Durian Meyvesi Faydaları

   Durian Meyvesi Faydaları

   Durian Meyvesi Faydaları Tabiat çok farklı meyveler ve sebzeler ile karşımıza çıkmaktadır. İlgin meyveler listesine adını yazdıran bir bitki ise Durian meyvesidir. Bu meyveyi ilginç kılan özelliği ise kötü kokusudur. Meyvenin kokusu oldukça kötü ve rahatsız edici olduğu için bazı ülkelerde kamu alanlarına sokulması yasaklanmıştır. Uzmanlar ise bu meyvenin çok tüketimi konusunda insanları uyarmaktadır. Yani çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Bunun en büyük nedeni ise hemoglobin düzeyinin olması gerekenden daha fazla artmasına neden olmasıdır. Ama bu meyve az miktarda ve gerektiği kadar tüketildiğinde insan sağlığına büyük katkılar sağlamaktadır. Bu nedenle eğer Durian meyvesi tüketmek isterseniz, kesinlikle bilinçli bir şekilde kullanımını yapmanız gerekir.

   Durian Meyvesi Nedir?

   Oldukça rahatsız edici bir kokuya sahip olan Durian meyvesi, Endonezya, Malezya ve Tayland gibi ülkelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Dünya üzerinde çok fazla satışı yapılmaz. Bu nedenle Durian meyvesine ulaşım diğer meyvelere göre daha sınırlıdır. Meyvenin dış yüzeyi kalın bir kbukla kaplıdır. Bu kabuğun üzerinde dikenli ve pürüzlü bir yüzey mevcuttur. Kabuğunun içinde ise sarı renge yakın bir iç yüzey mevcuttur. Bu iç yüzey etli ve kısım kısımdır. Kabuğunun içindeki kısım ise 6  bölümden oluşur. Meyvenin esas tüketilmesi gereken yeri ise iç kısmıdır.  Meyvenin 100’den fazla çeşidi vardır. Ancak, en çok rastlanılan çeşidi rengi yeşil veya kahverengi olanıdır. Meyvenin iç kısmı sulu bir yaradılışa sahiptir.

   Durian meyvesinin ağacı görkemli bir yapıya sahiptir. Boyu 33 metreyi geçebiliyor. Tropikal alanlarda yetişen bu meyvenin tek tüketim şekli taze olarak yenmesidir. Meyveye bazı ülkelerde cennet cehennem meyvesi denilmektedir. Bunun nedeni ise dış kabuğunun oldukça kalın, dikenli yapıda olmasıdır. Yine kötü kokusu ile de cehennemi andırmaktadır. Cenneti andıran kısmı ise meyvenin faydaları ve lezzetli tadıdır.

   Durian Meyvesinin Besin Değeri

   Durian meyvesi, kötü kokuya sahip olduğu gibi pek çok vitamin ve minerali de bünyesinde taşır. Bazı bölgelerde cennet cehennem meyvesi olarak adlandırıldığı gibi şifaları ve besin değeri nedeni ile de meyvelerin kralı olarak adlandırılmaktadır. Durian meyvesinin besin değeri ise;

   100 gram Durian meyvesinde bulunan vitamin ve mineraller:

   • 100 gram Durian meyvesinde 147 g klori mevcuttur,
   • Demir bakımından zengindir,
   • Protein,
   • Meyvede bulunan yağ miktarı 5 gramdır,
   • Potasyum,
   • Sodyum,
   • Karbonhidrat,
   • B6 ve c vitaminleri,
   • Kalsiyum,
   • A vitamini,
   • Bolca magnezyum gibi vitamin ve mineraller, bu meyvede fazlaca mevcuttur.

   Durian Meyvesinin Faydaları

   Bu meyve dikkatli bir şekilde tüketildiğinde insan sağlığına oldukça yararlıdır. Ama uzmanlar Durian meyvesinin aşırı tüketimini hiçbir şekilde onaylamıyor. Dolayısı ile daha dikkatli ve az miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Durian meyvesinin faydaları ise;

   • Durian meyvesi, kan basıncını kontrol altına alır.

   Potasyum içeriği bakımından zengin olan Durian meyvesi, kan basıncının daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Kan basıncını düşürerek, kalp ve damar sağlığını korur. Bunun dışında Durian meyvesi, elektrolit sağladığı için kan aşısının daha dengeli olmasına yardımcı olur. Ama özellikle kalp hastalıkları olan kişilerin günde 100 gramdan daha fazla tüketmemesi gerekir. Bu nedenle az miktarda ve düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

   • Triptofan adında amino asit içerdiği için uyku sorunlarına iyi gelir.

   Kronik uykusuzluk çeken kişiler için Durian meyvesi tüketilmesi önerilir. Tropikal ülkelerde doğal uyku ilacı olarak görülür. Günün yorgunluğu nedeni ile uykusuz düşen ve sürekli olarak stres nedeni ile uyuyamayan kişilere uyumadan önce Durian meyvesi tüketmesi tavsiye edilir. Ayrıca mutluluk hormonlarını artırdığı da ispatlanmıştır. Bu da mutsuzluk gibi sorunları olan kişiler için önemli bir detaydır.

   • Durian meyvesi manganez bakımından zengindir.

   Kişilerde görülen kemik ağrıları, kronik kabızlık ve sürekli olarak yorgunluk, manganez eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlardan kurtulmak için ve manganez ihtiyacınızı Durian meyvesi ile karşılayabilirsiniz.

   • Durian meyvesi kırmızı kan hücrelerinin artmasına yardımcı olur.

   Durian meyvesi, içerdiği demir vitaminleri sayesinde kan hücrelerinin artmasına yardımcı olur. Kansızlık sorunları çeken kişilere önerilmektedir. Ayrıca demir eksikliği gibi nedenlerden dolayı meydana gelen yorgunluk, sürekli uyku hali ve saç dökülmeleri gibi durumların da bu meyve ile üstesinden gelebilirsiniz.

   • Durian meyvesi bakteri ve mikropların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

   Yoğun c vitamini içeriği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Vücuda dışarıdan girebilecek her türlü mikrop ve virüslerin üstesinden gelerek, vücudun daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.  Buna ek olarak belli kronik hastalığı olan kişiler Durian meyvesi tükettiğinde dışarıdan gelebilecek hastalıklara karşı vücudu daha dirençli kılar.

   • Durian meyvesi diyet yapanlar için uygundur.

   İçerdiği lifler sayesinde, kolay bir sindirime yardımcı olacaktır. Bunun dışında kilo vermek isteyen kişiler, ara öğünlerde tüketilmesi önerilmektedir. Ama meyvede yağ olduğu için fazla tüketmemeye dikkat edilmesi gerekir.

   • Durian meyvesi ruhsal hastalıkların önüne geçer.

   Sinir hücrelerinin daha düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle sinir sistemi sorunları olan ve ruhsal sağlık problemleri olan kişilere önerilmektedir. Çağımızda en çok görülen ruhsal sorunlardan biri depresyonun da üstesinden gelir.

   • Durian meyvesinin dış kabuğu cilt üzerinde olan yaraların iyileşmesi için kullanılır.

   Eski çağlarda Durian meyvesinin dış kabuğu kaynatıldıktan sonra yaraların iyileşmesi için yaraların üzerine sürülmekte idi. Şimdilerde ise bazı kozmetik ürünlerinde içerik olarak kullanılmaktadır. Yaraların üzerinde biriken mikropların ortadan kaldırılması için ve yaraların daha hızlı iyileşmesi için kabuklarından destek alınabilir.

   • Durian meyvesi kas güçlenmesine yardımcı olur.

   Durian meyvesinin sporcular tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. Kasların daha güçlü ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bunun dışında kas gelişimine de katkı sağlamaktadır.

   • Kemiklerin daha sağlam ve güçlü olmasını sağlar.

   Durian meyvesi, kasları güçlendirdiği gibi kemiklerin de güçlenmesine ve daha sağlıklı olmasına katkı sağlamaktadır. Sıkça kemik kırılması durumları ile karşı karşıya kalan kişilere uzmanlarca önerilmektedir.

   • Durian meyvesi epilepsi hastalığına iyi gelir.

   Yapılan klinik araştırmalar, Durian meyvesinin epilepsi hastalıklarına iyi geldiği görülmüştür. Epilepsi ataklarının azaltılması ve bu hastalığın hafifletilmesi için kullanılması tavsiye edilir. Ancak her zamanki gibi bu meyvenin aşırı tüketiminden kaçınmanız gerekir.

   • Durian meyvesi folik asit bakımından zengindir.

   Vücudun folik asit ihtiyacının büyük bir bölümünü Durian meyvesi karşılamaktadır. Bu nedenle folik beyin fonksiyonlarının gelişmesi ve motor becerilerin gelişmesi için tüketilmesinde fayda vardır.

   • Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi verir.

   İçerdiği antioksidanlar sayesinde, vücutta tutunan toksinlerin kolayca dışarıya atılmasını sağlar. Bu sayede toksin birikmesi nedeni ile oluşan halsizliği ortadan kaldırır. Vücuda gerekli olan enerjiyi verir ve gün içinde daha enerjik bir yapıda olmasına yardımcı olur.

   • Durian meyvesinin dış kabuğu cildin temizlenmesine yardımcı olur.

   Meyvenin dış kabuğu kaynatılıp, cilt temizliği yapıldığında ciltte oluşan çeşitli kir ve cilt lekelerini giderir. Deri altında oluşan tüm yağ bezelerinin ortadan kalkar.

   Durian Meyvesin Zararları

   Aşırı kötü bir kokuya sahip olan bu meyvenin faydaları daha yoğunluktadır. Ancak uzmanlar tarafınca çok aşırı tüketiminin yapılmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Durian meyvesin zararları, daha çok kronik hastalarda kendini göstermektedir. Bu nedenle kronik hastaların tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

   Durian Meyvesi Nasıl Tüketilir?

   Durian meyvesini tüketirken dikkatli olmanızda fayda vardır. Günlük 100 gramdan daha fazla tüketilmemesi gerekir.  Meyveyi hamur işlerinde, tatlılarda ve salatalarda tüketebilirsiniz. Öncelikle dış kabuğunu soyup, sadece içindeki sarı kısımları tüketmeniz gerekir. Taze ve sağlam olduğuna dikkat etmeniz gerekir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet