Chia Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   19.06.2023
   Chia Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Chia Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Chia tohumunun faydaları arasında vücudu serbest radikallerden tamamen korumak, vücuda yüksek oranda lif ve düşük karbonhidrat vermek, kilo vermeyi yüksek oranda desteklemek, sağlıklı kemik sayısını arttırarak kemik sağlığını desteklemek, doğal olarak detoksifikasyon sağlamak ve cildi, onarıp doğal bir güzellik katmak bulunur. Chia tohumu ayrıca, vücudun kolesterol düzeyini ciddi boyutta düşürür, çeşitli kronik olan hastalıklarla mücadele eder, şeker hastalığını önler ve diş sağlığının artmasını sağlar.

   Sizlere bu yazımızda chia tohumu nedir? chia tohumu ne işe yarar? chia tohumu faydaları, besin değeri hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalıştım.

   Chia Tohumu Nedir?

   Chia tohumu, tabiat ana tarafından bize sunulan en eski besleyici madde olarak kabul edilmektedir. Mayalar ve Aztekler gibi çok eski uygarlıklar, bu önemli tohumdan birçok fayda elde etmişlerdir. Bu önemli besin maddesi, parlak dokulu ve küçük oval şekilli tohumlardır. Siyah, beyaz, kahverengi ya da bütün bu renklerin karışımı halinde olabilir. Kolay bir şekilde tüketilebilmesi sayesinde bu çok yönlü tohumlar, farklı şekillerde de tüketilebilir. Meyve suyu veya suyla içilebilir, çiğ yenilebilir, kahvaltı da kullanılabilir ve yulaf lapasına karıştırabilir. Bu besin maddesinin emme kalitesi oldukça yüksektir.

   Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

   Chia tohumu, vücut sağlığından, saç ve cilt sağlığına kadar birçok fayda sağlar. Şimdi chia tohumunun faydaları neler yakından inceleyelim;

   Chia Tohumu Yüksek Antioksidan Kaynağıdır

   Bilim adamları, chia tohumunun, hassas olan yağların ekşi ya da eskimiş bir hale gelmesini engellemeye yardımcı olan bol miktarda antioksidan içerdiğini keşfettiler. Antioksidan tamamlayıcıların, kuvvetli bir performans göstermediği bilinen bir gerçektir.

   Ancak tüketilen besinlerden antioksidan alırsanız bu durum, mükemmel bir sağlık kaynağı haline gelir. Antioksidanlar, vücudu yaşlanmaya ve kanser tarzı diğer bazı problemli hastalıklara sebep en büyük faktör olan serbest radikal hücre hasarlarından tam manasıyla korur.

   Chia Tohumu Düşük Karbonhidrat Taşır Ve Kabızlığı Engeller

   Chia tohumları, düşük karbonhidrat diyeti yapanlar için de mükemmel bir seçenektir. Beslenme profillerinde yalnızca 1 gram karbonhidrat bulunur. Bu da chia tohumunun oldukça düşük karbonhidrat taşıdığını gösterir. Bu süper besininin yüksek lif içeriği, kabızlığa ve hazımsızlığa sebep olan zararlı mide bakterileriyle de mücadeleye yardımcı olur.

   Bu tohumdaki yüksek lifler, suyu, kendi ağırlıklarından 15 ile 20 kat daha fazla emer ve bu sayede genleşip jel benzeri maddeler haline gelir. İçlerindeki lifin %40’ından fazlası ile en iyi lifli diyet kaynağı olarak bilinir.

   Chia Tohumu Bitki Proteini Sunar

   Chia tohumlarının besin profillerinde %14 oranında protein bulunur. Bu oran, bitkilerin birçoğundan çok daha yüksektir. Kilo vermenin ve iştahı kontrol etmenin harika bir kaynağı olan protein, insan vücudu için oldukça faydalıdır. Diyet yapıyorsanız ve özellikle geceleri çılgın bir şekilde atıştırma isteği yaşıyorsanız chia tohumu tüketin. Bununla beraber kilo alma konusunda endişelenmeyin. Çünkü bu süper besin, aynı zamanda da iyi bir amino asit kaynağıdır ve proteinlerle birleştiği zaman insan vücudu için oldukça sağlıklı olan hücrelerin meydana gelme sürecini de hızlandırır.

   Chia Tohumu Kilo Vermeye Yardımcı Olur

   Chia tohumu, içeriğindeki yüksek lif içeriği sebebiyle çok miktarda suyu emer ve jele benzer bir maddeye dönüşür. Bu madde zaman ilerledikçe daha da genişler ve mideyi, birkaç saat süresinde dolu tutar.

   Chia Tohumu Kemikleri Güçlü Ve Sağlıklı Yapar

   Chia tohumu, protein, kalsiyum, fosfor ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Bu maddeler, güçlü ve sağlıklı kemiklerin meydana gelmesi için gerekli tüm unsurlardır. İnanması zor ama chia tohumu, süt ürünlerinin birçoğundan daha fazla kalsiyum taşır. Chia tohumu, kalsiyumunun ortalama %18’ine sahiptir. Bu süper besin, kalsiyum bakımından zengin olduğu için süt ürünlerine toleranssız olan kişilere mükemmel bir alternatiftir. Bu tarz kişiler, herhangi bir hazımsızlık ya da alerji sorunu yaşamadan chia tohumundan faydalanabilirler.

   Chia Tohumu Doğal Olarak Detoksifikasyon Sağlar

   Vücudunuzu detoksifiye etmenin doğal olan yollarını arıyorsanız chia tohumunu listenin başına yazmalısınız. Çünkü bu besin, vücudunuzun tüm detoksifikasyonuna yardımcı olur. Chia tohumu, bitki proteinleri, Omega 3 yağ asitleri ve lif bakımından oldukça zengin olup vücudunuzun hücreleri ile dokularını şekillendirmeye ve onarmaya yardımcı olur. Vücudunuzdaki olası iltihapları büyük oranda azaltır ve sindirim sisteminizi tam manasıyla sağlıklı bir hale getirir.

   Chia Tohumu Cilde Doğal Bir Güzellik Verir

   Tüm kimyasal krem ve kozmetik ürünler cildinize ciddi oranlarda zararlar verebilir. Cildinizi ışıltılı, sağlıklı ve kırışıksız bir hale getirmek için chia tohumunu kullanın. Çünkü bu besin, sağlıklı saçlar, parlak ve güçlü tırnaklar ile beraber sıkı bir cilt sağlayan çinko gibi çok önemli minerallere sahiptir.

   Chia Tohumu Önemli Hastalıklarla Savaşır

   Chia tohumu, kalp ile alakalı birkaç hastalığın risklerini azaltmak için de mükemmel bir şekilde çalışır. Günde bir çorba kaşığı chia tohumu tüketirseniz Omega 3 ALA’nın günlük ihtiyacını tamamen yerine getirmiş olursunuz. Bazı bilim adamları ve beslenme uzmanları, chia tohumunda, bitkilerden elde edilen, atardamarların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan ve vücuttaki kolesterol seviyesini düşürüp kalp ile damar hastalıkları riskini azaltan Omega 3 ALA’nın bulunduğunu keşfettiler.

   Aynı zamanda bu besin, kolonda ortaya çıkabilen serbest radikal hücrelerin büyümesini engeller ve tehlikeli olabilecek bakterilerle mücadele ederek kolon kanseri riskini ciddi oranda azaltır. Ayrıca düzenli bir şekilde chia tohumu tüketmek, bağırsakları sağlıklı ve temiz tutar. Çünkü chia tohumu, kronikleşebilecek hastalıklarla savaşmaya devam edebilen ve vücudu, sağlıklı bir şekilde hastalıktan koruyan lif, mineraller ve proteinler bakımından oldukça zengindir.

   Chia Tohumu Gluten Taşımaz

   Chia tohumu kesinlikle glüten taşımaz. Bu durum da gluten intoleransı olan kişiler için harika bir haberdir. Bu durum, glüten intoleransı olan kişiler için chia tohumunun bütün sağlık avantajlarından enzim hakkında endişelenmeye gerek kalmadan faydalanabileceği anlamına gelmektedir.

   Chia Tohumu Şeker Hastalığını Önler

   Chia tohumu, kan şekeri düzeyini kontrol altında tutmaya yardımcı olan protein, lif ve Omega 3 bakımından çok zengindir. Doğru bir diyet planı ve kontrolü yoksa vücut, kesinlikle kan şekeri düzeyini dengede tutamaz. Bu durum, ileri süreçte insanların kendilerini uyuşuk hissetmesine ve akabinde çok fazla yapay tatlandırıcı, şekerleme ya da abur cubur tüketmelerine yol açacaktır.

   Bu kötü senaryo ise Tip-2 diyabet ile sonuçlanacaktır. Bu durumun yaşanmaması için kan şekeri seviyelerinin yönetilmesi gerekir. Chia tohumunun tüketilmesi, şeker ve abur cubur isteğinin bastırılmasına yardımcı olur ve şeker hastalığı büyük oranda önlenmiş olacaktır. Tüm bunlarla beraber yapılan çalışmalar, chia tohumunun, vücudun insülin direncini azaltmaya ve kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olan özelliklere sahip olduğunu ispatlamıştır.

   Chia Tohumu Diş Sağlığına Yardımcı Olur

   Chia tohumu, çinko, kalsiyum, A vitamini ve fosfor bakımından oldukça yüksektir. Bu önemli mineraller, güçlü ve sağlıklı dişlere sahip olmak için gereklidir. Ayrıca, dişlerimiz de tıpkı kemiklerimiz gibi sağlıklı ve güçlü kalması için kalsiyum gerekir. Modern diyetler, tartar oluşumuna sebep olan kimyasallar ve koruyucu maddelerle doludur. Chia tohumu, çinko benzeri mineraller açısından zengin olduğu için dişlerde plak oluşmasını önler. Bu süper besini tüketmek ayrıca, ağız kokusunu da yüksek oranda önler.

   chia tohumu faydaları

   Chia Tohumu Besin Değeri

   Mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengin olan chia tohumun besin değeri hakkında bilgi vermek gerekirse 2 yemek kaşığı chia 139 kalori, 4 gram protein, 9 gram yağ, 12 gr karbonhidrat ve 11 gram lif içermektedir. Günlük 100 gram tüketildiğinde demir ve magnezyum ihtiyacının yarısı alınmış olur.

   100 gram chia tohumu 486 kcal’dır.

   Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
   Kalori486 kcal% 24.3
   Karbonhidrat42.0 g% 14.0
    Lif34.4 g% 137.6
   Protein16.5 g% 33.0
   Yağ30.7 g% 47.2
    Kolesterol0.0 mg% 0.0
   A Vitamini0.0 IU% 0.0
   C Vitamini0.0 mg% 0.0
   Potasyum0.0 mg% 0.0
   Kalsiyum630.0 mg% 63.0
   Demir0.0 mg% 0.0

   Chia Tohumunun Saça Faydaları

   Sağlık için oldukça faydalı olan chia tohumu saçların daha canlı gür olmasını sağlar. Yüksek oranda protein, demir ve çinko içeren chia tohumun saça faydaları saçların daha koyu olmasını sağlar ve saç beyazlaşmasını önler.

   Chia Tohumu Aç Mı Tok Mu Tüketilir

   Gün içerisinde tüketebileceğiniz besinlerden biri olan chia tohumunu aç yada tok tüketmenizde her hangi bir sakınca yoktur. Eğer zayıflamak için tüketmeyi düşünüyorsanız aç karnına tüketebilirsiniz.

   Chia Tohumu Adeti Etkiler Mi

   Bu yararlı besinin adet üzerinde olumlu yada her hangi bir olumsuz etkisi yoktur.

   Chia Tohumu Cinsel Gücü Artırır Mı

   Cinsel gücü artıran doğal bitkisel besinlerden biri olan chia tohumu daha sağlıklı bir cinsel yaşam için tüketebilirsiniz.

   Chia Tohumu Diyeti İle 12 Günde 8 Kilo Zayıflayın

   Hızlı kilo verdiren chia tohumu ile zayıflamak ve kilo vermek mümkün. Yağ yakıcı etkisi olan ve tokluk hissi verdiğinden zayıflama üzerinde olumlu etkisi vardır. Aç karnına tüketildiğinde kilo vermek için oldukça yararlı ve faydalıdır.

   Chia Tohumu Günlük Ne Kadar Tüketilir

   Gün içerisinde 1 yada 2 yemek kaşığı kadar tüketilmesi önerilir. Gün içerisinde 1 yemek kaşığı tüketildiğinde günlük ihtiyacımız olan protein, diyet lifi, kalsiyum, Omega-3 be vitaminleri almamızı sağlar

   Chia Tohumu Şeker Hastaları Kullanabilir Mi

   Chia tohumu Diyabet, Tip 1 Diyabet ve Şeker hastaları için faydalıdır ve şeker hastaları günde 1 yemek kaşığı kadar tüketebilir. Aşırıya kaçmdan tüketilen kalp dostu chia tohumu kan şekerinin düzenlenmesini sağlar.

   Chia Tohumu Kullananlar

   Chia tohumu kullananlar oldukça faydalı olan by gıdanın mutlaka dozunda tüketilmesi gerektiğini söylemişlerdir. Chia tohumu tüketenler zayıflamak ve kilo vermek için tüketildiğinde etkisinin olduğunu söylemişlerdir. Chia tohuma ile kilo vermek ve zayıflamak için mutlaka düzenli kullanılması gerektiğini söylemişlerdir.

   Chia Tohumunun Zararları

   Chia tohumun faydaları ve yararları olduğu kadar chia tonumun zararları ve yan etkileri de bulunmaktadır. Gün içerisinde asla fazla tüketilmemesi gereklidir.

   Eğer trigliserit asla tüketmemelisiniz. Fazla tüketmek gaz ve mide sorunlarına neden olur. Uzun süre kullanıması prostat sorununa neden olabileceği gibi bağlılık yaratan etkisi vardır.

   İlaç kullananların ve ameliyat olanların bu dönemde kullanmaları sakıncalıdır. Hamilelik döneminde tüketmek bebek için zararlı olabilir. Emziren annelerde asla tüketmemelidir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.