Defne Nedir? Defnenin Faydaları Nelerdir?

   07.12.2020
   Defne Nedir? Defnenin Faydaları Nelerdir?

   Defne Nedir? Defnenin Faydaları Nelerdir? Mısır kitabelerine konu olan ve yüz yıllardır, çeşitli hastalıkların tedavisinde alternatif olarak kullanılan defne yaprağı, günümüzde hala etkini bir şekilde kullanılmaktadır. Başta deri hastalıklarında, zührevi hastalılarda, vücutsal sağlık sorunlarında ve kozmetik alanında çok sık bir şekilde kullanımı yapılır. Hoş kokusu ile hem yaprakları hem de üzerindeki minik meyveleri, adeta insan sağlığına şifa vermek için yaratılmıştır. Keşif edildiği günden bu yana insan oğlunun asla vazgeçemediği bu bitkinin her evde mutlaka bulunması gerekir. Özellikle eve rutubet, haşere ve kötü enerjinin olduğunu düşünen kişilerin mutlaka defne yaprağından faydalanması tavsiye edilmektedir. Hal böyle olunca defne yaprağının faydaları hakkında da detaylı bilgilere sahip olmanıza fayda vardır. İşte defne yaprağı hakkında tüm merak ettiğiniz konular…

   Defne Nedir?

   Akdeniz iklimine ait olan bir tür bitkidir. Bitkinin yaprakları ve meyveleri hoş aromatik bir kokuya sahiptir. Daha çok doğal sabun yapımında kullanılan defne meyvesi ve defne yaprağı insan cildine sağladığı yararları ile ön plana çıkmaktadır. Defne bitkisi sadece kozmetik ve kişisel bakım alanında değil, yemeklerde ve diğer sağlık sorunlarında da kullanılabilen bir bitkidir. Bilimsel adı lauracase olan defne bitkisi defnegiller ailesine aittir. Defne sadece Akdeniz bölgesinde değil, diğer bölgelerde de yetişen bir bitkidir. Ancak hiçbir defne Akdeniz bitkisinde yetişen kadar sağlıklı olmaz. Aksine diğer bölgelerde yetişen defnelerin zehirleyici özelikleri mevcuttur. Bu nedenle defne yaprağı alacağınız zaman mutlaka güvendiğiniz aktarları tercih etmeniz önerilir. Defne yaprağı, antik yunan döneminde ölümsüzlüğü simgelemektedir. Bunun nedeni ise her mevsim yeşil kalmasıdır.

   Krem, şampuan, sabun, parfüm ve diğer kozmetik alanında sıklıkla kullanımı yapılır.  Ayrıca doğal defne sabunu deri hastalıklarından cilt güzelliğine kadar her alanda etkili olduğu bilindiği için tüm dünyada ve ülkemizde tercih edilir. Yine Osmanlı kadınlarının da dikkatini cezp eden defne yaprağı, o dönemde de cilt sağlığı ve güzelliği için sıklıkla tercih edilen bir bitki olma özelliği taşır.

   Defnenin Besin Değeri Nedir?

   Defne, içerdiği çeşitli besinler sayesinde antik yunan döneminden bu yana sıklıkla kullanımı yapılan bitkilerden biri olmuştur. Özellikle modern tıbbın henüz  gelişmediği dönemlerde, defne gibi bitkilerin iyileştirici gücünden faydalanılmakta idi. Günümüzde ise kimyasal ürünlerin artması ile beraber insan oğlu yüzünü yeniden doğaya dönmeye başlamıştır. Hal böyle olunca defnenin besin değeri de pek çok kişi için bir merak konudur.

   • 100 gram defne yaprağında yaklaşık olarak 310 enerji bulunmaktadır.
   • Protein,
   • Potasyum,
   • Demir,
   • D vitamini,
   • Sodyum,
   • Magnezyum,
   • Diyet lifi,
   • Karbonhidrat,
   • Kalsiyum,
   • C vitamini

   Defnenin Faydaları Nelerdir?

   Defne bitkisi adeta bir insanın tepeden tırnağa tüm sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilecek güce sahip bir bitkidir. Hal böyle olunca defne bitkisini her alanda kullanmak gerekmektedir. Özellikle bazı  cilt problemlerinde mutlaka defne bitkisinden faydalanılması önerilmektedir. İşte defnenin faydaları

   • Defne yaprağı içerdiği yüksek miktardaki analjezik özelliği ile üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.

   Eski çağlardan bu yana defne yaprağı, solunum yolu hastalıkları için kullanılmaktadır. Defne yaprağı çay şeklinde tüketildiği zaman büyük ölçüde üst solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi etmesi ile bilinir. Yöre halkının hala sıklıkla defne yaprağı kullanmasının nedenlerinden biri de budur. Eğer sizde üst solunum yolu enfeksiyonlarınız için hemen ilaç kullanmak istemez iseniz o halde defne yaprağından faydalanabilirsiniz. Defne yaprağının boğaz enfeksiyonu için kullanımı ise;

   2 adet defne yaprağı, yaklaşık 4 – 5 dakika kadar kaynatılır. Kaynamış olan çayın 1 dakika bekletilip, tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Defne yaprağı ateş düşürücü ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılması tavsiye edilir.

   Daha çok kış mevsimlerinde yaşanan göğüs sertliği ve yüksek ateş gibi durumlarda 10 – 15 adet defne yaprağı suda kaynatılmalıdır. Bu su ile ılık bir şekilde duş alabilirsiniz. Ayrıca göğüs yumuşatmak için bu suyu bir beze batırıp, vücudunuzda bir süre bekletebilirsiniz. Ateş çok fazla ise yukarıda bahsettiğimiz defne yaprağı çayını da tüketebilirsiniz. Anında etkisini gösterecektir.

   • Defne yaprağı çayı böbrek taşlarını temizler.

   Pek çok kişide böbrek kumu ve böbrek taşı sorunları görülür. Bu durumda kişilerde büyük oranda sancı ve kramplar görülebilir. Eğer düzenli bir şekilde defne yaprağı tüketimi yaparsanız, böbreklerinizin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Üstelik sadece böbrek kumu ve böbrek taşı için değil, böbrek enfeksiyonları için ve böbreklerde biriken kimyasalların atılması için de defne yaprağı çayı tüketimi yapabilirsiniz. Börek hastalıklarında günlük bir bardak defne yaprağı çayı tüketimi son derece yerinde olacaktır.

   • Defne yaprağı kepek sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.

   Bir miktar defne yaprağını ezip toz haline getirdikten sonra saç diplerinize masaj yaparak uygulamanız tavsiye edilir. Bu sayede saç diplerinde oluşan kepek, saç yağlanması ve bit gibi olumsuz durumların önüne geçebilirsiniz. Özellikle çok fazla saç dibi kaşıntısı yaşayan kişiler için iyi bir saç bakım kürü olacaktır.

   • Defne yaprağı iyi bir antioksidan kaynağıdır.

   Düzenli bir şekilde kullanılan defne yaprağı, vücudu hastalıklara karşı korur. Ayrıca vücuttaki hasarlı hücrelerin yeniden yapılanmasını ve sağlıklı hale gelmesini sağlar. Dolayısı ile hücre deformasyonu yaşayan kişilerin düzenli bir şekilde defne yaprağı tüketmeleri önerilmektedir.

   • Defne yaprağı iyi bir folik asit kaynağıdır.

   Bilindiği üzere kemik gelişiminde ve beyin gelişiminde folik asidin yeri oldukça önemlidir. Bu nedenle vücudunuzun ihtiyacı olan folik asidi defne yaprağı ile karşılayabilirsiniz. Bilhassa hamile kişilerde defne yaprağı tüketimine daha fazla önem verilmesi tavsiye edilir. Bu sayede hem anne karnındaki bebeğin ihtiyacı karşılanmış olacaktır hem de annenin ihtiyaçları karşılanmış olacaktır.

   • Mide yanması ve mide ekşimelerinde defne yaprağı kullanılması tavsiye edilir.

   İçerdiği çeşitli mineraller sayesinde mide asidinin bastırılmasına yardımcı olan defne yaprağı, mide sorunlarının üstesinden gelir. Mide yanması ve mide ekşimesi yaşayan herkese mutlaka defne yaprağı çayı önerilmektedir. Ayrıca midede yer eden toksinlerin de kolaylıkla temizlenmesine katkı sağlar. Dolayısı ile mide ağrısı ve çeşitli mide hastalıklarında nane ve defne yaprağı tüketilmesi gerekmektedir.

   • Defne yaprağı saç dökülmelerine iyi gelir.

   Saç dökülmesi yaşayan kişiler, kuru defne yaprağını ezip zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra saç diplerine uygulayabilirler. Saç diplerindeki hücrelerin canlanmasına yardımcı olduğu gibi saç köklerinin de güçlenmesini sağlar. Dolayısı ile hem koparak kırılmaların hem de kökten dökülmelerin önüne geçer.

   • Defne sabunu saçları daha parlak ve daha hacimli gösterir.

   Doğal defne sabunu ile saç bakımlarınızı yaptığınızda her zaman daha sağlıklı ve daha hacimli saçlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca saçların daha kolay bir şekilde taranmasına da yardımcı olur.

   • Defne cildin daha genç ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

   Cilt bakımında mutlaka kullanılması gereken bitkilerden biri de defnedir. Cildin sağlıklı ve daha parlak görünmesine katkı sağladığı gibi yaşlanma belirtilerinin de önüne geçer. Ayrıca cilt bakımında sadece defne sabunundan değil, defne kreminden ve diğer ürünlerinden de faydalanılması tavsiye edilir.  Cildin elastikiyet yeteneğini güçlendirdiği için her zaman  daha bakımlı ve daha ipeksi bir görünüm sağlayacaktır.

   • Deri hastalıklarına karşı defne kullanımı.

   Defne anti septik özelliği sayesinde enfeksiyon önleyen ve çeşitli virüslerin önüne geçen defne yaprağı, mantar, sedef ve diğer cilt hastalıklarında kullanılmaktadır. Mantar enfeksiyonunun yayılmasını önleyerek, zamanla tedavi edilmesine yardımcı olacaktır.

   Defnenin Zararları Nelerdir?

   Defnenin zararları yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde olmadığı belirtilmiştir. Yani defnenin vücuda her hangi bir zararı veya yan etkisi yoktur. Dozunda ve yeteri miktarda kullanılması yerinde olacaktır.

   Defne Nasıl Tüketilir?

   Defne çeşitli şekillerde tüketime uygun bir bitkidir. Defne yaprağı, cilt bakımında, çeşitli vücut hastalıklarından kullanılabilir.

   Defne yaprağı çayı; cilt hastalıklarına ve saç bakımında  defne yaprağı çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca deri hastalıklarında da defne yaprağı çayını cildinize tonik şeklinde uygulayabilirsiniz.

   Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılır; defne pek çok ünlü kozmetik markasının ana ham maddesi olarak kullanılmaktadır.

   Baharat olarak kullanılır; defne yaprağı yemeklerin içinde baharat olarak kullanılmaktadır.

   Defne yaprağı haşereler için kullanılır; gerek güve, sivri sinek ve çeşitli böceklerin evlerinizden ve mutfaklarınızdan uzak durmasını isterseniz defne yaprağı kullanımı yapabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet