Demirhindinin Faydaları Nelerdir?

   Demirhindinin Faydaları Nelerdir?

   Demirhindinin Faydaları Nelerdir? Köklü bir geçmişe sahip olan demirhindi, Osmanlı döneminden günümüze kadar kullanılmayı sürdürmüştür. Farklı aroması ve çok farklı görünümü ile tüm merakları üstüne toplayan demirhindi, vitamin yönünden de oldukça zengin bir bitkidir.  Demirhindinin sadece aromasından ve lezzetinden değil, aynı zamanda doğru bir şekilde kullanımını yaparak, vitaminlerinden ve minerallerinden de faydalanmanız gerekir. Çünkü bu muazzam bitki, belli başlı bir takım hastalıklarda şifasını gösteren bir bitkidir. Özellikle vücudu güçlendirip, karaciğeri yenilmesi ile eski dönemlerde ilaç niyetine de kullanılmıştır. Bilim ve teknolojinin gelişmesi ile beraber, üzerinde yapılan araştırmalar artmış ve çok çeşitli faydaları da insanların bilgisine sunulmuştur. Bu yazımız demirhindinin faydaları hakkında bir rehber niteliğinde olacağı için sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

   Demirhindi Nedir?

   Demirhindi 5000 yıl öce keşif edilmiş, şifalarından faydalanılmıştır. Bitkinin ana vatanı Afrika olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde ise Osmanlı döneminde kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak, Osmanlı mutfağındaki şerbetlere aroma ve lezzet katması için kullanılmış olsa da daha sonraları düzenli kullanımı yapıldıkça bazı hastalıklar üzerinde şifaları kanıtlanmış ve tıp alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise bazı hastalıkların doğal tedavisinde hala kullanımı yapılmaktadır.

   Demirhindi bitkisinin faydaları sadece insanlar için değil, hayvanlar için de muazzam niteliktedir. Dolayısı ile bazı yörelerde hayvan yemi olarak kullanılmakta ve hayvanlardaki verimi artırmaktadır. Diğer adı ile Hint hurması olarak bilinen demirhindi, ekşimsi bir lezzette sahiptir. Salatalarda ve turşularda kullanılmaktadır.

   Demirhindi Bitkisinin Besin Değeri Nedir?

   Başta büyük oranda c vitamini içeren demirhindi, bünyesinde daha pek çok farklı vitamin ve mineralleri de barındırmaktadır. Ayrıca düşük kalorisi sayesinde diyet yapanlar için iyi bir alternatif olmuştur. Demirhindinin besin değeri;

   • 100 gram demirhindide 239 kcal kalori mevcuttur.
   • Karbonhidrat,
   • Protein,
   • Diyet lifi,
   • C vitamini,
   • İyi bir antioksidan kaynağıdır,
   • E ve b vitaminleri,
   • Demir,
   • Manganez,
   • Fosfor,

   Demirhindinin Faydaları Nelerdir?

   Demirhindi bitkisi faydaları açısında zengin bir bitkidir. Tek başına insan sağlığında kullanılabileceği gibi çeşitli bitkilerle karıştırılarak ta kullanımı yapılır. Örneğin; papatya ve sinameki bitkisi ile karıştırılarak kullanıldığında vücutta müshil etkisi göstermektedir. Sadece vücuda değil cilde de çeşitli faydaları olan demirhindi, adeta tam bir gençlik iksiri gibi etki gösterir. Demirhindinin faydaları ise;

   • Demirhindi diyet lifleri içerdiği için hazmı kolaylaştırır.

   Günümüzde pek çok kişinin esas sorunlarından biri hazımsızlık ve sindirim problemleridir. Bunun nedeni ise başta hareketsiz yaşam ve yanlış beslenmedir. Eğer bu türlü problemleriniz varsa demirhindi bitkisini tüketebilirsiniz. Ayrıca iyi bir antioksidan özelliğine sahip olduğu için bağırsaklardaki toksinlerin ve bağırsak kurtlarının temizlenmesine de katkı sağlar. Yani bağırsak sağlığını a’dan z’ye kadar korur dememiz yanlış olmaz.

   • Demirhindi böbrek fonksiyonlarını düzenler ve vücuttaki susuzluğu alır.

   Demirhindinin en çok bilinen ve faydalanılan yönlerinden biri de böbrek fonksiyonlarının düzeltmesidir. Yani vücut su oranını artırdığı için böbrek taşlarının dökülmesine ve böbreklerde yaşanan susuzluğun giderilmesine yardımcı olur. Bunun dışında böbreklerde biriken kirli atıkların, ilaç atıklarının ve diğer toksinlerin idrar yolu ile vücuttan çıkmasını sağlar. Yine özellikle, yaz aylarında yaşanan vücudun su kaybetmesi sorunları ile savaşır. Dolayısı ile sıcak günlerde ve ramazan aylarında bolca demirhindi tüketilmesi önerilir.

   • Demirhindi kan basıncının belli bir düzene girmesinde etkilidir.

   Kolesterolü düşüren ve kolesterolü belli bir dengede tutan bitkilerden biri de demirhindidir.  Bunun nedeni ise ldl kolesterolünü damarlardan attığı bilinir. Kan basıncını düzenleyerek kişilere daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını açar. Dolayısı ile kalp krizi gibi ani olumsuzlukların düzelmesine yardımcı olur.

   • Demirhindi, sıtma ve dizanteri gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

   Eskiden çok yaygın bir şekilde görülen sıtma, dizanteri ve diğer yaygın hastalıkların esas nedeni mikrop ve virüslerdir. Günümüzde bu dizanteri gibi hastalıklar çok görülmese de artık mikrop ve virüslerin meydana getirdiği pek çok çeşitte hastalıklar mevcuttur. Yani eskiden ateşli ve salgın hastalıklarda kullanılan demirhindi, günümüzdeki salgın ve ateşli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

   • Demirhindi vücuttaki kansızlık sorununu ortadan kaldırır ve demir ihtiyacını giderir.

   Demirhindi, demir vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Dolayısı ile vücuttaki demir eksikliklerine iyi gelir. Kan damarlarını temizleme özelliğinin yanında demir eksikliğini gidermesi ile de ünlü bir besin kaynağıdır. Üstelik sadece vücudun demir eksikliğini gidermez, bunun yanında vücuda ihtiyacı olan diğer mineralleri de verir. Ayrıca demir eksikliği nedeni ile oluşan yorgunluk, uykusuzluk ve stres gibi durumlarla başa çıkmanızı sağlar. Bu nedenle hem yetişkinlerin hem de çocuk yaştaki kişilerin demirhindi tüketimine özen göstermesi gerekir.

   • Demirhindi mide hastalıklarını tedavi eder.

   Demirhindi, sindirim kolaylaştıran bir besindir. Sadece bağırsak fonksiyonlarını değil, midede görülen hazımsızlık gibi durumların da önüne geçer. Yine mide yanması, reflü, mide gazı, ülser ve mide duvarı tahribatlarına iyi gelir.

   • Demirhindi reflekslerin daha aktif çalışmasını sağlar.

   Demirhindi içerisinde b vitamini barındırır. Diğer besin kaynaklarına göre daha fazla b vitamini içerdiği için sinir sisteminin düzgün ve aktif çalışmasına fayda sağlar. Bu nedenle gün içinde refleks harekelerinin artması için ve sinir hücrelerinin yenilenmesi için mutlaka demirhindi tüketimi yapılması gerekir. Ayrıca iyi bir güç kaynağıdır. Yani çabuk yorulan ve bitkin düşen bünyeler için harika bir alternatiftir.

   • Demirhindi kas gelişimine yardımcı olur ve kas ağrılarını giderir.

   Demirhindi kas ağrıları için kullanılabilecek en iyi bitkilerden biridir. Kasların yapılanmasını, daha hızlı büyümesini sağlarken, kas kaybı ve kas ağrıları gibi durumların önüne geçer. Bilhassa kas zedelenmesi yaşayan ve sürekli olarak spor yapan kişilerin düzenli olarak demirhindi tüketmesi gerekmektedir.

   • Demirhindi iştahın kesilmesine yardımcı olur.

   Yapılan çeşitli araştırmalar demirhindinin iştahı kapattığını göstermiştir. Özellikle yemeklerde toz baharat şeklinde kullanıldığı zaman gün içinde daha az yeme isteği ortaya çıkarmaktadır. Ancak tam anlamı ile zayıflamaya yardımcı oluyor demek doğru olmayacaktır. Zayıflamaya yardımcı olup olmadığı hakkında kesin bir hüküm yoktur.

   • Demirhindi bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı bir koruma sağlar.

   Yüksek miktarda c vitamini içeren demirhindi, bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. Bu sayede başta kış mevsiminde görülen hastalıklar ve daha pek çok bulaşıcı hastalığa karşı vücut kendini koruma altına alır. Bunun yanında antioksidanlar içerdiği için çeşitli kanser hastalıklarına karşı da koruma sağlar. Bu nedenle mutlaka herkesin tüketmesi tavsiye edilir.

   • Demirhindi karaciğer hastalıklarına karşı müthiş bir koruma sağlar.

   Karaciğer  yağlanması, karaciğerde ödem ve diğer tüm karaciğer  hastalıklarına karşı adeta bir koruma kalkanı gibi çalışıyor. Yapılan bazı araştırmalar ise demirhindinin karaciğeri yirmi yaş daha gençleştirdiğini büyük oranda ispatlamıştır. Ayrıca karaciğere bağlı olarak, vücutta görülen sivilce ve akne gibi durumların da önüne geçmektedir.

   Karaciğeri 20 Yaş Gençleştiren Demirhindi Kürünün Yapılışı

   Bu kürü sabah ve akşam olarak bir bardak olacak şekilde tüketmeniz önerilir. 100 gram demirhindiyi, bir litre suda kaynatmanız ve süzmeniz yeterli olacaktır. Düzenli bir şekilde kullanılması tavsiye edilmektedir.

   • Demirhindinin kabukları balgam sökücü olarak kullanılır.

   Uzun yıllardır, çeşitli ülkelerde balgam söktürücü özelliği nedeni ile demirhindinin kabuk kısmı kullanılmıştır. Yani bu meyvenin içi tüketildikten sonra kabuk kısmının da kesinlikle değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca demirhindi,  kabukları öksürük gibi durumlarda da sıkça kullanılmalıdır. Burada hem kuru öksürüğe şifa olduğu hem de balgamlı öksürüğü kestiği ispatlanmıştır.

   • Demirhindi anit- emetik yani kusma önleyici özelliktedir.

   Demirhindi, mide hastalıklarına iyi geldiği gibi mide de yaşanan bulantı ve kusma sorunlarını da giderdiği bilinmektedir. Bu nedenle sık sık mide bulantısı yaşayan kişilere önerilir.

   • Demirhindi alerjik hastalıklara karşı vücudu korur.

   Gerek bahar alerjilerinde gerekse çeşitli yiyecek ve içecek alerjilerinde demirhindiden faydalanılmalıdır. Çünkü iyi bir şekilde alerjiye karşı vücudu koruma altına alacaktır.

   • Demirhindi bakteri ve küf engelleyicidir.

   Demirhindi, bakterilerin vücutta çoğalmasını engeller. Özellikle mantar ve diğer bakterilerin vücutta azalarak tamamen bitmesine yardımcı olacaktır. Vücudun her bölgesinde kullanıma uygun bir bitkidir.

   • Demirhindi vücutta biriken iltihapların ve enfeksiyonların tedavisinde kullanıma uygundur.

   Vücutta oluşan bir takım iltihaplanma ve çeşitli enfeksiyonların giderilmesinde demirhindiden faydalanmak gereklidir. Özellikle boğaz yanması ve boğaz enfeksiyonları gibi durumlar için ideal bir bitkidir. Buna ek olarak boğazda yaşanan veya vücudun çeşitli bölgelerinde yaşanan enfeksiyon durumları vücutta ateş yükselmesine neden olur. Eğer vücut ısısı çok fazla yükselecek olursa, demirhindiden faydalanmak gerekmektedir. Hızlı bir şekilde ateş düşürücü özelliklere sahiptir.

   Demirhindi Nasıl Tüketilir?

   Demirhindi çeşitli şekillerde tüketime uygundur. Bu bitkinin kabuklarından, çekirdeklerinden ve içinden faydalanmak gerekir. Yani demirhindi baştan aşağıya tam anlamı ile bir şifa deposudur. Hafif ekşi bir tada sahip olan bu bitkinin kullanım alanları ise;

   Çekirdek kısmı; çekirdekleri baharat olarak kullanılır. Ünlü şefler yemeklerinde sıkça demirhindi baharatına yer verir.

   Meyve kısmı; sos yapımında ve özellikle Osmanlı döneminde şerbet yapımında kullanılmakta idi. Son zamanlarda meyve sularında ve yine şerbetlerde kullanılmaktadır.

   Çiçek ve yaprak kısımları; demirhindi çiçekleri ve yaprakları da kullanılan bir bitkidir. Bitki çayı şeklinde ve hatta karaciğer sorunlarında sıkça kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca sulu yemeklerde ve çorbalarda da kullanıldığını görmekteyiz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.