Çileğin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

   07.11.2020
   Çileğin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

   Çileğin Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Küçükten büyüğe hemen herkesin severek tükettiği meyvelerden bir tanesi hiç kuşkusuz çilektir. Hoş kırmızı rengi ve muhteşem kokusu ile damakları şenlendiren çiçek, insan sağlığı açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Çiçeğin tüketimi sadece meyve olarak yapılmaz, pek çok hazır gıda ürünlerinin içinde, kozmetik ürünlerinin içinde  ve tatlılarda kullanılmaktadır.

   Yine içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücut sağlığını korumaya yardımcı olurken bazı hastalıkların da ortadan kalkmasına yardımcı olur. Üstelik sadece vücut için değil aynı zamanda da cilt sağlığı için de önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle çiçek tüketimine özen gösterilmeli ve çileğin sağladığı faydalar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.  Çiçek, çeşitli araştırmalara konu olmuş bir meyvedir, bu nedenle faydaları uzmanlar tarafından onaylanmış ve ispatlanmıştır. Hal böyle olunca hem çocuk sağlığı açısından hem de yetişkin sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

   Çilek Nedir?

   Gülgiller familyasının bir üyesi olan çilek, dünyada oldukça popüler bir yere sahiptir.  Dış yüzeyinde tohumlarını taşır. Bu ise diğer meyvelerde görülmeyen bir özelliktir. Ayrıca çileğin çeşitliliği de oldukça fazladır. Yapılan araştırmalar neticesinde 600’den fazla çilek çeşidinin olduğu ortaya çıkmıştır. Elbette çilek günümüzde çok sevilerek tüketilen bir meyvedir. Ancak sadece günümüzde değil, çiçeğin kökeni orta çağa kadar uzanır. Orta çağda Avrupa’da ilaç olarak kullanılmakta idi.  Sulu ve yumuşak bir yapıda olan bu meyve aynı zamanda hoş ve keskin bir kokuya da sahiptir. Aroması herkes tarafından sevildiği için şampuanlarda,  parfümlerde ve çeşitli kişisel bakım ürünlerinin içinde kullanılmaktadır.

   Çileğin Besin Değeri Nedir?

   Çilek nerede ise bir insanın ihtiyacı olan, tüm vitamin ve mineralleri bünyesinde taşır. Üstelik sulu ve yumuşak yapısı sayesi her damak zevkine hitap eder. Çileğin besin değeri ise;

   • 100 gram çileğin içinde 32 kcal kalori mevcuttur.
   • C vitamini,
   • Folik asit,
   • Yüksek oranda lif,
   • Karbonhidrat,
   • Protein,
   • A vitamini,
   • Potasyum,
   • Kalsiyum,
   • Demir,
   • Gibi vitamin ve mineraller mevcuttur.

   Çileğin Faydaları Nelerdir?

   Çileğin içince pek çok vitamin ve mineral olduğu için insan vücuduna da faydaları gözle görülür derecede fazladır. Kemik gelişimden cilt sağlığına kadar her alanda faydasını görebilirsiniz. İşte muhteşem lezzetteki çileğin faydaları

   • Çilek antosiyanin adı verilen madde sayesinde yüksek kolesterolün düşmesini sağlar.

   Bilindiği üzere çilek koyu kırmızı renkte bir meyvedir. Bu meyveye rengini veren ise antosiyanin adındaki bir pigmenttir. Bu pigment sayesinde kötü kolesterol kısa süre içinde düşürülmüş olacaktır. Kolesterol hastası olan kişiler ve kolesterol olma riski taşıyan kişilerin mutlaka düzenli bir şekilde çilek tüketmesi tavsiye edilir.

   • Çilek vücuda gerekli olan enerjiyi verir.

   İçerdiği çok sayıdaki vitamin ve mineral sayesinde vücudun ihtiyacı olan enerjiyi verir. Buna ek olarak, vücudun bağışıklık sisteminin de güçlenmesine katkı sağlar. Özellikle gün içinde kendini sürekli yorgun ve halsiz hisseden kişiler sabah uyandıklarında birkaç adet çilek tüketirse gün içinde daha aktif olurlar ve yine enerjilerini korumuş olurlar.

   • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.

   Çilek iyi bir antioksidan kaynağı olduğu için iyi bir idrar döktürücü özeliğe sahiptir. Böbreklerin ve bağırsakların daha aktif çalışmasına da katkı sağlar.

   • Eklem romatizmalarına iyi gelir.

   Romatizmal hastalıkları olan kişilere çilek tüketmesi önerilir. Bu sayede eklemlerde ve kemiklerde görülen romatizma ağrıları kısa süre içinde kesilecektir.

   • Çilek bağırsakta bulunan parazitlerin dökülmesine katkı sağlar.

   Bağırsak parazitleri daha çok çocuklarda görülür. Bağırsak paraziti taşıyan çocuklarda salya akması,  geceleri uyurken diş gıcırdatma ve iştahsızlık gibi belirtiler kendini gösterir. Eğer kendinizde ya da çocuklarınızda bu türlü belirtiler varsa sabah aç karnına birkaç adet çilek tüketmeniz tavsiye edilir. Ancak çilekleri tüketirken iyice yıkadığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

   • Çilek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

   Dört adet çilek bir adet portakalda bulunan c vitaminini içerir. Bu da vücudunuzun ihtiyacı olan c vitaminini karşılamaya büyük oranda yetecektir. Eğer daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak istiyorsanız ve kendinizi olası bulaşıcı hastalıklara karşı korumak istiyorsanız bol bol çilek tüketmeniz tavsiye edilir.

   • Çilek kansere karşı olağan üstü bir koruma sağlar.

   Herkes tarafından sevilen çilek içerdiği antioksidanlar sayesinde vücuttaki tümörlü bölgenin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Kanser hücrelerinin diğer bölgelere ilerlemesini durdurur. Bu sayede kanser riski taşıyan herkes çileğin şifasından faydalanabilir. Yine yapılan çeşitli kinik araştırmalar sonucunda çileğin kanser hastaları üzerindeki etkileri görülmüştür.

   • Unutkanlığa ve Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar.

   İçerdiği c  vitaminleri sayesinde beyinde oluşabilecek her türlü hasarın önüne geçer ve unutkanlık gibi durumları  tedavi eder. Daha iyi bir beyin fonksiyonları için mutlaka bol bol çilek tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda karşılaşılan unutkanlık ve bunama gibi sorunların da üstesinden gelir.

   • Diyabet hastaları için çilek tüketilmesi önerilmektedir.

   Şeker rahatsızlığı olan kişiler, mutlaka ara öğünlerine çileği de eklemelidir. Çünkü çileğin kan şekerini kontrol altına alma gibi bir özelliği vardır. Bilindiği üzere pek çok şeker hastası olan kişiler her meyveyi tüketemez ancak çilek tüketimi ile şekerinizi kontrol atında tutabilirsiniz.

   • Çilek kemik ve kas sağlığını korur.

   İçerdiği kalsiyumlar sayesinde kemik gelişimin tamamlanmasına yardımcı olur. Kemik ve eklem ağrıları çeken herkes bolca çilek tüketmelidir. Yine ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik erimelerine karşı da çilek tüketilmesi önerilir.  Ergenlik dönemindeki çocuklar için boy uzatıcı etkisi vardır. Bu nedenle gelişme dönemindeki çocuklara da çilek önerilir.

   • Bağırsak harekelerini düzenler ve kabızlığa iyi gelir.

   Lif içeriği bol olan çilek sayesinde kabızlık sorununuzu ortadan kaldırır. Bağırsakların içinde biriken tüm toksinlerin de kolayca atılmasına katkı sağlar. Ayrıca hazmı kolaylaştırdığı için karın şişliğine de iyi gelir.

   Çileğin Cilde Faydaları Nelerdir?

   Bilindiği üzere pek çok kozmetik markası ürünlerinde çilek kullanımı yapar. Bunun tek sebebi hoş kokusu değildir. Cilde fayda sağlayacak pek çok vitamini ve minerali bünyesinde barındırdığı için kişisel bakım ürünlerinde çileğe yer verilmektedir. Çileğin cilde faydaları hakkında yazımızdan bilgi alıp, hemen cildinizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

   • Çilek cilt kırışıklıklarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.

   Çilek sayesinde cildinizin kolojen miktarının artmasına katkı sağlayabilirsiniz. Cilt üzerinde oluşan her türlü kırışıklığın ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Özellikle göz çevresi için çilek ve balı karıştırıp bir maske hazırladığınızda sonucu çok kısa bir süre içinde görebilirsiniz.

   • Çilek göz altı torbalarına iyi gelir.

   Gerek genetik olarak gerekse yorgunluk sebebi olarak ortaya çıkan göz altı halkalarının ve göz altı torbalarının ortadan kalkmasına fayda sağlar. Yine göz altında oluşan morluk ve siyah görünümü ortadan kaldırır. Eğer göz altı şişlik ve morluklarından şikayetçi iseniz o halde yarım adet salatalık ve bir adet çileği püre haline getirip, göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Ayrıca çilek tüketimi yaparak, görme fonksiyonlarınızı da artırabilirsiniz.

   • Çilek iyi bir doğal peeling özelliği taşır.

   Gün içinde cilt üzerine pek çok dış etmen yapışabilir. Özellikle toz, makyaj kalıntıları ve çeşitli kirler cildin daha mat ve daha yorgun görünmesine neden olur. Bu gibi durumlarda püre haline getirdiğiniz 2 adet çilek ile bir çay kaşığı karbonatı karıştırıp, cildinize peeling yapabilirsiniz.

   • Çilek cilde nem verir.

   Kuryan cilt yapısı bir süre sonra daha hızlı bir şekilde kırışmaya başlar. Ve yine pul pul dökülmeler meydana gelir. Bu gibi durumlardan cildinizi korumak isterseniz, bir tatlı kaşığı bal, birkaç damla Hindistan cevizi yağı ve iki adet çileği karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz. Bu sayede cildiniz hem daha parlak bir görünüme kavuşur hem de derinlemesine nem etkisi kazanır.

   • Çilek iltihaplı sivilcelerin ve aknelerin ciltten temizlenmesine yardımcı olur.

   Cilt üzerinde biriken yağlar zamanla deri altında çoğalır. Çoğalan yağlar ise iltihaplı sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu gibi durumlarda ise çilek bakımı yapılmalıdır. Çilek ile cilt bakımı yapıldığında ise siyah nokta, sivilce ve akne gibi durumların önüne geçebilirsiniz.

   • Topuk çatlaklarına iyi gelir.

   Topuklarda oluşan sert derinin yumuşamasını sağlayarak daha ipeksi bir ayak yapısına sahip olmanıza katkı sağlar. Eğer ayaklarınız sert ve kalın derili yapıda ise bir adet çileği ezip, ayaklarınıza sürüp 15 dakika kadar bekletmeniz önerilir. Daha sonra ponza taşı ile ayaklarınızı temizleyebilirsiniz.

   • Çilek diş beyazlatmada etkilidir.

   Diş sararmaları sorunları ile karşı karşıya kalıyorsanız, bir adet çileği ezip dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Üstelik diş minesine de zarar vermediği için haftada birkaç kez bu işlemi yapabilirsiniz. Dişlerinizi beyazlatırken, ağız içi hijyenini de en iyi şekilde sağlayacaktır.

   • Saçların daha güçlü ve parlak olmasını sağlar.

   Düzenli çilek tüketimi sayesinde daha parlak ve daha canlı saç yapısına kavuşabilirsiniz. Buna ek olarak saç dökülmesi gibi sorunlarınızın da üstesinden gelebilirsiniz.

   Çileğin Zararları Nelerdir?

   Görüldüğü gibi çilek vücudun her alanında üstün bir şifaya sahip meyvedir. Bu nedenle düzenli bir şekilde kullanılması tavsiye edilir. Ancak çok fazla tüketildiğinde mide ağrılarına, ishale ve çeşitli ağız içi yaralara neden olabilir. Bunun dışında çilek alerjik bir bitkidir. Yani iki yaşını doldurmamış çocuklara kesinlikle verilmemesi gerekir. Eğer alerjik bir bünyeye sahip iseniz tüketimine ekstra özen göstermeniz gerekir. Bunlar dışında çileğin zararları kişiden kişiye göre de değişeceği için tüketimini yaparken vücutsal özelliklerinizi dikkate almanız gerekir.

   Çilek Nasıl Tüketilir?

   Çilek çok farklı şekillerde tüketilebilecek bir besin kaynağıdır. Çileğin kullanım alanı geniş olduğu için kendi damak zevkinize göre hazırlayıp, tüketebilirsiniz.

   Tatlılarda; sütlü tatlılarda ve şerbetli tatlılarda çileği rahatlıkla kullanabilirsiniz.

   İçeceklerde; çileği meyve suyu olarak tüketebileceğiniz gibi çocuklara sütü sevdirmek adına sütün içine de ekleyebilirsiniz.

   Taze olarak; çileği iyice yıkadıktan sonra taze bir şekilde de tüketebilirsiniz.

   Cilt bakımında; cilt temizliği için ve cilt bakımı için çilekten cilt maskeleri hazırlayarak kullanabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet