Dağ Muşmulası Faydaları, Yenir Mi Özellikleri

   06.12.2020
   Dağ Muşmulası Faydaları, Yenir Mi Özellikleri

   Dağ Muşmulası Faydaları, Yenir Mi Özellikleri Peyzaj alanında kullanımı yapılan süs bitkilerinden biri de dağ muşmulasıdır. Küçük kırmızı meyvelere sahip olan dağ muşmulasının ağacı çalı formunda olduğu için evlerin bahçelerinde doğal çit ve süs olarak kullanılır. Doğada ise ormanlık alanlarda ve yol kenarlarında kendiliğinden yetişmektedir. Meyveleri her ne kadar süs için kullanılsa da içerdiği vitamin ve mineral yoğunluğu nedeni ile sağlık alanında da kullanıma uygundur. Özellikle kalp ve damar hastalıklarında mutlaka insanların faydalanması gereken bitkilerden biridir. Bu nedenle kalp ve damar hastalıklarınız varsa dağ muşmulası hakkında yeteri kadar bilgi toplamanız tavsiye edilir.

   Dağ Muşmulası Nedir?

   Gülgiller ailesine ait bir bitkidir. Bu bitki doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi çeşitli süs alanlarında da sıklıkla kullanılabilir. Küçük kırmızı meyveleri ile bazı hastalıkların tedavisinde de kullanımı yapılmaktadır. Dağ muşmulasının birkaç farklı çeşidi mevcuttur. Bazı çeşitlerinin meyveleri turuncu renkte iken bazılarının renkleri kırmızıdır. Ayrıca bazı dağ muşmulası bitkileri kış mevsiminde yapraklarını dökerken, bazıları hem yaz aylarında hem de kış aylarında yeşil yaprakları ile kalır.

   Dağ Muşmulası Besin Değeri

   Dağ muşmulası başta kan  temizleme ve  çeşitli kalp hastalıklarını tedavi eden çeşitli vitamin ve mineraller ile donatılmış bir meyvedir. Dağ muşmulasının besin değeri ise;

   • 100 gram dağ muşmulasında yaklaşık olarak, 100 kalori mevcuttur.
   • Karbonhidrat,
   • Protein,
   • Diyet lifi,
   • Kalsiyum,
   • Demir,
   • C vitamini,
   • A vitamini,

   Dağ Muşmulasının Faydaları Nelerdir?

   Kalbi kuvvetlendiren ve kan akışını düzenleyen dağ muşmulası ile daha sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz. Ayrıca çayı yapılarak tüketildiğinde kandaki toksinlerin de temizlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Her mevsim enerji veren bu bitkini mutlaka herkes tarafından tüketilmesi önerilir.

   • Dağ muşmulası kalp krizi risklerini düşürür.

   Kalp sağlığı sekteye uğrayan kişiler tarafından mutlaka düzenli bir şekilde tüketilmesi gereken besinlerin başında dağ muşmulası gelir. Özellikle kalp ritim bozuklukları yaşayan kişilerin dağ muşmulasının şifalarından faydalanması önerilir.

   • Dağ muşmulası kolesterol seviyesini dengeler.

   Damar içi sağlığı için dağ muşmulası, kullanılması önerilmektedir. Damar büzüşmesi ve damar tıkanıklığı gibi sorunlarda mutlaka ilk başvurulması gereken bitkilerden biridir. İlerleyen yaşlarda meydana gelebilecek kötü kolesterolü düşürür ve  kişilere daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralar. Kolesterol hastaları, dağ muşmulasını mevsiminde taze olarak tüketebileceği gibi kurusunun çayını yaparak ta tüketebilir. Yani hem kış mevsiminde hem de yaz mevsiminde kullanıma uygundur.

   • Dağ muşmulası pek çok kişide görülen demir eksikliğine iyi gelir.

   Vücutta yaşanan demir eksiklikleri günlük yaşamın akışını bozabiliyor. Eğer demir eksikliğiniz varsa mutlaka diyet listenize dağ muşmulasını eklemeniz tavsiye edilir. Ayrıca saç dökülmesi gibi durumlarla karşılaşıyorsanız, dağ muşmulasını kullanarak saçlarınızın sağlığını tekrar kazanabilirsiniz.

   • Dağ muşmulası parlak yapısı ile cilde sağlık sunar.

   Cilt yüzeyinde meydana gelebilecek, cilt çukurlukları, cilt sarkmaları ve cilt yapısının bozulması gibi durumlarda mutlaka dağ muşmulası kullanılmalıdır.  Cildi sıkılaştırarak, daha canlı ve parlak kalmasına yardımcı olur. Ayrıca ciltte oluşan bazı lekelerinde de zamanla ortadan kalkmasını sağlar.

   • Dağ muşmulası iyi bir enerji kaynağıdır.

   Yorgunluk ve sebepsiz yere vücut halsizliği yaşayan kişiler için dağ muşmulası kullanılması önerilir. İçerdiği mineral desteği sayesinde vücuda güç ve kuvvet vermesi ile bilinir. Hal böyle olunca yoğun çalışan kişiler tarafından ve spor yapan kişiler tarafından sıklıkla tüketilmesi önerilir.

   Yapılan araştırmalar neticesinde dağ muşmulasının bağışıklığı güçlendirdiği görülmüştür.

   Bağışıklık sisteminin güçlü olması kişilerin kendilerini hastalıklara karşı koruyabilmesi adına önemli bir detaydır. Eğer mevsim geçişlerinde veya alışık olmadığınız bir iklime adapte olmaya çalışırken dağ muşmulası tüketirseniz, vücut sağlığınızı daha rahat koruyabilirsiniz.

   • Dağ muşmulası ile daha kolay bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

   Zayıflama konusunda insana destek veren besinlerin başında dağ muşmulası gelir. Özellikle diyet yapan ve yaptığı diyetin ağırlığına bağlı olarak gününü yorgun ve halsiz geçiren kişiler için mutlaka dağ muşmulası tüketilmesi önerilmektedir. Dolayısı ile hem kilo verebilirsiniz. Hem de günlük enerjinizi sağlayabilirsiniz.

   • Dağ muşmulası hem kanı temizler hem de vücuttaki toksit maddelerin atılmasını sağlar.

   Kan içinde yer alan enfeksiyon ve toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Özellikle sık sık enfeksiyon durumu yaşayan kişiler için dağ muşmulası kullanımı harika bir alternatif olacaktır. Ayrıca kanın daha duru akmasına yardımcı olur. Sadece kanı temizlemekle kalmayıp, bağırsak ve mide gibi organların da en iyi şekilde temizlenmesine yardımcı olacaktır.

   Dağ Muşmulasının Zararları Nelerdir?

   Bazı dağ muşmulasının çekirdekleri zehirli olabiliyor. Bu nedenle dağ muşmulasının çekirdeklerini tüketmemeniz önerilir. Ayrıca dağ muşmulasının zararları hakkında net bir araştırma yapılamadığı için çok fazla tüketmemeye özen göstermeniz gerekir. Eğer vücudunuzda bir takım yan etkiler kızarıklık ve kaşıntı gibi durumlar meydana geliyorsa hemen tüketmeyi bırakanız gerekir.

   Dağ Muşmulası Nasıl Tüketilir?

   Dağ muşmulası taze olarak tüketime uygundur. Bunun dışında dağ muşmulasının meyveleri yarı gölgede kurutularak bitki çayı şeklinde tüketime uygundur.  Eğer kurusunu tüketecekseniz ilk olarak meyvenin kurusunu toz haline getirmeniz ve  suyun içinde demleyip tüketmeniz tavsiye edilir.

    

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.