardiyovasküler sorunlara yol açabilir. Burada yine E vitamini harekete geçer. Bu vitamin, yalnızca atardamarları güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda ileri dönemlerde meydana gelebilecek kalp sorunları riskini de yüksek oranda azaltır. Vücudunuzdaki uygun kan akışı için son derece önemli olan kan damarlarını genişlettiği de söylenir.

   • E Vitamini Osteoartrit Enflamasyonuyla (İltihap) Mücadele

   E vitamini, vücudun çok daha iyi bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu çok güçlü bir vitamindir. Diğer tüm şaşırtıcı sağlık yararlarının yanı sıra osteoartrit iltihabını, E vitamini ile rahat bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Eklemlerinizdeki tüm iltihapların neden olduğu ağrı ve tahrişi giderdiği bilinmektedir. Yapılan bir çalışma, osteoartrit iltihabı olan kişilerin 600 IU ile E vitamini takviyesi tüketerek sadece 10 günde inanılmaz derecede bu sorunu azaltabileceği sonucuna varmıştır.

   • E Vitamini Bağışıklık Sistemini Yüksek Oranda Artırır

   Bağışıklık sisteminize daha fazla dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Çünkü güçlü bir bağışıklık sistemi, ishal, öksürük, yüksek ateş ve soğuk algınlığından koruyarak bulaşıcı olabilecek bakterilerle de adeta savaşır. E vitaminini diyetinize dahil etmek, bağışıklık sisteminizi çok daha güçlü bir hale getirebilir. Vücudun bazı mikropları ve hatta kanserli birikintileri yok etmek için ihtiyaç duyduğu hücrelerin gelişmesine de katkıda bulunur. E vitamini, bakterileri öldürdüğü bilinen antikorlar oluşturan B hücrelerinin büyümesini teşvik eder.

   • E Vitamini Yara İzlerini İyileştirir

   Hasarlı cilt hücreleri ve dokular, çekici olmayan yara izleri meydana getirir. Bu yara izlerinin, bazen iyileşmesi uzun bir zaman alır. E vitaminde bulunan iyileştirici özellikler sayesinde hasarlı hücreleri onarmak çok kolay olacaktır. Bu vitamin ayrıca, güvenli bir seçenek olduğu için mükemmel bir şekilde işlev görür. Ayrıca, yanıklara ve çürüklere uygulamak da güvenlidir. Cildiniz besinleri emecek ve tüm bu yaralar, yavaş yavaş solmaya başlayacaktır.

   • E Vitamini Kan Pıhtılarını Engeller

   Arterlerdeki pıhtılaşmalar, kardiyak arrest gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği ve felç yaşama duyarlılığınızı arttırabileceği için son derece tehlikelidir. Ayrıca damarlardaki bu pıhtılar akciğerlere giderse pulmoner emboliye sorununa bile sebebiyet verebilir. E vitamini çok faydalıdır, çünkü bu vitamin, kan trombositlerinin pıhtılaşmasını ve birleşmesini engelleyen mükemmel bir kan sulandırıcı olarak çalışır. Bu nedenle, bu yıldırıcı sağlık probleminden kaçınmak için diyetinize E vitamini ekleyin.

   • E Vitamini Erken Yaşlanmayı Geciktirir ve Saçları Onarır

   E vitamini, tehlikeli serbest radikallerle savaşabildiğinden dolayı ve antioksidan özellikleri nedeniyle, erken yaşlanmayı engelleyerek beyaz saçları azaltır. Beyaz ve hasarlı saçların arkasında zayıf beslenme, sigara içme ve demir eksikliği gibi birçok neden olabilir. Ancak diyetinize E vitamini eklemek, bu korkutucu sağlık sorunuyla mücadele edebilir. Koyu ve sağlıklı saçların tekrar uzamasını sağlar ve beyaz saçlara neden olan faktörlerle tam manasıyla savaşır.

   • E Vitamini El ve Tırnakları Besler

   Saç ve cilt gibi el ve tırnakların da beslenmeye ihtiyacı vardır. E vitamininin doğal nemlendirme özellikleri, ellerinizi pürüzsüz ve kusursuz bir hale getirir. E vitamini, cildinizdeki trans epidermal su kaybını düzeltmenin de güvenli bir yoludur. Muhteşem sonuçlar için düzenli losyonunuzla birlikte E vitamini kuru ellerinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca, daha güçlü ve sağlıklı tırnaklar için de tırnakların, düzenli olarak E vitamini esansiyel yağıyla bakım yapılması önerilir.

   Tüm bunlarla beraber kuşkusuz besin tüketmek, vücudunuzu aktif ve enerjik tutar. Ancak bu besin maddelerini herhangi bir hasardan korumak oldukça önemlidir. Bu amaçla uzmanlar, E vitamin tüketilmesini önermektedir. Bu vitamin, vücut üzerindeki hücreleri tam manasıyla onarır ve bu hücreleri korumak amacıyla serbest radikallere karşı adeta bir savaşçı işlevi görür. Bu besinler vücudun içeriğinde güvenli bir biçimde saklandığı zaman vücut organlarını çok daha güçlü bir duruma getirir.

   E Vitaminin Zararları Nelerdir?

   E vitamininin bilinen bir zararı yoktur. Ancak fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Ayrıca takviye olarak kullanılacaksa mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Çünkü takviye E vitamini, şeker hastalarında kalp krizi riskini arttırabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet