Deniz Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

14.01.2020
279
A+
A-
Deniz Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Deniz suyunun faydaları nelerdir hakkında bir en bilinen yararlarından biride bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Ayrıca sağlığa faydalı olan deniz suyu cilde oldukça faydalı ve yararlıdır. Yaz aylarında serinlemek ve spor yapmak için denize girmenin faydaları ayrıntılı olarak yazımızda.

Deniz Suyunun Faydaları

Deniz suyu ve içeriğindeki tuz, insan vücudunda bulunan 84 eser elementin tamamını içeren ender bileşenlerden biridir. Deniz suyu, artrit ve sinüzit tedavisinden sivilce ve kas kramplarını azaltmaya kadar birçok sağlık yararları sunar. Şimdi deniz suyunun faydaları ve özelliklerine yakından bakalım;

 • Deniz Suyu Romatoid Artrit Giderici Olarak İşlev Görür

Deniz suyunun, romatoid artritin neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olan antienflamatuar özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Yakın dönemde yapılan bir çalışmada deniz suyunun, düzenli olarak denize giren romatoid artrit hastaları üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Denize giren grubun yürüme, sertlik, el kavrama ve eklem ağrıları açısından kontrol grubuna göre çok daha yüksek bir terapötik rahatlama yaşadıkları görülmüştür.

 • Deniz Suyu Ölü Ciltten Arındırır

Deniz suyu, cilt üzerinde mükemmel bir şekilde çalışır. Cildi, deniz suyu ile hafif bir şekilde ovalamak, ölü deri hücrelerinin arındırılmasına ciddi oranda yardımcı olur, kan dolaşımını tam manasıyla iyileştirir ve cildin ise gençleşmesini sağlar. Ayrıca deniz suyu, cildi temiz ve pürüzsüz bir şekle girmesini sağlar.

 • Deniz Suyu Vücudun pH Dengesini Korur

Deniz suyunda bulunan magnezyum, vücut üzerinde pH dengesini sağlama konusunda oldukça etkili bir şekilde çalışır. Kandaki aşırı asiditeyi azaltır ve cildi yatıştırır.

 • Deniz Suyu Bağışıklık Sistemini Arttırır

Deniz suyunun, bağışıklık sisteminin gücüne katkıda bulunmasının birkaç yolu vardır. İlk olarak, bağışıklık sisteminin aktivitesini arttırmaya yardımcı olan fosfor, demir, magnezyum, çinko, iyot, manganez ve potasyum gibi mineralleri içerir. İkincisi ise alkalize edici etkisi, virüs ve bakterilerin gelişmesini engeller. Böylece vücudu, çeşitli bulaşıcı olan sorunlu hastalıklardan korur.

 • Deniz Suyu Kalp Sağlığını İyileştirir ve Kalp Atışını Normalleştirir

Deniz suyunun, kalp ve damar sağlığını iyileştirebileceği ve kalp atış hızını düzenleyebileceği görülmüştür. Bunun sebebi, sinir uyarılarını iletmek ve kasta kasılmalara neden olmak için beraber çalışan klorür, sodyum ve potasyum içermesidir. Bu durum da düzenli bir kalp atışı sürdürmeye çok büyük oranda yardımcı olur. Bununla beraber bunu tam manasıyla ispatlayacak henüz kesin bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

 • Deniz Suyu Kan Düzenler

Deniz suyu, kan basıncını düşürüp hipertansiyonu önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Bununla beraber düşük tansiyon, bir dizi kardiyovasküler sorunların vücuttan uzak tutulmasına yardımcı olur.

 • Deniz Suyu Sindirim Sistemini Destekler ve Kilo Kaybına Yardım Eder

Kilo kaybı söz konusu olduğunda, insanların deniz suyunu tercih etmesinin birkaç farklı nedeni vardır. Birincisi, sindirim kanalında birikmeyi engelleyen ve böylece fazla kilodan uzak durmaya yardımcı olan sindirim maddelerinin salgılanmasını düzenlemesidir. Bununla birlikte, bunun için çok fazla kanıt bulunmamaktadır. İkinci ise daha uygulanabilir sebep olan denizde yüzme ve deniz tuzunun kilo kaybına yardımcı olan düşük sodyum içeriğine sahip olmasıdır.

 • Deniz Suyu Sedef Hastalığını Tedavi Eder

Sedef hastalığı, kaşıntılı olan kızarıklıklar ve eklem ağrıları ile birlikte karakterize bir sorundur. Yakın dönemde yapılan bir klinik araştırma, psoriazis ve psoriatik artrit semptomlarının tedavisinde balneoterapinin (çamur maskeleri ve kükürt banyoları) deniz tuzu ile birlikteki etkinliğini test etti. Sonuçlar bazı semptomlarda, özellikle de spinal ağrının ve hareketin azalmasında belirgin bir iyileşme göstermiştir.

 • Deniz Suyu Osteoartrit Riskini Düşürür

Dizlerdeki osteoartrit, ciddi düzeyde ağrılı olabilir ve hareket etmeyi oldukça zorlaştırır. Yine yakın dönemde yapılan bir çalışma deniz suyundaki tuz ile yapılan balneoterapinin, semptomlarda önemli bir iyileşme sağlayabileceğini bulmuştur. Ayrıca, 2-3 haftalık bir tedavinin terapötik etkisi yaklaşık 3 ay kadar sürmektedir.

 • Deniz Suyu Astımı Tedavi Eder

Deniz suyunun, iltihabı azalttığı ve astım tedavisine büyük oranda yardımcı olduğu bilinmektedir. 1 saat denizde yüzmenin bir inhalatör kullanmak kadar etkili olduğuna inanılmaktadır. Ancak, şu anda bu tezi destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

 • Deniz Suyu Düzgün Bir Beyin, Sinir ve Kas Sistemi İşlevinin Korunmasına Yardımcı Olur

Vücudun, normal bir şekilde çalışması için kesinlikle sodyum, potasyum ve klorür gibi elektrolitlere ihtiyaç vardır. Sodyum, sinirsel uyarıları iletmek için farklı olan hücrelere girip çıkabilme özelliğine sahip olduğundan dolayı özellikle önemlidir. Bu sinir dürtüleri, kas, beyin ve sinir sisteminin birbirleriyle sağlıklı bir şekilde iletişim kurmasını ve kritik vücut fonksiyonlarını yerine getirmesini mümkün kılan aksiyondur.

 • Deniz Suyu Depresyon İle Savaşır

Uzmanlar, deniz suyunun, vücut üzerindeki iki hormonu (melatonin ve serotonin) düzenlemeye yardımcı olduğu için depresyon belirtilerinin tedavisine yardımcı olabileceğini düşünmektedir. Bu hormonlar, vücudun tam manasıyla rahatlamasına ve daha dinlendirici bir uyku çekilmesine yardımcı olur. Bununla beraber deniz suyunun, bu hormonların üretimi ya da düzenlenmesi üzerinde doğrudan bir etkisi olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

 • Deniz Suyu Kas Kramplarını Rahatlatır

Uzun bir egzersiz seansından sonra kaslarda bazen kramplar oluşabilir. Çünkü terleme yoluyla vücuttaki elektrolitler (çoğunlukla da sodyum) kaybedilir. Bu açığın meydana gelmesini önlemek için dışarı çıkmadan önce bir süre deniz suyuyla (elektrolitler bakımından zengindir) masaj yapılması önerilir veya sıvı bir çözeltisinin (deniz tuzu) tüketilmesi gerekir. Bu uygulama, susuz kalmaya yardımcı olacak ve kasların kramplanmalarını ciddi oranda önleyecektir. Ayrıca, kaslardaki sertliği ve rahatsızlığı tamamen gidermek için etkilenen bölgeye deniz suyuyla masaj yapılmalıdır.

 • Deniz Suyu Susuz Kalmayı Önler

Sodyum, vücudumuzdaki suyu tutmaktan sorumludur ve bu nedenle, doğal olarak bir sodyum eksikliğinin oluşması, vücudun hızlı bir şekilde su kaybetmesi ile beraber susuz kalmasına sebep olabilir. Denizde yüzmek, yeteri oranda sodyum almayı sağlar ve ayrıca vücuttaki potasyum-sodyum dengesini korur. Bu durum da hücresel düzeydeki uygun bir sıvı dengesini sağlamak için şarttır.

 • Deniz Suyu Sinüziti Tedavi Eder

Rinosinüzit olarak da bilinen sinüzit, burun pasajlarının iltihaplandığı ve tamamen mukus ile dolduğu bir durumdur. Yakın dönemde yapılan bir çalışmada, düzenli olarak deniz suyunda yüzmenin sinüzit belirtilerinin giderilmesinde yol açtığını ve bununla beraber yaşam kalitesini ciddi oranda yükselttiği kanıtlanmıştır.

 • Deniz Suyu Cilt Sağlığını Geliştirir

Deniz suyu çözeltisinin topikal olarak uygulanması, cilt için tam manasıyla harikalar yaratabilir. Yeni yapılan bir araştırma, deniz suyunun, cilt bariyeri işlevini tamamen iyileştirdiğini, nemlendirmeyi ciddi oranda arttırdığını ve iltihabı azalttığını buldu. Bunun sebebi büyük oranda deniz suyunun yüksek magnezyum içeriğine sahip olmasıdır. Bu özellikler ayrıca, erken yaşlanmayı önler, cildi temizler, koyu halkaları azaltır, egzama ve sivilce tedavisine de yardımcı olur.

 • Deniz Suyu Ağız Sağlığını Arttırır

Ağız sağlığı konusunda deniz suyu en iyi ajandır. Diş sağlığını da destekleyen önemli bir mineral olan florür içerir. Ağızdaki asidik hasarı tutar, dişlerin demineralizasyonunu sağlar, çürük ve oyukların da gelişmesini önler.

 • Deniz Suyu Ağrıyan Ayakları Rahatlatır

Ağrıyan ayakların deniz suyuna batırılması tatlı bir rahatlama verir. Kan dolaşımını uyarmak için 1-2 saat boyunca ayakların deniz suyuna batırılması önerilmektedir.

 • Deniz Suyu Saç Dökülmesini Önler

Daha önceden de belirtildiği gibi topikal deniz suyu uygulanması, bölgedeki kan dolaşımını ciddi oranda arttırmaya yardımcı olur. Bundan dolayı saç derisine yumuşak bir şekilde deniz suyu çözeltisi ile masaj yapmak, saç uzamasını uyarır ve saç köklerini güçlendirerek dökülmeleri azaltır.

Deniz Suyunu Burna Çekmenin Faydaları

Özellikle sinüzit sorunu yaşayanların mutlaka deniz suyunu burna çekmeleri oldukça faydalıdır. Sinüzit ve deniz akıntısı önlemek için tuzlu deniz suyu oldukça faydalıdır. 1 hafta boyunca denizi girdiğiniz burna deniz suyu çektiğinizde sinüslerin açıldığı görebilirsiniz.

Deniz Suyunun Cilde Faydaları

Deniz suyunun bilinen yararlarından biri ise cilde faydaları dır.  Deniz suyunun cilde iyi geldiği bilinmektedir. Tuzlu suyun cildin daha sıkı ve gergin olmasını sağladığı bilinmektedir. Cildi güzelleştiren deniz suyu cildin sarkmalarını önleyerek cilde canlılık katar.

Deniz suyu iltihap, yara ve enfeksiyonlara karşı etkilidir.

Deniz Suyunun Yüze Yararları

Deniz suyunu yüze faydaları ve yararları arasında en bilinen etkisi sivilce ve sivilce izleri zerinde olan etkisidir. İltihap ve bakterilerin yok olmasında deniz suyunun oldukça fazla etkisi vardır. Yüze oldukça faydalı olduğundan deniz suyu ayrıca lekelerin görünümün de azaltır.

Deniz Suyunun Saça Faydaları

Kan dolaşımını hızlandıran saç derisinde bulunan sorunları tedavi eden deniz suyunun saça faydalarından biride saçların daha hızlı uzamasını sağlamaktır. Kepeğe iyi gelen saçları canlandıran tuzlu su kafa derisi kaşıntısıi egzama ve mantarın yok olmasını sağlar.

Deniz Suyunun Egzamaya Etkisi

Cilt sorunlarına iyi gelen etkisi ile bilinen deniz suyunun egzamaya iyi geldiği ve rahatlattığı bilinmektedir. Egzama, egzamanın neden olduğu kaşıntı, tahriş yanma ve kızarıklıkları iyi gelir.

Deniz Suyu Mantara İyi Gelir Mi

Deniz suyu mantar ve mantara bağlı sorunların tedavisinde doğal yöntemlerden biridir. Deniz suyu mantara iyi gelir ve mantarın neden olduğu sorunlara karşı etkilidir.

Deniz Suyunun Zararları

Faydaları ve yararları saymakla bitmeyen deniz suyunun zararları bulunmaktadır. İşte deniz suyunun zararları;

 • Deniz suyu içmek vücutta su kaybına neden olur
 • Deniz suyu yutmak mide bulantısı, kusma, baş dönmesi ve ishale neden olur
 • Uzun süre deniz suyu içmek böbrek sorunlarına neden olur.
 • Tuzlu deniz suyu vücutta uzun zaman kalırsa güneş yanıklarına ve tahrişe neden olur
 • Baş dönmesi, baş ağrısı ve hızlı kalp atışı başta olmak üzere ishal, kusma, bilinç kaybına neden olabilir
 • Deniz girdikten sonra tuzlu halede gezmek oldukça risklidir.

Sizlere bu yazımızda deniz suyunun faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.