Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

   27.08.2020
   Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

   Çörek Otunun Faydaları Nelerdir? Tarihi en eski bitkilerden biri olan çörek otu, ölümden başka her derde deva olması ile bilinir. Eski tıpta ilaç olarak kullanılan bu bitki günümüzde modern tıpta ve alternatif tıpta kullanılmaktadır. Cilt güzelliğinden, saç bakımına, vücut sağılığından kansere kadar her soruna çözüm olmayı başarmıştır.  Çörek otunun faydaları oldukça fazladır. Ancak doğru bir şekilde kullanılması ve yine düzenli bir şekilde kullanılması gerekir.

   Çağımızın en büyük sorunlarından biri kanser hastalıklarıdır. Çörek otu kanser hücrelerinin onarımında yardımcı olur ve kanser riskini en aza indirir. Her evde olması gereken, bitkilerden biri olan çörek otu farklı formalarda da kullanılabilir. Hamur işlerinde baharat olarak kullanılabilirken, çörek otu yağı olarak ve sade olarak ta kullanıma uygundur. Çörek otu bitkisini kullanacak olan kişiler, hangi sorunları için nasıl kullanmaları gerektiğini de detaylı bir şekilde öğrenip kullanılması tavsiye edilir.

   Çörek Otu Nedir?

   Çörek otu bitkisi, siyah tanelere sahip olan düğün çiçeği ailesine ait olan bir bitkidir. Tüm dünya genelinde sıkça kullanılır. Özellikle İslam coğrafyasındaki yeri apayrıdır. Çünkü çörek otu ile ilgili hadisi şerif mevcuttur. Bu nedenle ülkemizde her mutfakta çörek otu mutlaka yer alır. Bitkinin siyah tohumları tüketilir, kuzey Afrika, Avrupa ve Hindistan’da yetiştiriciliği oldukça fazladır.

   Ülkemizde de yetiştirilebilir. Bu bitkini tarihi oldukça eski dönemlere dayanır, antik mısır döneminde de sıklıkla sağlık alanında kullanıldığı ispatlanmıştır. Yapılan arkeolojik kazılarda firavunların mezarlarında çörek otu bitkisine rastlanmıştır. İnanışa göre firavun tekrar dirildiğinde çörek otu tüketerek daha sağlıklı bir hayat sürecektir.  Çörek otunun tarihsel serüveni bununla sınırlı değildir. Modern tıbbın kurucuları da çörek otunun eşsiz mucizelerinden faydalanmıştır. Özellikle karaciğer rahatsızlıklarında çok fazla çörek otu kullanıldığı görülmektedir.

   Öte yandan İslam peygamberimiz çörek otu bitkisi hakkında hadisi mevcuttur. İbn – i sina ise kitaplarında çörek otunun kullanım şekillerinden ve faydalarından bahsetmiştir.

   Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

   Çörek otunun faydaları, oldukça geniştir. Hatta tüm bitkilerden bile daha fazla daha fazla faydaya sahiptir. Bunlar ise;

   • Çörek otu kanserle mücadele eder.

   Kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını önler. Özellikle meme kanseri riskini azaltır. Ailesinde kanser teşhisi konan kişilerin mutlaka düzenli olarak çörek otu tüketmesi tavsiye edilir. Kadınlarda meme kanseri ile savaşırken, erkeklerde prostat kanseri ile savaşarak, daha sağlıklı bir vücut yapısına yardımcı olur.

   • Çörek otu kalbi korur.

   Ani kalp krizlerini önler, kalp ritim bozukluklarını düzenler, kalp damar hastalıklarının önüne geçer. Eğer sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıklarınız varsa damar tıkanıkları yaşanabilir. Bu nedenle düzenli olarak çörek otu tüketmenizde fayda vardır.

   • Çörek otu mide problemlerine iyi gelir.

   Gastrit, mide yanması, reflü ve mide kanseri gibi durumlarla savaşır. Midenin yorulmasını önler. Bununla beraber, mide sindirimine yardımcı olur.

   • Çörek otu eklem ağrılarını giderir.

   Yaş ilerlemesine bağlı olarak pek çok kişide eklem ağrıları başlayabilir. Bu ve romatizma gibi durumlarda çörek otunun şifasından faydalanılması tavsiye edilir.

   • Çörek otu ruhsal hastalıklara iyi gelir.

   Aşırı sinirli kişiler çörek otu tüketerek sakinleşebilir. Yatıştırıcı özelliği sayesinde korku ve panik gibi durumların önüne geçer.

   • Çörek otu yorgunluğu giderir.

   Başta halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarda çörek otu kullanılabilir. Yorgunluğu alır ve gün içinde kişilerin ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.

   • Çörek otu yaralara iyi gelir.

   Gerek açık yaralar olsun gerekse yara izleri olsun çörek otu tüm bu sorunların üstesinden gelir. Yanık gibi problemlerle de kullanımı yapılabilir.

   Çörek Otu Sindirime İyi Gelir.

   Şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi durumlarda çörek otunun düzenli olarak kullanılması tavsiye edilir. Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasına katkı sağlar. Öte yandan antioksidan yönü güçlü olduğu için bağırsaklarda ve böbreklerde biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

   • Çörek otu bağırsak kurtlarının ölmesini sağlar.

   Bağırsak kurtları vücutta büyük tahribatlara yol açar. Özellikle gelişme çağında olan çocuklar için gelişme geriliğine sebep olur. Bu nedenle çörek otu kullanılması gerekir. Çörek otu sayesinde bağırsak kurtları tamamen ortadan kalkar.

   • Çörek otu anne sütünü artırır.

   Yeni doğrum yapmış annelerde anne sütünü artırır. Bunun yanında, emzirme döneminde çörek otu tüketen annelerin sütü daha kaliteli olur. Yine bebeklerdeki gaz sancılarına da iyi gelir

   • Çörek otu baş ağrılarına iyi gelir.

   Gerek stres kaynaklı olsun gerekse bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkıyor olsun çörek otu baş ağrılarına oldukça iyi gelir. Baş ağrılarının yanında migren ve sinüzit ağrılarına da oldukça faydalıdır.

   • Çörek otu soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir.

   Soğuk kış günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirmek amacı ile ve öksürüğü geçirmek amacı ile çörek otu tüketilmesi önerilir. Bunun yanında bağlam gibi sonları da giderir. Sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan öksürükler için de çörek otu kullanılması tavsiye edilir. Bronşit gibi rahatsızlıklarda da çörek otu kullanımı yapılmalıdır.

   • Çörek otu iltihap sökücü özelliklere sahiptir.

   İdrar yolu enfeksiyonlarında, diş enfeksiyonlarında ve vücudun diğer bölgelerinde oluşabilecek her türlü enfeksiyonda çörek otu kullanımı yapılabilir.

   • Sivilce Sorununa İyi Gelir.

   Sivilce, akne ve diğer siyah noktalarda çörek otu kullanılması tavsiye edilir. Çörek otu yağı ciltte kullanıldığında cilde parlaklı sağlar ve çit üzerindeki toz ve kirleri adeta bir mıknatıs gibi ciltten uzaklaştırır.

   • Saç ve tırnak bakımında çörek otu kullanılır.

   Saç dökülmelerinde, saç kırıklarında, sönük saçların tekrar canlanması için çörek otu kullanımı yapılabilir. Bunun yanında tırnak bakımında da çörek otu yağı kullanılması tavsiye edilir. Çörek otu tırnakların daha hızlı uzamasına yardımcı olurken, daha sağlıklı bir şekilde uzatır. Tırnak batmalarında ve tırnak kırılmalarında çok sık kullanılmaktadır.

   Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

   Çörek otu nasıl kullanılır? Gibi sorular sıkça sorulabilir. Özellikle vücut sağlığında ve cilt bakımında doğru kullanıldığında büyük fayda sağlayacaktır. Çörek otu kullanım şekilleri ise;

   Çörek otu yağı olarak kullanılır; eklem ağrıları, baş ağrıları, stres, ruhsal problemlerde, saç ve diğer cilt bakımlarında çörek otu yağ formunda kullanılır. Sorunlu bölgeye bir miktar çörek otu yağı sürüp masaj yapmanız yeterli olacaktır. Eğer çörek otunu yağ formunda kullanacaksanız, soğuk pres olmasına ekstra özen göstermeniz gerekir.

   Çörek otu baharat olarak kullanılır; özellikle hamur gibi gıdalarda süs olarak kullanımı yapılır. Ancak çiğneyerek tüketildiğinde vücut için çok faydalıdır. Kuru öksürük, mide hastalıkları ve iltihap gibi durumlarda çörek otunu çiğneyerek tüketebilirsiniz.

   Çörek otu çay şeklinde kullanılabilir; günlük tükettiğiniz çayların içine birkaç adet çörek otu atarsanız, daha dinç ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz.

   Çörek Otunun Zararları

   Onlarca faydası olan çörek otu doğru ve yeteri miktarda kullanılmadığında bazı olumsuz durumlara neden olabilir. Çörek otunun zararları ise; hamilelerde erken doğum riskini artırır. Bu nedenle hamilelerin çok fazla örek otu tüketmemesi tavsiye edilir. Aşırı tüketilen çörek otu bitkisi böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını bozabilir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir.

   Not: çörek otunun tohumlarını direk olarak tüketmek isteyen kişiler, tohumları yutmak yerine iyice çiğnemeleri gerekir. Ancak bu sayede yeterli miktarda fayda sağlayacaktır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet