Dondurmanın Faydaları ve Zararları

   17.05.2020
   Dondurmanın Faydaları ve Zararları

   Makalede Neler Var

   Dondurmanın Faydaları ve Zararları Dondurma, çoğunlukla tatlı olarak tüketilen dondurulmuş bir gıdadır. Krem, süt ya da meyveler ve aroma maddeleri kullanılarak yapılır. Dondurmayı tatlandırmak için şeker ya da yapay tatlandırıcılar kullanılır. Renklendiriciler, tatlandırıcılar ve stabilizatörler de kullanılabilir. Karışım, hava boşluklarını birleştirmek üzere çırpılır ve saptanabilir buz kristallerinin oluşumunu önlemek için suyun donma noktasına kadar soğutulur. Düşük sıcaklıklarda katılaşan yarı katı ve pürüzsüz bir köpük oluşturur. Kaşıkla tüketilir ya da konilere yerleştirilir.

   Dondurmanın Faydaları Nelerdir?

   Dondurma herkes tarafından sevilir. Bir kaşık dondurma bazı sağlık yararları sağlar. B12, B6, D, C ve E gibi vitaminleri içerir. Vücuda enerji üretimi için gerekli olan mükemmel bir protein, karbonhidrat ve yağ kaynağıdır. Ayrıca böbrek taşı, ruh hali değişimleri ve adet öncesi sendrom (PMS) oluşumunu önler. Genel olarak dondurmanın faydaları şunlardır:

   • Dondurma Vitaminlerin Kaynağıdır

   Dondurma harika bir besin kaynağıdır. C, E, D, B6 ve B12 ile birlikte K vitamini içerir. K vitamininin varlığı, kanı sulandırır ve kan pıhtılaşma olasılığını önler. Dondurma, niasin, tiamin, riboflavin ve antioksidanlar için harika bir kaynaktır. Bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olur ve sinirlerin ve organların işlevlerini teşvik eder.

   • Dondurma Minerallerin Kaynağıdır

   Dondurma aynı zamanda iki önemli mineralin besin kaynağıdır. Dondurma, diş ile beraber kemiklerin sağlığına yardımcı olan harika bir fosfor ve kalsiyum kaynağıdır. Dondurma, kardiyovasküler sağlığı ve fonksiyonlarını uyarır. Fosfor eksikliğinde vücut, kalsiyum ememez. Ayrıca eklemlerin sağlığını korur ve adet öncesi sendrom (PMS) şansını önler.

   • Dondurma Ruh Halini Yükseltir

   Dondurma, ruh hali değişimlerini önleyen ve ruh halini yükselten trombotonin oluşumunu destekleyen bir bileşiğe sahiptir. Dondurma, stres seviyesini düşürür, sinir sistemini ciddi oranda rahatlatır, beyni destekler ve uykusuzluk şansını tam manasıyla önler.

   • Dondurma Kilo Vermeyi Teşvik Eder

   Amerika’da yapılan bir araştırmada, dondurma gibi en az bir günlük tam yağlı süt ürünleri porsiyonunu yiyen kadınların aslında günlük diyetlerine dahil olmayanlara göre daha az kilo aldıklarını buldu. Yarım bardak vanilyalı ya da çikolatalı dondurma yaklaşık 140 kaloridir. Bunun 7 gramı yağ, 14 gramı ise şekerdir. Daha sağlıklı hale getirmek için yavaş çalkalanmış seçeneklere göz atılmalıdır. Bununla birlikte, soğuk bir besin tüketildiği zaman vücut, daha fazla kalori yakar. Vücut, soğuk bir tedavi ile birkaç kilo daha vermeye kesinlikle teşvik edilebilir.

   • Dondurma Kısırlığı Önler

   Yapılan geniş çaplı bir araştırmada, tam yağlı süt ya da dondurma tüketmenin bir kadının bebek sahibi olma olasılığını arttırabileceğini öne sürdü. Çalışmada 24 ile 42 yaş arasında 18.000 kadın gözlemlendi. Araştırmacılar, her kadının yeme alışkanlıklarını izlediler ve haftada iki ya da daha fazla defa tam yağlı dondurma yiyen kadınların infertilite ile ilişkili olarak %38 daha düşük yumurtlama riski olduğu görüldü. Hamileliğin erken evrelerinde bulantı yaşayan hamile kadınların bulantıyla bir kaşık dondurma yiyerek mücadele ettikleri bile bildirilmiştir. Dondurmadan elde edilen kalsiyum ise fetusun kemik büyümesine de yardımcı olabilir.

   • Dondurma Yüksek Besinler Sağlar

   Dondurma, besin piramidinde kesinlikle görülmese de dondurmada vücuda yardımcı olan önemli besinler vardır. Dondurmada kemik güçlendirici kalsiyum ile fosfor, kan basıncını düşüren potasyum ve enerji sağlayan B vitaminlerinin hepsi vardır. B vitaminleri formları son derece önemlidir. Çünkü B vitamini formları, doku onarımı ve hücre büyümesi için vücudun kaynağıdır. Dondurma ayrıca kan pıhtılaşma yolunun hayati bir unsuru olan K vitamini de içerir.

   • Dondurma Enerjiyi Yüksek Oranda Arttırır

   Dondurmanın besin içeriği markalar ile birlikte türler arasında değişkenlik gösterse de, tipik olarak harika bir enerji kaynağı olarak kabul edilir. Dondurma, yarım fincan porsiyonda yaklaşık 15 gram ile karbonhidrat açısından zengindir. Bir porsiyon ayrıca yaklaşık 7 gram yağ ve 2 gram protein içerir, bu da onu enerji yoğun bir gıda haline getirir. Dondurma, mükemmel bir enerji kaynağı olarak kabul edildiği için uzmanlar tarafından önerilir. Dondurma enerji oluşumu için iyi miktarda protein, yağ ve protein içerir. Orta miktarda dondurma kilo almaya neden olmaz. Dondurma, enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklık mekanizmasını da güçlendirir. Dondurma, sitokinler ve laktoferrin içerir. Bu öğelerin her ikisi de virüsler ile tam manasıyla savaşır ve insanların soğuk algınlığı ya da gribal enfeksiyon durumlarına yardımcı olur.

   • Dondurma Cinsel İsteği Arttırır

   Deneyimli uzmanlar tarafından yapılan bir çalışmada uzmanlar, erkeklerin dondurma kokusunu hissettiklerinde tutku duygularının arttığını buldu. Çalışma ayrıca, dondurmanın yüksek seviyelerde kalsiyum ve fosfor içerdiğinden dolayı kas enerji rezervlerinizi oluşturmaya ve libidoyu artırmaya yardımcı olduğunu buldu.

   Dondurmanın Zararları Nelerdir?

   • Yağ ve Şeker İçeriği: Dondurma yüksek yağlı bir besindir. Çünkü dondurmanın %10’dan fazla süt yağı içermesi gerekir ve bazı ürünlerde bu oran %16’ya kadar çıkabilir. Süt yağı, büyük ölçüde kolesterol ve doymuş bir yağdır. Kan kolesterol seviyeleri çok yüksek olduğu zaman damarlarda kan akışına müdahale eden, kalp hastalığı ile beraber felç riskini arttıran ve yağ birikintisi olan plak olarak birikebilir. Dondurma, karbonhidrat içeriğinin çoğunu oluşturan şeker açısından da yüksektir. Çok fazla şeker tüketimi, kilo alımı ve başka bir sağlıksız yağ türü olan kan trigliserit düzeyleri gibi sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir. Yüksek kolesterol ve şekere bağlı problemlerde riski azaltmak için, dondurmayı ılımlı bir şekilde tüketmek ya da az yağlı seçmek gerekir.
   • Laktoz İçeriği: Dondurma, süt bazlı olduğundan ve süt şekeri laktoz içerdiğinden dolayı bazı insanlar için problemlere sebep olabilir. Laktoz intoleransı olarak bilinen bu problemde hastalarda, laktozu sindirmek için gereken enzim olan laktaz eksiktir ve bu hastalar, dondurma tüketirlerse sindirim rahatsızlığı yaşayabilirler.  Laktoza intoleransı olanların dondurma tüketirken bir laktaz takviyesi alması gerekir. Çünkü bu durum, olası sorunları hafifletebilir. Bununla beraber bu hastalar dondurmayı, soya sütü ya da başka bir süt yerine kullanılan benzer bir dondurulmuş ürünle değiştirebilirler.

   Dondurmanın zararları genel olarak şunlardır:

   • Dondurma yağ içerir. Bu nedenle aşırı alımı kandaki kolesterolü yükseltir ve bu da plak birikmesine neden olabilir.
   • Kan basıncını arttırabilir.
   • Dondurma, kan şekerinde artışa, kilo alımına ve hormonların anormal dalgalanmalarına yol açabilecek yüksek miktarda şekere sahiptir.
   • Laktoza tahammülsüz kişiler tarafından kullanılmamalıdır.
   • Kabızlık, iştahsızlık, böbrek ağrısı, bulantı, sık idrara çıkma, aşırı susama, ilgisizlik, kas seğirmeleri, sinirlilik ve depresyona neden olabilecek kalsiyum yönünden zengindir.
   • Plastik, boya ve kauçukta da kullanılan Aldehit C-17 içerir.
   • Aç karnına tüketilmemelidir.
   • Pankreası zorlayan kan akışındaki karbonhidrat emilimini azaltır ve pankreas fonksiyon bozukluğu şansını artırır.
   • Sinüs enfeksiyonuna neden olabilir.
   • Laktozun varlığı hazımsızlık ve şişkinlik gibi sindirimsel problemlere sebep olabilir.
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet