Deniz Börülcesinin Faydaları

   Deniz Börülcesinin Faydaları

   Deniz Börülcesinin Faydaları Dünya üzerinde çok farklı bitki çeşitleri mevcuttur. En ilgi çekici bitkilerden biri de deniz börülcesidir. Çünkü deniz börülcesi,  toprak üzerinde değil, deniz kıyılarında ve tuzlu su kenarlarında kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Bitkinin yetişme koşulları kadar görünüşü de oldukça dikkat çekicidir. Tuzlu suda yetişen bu bitki,  tam anlamı ile mineral deposudur.

   Özellikle bünyesinde barındırmış olduğu, tuz mineralleri sayesinde vücutta bazı yararlı etkilere sahiptir. Hata diğer bitkilerde olmayan mineralleri ile vücudunuzdaki bazı hastalıklardan ve kişileri rahatsız eden durumlardan kurtulabilirsiniz. Özellikle vücutta bulunan iltihabın önlenmesi için mutlaka kullanılması gereken doğal besinlerden biridir. Deniz börülcesi hem  yemek olarak hem de salata olarak tüketilebilir yani kişiler kendi damak zevklerine göre bu besini istedikleri her şekilde kullanabilirler.

   Deniz Börülcesi Nedir?

   Bilimsel adı ile alicornia europaea olan deniz börülcesi, ıspanakgiller ailesinin bir üyesidir. Deniz gel gitlerinin yoğun olduğu bölgelerde yetiştiği için denizde bulunan ve deniz suyunda bulunan mineralleri bünyesinde barındırır. Hal böyle olunca, insanların tüketmesi gereken değerli bitkilerden biri olmayı başarmıştır. Nisan ve mayıs aylarında deniz kenarlarında, tuz gölü çevresinde, Aksaray gölü, Ereğli gölü ve burdur gölü çevresinde yetişmektedir. Halk arasında daha çok tuzlu ot diye adlandırılan deniz börülcesi, yaz aylarında tüketime uygundur. Yaz aylarının sonunda ise rengi yeşilden, kızıla dönmeye başlar. Alkali topraklarda yetiştiği için insan vücuduna katkısı da büyüktür. Bu nedenle özellikle guatr hastaları için tam bir şifa kaynağıdır.

   Deniz Börülcesinin Besin Değeri

   Deniz börülcesi, içerisinde yoğun miktarda mineral barındırır.  Bu sayede bir vücudu için gerekli olan pek çok minerali sebze sayesinde bulabilirsiniz.

   • Sodyum,
   • Magnezyum,
   • Yüksek miktarda iyot,
   • Kükürt,
   • Kalsiyum,
   • Fosfor,
   • Demir,
   • Çinko,
   • Manganez,
   • Bakır yönünden zengin bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle bazı hastalıklar için tüketilmesi tavsiye edilir.

   Deniz Börülcesinin Faydaları Nelerdir?

   Deniz börülcesi, tuzlu su kenarlarında yetiştiği için başta tuz eksikliği ve mineral eksikliği nedeni ile vücutta meydana gelen bazı hastalıkların önüne geçer. Ayrıca çeşitli mineral eksiklikleri nedeni ile vücutta görülen bazı yorgunluk, halsizlik ve unutkanlık gibi sorunlarla savaşarak sıhhatli bir ömür yaşamanıza yardımcı olur.  Deniz börülcesinin faydaları ise;

   • Deniz börülcesi guatr hastalığını tedavi eder.

   Guatr hastalığının esas nedeni, lenf bezlerinin çalışmaması veya olması gerekenden daha az ve düzensiz çalışmasıdır. Bunun nedeni ise vücuttaki iyot eksikliğidir. Deniz börülcesi, deniz kenarında yetiştiği için içinde bol miktarda tuz ve iyot mevcuttur. Dolayısı ile düzenli bir şekilde deniz börülcesi tüketmek, başta iyot eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur. Guatr hastalığının doğal olarak tedavi edilir.

   • Deniz börülcesi idrar yollarında yaşanan bir takım hastalıklara iyi gelir.

   Deniz börülcesi içerisinde fazla miktarda sodyum ve kükürt gibi içerikler mevcuttur. İdrar yolu enfeksiyonları, mesane enfeksiyonları ve çeşitli sorunların kısa sürede üstesinden gelir. Ayrıca iyi bir antioksidan özelliğine ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Dolayısı ile tüm bağırsak ve idrar yolu sorunlarınızda deniz börülcesinden faydalanabilirsiniz. Düzenli kulanım soncunda en iyi etkiyi gösterecektir.

   • Zayıf bünyeye ve zayıf bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına yardımcı olur.

   Deniz börülcesi, içerdiği c vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminin daha güçlü bir şekilde işlev görmesine yardımcı olur. Özellikle vücuttaki c vitamini eksikliği bazı hastalıklara yakalanma oranını artırır. Eğer yorgun ve güçsüz bir bağışıklık sistemine sahipseniz, mutlaka bol miktarda  deniz börülcesi tüketmeniz gerekmektedir.

   • Deniz börülcesi sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.

   İçerdiği yüksek miktardaki lifler sayesinde deniz börülcesi, hem bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar hem de sindirim sorunlarına iyi gelir. Ayrıca çeşitli mineraller bakımından zengin olan bu besin deposu bitki, bağırsaklardaki sertlik sorununu ortadan kaldırır. Dolayısı ile kabızlık ve bağırsaklarda yaşanan gaz problemlerinin önüne geçer. Buna ek olarak, iyi bir toksin temizleyicidir. Bağırsak ve böbreklerde biriken tüm toksinlerin kısa zamanda idrar yolu ile atılmasına  yardımcı olur.

   • Deniz börülcesi daha kısa sürede etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur.

   Lif oranı yüksek olan deniz börülcesi, adeta kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Deniz börülcesi tüketen kişiler, gün içinde kendilerini daha tok hisseder ve açlık sorunu çekmez. Ayrıca kolay sindirimi yapıldığı için daha hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Buna ek olarak, midedeki ve bağırsaklardaki hazmı kolaylaştırır.

   • Deniz börülcesi karaciğer iltihaplanmasının önüne geçer.

   Karaciğer sorunlarınız için mutlaka deniz börülcesinden faydalanmanız gerekir. Çünkü karaciğerde yaşanan iltihaplanma, karaciğer yağlanması ve karaciğer toksinleri için deniz börülcesi önerilmektedir. Karaciğer hastalıkları için adeta bir mucizevi etkiye sahiptir. Bu nedenle karaciğer sağlığı için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir.

   • Deniz börülcesi vücut hücrelerini yeniler ve cilde parlaklık verir.

   Deniz börülcesinde hücre yenileme özelliği mevcuttur. Özellikle hasarlı ve hasta olan hücrelerin kısa sürede kendilerini yenilmesine yardımcı olur. Buna ek olarak cilt hücrelerini de yenilediği için cilt bakımında ve cilt sağlığında mutlaka deniz börülcesinden faydalanmak gerekir.

   Deniz Börülcesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

   Esasen bazı bitkiler içerdikleri mineraller sayesinde vücudun ve cildin ihtiyacı olan gerekli besinleri sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle cilt bakımı gibi önemli konularda doğru bitkisel ürünlerden faydalanmak gerekir. Deniz börülcesinin cilde faydaları ise;

   Deniz börülcesi cildin daha genç ve daha canlı görünmesini sağlar.

   Deniz börülcesi, cilde ihtiyacı olan gerekli mineralleri sağlar. Bu sayede cildiniz her zamankine göre daha parlak ve daha canlı bir görünüme kavuşacaktır. Buna ek olarak hücrelerdeki kolojen miktarını artırarak, cilt sarkmaları ve cilt kırışıklıkları gibi durumların önüne geçerek, daha genç bir görünüm sunar.

   • Deniz börülcesi cilde ihtiyacı olan nem dengesini verir.

   Deniz börülcesi yaz aylarında yetişen bir bitkidir. Özellikle yazın getirdiği kuru havadan ve güneş ışınlarından dolayı ciltte oluşan nem eksikliğini gidermeye yarar. Cilde tam anlamı ile nem yükler ve cildin bu sayede daha elastikiyet özelliği kazanmasına yardımcı olur.

   • Deniz börülcesi maskesi ile iltihaplı sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

   Deniz börülcesi tuzu yapısı ile iltihap ve enfeksiyon giderme özelliğine sahiptir. Deniz börülcesi maskesi yaparak cildinizde bulunan siyah nokta, sivilce ve cilt lekeleri gibi tüm olumsuz durumların üstesinden gelebilirsiniz.

   Deniz Börülcesinin Zararları Nelerdir?

   Deniz börülcesi, içerik bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Ancak yanlış kullanım sonunda bir takım sorunlara neden olabilir. Bu nedenle deniz börülcesinin zararları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

   • Deniz börülcesi tuzlu bir bitki olduğu için tansiyon hastalarının kesinlikle tüketmemesi gerekir. Ani tansiyon yükselmelerine neden olabilir.
   • Hamilelerde kullanımı uygun değildir.
   • Kronik hastalığı olan kişiler doktor kontrolünde kullanmalıdır.
   • İçerdiği bazı besinler nedeni ile vücutta bir takım alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle cilt üzerinde kullanacak kişiler bu konuya ekstra özen göstermelidir.
   • Aşırı tüketimi sonucunda ishal ve aşrı idrar çıkma nedeni ile vücut su kaybı yaşayabilir. Bu konuda dikkatli olunmasında fayda vardır.

   Deniz Börülcesi Nasıl Tüketilir?

   Deniz börülcesi de tıpkı diğer bitkiler gibi farklı şekillerde tüketilmeye uygun bir besin kaynağıdır. Bu nedenle kendiniz için uygun olan şekilde tüketimini yapabilirsiniz.

   Yemek olarak tüketilir; deniz börülcesi yemeği yapılarak tüketime uygun bir bitkidir. İster zeytinyağlı isterseniz de ay çiçek yağı ile farklı tariflerde yemeklerini yapabilirsiniz.

   Deniz börülcesi turşu olarak tüketilebilir; harika lezzete sahip olan deniz börülcesini turşu olarak ta tüketebilirsiniz. Bu sayede sadece yaz aylarında değil, diğer aylarda da kullanma imkanına kavuşacaksınız.

   Deniz börülcesini her ne şekilde olursa olsun tüketimini yapmadan önce mutlak bir gün boyunca tatlı su içinde bekletmeniz gerekir. Bu sayede bitkinin üzerinde ve içinde yer alan tuzluluk oranı azalacaktır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet