Dere Otunun Faydaları

   Dere Otunun Faydaları

   Dere Otunun Faydaları Tarihi çok eskiye dayanan bitkilerden biri olan dereotu, günümüzde hala sevilerek tüketilmektedir. Çeşitli yaraların tedavisinde kullanılan dereotu, aynı zamanda mide yaraları ve ödem attırıcı olarak ta kullanılmaktadır. Aslıda pek çok kişi bu bitkiyi hoş aroması ve lezzeti için yemek ve salataların içinde kullanmaktadır. Ancak eski yunan tarihinde ve roma tarihinde sadece şifalarından faydalanmak için kullanıldığı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.

   Vücutta oluşan yaraları hızlı bir şekilde temizlediği için ve açık yaraların enfeksiyon kapmasını önlediği için savaş sırasında yaralı askerleri tedavi etmek için kullanımı yapılmakta idi.  Yine dereotunun aromatik kokusu roma’da parfüm yapımı için kullanıldığı görülmüştür. Bu bitkinin sadece yeşil yaprakları değil, aynı zamanda tohumları da bazı yörelerde sıkça kullanılmaktadır.  Dolayısı ile hem yeşil yapraklarından hem de tohumlarında faydalanabilirsiniz.

   Dereotu Nedir?

   Maydanozgiller ailesine ait olan dereotu, doğada kendiliğinden yetişebilen bir bitkidir. Tek yıllık olan dereotu,  yere düşen tohumlarından tekrar çıkabiliyor. Nerede ise her iklim şartlarına uyum sağladığı için ülkemizin hemen her şehrinde yetiştirilebilir. Bu bitkinin kökeni asya olsa da hem bizim ülkemizde hem de diğer dünya ülkelerinde sevilerek tüketilmektedir. Ekim ayında ya da şubat ayının sonunda topağa bırakılan tohumları mart ve nisan aylarında filizlenmeye başlar. Güneşin sıcak yüzünü görmesi ile beraber, aniden büyüyerek bir ila bir buçuk metre boyuna erişir. Güneşi görmesi ile beraber, yaprakları sertleşir ve bitkinin en tepesinde sarı çiçekler açar. Daha sonra tohumları oluşur. Taze olarak kullanılabileceği gibi diğer mevsimlerde kullanmak adına kurutularak ta kullanılmaktadır.

   Dereotunun Besin Değeri Nedir?

   Dereotu doğanın insana sunduğu en güzel nimetlerden biridir. Çünkü içerisinde insan vücudunun ihtiyacı olan pek çok vitamini ve minerali barındırır. Hal böyle olunca genç, yaşlı demeden mutlaka herkesin tüketmesi gereken besinlerin içine adını yazdırmayı başarmıştır. Dereotunun besin değeri ise;

   • 100 gramlık bir dereotunda yaklaşık olarak, 17 kcal kalori mevcuttur.
   • Dereotu iyi bir lif kaynağıdır,
   • Karbonhidrat,
   • Protein,
   • A ve c vitaminleri,
   • Potasyum,
   • Kalsiyum,
   • Demir,
   • Mangan, gibi değerli vitaminlere sahiptir.

   Dereotunun Faydaları Nelerdir?

   Dereotu, muhteşem aroması ile her türlü yemeğin yanında kullanılabilecek yeşil yapraklı bitkilerden bir tanesidir. Verdiği faydaları sayesinde başta emziren annelere ve mide rahatsızlığı olan herkese önerilmektedir. Ayrıca bitkinin yapraklarının uç kısımlarında yer alan uçucu yağlar da insan sağlığına harika katkılarda bulunmaktadır. Bu nedenle her evde mutlaka olması gereken bir besin kaynağıdır. Dereotunun faydaları ise;

   • Dereotu mide hastalıklarına ve mide kramplarına iyi gelir.

   Sindirim sistemini aktif olarak çalıştıran besinlerden biri de dereotudur. Hazımsızlık ve mide şişkinliği için çok eski yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Ayrıca çeşitli mide ağrılarına ve mide kramplarına iyi geldiği bilinmektedir. Dereotunda gaz giderici özellikler de mevcuttur. Dolayısı ile hem bağırsaklardaki gazın çıkmasına hem de midedeki gazın ortadan kalkmasına yardımcı olur.  Midede oluşabilecek reflü ve ülser gibi hastalıkların da önüne geçer. Özellikle hazır ve yağlı gıdaların çok fazla olarak tüketilmesi midede ve bağırsaklarda bir takım hastalıklara yol açabilir. Bu gibi durumlarda dereotunu tüketmek faydalı olacaktır. Mide sorunları için dereotu kullanacaksanız mutlaka on beş gün boyunca düzenli bir şekilde tüketmeniz tavsiye edilir. Ancak on beş gün sonra midede düzelmeler başlar.

   • Dereotu uyku bozuklukları için birebirdir.

   Pek çok kişinin en büyük şikayetlerinden bir tanesi de uyku sorunlarıdır. Uykusuzluk çok fazla düşünme, aşırı mutsuzluk ve yorgunluk gibi etmenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Ancak dereotunun kokusu beyne mutluluk sinyalleri gönderdiği için beyin kendini daha huzurlu hisseder. Bu nedenle uyku sorunlarınız için dereotunu kullanabilirsiniz. Ayrıca yapraklarının üzerinde bulunan uçucu yağlar da daha düzenli bir uyku sürecine girmenizi sağlayacaktır. Sinir sisteminin de rahatlamasını sağlayan dereotu ile gün içinde de gayet rahat ve huzurlu olabilirsiniz.

   • Zengin bir kalsiyum içeriğine sahip olduğu için kemik gelişimini destekler.

   Dereotu kalsiyum oranı bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Dolayısı ile kemik sağlığının korumasına da yardımcı olacaktır. Kemiklerde görülen mineral kayıplarını büyük derecede ortadan kaldırdığı için eklem ağrıları, kemik krampları ve çeşitli kemik kırık, çatlak gibi durumların önüne geçer. Eğer zayıf bir kemik yapısına sahipseniz, mutlaka düzenli bir şekilde dereotu tüketmeniz gerekir. Bunun dışında hamile bayanların bebeklerin kemik gelişimi için dereotu tüketmeleri gerekir. Buna ek olarak, hamillik döneminde bebeğin anne midesine yaptığı baskıdan dolayı ağızda acı bir his ve yemek borusu yanması gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Dereotu aynı zamanda mide sorunlarına da iyi geldiği için hamilelere tavsiye edilir. Son olarak tıpkı hamileler gibi emziren annelere de dereotu tüketmeleri önerilir. Bu sayede sütün kalitesi artacak ve bebeğin hem kemik gelişimine hem de mide sorunlarına iyi gelecektir.

   • Dereotu adeta doğal bir insülin görevi görmektedir.

   Şeker hastalığı olanlar veya şeker hastalığına yatkın bir metabolizması olanlar mutlaka dereotu tüketmelidir. Yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde, dereotunun şeker hastalığını tedavi ettiği görülmüştür. Buna ek olarak, şekeri düşürmesi sayesinde, şeker hastaları gün içinde daha rahat ve daha verimli bir yaşam kalitesine kavuşabilir.

   • Dereotu iyi bir gaz giderici özelliğe sahiptir.

   Bazı bünyelerde gaz birikimi çok fazla olur. İçeride biriken gaz diğer iç oranlara baskı yaptığından dolayı, iç organlarda tahribatlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlardan kurtulmak için sıkça dereotu tüketmeniz tavsiye edilir. Üstelik vücutta biriken gazın dışarı atılması daha kolay bir şekilde gerçekleştiği için karın ve bağırsak bölgesinde biriken, şişlikler de kısa sürede kaybolacaktır.

   • Dereotu bağışıklık sistemini korur.

   Bağışıklık sisteminin daha güçlü ve daha sağlıklı olmasını isteyen kişiler mutlaka dereotu gibi hem sağlıklı hem de yeşil besinlerden faydalanmalıdır. Kış ve bahar aylarında oluşabilecek her türlü bulaşıcı hastalıkların önüne geçer. Vücuda giren tüm mikropların ve virüslerin kısa sürede etkisiz hale gelmesini sağlar. İyi bir c vitamini kaynağı olan dereotunu çocuk ve yaşlıların bolca tüketmesi tavsiye edilmektedir.

   • Dereotu hıçkırık sorununa iyi gelir.

   Hıçkırık, daha çok mide sorunları dolayısı ile ortaya çıkan bir durumdur. Dereotu ise tüm mide sorunlarına iyi geldiği gibi hıçkırığın hızlı bir şekilde kesilmesine de yardımcı olacaktır. Ayrıca bazı hıçkırık sorunları sinir sistemi ile alakalı bir durumdur. Yani sinir sisteminin de düzelmesini sağlayan dereotu ile hıçkırıkların ortadan kalkmasını sağar.

   • Dereotu içerdiği doğal yağlar sayesinde ishal sorununa iyi gelir.

   Sindirim sisteminin bozulmasından sonra ya kabızlık sorunu ya da ishal sorunları sıkça görülebilir. Bu gibi durumların ortadan kalkması için mutlaka dereotundan faydalanmak gerekir. Yine içerdiği mineraller sayesinde daha sağlıklı bir şekilde çalışan bağırsak sistemine de kavuşabilirsiniz.

   • Regl ağrılarına iyi gelir.

   Bilindiği üzere regl ağrı ve krampları pek çok kadının sosyal ve iş yaşamını derinden etkileyen sorunlardan biridir. Eğer adet ağrılarını çok fazla yaşıyorsanız, bunun için regl dönemine bir hafta kala her gün düzenli olarak dereotu tüketmeniz gerekir. Bu sayede daha rahat bir regl dönemi geçirebilirsiniz. Ayrıca yumurtalık iltihabı, kist ve yumurtalık enfeksiyonu gibi  tüm olumsuz durumlarla savaşır.

   • Dereotu mantar enfeksiyonunun ortanda kalkmasına yardımcı olur.

   Bilindiği üzere vücudun çeşitli bölgelerinde mantar enfeksiyonları görülebilir. Özellikle dizanteri gibi hastalıkların başlıca nedeni mantar enfeksiyonudur.eğer dizanteri gibi hastalıklarınız varsa her gün düzenli olarak dereotu tüketmeniz tavsiye edilir. Uzmanlar dereotu üzerinde yaptığı araştırmalarda bu yeşil yapraklı bitkinin vücuda verdiği faydalarının görülebilmesi için bir hafta boyunca düzenli kullanılmasını tavsiye etmektedir.

   • Dereotu eklem iltihaplarına ve gut hastalığına iyi gelir.

   Dereotunun bilinen bir faydası da iltihap ve romatizmal hastalıklara iyi gelmesidir. Özellikle eklem ağrıları için ve gut hastalığı için çok eskiden bu yana sürekli olarak kullanılan ve bilinen sebzelerden bir tanesidir.  Eklemlerde oluşa iltihapların giderilmesi için düzenli olarak dereotu tüketilmesi önerilir.

   • Dereotu anne sütünü artırır.

   Bazı annelerde süt kesilmesi yaşanabiliyor. Bunun yanında bazı anneler bebeklerini ne kadar emzirirse emzirsin, bebek kilo alamayabiliyor.  Ancak dereotu anne sütünü artırırken, aynı zamanda anne sütünün kalitesini de artırmaktadır. Ayrıca bebeğin en son gelişen organının bağırsaklar olduğunu düşünürsek, dereotu gaz giderici özelliği ile bağırsaklarında rahatlama sağlamaktadır. Bu nedenle ilk doğum yapmış annelere bolca dereotu tüketmeleri önerilir.

   • Dereotu kaempferol ve flavonoidler bakımından zengin bir değere sahiptir.

   Kaempferol ve flavonoidler bakımındnazengin olan dereotu ile solunum yolu rahatsızlıklarını ortadan kaldırabilirsiniz.  Nefes almada zorluk yaşayan ve akciğerlerinde sorun yaşayan kişiler için dereotu ideal bir besin kaynağı olacaktır. Üstelik tütün kullanan kişilerde görülen bir takım tahrişlerin de önüne geçer.

   • Dereotu ağız hijyeni için harika bir besindir.

   Ağız hijyeni için kullanılabilecek bitkilerden biri de dereotudur. Dereotu hem ağızdaki bakterilerin ölmesini sağlar hem de dişlerin daha güçlü olmasına yardımcı olur. Ferah yapısı ile ağızda kokuya neden olan bakterilerin ağız içinden temizlenmesini sağlayarak daha ferah bir nefese sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrıca içerdiği antioksidanlar sayesinde  diş etlerinde oluşabilecek enfeksiyonların da tedavi edilmesine yardımcı olur.

   • Dereotu iyi bir kanser önleyici özelliğe sahiptir.

   İçerdiği monoterpen ve kemoptevenntif bileşenleri sayesinde,  kanser hastalığının önüne geçer. Bu bileşenler vücutta glutatinon  s transferraz enziminin üretimini artırır. Dolayısı ile bu enzimler, yüksek oranda antioksidan görevi görerek, çeşitli kanser hücrelerinin tedavi edilmesine yardımcı olur. Yani vücutta büyüyen tümör gibi zararlı hücrelerin küçülmesine ve vücutta yayılmasını önelyerek, tüm kanser çeşitleri ile savaşır.

   • Dereotu vücutta yaşanan kramp ağrılarına iyi gelir.

   Bilhassa çok hareketsizlikten veya çok fazla hareketten dolayı ortaya çıkan kas ve kemik krampları için dereotu kullanılması önerilmektedir. Kramp ve kas ağrılarını giderdiği gibi kaliteli bir yaşamın kapılarını açar. İçerdiği a, k ve çinko gibi besinler sayesinde kemik ve kas sağlığını korur. Özellikle sporcuların bolca dereotu tüketmesi gerekmektedir.

   • Dereotu mental sorunları ortadan kaldırır.

   Dereotunun bir özelliği de sinirleri yatıştırıcı özelliğe sahip olmasıdır. Özellikle aşırı sinir ve stres altında olan kişiler için gün içinde bolca dereotu tüketmeleri tavsiye edilir. İçerdiği uçucu yağlar sayesinde kişilerde büyük bir rahatlama sağlayarak gün içinde daha mutlu olmalarını sağlar. Eğer stres ve ağır bir bunalım altında iseniz, salatalarınızda veya sade olarak  dereotu tüketebilirsiniz.

   • Dereotu kolesterolün düşmesini sağlar.

   Kolesterolü yükselen kişiler için hayat verimliliği de düşer. Aynı zamanda kolesterol yükselmesi kalp krizi gibi durumların da ani bir şekilde ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka dereotundan faydalanmak gerekir. Kalp ve damar sağlığını koruduğu için kolesterolün de önüne geçer. Kolesterol hastaları her gün az da olsa bir miktar dereotu tüketmelidir.

   Dereotunun Zararları Nelerdir?

   Dereotunun zararları, aslında yok denecek kadar azdır. Ama doğru tüketilmediğinde ve aşırıya kaçıldığında bir takım reaksiyonlar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle düzenli ve yeteri kadar tüketmeniz gerekir. Dereotu alerjik bir bitki olması özelliği ile ciltte kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.  Hamilelerin tüketmesi faydalıdır. Ancak fazla tüketildiğinde kanama ya da düşüğe neden olabilir. Çünkü kan sulandırıcı özeliği vardır.

   Dereotu Nasıl Tüketilir?

   Dereotu taze olarak salatalar, hamur işlerinde veya yemeklerde kullanılabilir. Bazı yörelerde kurutulup, baharat olarak kullanılabiliyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım