Dermovate Merhem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

   04.12.2019
   Dermovate Merhem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

   Dermovate Merhem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Dermovate Merhem; Cilt yüzeyindeki en zorlu mantar, sedef vb. deri sorunlarının tedavisi amacıyla doktorlar tarafından reçete edilen Dermovate merhem, bileşenlerindeki malzemeler sayesinde deri sorunlarından kısa bir zaman dilimi içerisinde kurtulabilmenize olanak tanıyor.

   Son derece etkili bir kortikosteorid olan Dermovate merhem, inatçı egzama, liken planus, diskoid eritamatozus gibi pek fazla aktif olmayan steoridlerle tedavinin yeterli olmadığı durumlarda reçete ediliyor.

   Sedef ve egzamanın yol açtığı kaşıntı vb. semptomları büyük ölçüde gideren bu mucizevi kremin kortizon içermesi; doktor reçetesi olmadan kullanıldığında ciddi yan etkilere maruz kalmanıza neden olabiliyor. Bu yüzden de bu merhemi mutlaka doktorunuzun önerisi üzerine kullanmanız gerekiyor.

   Bu yazımızda kısaca Dermovate merhem nedir? Dermovate merhem ne işe yarar? sorularını yanıtlamak, Dermovate merhem kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalara değinmek istiyoruz.

   Dermovate Merhem Nedir?

   Etkin maddesi %0.05 klobetazol 17-propiyonat olan Dermovate merhemin yardımcı maddeleri arasında ise %5 oranında propilen glikol bulunuyor.

   Şiddetli mantar, sedef ve egzama tedavisi için birebir olan ürün, derideki kuruluğu ve pullanmayı alıyor.

   30 ve 50 gramlık tüplerde eczanelerde satışa sunulan ürün, diskoid lupus eritematozus(yüzde plaklar şeklinde görülen bir çeşit cilt rahatsızlığı), sedef, tedavisi zor olan şiddetli egzama, liken planus(deri ve mukozaları tutan iyi huylu bir cilt sorunu) vb. önemli cilt sorunlarını tedavi ediyor.

   Dermovate Merhem Ne İşe Yarar?

   Deri sorunlarının tedavisi amacıyla reçete edilen Dermovate merhemin faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

   • Derideki kaşıntıyı ve iltihaplanmayı tedavi ediyor.
   • Alerjik reaksiyonlara iyi geliyor.
   • Sedef ve egzama tedavisinde kesin sonuç veren en önemli ilaçlar listesinde başı çekiyor.
   • Cildinizin tekrar eski sağlığına kavuşabilmesine öncülük ediyor.
   • Vajinal mantarı tedavi ederek, vajinadaki kaşıntı ve ağrıyı alıyor.
   • Mantar ve mantarın beraberinde getirdiği diğer hastalıkları etkili bir şekilde iyileştiriyor.

   Dermovate Merhem Nasıl Kullanılır?

   Bu kremi mutlaka doktorunuzun reçetesi üzerine kullanmalısınız. Kremin içeriğinde kortizon yer aldığını asla unutmamalısınız. Kortizonun uzun süreli kullanımı, ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden doz ve süre aşımına kaçmamalısınız.

   Kremi cildinizdeki sorunlu bölgeye sürmeden önce cildinizi mutlaka bol suyla yıkamalı ve havlu ile durulamalısınız. Yani kremi mutlaka temiz cildinize sürmelisiniz.

   Doktor farklı bir şekilde reçete etmediği takdirde kremi cildinize incecik bir tabaka halinde cildinizi hafifçe ovalayarak, günde iki sefer sürmelisiniz.

   Tedaviden en iyi sonucu alabilmek adına kremi en az dört hafta boyunca her gün eksiksiz bir şekilde kullanmalısınız.

   Dermovate Merhem Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

   Bu kremi kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

   • 1 yaş altı çocuklarda sedef, egzama vb. hastalıkların tedavisi amacıyla bu merhemi kullanmamalısınız.
   • Kremin etkin ve yardımcı maddelerine karşı herhangi bir aşırı duyarlılığınız varsa bu kremi kullanmaktan muhakkak kaçınmalısınız.
   • Kremin gözle temas etmediğinden emin olmalısınız. Temas durumunda gözlerinizi bol suyla yıkayıp, kremden arındırmalısınız.
   • İltihaplı sivilce, zona, suçiçeği, tedavi edilmemiş deri hastalıkları tedavisinde bu kremi kullanmamalısınız.
   • 12 yaş altı çocuklarda merhemi doktor reçetesi üzerine kullanmalı, merhemin uzun süreli kullanımından mutlaka kaçınmalısınız.
   • Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız, bu kremi kullanıp kullanamayacağınıza dair doktorunuzun görüşünü ve onayını almalısınız.

   Dermovate Merhem Fiyatı

   Dermovate merhem; doktor tarafından reçete edildiğinde SGK tarafından karşılanıyor. Reçetesiz bir şekilde bu merhemi almak istediğinizde ise ortalama 12 TL ödemeniz gerekiyor.

   Dermovate Merhem Yüze Sürülür mü?

   Sivilce ve akne tedavisinde bu merhemi kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor. Lakin sedef, mantar vb. yüzdeki cilt sorunları söz konusu olduğunda merhemi yalnızca sorunlu olan bölgeye ince bir tabaka halinde uygulayabilirsiniz.

   Kısacası yüzünüzün sağlıklı olan yerlerine bu merhemi sürmemelisiniz.

   Dermovate Merhem Kullananlar

   Google başta olmak üzere arama motorlarında bu merhemi araştırdığımızda sedef, egzama, inatçı mantar, vajinal mantar problemi bulunan pek çok kişinin bu merhemi kullandığını ve merhemle sorunlarında iyileşme elde ettiklerini görebiliyoruz.

   Bununla birlikte kremin ciddi yan etkilerine maruz kalan kişilerin yorumlarına da rastlayabiliyoruz. Örneğin birçok kişi, kremi uyguladıkları bölgede ağrı, kaşıntı hissettiklerini, krem kullanımını mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısının takip ettiğini dile getiriyor.

   Özellikle reçetesiz kullanımlarda şikayetler daha da artıyor.

   Bu yüzden bu merhemi kullanmayı düşünüyorsanız, öncelikle doktorunuza görünmenizi öneriyoruz.

   Dermovate Merhem Yan Etkileri

   Yan etkiler nadir görülmekle birlikte doz aşımına kaçan ya da uzun bir süre boyunca bu merhemi kullanan kişilerde birtakım komplikasyonlara rastlanabilir.

   Olası komplikasyonları aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

   • Deride lokal yanma, kaşıntı ve ağrı
   • Boğaz, dudak, yüz ve dilin nefes almayı zorlaştıracak kadar şişmesi
   • Vücut kıllarında artış, saç dökülmesi ya da saçların uzamaması
   • Çocuklarda büyümenin büyük ölçüde yavaşlaması ya da durması
   • Kanda şeker miktarının artması
   • İdrarda şekerin tespit edilmesi
   • Glikom(göz içi basıncında artış)
   • Kanda kortizol miktarının azalması
   • Obezite
   • Uygulama bölgesindeki toplardamarların gözle belirgin bir şekilde görünür hale gelmesi yani aşırı büyümesi
   • Deride incelme, deride çizgilenme ve kırışıklık
   • Hipertansiyon
   • Gözde katarakt gelişimi
   • Mide bulantısı, baş ağrısı ve baş dönmesi
   • Çocuklarda ani kilo kaybı ya da artışı

   UYARI: Bu krem, kortizol içerdiğinden doz aşımına kaçan ya da uzun süreli bu merhemi kullanan kişilerde yukarıdaki yan etkiler görülebilir. Bu yüzden kremin dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir.

   Yukarıdaki yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşmanız durumunda krem kullanımını bırakmalı, mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

   Dermovate Merhem Saça Sürülürmü

   Dermovate merhem saça sürülürmü sorusuna cevap vermek gerekirse merhem yada kremi saç derisinde oluşan mantar, egzama ve kaşıntı için kullanabilirsiniz. Eğer saçınızda yada saç derinizde kaşıntı, egzama, mantar, merhem sürülür ayrıca sakal ve bıyık bölgesinde aynı şekilde kullanabilirsiniz.

   Dermovate Merhem Genital Bölgeye Sürülür Mü

   Dermovate merhem ve dermovate krem genital bölge ve vajina bölgesine sürülen kremlerden biridir. Vajinal kaşıntı ve mantar tedavisi için sıklıkla reçete edilen merhem adet döneminde kullanılması önerilmez. Dermovate merhem ve dermovate krem kortizonlu kremlerden olduğu için kesinlikle uzun süre kullanılmamalıdır.

   Dermovate Merhem Yüze Sürülür Mü

   Dermovate krem ve merhem yüzde gül hastalığı, sedef, egzama ve mantar varsa sadece sorunlu bölgeye kullanılır. Koritzonlu olduğu için en fazla 10 gün kadar günde 1 defa kullanılması yeterlidir.

   Dermovate Merhem Mantara İyi Gelir Mi

   Mantar tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri olan bu merhem mantara iyi gelir ve mantarı yok eden merhemlerden biridir.

   Dermovate merhem Açık Yaraya Sürülür Mü

   Asla açık yara yada yanığa sürülmesi önerilmez. Açık yara yada yanığa sürüldüğünde bazı yan etkilerinin görülmesine neden olabilir.

   Dermovate merhem İle Dermovate Krem Arsındaki Fark

   Aynı etken maddeye ve içeriğe sahip olan merhem ve kremin ikisinde kortizonludur. Merhem derinin alt tabakasındaki sorunlarında tedavisinde kullanılırken krem ise yüzeysel cilt sorunlarını geçirmek için etkilidir.

   Dermovate merhem bebeklerde kullanılır mı

   Kortizonlu olduğundan çocuklar ve bebekler için ciddi yan etkileri olan bu ilaç asla doktor önermedikçe kullanılmamalıdır. Doktor önerisi ile en fazla 1 hafta kadar kullanılır.

   Dermovate merhem seboreik dermatit için kullanılır mı

   Seboreik dermatit, agzama, kaşıntı ve tahriş için en etkili merhemlerden biridir. Dermovate merhem deboreik dermatit yani egzama için kullanılır.

   Dermovate merhem makata sürülür mü

   Makat bölgesine doktor önerisi ile kullanılır. Makat bölgesinde kaşıntı ve tahriş için asla bilinçsiz olarak doktora danışmadan kullanmayın.

   Dermovate merhem tüylenme yapar mı

   Dermovate merhem kullanıldığı dönemlerde asla tüylenmeye neden olmaz.

   Bu kremi 300C oda sıcaklığının altında, çocuklarınızın ulaşamayacağı ve erişemeyeceği yerlerde saklamalısınız.

   Kremin ambalajında ya da dokusunda farklılık tespit etmeniz durumunda kremi asla kullanmamalısınız.

   Son kullanma tarihi geçen kremleri de asla kullanmamalısınız.

   Daha önce Dermovate merhem kullandıysanız, kreme dair kullanıcı deneyimlerinizi bu yazımızın yorum kısmına yazabilir, değerli görüşlerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   error: Content is protected !!