Corona (Korona) Virüsü Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yolları

   08.03.2020
   Corona (Korona) Virüsü Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yolları

   Corona Virüsü Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yolları; Son dönemlerin en ölümcül virüslerinden biri olan, ilk kez 1960’ lı yıllarda yeryüzünde görülen coronovirüs; hafif ya da orta şiddetli solunum sıkıntısına hatta akciğer yetmezliğine bile  yol açabiliyor.

   Kendi içerisinde alfa, beta, gama ve delta olmak üzere dört farklı sınıfa ayrılan bu ölümcül virüs, kısa bir süre önce ortaya çıktığı Çin’in Wuhan şehrinden Fransa, İtalya, İran gibi ülkelere yayılmaya, tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor.

   Tedavi edilmediğinde akciğer hastalıklarına ve akut solunum yolu yetmezliğiyle gelen ölüme neden olabilen Corona virüsün henüz tedavisi bulunmamış olsa da bu virüsle enfekte olduğunu düşünen, hastalık belirtilerini taşıyan kişilerin vakit kaybetmeksizin doktora görünmeleri ve karantina altına alınmaları gerekiyor.

   Bu yazımızda kısaca Corona virüs nedir? Belirtileri nelerdir? vb. son dönemlerin korkulu rüyası haline gelen bu virüse dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

   İşte, Corona virüs’e dair bilmeniz gereken o detaylar:

   Corona Virüs Nedir?

   Oldukça büyük yani geniş bir virüs ailesi olan Corona virüs; çeşidine göre kişide hafif şiddetli soğuk algınlığının yanı sıra şiddetli solunum yetmezliği gibi daha ciddi komplikasyonları da beraberinde getirebiliyor.

   İlk 1960’lı yıllarda görülen daha sonra mutasyona uğrayıp, daha önce hiç görülmemiş bir virüs olarak düşünülen bu virüsün SARS-COV tipi; 2003 yılında tıpkı günümüzde olduğu gibi yüzlerce insanın yaşamını kaybetmesine neden olmuştu.

   Yaklaşık 10 yıl boyunca herhangi bir corona virüs vakasına rastlanılmamakla birlikte 2012 yılında coronavirüs, daha önceleri hiçbir insan ya da hayvan türünde görülmemiş olan MERSCoV türü ile Suudi Arabistan ile Ürdün’de insanların ölümüne neden olmuştu.

   Son olarak 2019 yılının Aralık ayında Çin Hubei Eyaleti Vuhan şehrinde daha önce tespit edilmemiş olan yepyeni bir coronavirüs saptandı.

   COVID-19 hastalığı olarak adlandırılan bu virüs çeşidi, günümüzde Çin sınırlarını aşarak, tüm dünyaya yayılmaya, özellikle kronik bir rahatsızlığı bulunan kişilerin ölümcül sonuçlarla karşılaşmalarına yol açıyor.

   Corono Virüs Belirtileri

   Ortalama 2-14 günlük bir kuluçka süresi bulunan coronavirüs; belirtilerini bu süre sonrasında gösteriyor.

   • Yüksek ateş (39 0C)
   • Şiddetli öksürük
   • Nefes darlığı
   • Boğaz ağrısı
   • Burun akıntısı
   • İshal
   • Mide bulantısı ve kusma

   Hastalığın belirtileri arasında yer alıyor.

   Hastalık, genellikle orta ya da şiddetli bir tabloda seyrediyor.

   Coronavirüs Nasıl Bulaşır?

   Hastalık, hastalıkla enfekte olmuş kişilerden solunum salgıları yoluyla sağlıklı bireylere kolaylıkla bulaşıyor.

   Virüsü taşıyan kişi, hapşırdığında, öksürdüğünde, gülerken ya da konuşurken virüslü solunum salgı damlacıklarını karşı tarafa geçiriyor.

   Bu damlacıklar, sağlıklı kişinin burun, göz ya da ağzı ile temas ettiğinde kişi, hastalığa yakalanmış oluyor.

   Yalnız hastalığın solunum yolu salgıları ile bulaşması için sağlıklı kişinin hasta kişiye bir metreden daha yakın olması gerekiyor.

   UYARI: Corona virüsün et, süt, yumurta vb. besinlerin tüketimi yoluyla kişiden kişiye bulaşmadığı uzmanlar tarafından dile getirilse de uzmanlar; virüsle mücadele aşamasında besinleri çiğ halleriyle tüketmekten kaçınmanızı öneriyorlar!

   Coronovirüs Tedavisi

   Hastalığın  şu ana kadar tespit edilmiş herhangi bir kesin tedavisi bulunmuyor. Tedavi, kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Hastalara daha çok şikayetlerine yönelik ilaçlar veriliyor.

   Bununla birlikte virüs; şayet kişinin organlarını etkilemişse, uzmanlar vakaya göre destekleyici bazı tedavi yöntemlerine başvuruyorlar. Ağır vakalarda hastaların hastaneye yatarak, tedavi görmeleri gerekiyor.

    

   Hastalık, genelde orta şiddette seyrettiğinden hastalara ağrı kesiciler, öksürük ilaçları ve ateş düşürücü ilaçlar reçete ediliyor.

   Aynı zamanda hastanın bol bol dinlenmesi, evde yatması, bol sıvı tüketmesi gerekiyor.

   Corona Virüsten Korunma Yöntemleri

   Bu virüsle enfekte olmamak adına almanız gereken birtakım önlemleri aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

   • Öksürme, hapşırma, burun akıntısı vb. virüs belirtileri ya da grip belirtileri taşıyan kişilerle yakın temastan kaçınmalısınız.
   • Gün içerisinde ellerinizi sık sık en az 20 saniye boyunca bol sabunlu suyla yıkamalısınız.
   • Elleriniz kirliyken, ellerinizle ağız, burun ya da gözlerinize dokunmamalısınız.
   • Virüs teşhisi konmuş kişilerle ayna kaptan yemek yememeli, aynı bardağı ya da kişisel eşyaları hatta aynı evi bile paylaşmamalısınız.
   • Coronavirüsün en kolay bulaşma yollarından biri olan oyuncakları ve kapı kollarını sık sık dezenfekte etmelisiniz.
   • Öksürürken ya da hapşırırken mutlaka ağzınızı ve burnunuzu kağıt bir mendille kapatmalısınız. Kullandığınız bu mendilleri tekrar kullanmamalı ve direk çöpe atmalısınız.
   • Et, yumurta vb. besinleri tüketmeden önce besinleri güzelce pişirmelisiniz.
   • Çiğ ve iyi pişmemiş hayvan ürünlerini asla tüketmemelisiniz.
   • Hasta hayvanlarla da temas etmekten kaçınmalısınız.
   • At, kedi, köpek, sığır gibi hayvanlarla temas etmeden önce ve temas ettikten sonra ellerinizi bol suyla iyice yıkamalısınız.

   UYARI: Şayet hastalık size bulaşmışsa kalabalık alanlara girmekten kaçınmalı, tek kullanımlık tıbbi maskeler kullanmalısınız. Kullandığınız bu tıbbi maskeleri, 6-8 saatte bir değiştirmeli, eski maskeleri başkalarının erişimini önlemek adına çöpe atmalı ve mutlaka yeni maskeyi takmadan önce ellerinizi iyice yıkamalısınız.

   corona virüsü, korona virüsü

   Coronavirüs Herkeste Ölüme Yol Açıyor mu?

   Genellikle orta şiddetli bir şekilde kişide grip benzeri belirtiler gösteren yeni tip yani Covid-19 coronavirüs; bazı kişilerde ise ölüme yol açabiliyor.

   Ölüm riski olan kişileri aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

   • 65 yaş üstü kişiler
   • Astım, kalp hastalığı, diyabet ya da KOAH hastaları
   • Bağışıklık sistemini baskılayan bazı ilaçlar kullanan kişiler
   • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler
   • Akciğer hastaları
   • Kanser hastaları

   Genç ve kronik bir rahatsızlığı bulunmayan hastalarda virüs, soğuk algınlığına benzer belirtiler gösteriyor ve hastalar kısa bir sürede iyileşiyor.

   Lakin söz konusu yaşlılar ve kronik hastalar olduğunda tablo, daha üzücü ve ölümcül olabiliyor.

   Kısacası bu rahatsızlığın kronik bir rahatsızlığı bulunan kişilerde ciddi sonuçlar doğurduğunu, virüsün hastada organ yetmezliği, solunum yetmezliği ve en nihayetinde ölüm ile sonuçlandığını ifade edebiliriz.

   Corona Virüsü Eşyadan Bulaşır Mı

   Korona virüsünün ilk çıktığı her olan Çin neredeyse bir çok kişinin internet üzerinden aktif olarak alış veriş yaptığı ülkelerden biridir. Son günlerde Çin’den eşya sipariş eden bir çok kişi korona virüsünün eşyalardan bulaşıp bulaşmadığını merak etmektedir.

   Kargodan gelen eşyalarda korona virüsü var mı sorusuna cevap vermek gerekirse eşyalardan Virüsü bulaştığı şimdiye kadar görülmemiştir. İnsandan insana yakın temasta yani 1 metreden yakın temasta bulunan corona virüsü eşyadan bulaşmaz.

   Bu yazımızda coronovirüs nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? vb. bu ölümcül virüse dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

   Virüsle mücadele noktasında yukarıda belirttiğimiz korunma yöntemlerini mutlaka birebir uygulamalı, yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı durumunda acilen size en yakın hastaneye görünmelisiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet