Darının Faydaları Ve Zararları

   07.11.2020
   Darının Faydaları Ve Zararları

   Darının Faydaları Ve Zararları Darı, buğday gibi tahıllardan biridir. Hem hayvanlar için hem de insanlar için kullanılabilen nadir bitkilerden bir tanesidir. Genelde un haline getirildikten sonra kullanıma uygun hale gelir. Darı tohumları ilk olarak kavrulur ve daha sonra taş değirmenlerde un olarak öğütülür. Ülkemizde  ekmek yapımında sıklıkla kullanılsa da en çok Muğla ve Hatay yörelerinde daha fazla kullanılır.

   Besleyici olma özelliğinin yanında sindirim sistemine sağladığı faydaları ile de bilinir. Bu nedenle hazır gıdaların çok fazla kullanıldığı günümüzde darı ürünlerine ekstra önem vermek gerekmektedir. Üstelik darı üzerinde yapılan pek çok araştırmalar da mevcuttur. Bu araştırmalar ise darının sadece insan sağlığına değil, tüm canlı sağlığına faydalarını göz önüne sermektedir. İşte tüm bu sebepler göz önüne alınarak düzenli bir şekilde darı tüketimine özen gösterilmesi gerekmektedir.

   Darı Nedir?

   Panicum miliaceum ailesinin bir üyesi olan darı, hem hayvanlar için hem de insanlar için iyi bir besin kaynağıdır. Bahar aylarında darının tohumları toprakla buluşturulur ve yaz mevsiminin sonraların da hasadı yapılır. Ülkemizin genele olarak tüm şehirlerinde yetiştirilen bu bitki genel olarak, tek yıllık bir bitkidir.  Aslında mısırın bir çeşidi olarak karşımıza çıkar. Süt mısıra göre daha serttir, patlatmalık mısıra göre daha büyük ve iri tohumlara sahiptir. Darının genelde unu ve yemi yapılır. Darı ile beslenen hayvanların süt verimleri daha yüksektir ve daha kalitelidir.

   Darının pek çok çeşidi mevcuttur. En fazla yaygın olarak kullanılanı ise hiç kuşkusuz inci darılardır. İnci darıların besleyicilik özellikleri diğer iri taneli darılara göre daha fazladır. Bu nedenle ülkemizde de sıklıkla yetiştiriciliği yapılmaktadır.

   Darının Besin Değeri Nedir?

   Nişastalı bir besin olan darı, besin değeri açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca karbonhidrat vitamini bakımından da diğer tahıllara nazaran, daha yüksek bir içeriğe sahiptir. Darının besin değeri ise;

   • Yaklaşık olarak bir Fincan darının içinde 207 kcal kalori mevcuttur.
   • Lif,
   • Bol miktarda karbonhidrat,
   • Nişasta,
   • Protein,
   • Yağ,
   • Magnezyum,
   • Fosfor,
   • Folat,
   • Demir, gibi insan vücudu için gerekli besinleri içerir.

   Darının Faydaları Nelerdir?

   Darı diğer tahıllar gibi besleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca darı unundan faydalanan kişilerde bağırsak sağlığı diğer unlu mamullere göre daha yüksektir. Tam bir bağırsak dostu olan bu bitkiden günümüzde daha fazla faydalanılması gerekir. Çünkü hazır gıdaların artması ile beraber, bağırsaklarda ve vücutta istenmeyen zararlı atıklar birikir. Bu atıklardan vücudu korumak ise darı gibi besleyici doğal ürünlere kalır. Darının faydaları ise;

   • Darı kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

   Bilindiği üzere kolesterol tüm dünyada sıkça görülen rahatsızlıkların başında gelir. Bunun nedeni ise günümüzde çok fazla hazır gıdaların tüketilmesi ve aşırı yağlı yiyeceklerin artmasıdır. Bu gibi durumlarda ise ilk etapta etkilenen organlar kalp ve damalar olur. Eğer kolesterol gibi hastalıklara sahipseniz, buğday unundan elde edilmiş ekmekler yerine darı unundan elde edilmiş ekmekleri tüketmeniz gerekir. İçerisinde b grubu vitaminler yer aldığı için hem damar hem de kalp sağlığına etkileri olumlu manada büyüktür.

   • Hemoroid rahatsızlığı olan kişiler için oldukça faydalıdır.

   Bilindiği üzere hemeroid sorunu çeken kişilerde ilk olarak kronik kabızlık başlar. Daha sonra ise kanama ve akıntı gibi sorunlar görülür. Normal ekmekler ise kabızlığı tetikleyen bir durum ortaya çıkarabilir. Ancak lif oranı ve besleyicilik oranı yüksek olan darı tüketimi ile kabızlık miktarı düşürülmüş olur. Bu sayede kişiler daha kolay bir şekilde dışkılama gerçekleştirirken, kanlı hemoroid gibi sorunlar da zamanla ortadan kalmış olacaktır. Ayrıca darı kaynatılıp, darı suyu yapıldığında da yine aynı şekilde etki gösterecektir. Eğer hemoroide bağlığı olarak veya hemorod ile alakası olmadan ortaya çıkan kolon kanseri riskiniz veya kolon kanseri hastalığınız varsa yine darı tüketimine özen göstermeniz gerekir. Çünkü kalın bağırsakların hem işleyişini düzenleyen hem de sağlığına kavuşturan darı sayesinde kolon kanserinizi doğal darı ile tedavi edebilirsiniz.

   • Sağlıklı büyümeye yardımcı olur ve vücudu daha dinç kılar.

   Darı içerdiği b grubu vitaminler sayesinde çocuklarda ve bebeklerde daha sağlıklı bir büyüme imkanı sağlar. Özellikle vitamin ve mineral yetersizliği çeken çocuklar için darı bulunmaz bir nimettir. Çocuklarda iştah açma özelliğinin yanı sıra içerdiği tanen ile vücudunun daha sağlıklı ve daha dinç bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Bazı kişilerde ise bağırsak florasının bozulmasına bağlı olarak ortaya ishal ve kabızlık gibi durumlar çıkar. Bu gibi durumlarda ise mutlaka darıdan faydalanmak gerekir. Bağırsak fonksiyonlarını düzenlerken, bağırsakların diğer besinlerden alacağı vitaminleri iyi süzmesine de yardımcı olur. Buna ek olarak bağırsaklarda biriken toksin ve diğer kimyasal maddelerin de atılmasına katkı sağlar.

   • İçerdiği demir vitamini ile kansızlık gibi rahtsızlıkların önüne geçer.

   Darı ile vücudunuzun daha sağlıklı bir şekilde beslenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Demir vitamini yönünden zengin olan darı, demir eksikliklerine de iyi gelir. Ayrıca b12 vitamini ile de kan hücrelerinin artmasına yardımcı olur. Yine b12 vitamini sayesinde beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına katkı sağlar. Yani darı hem kan yapıcı özellikte olup, hem de beynin iyi bir şekilde çalışmasına katkı sağlar.

   • İçerdiği karbonhidratlar nedeni ile gün boyu enerji verir.

   Darı, gün boyu enerji veren yiyeceklerden biridir. Bol miktarda karbonhidrat içerdiği için gün boyu enerjik hissetmenize yardımcı olur. Özellikle ağır işlerde çalışan kişiler ve spor yapan kişiler, normal emek yerine darı unundan yapılan ekmekler yemeleri tavsiye edilir.

   • Darı kilo almanıza yardımcı olur.

   Nişasta içeriği sayesinde ve kalorisi sayesinde bir türlü kilo alamayan kişilere darı tüketmeleri tavsiye edilir.  Özellikle iştahız ve kilo alamayan çocuklara darı ile beslenmesi faydalı olacaktır. Darı sadece kilo aldırmaz, kilo almanın yanında vücudun ihtiyacı olan tüm besin maddelerini sağlar. Bu nedenle kesinlikle beslenme alışkanlıklarınıza darıyı da eklemeniz tavsiye edilir.

   Darının Cilde Faydaları Nelerdir?

   Darı vücut sağlığında kullanılması ihmal edilmemesi gereken besinlerden biridir. Ancak sadece vücut sağlığı için değil, cilt güzelliği için de darı önerilmektedir. Darının cilde faydaları ise;

   • Darı içerdiği yararlı nişastalar sayesinde cilt tonunu açar ve cilt rengini eşitler.

   Eğer cilt tonunuzun biraz daha açılmasını istiyorsanız, bir miktar darı unu ve süt ile cildinize maske hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı 15 ila 20 dakika boyunca cildinizde bekletip yıkadığınızda anında cildinizin ışıl ışıl olduğuna ve renk tonunun açıldığına şahit olabilirsiniz. Ama bu durum uzun sürme, ite bu sebeple düzenli olarak darı maskesini cildinize uygulamanız tavsiye edilir.

   • Cildi güneşin uv ışınlarına karşı korur.

   Darı gerek tüketildiğinde gerekse cilt bakımı yapıldığında cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur ve uv ışınlarının cilde zarar vermesini önler. Bir miktar darı unu ile birkaç damla Hindistan cevizi yağını karıştırıp, cildinize sürmeniz yeterli olacaktır.

   • Darı yanaklarda oluşan sarkmaları önler.

   Eğer nişasta maskesini düzenli olarak cildinize yaparsanız, yanak sarkması gibi durumların önüne geçebilirsiniz. Daha etkili ve daha çabuk bir şekilde sonuç almak için ise bir miktar mısır nişastası ile yine aynı oranda darı ununu karıştırıp, içine bir tatlı kaşığı süzme bal eklemeniz ve karışımı 20 dakika cildinizde bekletmeniz yeterli olacaktır.

   Darının Zararları Nelerdir?

   Yapılan çeşitli araştırmalar darının çok fazla bir zararının olmadığını ortaya koymuştur. Ancak fazla tüketimi kabızlık gibi sorunlara neden olur. Ayrıca kilo aldırması nedeni ile diyet yapan kişilere önerilmez.

   Darı Nasıl Tüketilir?

   Darı daha çok un şeklinde tüketime uygun bir besindir. Ama darı haşlaması yapılarak, salatalarda da tüketebilirsiniz. Darı unundan çorbalar veya çeşitli hamur işleri yapabilirsiniz. Yani kendi damak zevkinize göre tüketebileceğiniz bir tahıldır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet