Dut Yemenin Faydaları Ve Zararları

   14.11.2020
   Dut Yemenin Faydaları Ve Zararları

   Dut Yemenin Faydaları Ve Zararları Dut en sağlıklı bitkilerin başında gelir. Lezzeti ile hem çocukların hem de yetişkinlerin severek tükettiği dut aslında sanıldığından daha fazla vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Dolayısı ile bazı hastalıklara karşı veya vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlamaktadır. Başta kansızlık ve böbrek hastalıkları olan kişiler için dut adeta bir doğal ilaç olarak karşımıza çıkar. Yaz aylarında taze dut tüketebileceğiniz gibi kış aylarında da kuru dut veya dut reçeli tüketebilirsiniz. Bu sayede çeşitli hastalıklarınızı vücudunuzdan daha kolay bir şekilde atmanız mümkün olacaktır. Beyaz dut ile beraber, siyah dutta insan sağlığında oldukça güçlü yönlere sahiptir. Özellikle cilt hastalıklarında ve ağız içi yaralarda siyah duttan daha etkili bir doğal besin kaynağı nerede ise yok gibidir. Bu nedenle siyah dut ile kış mevsimlerinizde kullanmak üzere reçel veya marmelat yapabilirsiniz.

   Dut Nedir?

   Dut ülkemizde sıklıkla yetiştiriciliği yapılan bir meyve türüdür. İlk bahar aylarının son dönemlerinde olgunlaşmaktadır.  Ana vatanı Asya olarak kayıtlara geçmiştir. Beyaz dut ve siyah dut çeşitleri ülkemizde çok fazla görülmektedir. Beyaz dut tat olarak siyah duta göre daha tatlıdır. İçinde küçük siyah çekirdekleri vardır ve meyve çekirdekleri ile beraber tüketilir. Beyaz dut çok fazla şeker içerdiği için şeker hastalarının kullanması sakıncalıdır. Ancak siyah dut, beyaz duta nazaran daha ekşi ve daha az şekerli olduğu için şeker hastalarına siyah dut tüketmeleri tavsiye edilir. Ayrıca sadece meyvelerinden değil yapraklarından da faydalanılması önerilir. Hatta bazı yörelerimizde dut yaprakları yemeklerde kullanılmaktadır.

   Dut Meyvesinin Besin Değeri

   Küçük ve tatlı yapısı ile insanlara şifa sunmayı sürdürüyor. Özellikle içinde zirai ilaç ve hormon gibi insan sağlığına zarar vermeyecek, içerikler olmadığı için gönül rahatlığı ile tüketimini yapabilirsiniz. Dutun besin değeri ise;

   • 100 gram dutun içinde yaklaşık olarak 44 kcal kalori mevcuttur.
   • Demir,
   • Karbonhidrat,
   • Kalsiyum,
   • Lif,
   • Potasyum,
   • A ve c vitaminleri,
   • K vitamini ve b grubu vitaminleri,
   • Fosfor,

   Dutun Faydaları Nelerdir?

   Sindirim sisteminden, kan yapıcı özelliklere kadar pek çok alanda insan sağlığına şifa sunmaktadır. Bu nedenle her mevsim dut meyvesinden ve dut ürünlerinden faydalanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

   • Dut kolesterol hastaları için tam bir şifa kaynağıdır.

   İçerisinde çözülür lifler bulunan dut, kolesterolün dengede kalmasını sağlamaktadır. Buna ek olarak, kalp ve damar sağlığını korumaya yönelik tüketilmelidir. Ayrıca, kalp krizi ve kalp ritmi bozukluklarının doğal tedavisinde kullanılan nadir bitkilerden biridir.

   • Dut sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar.

   Dur içerdiği çözülür lifler sayesinde kolesterol hastaları için oldukça ideal bir besindir. Ama dut sadece çözülür lifler değil, çözülmeyen lifleri de bünyesinde taşır. Bu da sindirim sisteminin daha aktif ve daha verimli bir şekilde çalışmasına katkı sağlar.

   • Dut anti- inflamatuar etkisi taşır.

   Dut içerdiği anti- inflamatuar özelliği ile ağrı kesici özelliktedir. Baş ağrısı ve eklem ağrıları için hemen ilaç kullanmak yerine dut meyvesi tüketilmelidir. Bu sayede vücuda kimyasal maddeler alınmadan da kolayca ağrılar geçirilebilir.

   • Dut meyvesi antioksidan bakımından zenginidir.

   Daha çok doğada kendiliğinden yetişen dut, antioksidan bakımından zenginidir. Sadece sindirim sistemindeki toksinleri temizlemekle kalmayıp, aynı zamanda tüm vücudu toksin ve zehirli atıklardan kolayca temizlemektedir. Hal böyle bolca tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Siyah dut aft ve uçuk yaralarına iyi gelir.

   Aft yaralarında kullanılması gereken en iyi doğal besinlerden biri siyah duttur. Ağız içinde ve dilde oluşan aft yaralarını birkaç kez dut yiyerek tedavi edebilirsiniz. Yine dudakların kenarında çıkan bir takım uçuk gibi yaraların tedavisinde siyah dut kullanabilirsiniz. Siyah dut antiseptik özelliği ile vücutta oluşabilecek mikropların kısa sürede kırılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda  iyileştirme özelliğine de sahiptir.

   • Siyah dut ağız içi hijyeni sağlar.

   Bilindiği üzere ağız içi hijyeni oldukça önemlidir. Özellikle implant diş yaptıran, dolgu ve diğer diş tedavilerini gören kimselerin ağızlarında kesinlikle en ufak bir enfeksiyon olmaması gerekir. Çünkü enfeksiyon, implant ve diğer diş tedavilerinin başarısız olmasına yol açabiliyor. Dut çayı tüketerek veya siyah dut tüketerek, ağzınızda oluşabilecek her türlü mikrobun çoğalmasını önler.

   • Dut vücuttaki hasarlı dokuların iyileşmesine yardımcı olur.

   İçeriğinde bol miktarda c vitamini olan dut, vücuttaki hasarlı dokuların düzelmesine yardımcı olur. Yine hasar görmüş hücrelerin de vücutta çoğalmasını önleyerek, küçülmelerini sağlar. Bu da iyi bir kanser savaşçısı olduğunu gösterir. Sadece hasarlı dokuları onarmakla kalmayıp, bağışıklık sisteminin de güçlenmesine katkı sağlar. Bu sayede vücut dışarıdan veya dnalardan gelebilecek her türlü hastalığa karşı kendini koruma altına almış olacaktır.

   • Dut demir eksikliği tedavisinde kullanılır.

   Taze siyah dut, taze beyaz dut veya dut pekmezi kansızlık tedavisinde çok sık kullanılan doğal ürünlerden biridir. Bunun nedeni ise içerisinde çok miktarda demir vitaminin olmasıdır. Yani kansızlık sorunu yaşayan herkes, günlük bir porsiyon dut meyvesi tüketebilir. Buna ek olarak dut mevsiminde olmayan kişiler ise günlük bir yemek kaşığı dut pekmezi tüketmelidir.

   • Dut içerdiği fosfor sayesinde kemik ve beyin gelişimine katkı sağlar.

   Dut bol miktarda fosfor içermektedir. Bu da kemiklerin ve beyin gelişiminin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesine katkı sağlar. Emziren anneler için ve yine hamile bayanlar için tüketilmesi tavsiye edilen doğal ürünlerin başında gelmektedir. Buna ek olarak çok sık bir şekilde diş çürümeleri veya diş kırılmaları sorunları ile karşı karşıya kalıyorsanız, o halde dut tüketimine daha fazla ağırlık vermeniz gerekir. Çünkü dut içerdiği fosforlar sayesinde sadece kemik ve beyin gelişimine değil, dişlerin daha sağlıklı ve daha beyaz olmasına da katkı sağlar.

   Dutun Zararları Nelerdir?

   Dut doğanın insana sunduğu en güzel nimetlerden biridir. İnsan sağlığına katkısı oldukça fazladır. Ama dutun zararları da vardır.  Bunlardan bir kaçı ise;

   Çok fazla tüketildiğinde hemen ishal gibi bağırsak sorunlarını ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle günlük bir porsiyon tüketilmesi yeterli olacaktır.

   Beyaz dut şeker hastaları için tavsiye edilmez. Yani şekeri yükselteceği için siyah dut veya kırmızı dut çeşitlerinden faydalanılması önerilir. Tüm bunların dışında dutun çok fazla bir zararı bulunmaz. Ancak bazı hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

   Dut Nasıl Tüketilir?

   Dut kabuklu ya da sert meyvelerden değildir. Bol sulu olan bu meyve küçük yapıda olduğu için ve üzerinde her hangi bir koruyucu kalkan olmadığı için ağacından topladıktan hemen sonra tüketilmesi tavsiye edilir. Çünkü birkaç gün bekleyen dut rengini siyaha bırakır ve kısa sürede bozulur. Dutun tüketim alternatifleri ise;

   Taze olarak tüketimi yapılır; dut taze olarak, hafif ve çok fazla hırpalamadan yıkanıp, yenebilir.

   Reçel olarak; özellikle evinde küçük çocuğu olan kişiler siyah dut reçelini eksik etmemelidir. Çünkü siyah dut reçeli, dışarıdan gelebilecek çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda ağızda bekletilen siyah dut reçeli, aft yaralarının daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

   Dut pekmezi; eski dönemlerde dut pekmezi çok fazla tüketilmekteydi. Doğal yaşama dönmek isteyen pek çok kişi dut pekmezine tekrar yönelmiştir.

   Dut kurusu; dut kurusu tıpkı üzüm kurusu gibi tüketilebilir. Yine dut çayı yapılarak ta tüketilebilir. Kansere karşı ve basur hastalıklarına karşı büyük bir koruma sağlar.

   Dut yaprağı; dut yaprağı Anadolu da bazı yörelerde asma yaprağı gibi sarılıp tüketilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım Oyun Hileleri