Dağ Çileği Yemenin Faydaları

   07.11.2020
   Dağ Çileği Yemenin Faydaları

   Dağ Çileği Yemenin Faydaları Doğanın bizlere sunmuş olduğu olağan üstü güzellikte meyvelerden biri de dağ çileğidir. Diğer çileklere nazaran daha küçük bir yapıda olan dağ çileği lezzetli ve muhteşem kokusu sayesinde ilk kez tadanların bile çok seveceği meyvelerden biridir. Üstelik ormanda kendi yetiştiği için şifaları da iki kat artmaktadır. Tam anlamı ile c vitamini deposu olan dağ çileği ilkbahara daha enerjik ve daha hafif girmek isteyen kişiler için oldukça ideal bir besindir. Mevsim geçişlerinde yaşanabilecek her türlü hastalığın önüne geçerek, daha enerjik bir besin kaynağıdır. Bunun dışında,  antioksidan oranı yüksek olduğu için kış mevsiminde vücutta biriken toksinlerin atılmasına da yardımcı olacaktır. Elbette dağ çileğinin tüm faydaları bunlarla da sınırlı değildir. Uzmanlar, daha pek çok derde deva olan bu meyvenin sıkça tüketilmesini önermektedir.

   Dağ Çileği Nedir?

   Dağ çileği, yol kenarlarında, ormanlık alanlarda, fındık bahçelerinde ve fundalıklarda kendiliğinden yetişen ve dört mevsim yeşil kalabilen bir meyvedir. Genelde sulak alanlarda yetişen bu bitkinin boyu 8 metreye kadar ulaşabiliyor. Diğer çileklere göre daha sert ve daha küçük bir yapıdadır. Dış yüzeyi ise sert ve tarla çileğine göre daha pürüzlü bir yapıdadır. Koyu kırmızı rengi ile hem çocukların hem de yetişkinlerin seveceği doğal meyvelerden bir tanesidir. Yetiştiği alanlar zorlu şartlarda olduğu için bu meyvenin toplanması da oldukça zordur. Daha çok işi bilen kişiler tarafından toplanabilen bu meyvenin, fiyatı da koşullarına göre diğer çileklere göre daha fazladır.

   Dağ Çileğinin Besin Değeri

   Hiçbir zirai ilaca maruz kalmayan ve doğada tamamen kendi kendine yetişen dağ çileği antioksidanlar yönünden zengindir. Bunun dışında c vitamini içeriği de bol olduğu için vücudu tam anlamı ile koruma altına alır. Fakat dağ çileğini çok aşırı tüketmemeye özen göstermeniz gerekir. Tamamen doğal olan bu bitki çok fazla tüketildiğinde vücutta istenmeyen bir takım reaksiyonların meydana gelmesine neden olabilir. Dağ çileğinin besin değeri ise;

   • 100 gram dağ çileğinde 32 kcal kalori vardır,
   • Demir,
   • Karbonhidrat,
   • Kalsiyum,
   • Bolca lif,
   • Potasyum,
   • Protein,
   • C ve a vitaminleri,
   • Az miktarda yağ, içerikleri mevcuttur.

   Dağ Çileğinin Faydaları Nelerdir?

   Dağ çileği, düzenli ve bilinçli tüketildiğinde vücut sağlığını korurken, bazı hastalıkların da tedavi edilmesine katkı salar bu nedenle dağ çileği tüketimi yaparken ekstra özenli olmanızda fayda vardır. Başta bağışıklığı güçlendirme özelliği ile bilinir. Bunun dışında sadece vücut sorunları ve hastalıkları için değil, aynı zamanda ciltte oluşan bir takım problemler için de dağ çileğini kullanabilirsiniz. Dağ çileğinin faydaları;

   • Dağ çileği, diş ve diş eti hastalıklarında kullanılır.

   Dağ çileği içerdiği çözücü maddeler sayesinde, diş çürümelerini önler. Diş fırçasının bile ulaşamadığı bölgelere ulaşarak, detaylı diş temizliği yapar. Hem etli kısmı hem de çekirdekleri müthiş bir şekilde dişlerin temizlenmesine yardımcı olur. Dolayısı ile diş çürümeleri gibi sorunlarınızı dağ çileği ile aşabilirsiniz.  Ayrıca dağ çileği kurusunun çayını yaparak dişlerinizi bu çay ile fırçaladığınızda, diş taşı, diş tartarı ve diş etlerinde oluşan çeşitli sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Tüm bunlara ek olarak, dişlerin daha güçlü ve sağlıklı bir yapıda olmasını da sağlamaktadır. Bu nedenle diş eti ve diş sağlığı için dağ çileğinin hem çayından hem de tazesinden faydalanmak gerekmektedir.

   • Dağ çileği iyi bir kanser savaşçısıdır.

   Dağ çileğinin en dikkat çeken yönü kırmızı rengidir. Kırmızı renkli meyveler ise genelde bol antioksidan ve antienflamatuar özellik taşır. Dolayısı ile bu özellikleri sayesinde kanser hücrelerinin üremesini ve diğer hücrelere atlamasını önler. Ayrıya karaciğer, böbrek ve bağırsaklarda biriken toksin maddelerinin atılmasına yardımcı olur. Bilhassa el ve ayak şişlikleri yaşayan kişilerin bolca dağ çileği tüketmeli veya dağ çileği çayını tüketmelidir.

   • Dağ çileği bağırsak florasının korunmasına yardımcı olur.

   Doğada kendi kendine yetişen meyvelerin ve sebzelerin en iyi yönleri bağırsaklarda detaylı temizlik yapmasıdır. Dağ çileği ise bağırsak florasını düzenlerken, bağırsaklarda meydana gelen parazit ve bağırsak kurtlarının atılmasına yardımcı olur. Daha çok çocukluk döneminde görülen bu rahatsızlık için çocuklara bolca, taze olarak dağ çileği yedirilmelidir. Kış aylarında ise dağ çileği çayı içilmesi önerilir.

   • İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.

   Bazı kişilerde idrar yolu enfeksiyonu diğer kişilere göre daha fazladır. Eğer sık sık idrar yolu enfeksiyonları yaşıyorsanız hemen dağ çileği tüketmeniz önerilir. Kısa sürede idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder. Ayrıca mesane ve böbreklerde biriken idrarın daha kolay dışarı atılmasını sağlar. Mesane içinde oluşan mantar enfeksiyonunun da kısa sürede iyileşmesini sağlar.

   • Ergenlik sivilcelerine ve siyah noktalara iyi gelir.

   Dağ çileği meyvesi daha çok ergenlikte görülen sivilce ve siyah noktalarına iyi gelir. Yine cildi derinlemesine temizleyerek, daha sağlıklı ve daha pürüzsüz bir hale getirir. Yine deri altında biriken yağ bezelerinin de kısa sürede yok olmasını sağlar.

   • Dağ çileği karaciğer yağlanmasına iyi gelir.

   Karaciğer önemli bir organımızdır. Karaciğer temizliği yapan ve karaciğeri toksinlerden en iyi şekilde koruyan dağ çileği, sayesinde karaciğer yağlanmasına iyi gelir.

   • Dağ çileği sigaranın verdiği zararları vücuttan temizler.

   Uzun süre tütün ürünleri kullanan kişilerin yemek borularında ve akciğerlerinde tahriş ve deformasyon oluşur. Bu gibi durumları is en iyi şekilde temizleyen meyvelerden birisi dağ çileğidir. Akciğerlerde bronş tıkanmasını önler ve bronşların temizlenerek açılmasını sağlar. Üstelik sadece sigara kullanan kişiler değil, astım ve solunum yolu rahatsızlığı olan herkese dağ çileği kullanması önerilir. Yine kış aylarında yaşanan kirli havadan vücudun etkilenmemesi için günlük olarak, dağ çileği çayı tüketilmesi önerilir.

   • Dağ çileği böbrek kumlarını ve taşlarını döker.

   Dağ çileği ile böbreklerde oluşan kum ve taş sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. İçerdiği sıvı sayesinde hem bağırsak temizliğine hem de böbrek taşı temizliğine katkıda bulunur. Ayrıca safra kesesinde oluşan tüm taşların dökülmesini de sağlar.

   • Dağ çileği kan dolaşımının daha sağlıklı olmasına katkı sağlar.

   Kalp, damar hastalıkları ve kanser hastalığı ile savaşan dağ çileği, sayesinde tansiyonunuzu dengede  tutabilirsiniz. Ayrıca her türlü kalp ve damar hastalığına karşı da iyi bir koruma sağlar. Hal böyle olunca bilhassa ileri yaştaki kişilerin düzenli bir şekilde dağ çileği tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Dağ çileği tam bir yaşlanma karşıtı meyvedir.

   Cilt sağlığını koruyan dağ çileği, içerdiği antioksidanlar sayesinde cilt sağlığını korumaya fayda sağlar. Cilt üzerinde oluşan bir takım ince çizgilerin ortanda kalkmasını sağlar. Ayrıca dağ çileği ile cilde maske yapıldığında cilde botosk etkisi yapar. Bu nedenle daha taze bir cilt yapısı için ve daha genç bir cilde ulaşmak için mutlaka dağ çileği tüketilmelidir. Eğer kalın ve derin cilt kırışıklıklarınız mevcut ise burada bal ve  dağ çileği püresi ile cildinize bakım yapabilirsiniz.  Dağ çileği, sadece cilt kırışıklıklarını ortadan kaldırmaz. Buna ek olarak, cilt sarkmalarını ve cilt gözeneklerini engeller. Bu sayede kendiniz ve cildinizi daha genç ve daha dinamik hissedebilirsiniz.

   • Dağ çileği ağız hijyeni sağlayan ve aft yaralarına iyi gelen bir doğal üründür.

   Ağız içi hijyenini sağlarken ağızda ve dilde oluşan aft yaralarının da ortadan kalkmasını sağlar. Buna ek olarak dudak uçuklarının da tedavi edilmesini sağlamaktadır. Eğer sık sık uçuk ve ağız içi aft yaralarına maruz kalıyorsanız, dağ çileği reçelini evinizden eksik etmemeniz gerekir.

   • Dağ çileği mide hastalıklarına iyi gelir.

   Daha çok dağ çileği çayı mide hazımsızlıklarına ve mide yorgunluklarına iyi gelir. Taze olarak tükettiğinizde de mide içindeki yaraların ortadan kalkmasına fayda sağlar. Ama mide yaraları ve mide hastalıkları için dağ çileği çayı tüketilmesi önerilir. Hazımsızlık ve mide gazı gibi durumların da önüne geçer.

   • Dağ çileği ishale iyi gelir.

   Bağırsak florasını düzenleyen dağ çileği, ishal sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bağırsaklardaki iyi bakterilerin çoğalmasını sağlar. Bu sayede ishal nedeni ile yorgun ve bitkin düşen vücudun enerjisini toplamasını sağlar. Bindiği üzere ishal sorunu nedeni ile vücutta oluşan su kaybının da ortadan kalkması için mutlaka dağ çileği çayı içilmesi önerilir.

   Dağ Çileği Zararları Nelerdir?

   Dağ çileği zararları sanıldığı kadar fazla değildir. Düzenli ve yeteri miktarda tüketildiğinde çoğu kişide zararı ortaya çıkmayacaktır. Ancak bazı kişilerin bünyesi daha zayıf olduğu için alerjik reaksiyonlar görülebilir. Eğer tarla çileğine karşı alerjiniz varsa dağ çileğini tüketirken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü genelde tarla çileğine karşı alerjisi olan kişilerde dağ çileğine karşı da alerjiler görülebiliyor.

   Dağ Çileği Nasıl Tüketilir?

   Dağ çileği, diğer çilekler gibi taze bir şekilde tüketime uygundur. Bunun dışında kurutularak, meyve kurusu şeklinde de tüketime uygundur. Ancak daha uzun süreli bir kullanım sağlamak amacı ile reçelinin yapılması önerilir. Dağ çileği, tatlılarda da kullanılabilir.

   Dağ Çileği Nereden Alınır?

   Dağ çileği, ormanlık alanlardan ve yol kenarlarından toplanabilir. Ama toplaması oldukça zordur. Ayrıca sulu iklim bölgelerinde yetişmeyi sevdiği için her yerde bulunamayabiliyor. Bu nedenle pazarlardan ve marketlerden satın alabilirsiniz. Ayrıca kurusunu ve reçelini doğal ürün satışı yapan yerlerden temin edebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet