Cevizin Faydaları Ve Zararları

   05.11.2020
   Cevizin Faydaları Ve Zararları

   Cevizin Faydaları Ve Zararları Ceviz, ülkemizde bolca yetiştirilen bir bitkidir. Her zaman beyin sağlığına katkı vermesi ile gündeme gelen bu bitki sadece beyin sağlığına değil, daha pek çok hastalıklara karşı da harika bir alternatiftir. Özellikle uzmanlar günlük bir avuç ceviz tüketilmesini önermektedir. Dolayısı ile günlük düzenli bir şekilde ceviz tüketimine ekstra özne göstermeniz gerekir. Kalp ve damar yolları için de faydası olan bu bitki, aynı zamanda cilt sağlığına da büyük katkılar sağlamaktadır. Hal böyle olunca her gün tüketmeye özen göstermenizde fayda vardır. Ancak cevizi aşırı tükettiğinizde bir takım zararları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle yeteri miktarda ve düzenli olarak kullanmanız önerilir. Yine kavrulmuş ve tuzlu cevizler yerine çiğ olarak ve tuzsuz olarak tüketmeniz gerekir. Aksi halde tansiyon yükselmesi gibi olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz.

   Ceviz Nedir?

   Ceviz bitkisinin kökeni milattan önce 700’li yıllara kadar uzanmaktadır. Heybetli bir ağaç yapısına sahip olan bu bitkinin yaprakları hoş bir kokuya sahiptir. Ülkemizin hemen her ilinde yetişebilen  ceviz  ağacı zirai don olaylarına karşı da bir hayli dayanıklıdır. Ağacın meyvesi, yumru biçiminde ve tek tek yetişmektedir. Diğer ağaçlardan farklı olarak, çiçek açmaz. Bilimsel adı ise julas regia’dır. Bilimsel adını ise roma imparatorluğundan almıştır. O dönemlerde tanrı yiyeceği olarak kabul edilmiştir. Günümüzde ise hala uzmanlar tarafından faydaları anlatılmakta ve tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmektedir. Cevizin dış kısmında kalın yeşil kabukları mevcuttur. Sonbahar aylarının son dönemlerde bu yeşil kabuk kısmı açılarak, dökülür. İç kısmındaki kalın kahverengi kabuğu kırılıp, etli kısmı tüketilir. Ceviz görünüm olarak beyin yapısını andırmaktadır. İç kısmında dört kısma ayrılmış bir etli kısım bulunur. Bu kısım yağlı ve sert bir yapıdadır. Hem kabukları ile hem de iç kısmı ile insan sağlığına büyük fayda sağlayan, cevizin faydaları saymakla bitmez.

   Cevizin Besin Değeri

   Ceviz besin değeri en yüksek bitkilerden biridir. Tarihin en eski dönemlerin de bile farklı hastalıklara şifa sunması için kullanılmaktadır. Günümüzde hormonlu gıda ve hazır gıdaların yaygınlaşıp çok tüketilmesi sonucunda insan vücudunda çok çeşitli hastalıklar meydana gelir. Bu gibi durumlarda ise ceviz de diğer tüm besinler gibi iyi bir şifa kaynağı olmayı başarmıştır. Cevizin besin değeri ise;

   • 100 gram cevizde bulunan besinler;
   • 65 g yağ,
   • Potasyum,
   • Karbonhidrat,
   • Demir,
   • Bakır,
   • Maganez,
   • A vitamini,
   • D vitamini,
   • C vitamini,
   • B12 vitamini ve b6 vitaminleri mevcuttur,
   • Yine kalsiyum ve omega3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

   Cevizin Faydaları Nelerdir?

   Ceviz besin değeri bakımından zengin olduğu için insan sağlığına pek çok fayda sağlamaktadır. Sadece vücut hastalıkları için değil, cilt güzelliği ve cilt sağlığı için de cevizden faydalanılması gerekir. Başta beyin sağlığı için kullanımı yapılmalıdır. Cevizin faydaları ise;

   • Ceviz kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar.

   Ceviz, içerdiği yağ asitleri ve kalsiyumlar sayesinde kemiklerin daha güçlü bir yapıda olmasına yardımcı olur. Kemik erimeleri başta olmak üzere çeşitli kemik hastalıklarında bolca tüketilmesi önerilir. Özellikle tam gelişme çağında olan çocuklar için ceviz ideal bir besin kaynağıdır. Çocuklarda boy uzamasına yardımcı olur.

   • Vücudun ihtiyacı olan bazı mineralleri barındırır.

   Bakır ve maganez gibi mineraller çok az besinde bulunur. Vücutta bakır ve maganez eksiklikleri tırnaklarda kırılmalara, saç dökülmelerine ve tırnak çatlaması gibi durumlara neden olur. Eğer bu türlü sorunlarınız varsa günlük 5 – 6 adet ceviz tüketimi yapabilirsiniz. Ayrıca spor yapan ve enerjiye ihtiyacı olan kişiler günlük 5 -6 tane ceviz tüketerek, enerjilerini en üst seviyeye çıkarabilir.

   • Ceviz prostat ve meme kanserini önler.

   İçermiş olduğu yağ asitleri sayesinde pek çok kişide görülen prostat ve meme kanserine karşı koruma sağlar. Ayrıca bu kanser türleri nedeni ile tedavi gören kişilerin ilaçlara ek olarak günlük bir avuç ceviz tüketmeleri önerilir. Kanser hücrelerini küçültücü özelliği ve kanser hücrelerinin yayılmasını önleyici özellikleri de mevcuttur.

   • Ceviz güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

   Birkaç damla ceviz yağı kullanıldığında vücuttaki ve beyindeki toksinlerin atılmasına katkı sağlayabilirsiniz. Güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için vücudu  daha dinç tutarken, vücut sağlığına da katkı sunar.

   • Ceviz sperm sayısını ve kalitesini artırır.

   Erkeklerde cinsel isteği artırırken, sperm sayısının da artmasına katkı sağlar. Özellikle bebek planlaması yapan çiftlerin bolca ceviz tüketmesi tavsiye edilir. Ayrıca düşük sperm kalitesi, hamile kalma oranını düşürür. Cevizin içinde bulunan mineraller sayesinde bu ve buna benzer tüm cinsel hastalıklarınızın üstesinden gelebilirsiniz.

   • Ceviz içerdiği nöroprotektif bileşenler sayesinde beyin sağlığının gelişmesine katkı sağlar.

   Cevizin içinde yer alan e vitamin, omega3, fosfor, folat ve melatonin maddesi sayesinde beyin fonksiyonlarının artmasına katkı sağlar. Yapılan araştırmalar neticesinde cevizin beyin sağlığı üzerindeki etkileri kanıtlamış ve akıl yürütme yeteneğinin artmasına katkı sağladığı saptanmıştır. Bu nedenle genç yaşlı herkesin bolca ceviz tüketmesi önerilmiştir. Özellikle ilerleyen yaşlara bağlı olarak ortaya çıkan unutkanlık ve bunama gibi durumların da üstesinden gelmektedir. Bir yaşından sonra çocuklara çok fazla olmamak kaydı ile ceviz verilmelidir. Bu çocuğun hem daha pratik düşünmesine ve daha hızlı düşünme yetisinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca melatonin hormonu içerdiği için üzüntü, bunalım ve  depresyon gibi ruhsal durumların önüne geçmekte ve beyne mutluluk sinyalleri vermektedir.

   • Ceviz tip 2 diyabetinde faydalı bir besin kaynağıdır.

   Tip 2 diyabetinin sonuçları pek çok kişide çok ağır görülmektedir. Bu nedenle günlük olarak 250 gram ceviz tükettiğinizde ünsülin miktarının düştüğüne şahit olacaksınız.

   • Cevizin dış kabuğu diş beyazlatmaya fayda sağlar.

   Cevizin sert kabuğu bir bardak suyun içinde yaklaşık 15 dakika boyunca kaynatılır. Bu su ile her gün dişler düzenli bir şekilde fırçalanırsa, dişlerde ışıltılı ve daha beyaz görüntülerin ortaya çıkmasına katkı sağlar. Ayrıca diş diplerinde meydana gelen iltihaplanma, kanama, diş eti çekilmeleri, diş taşı ve diş tartarı gibi sorunları ağız içinden uzaklaştırarak daha hijyenik bir ağız yapısına kavuşmanıza yardımcı olur. Sürekli kahve, çay ve sigara kullanımı yapan kişiler için bu yöntem çok ideal olacaktır.

   Cevizin Cilde Faydaları

   Ceviz hem tüketildiğinde hem de ceviz yağı olarak kullanıldığında cilde mucizevi etkiler katmaktadır. Özellikle mat ve kuru bir cilt yapısına sahip olan kişiler, cilt bakımlarını, tırnak bakımlarını ve saç bakımlarını ceviz yağı ile yaptıkları takdirde daha sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olabilirler. Cevizin cilde faydaları ise;

   • Ceviz düzenli bir şekilde tüketildiğinde cildi içeriden besler. Cilt hücrelerinin yenilenmesine katkı sağlar. Özellikle sürekli kuruyan ve pul pul dökülen cilt yapısına sahip olan kişilerin mutlaka günlük olarak 4 – 5 adet ceviz tüketmesi tavsiye edilir.
   • Ceviz bakır ve çinko gibi değerli mineralleri içerdiği için ceviz yağı ile saç bakımı yapıldığında, saçların daha sağlıklı uzamasına katkı sağlar. Haftada bir kez saç bakımlarınız için ceviz yağı kullanırsanız, saçlarınızın daha hızlı uzadığına şahit olabilirsiniz.
   • Cildin elastikiyet yeteneğini artırır. Ceviz hem tüketildiğinde hem de ceviz yağı cilde sürüldüğünde cildin elastikiyet yeteneğini artırır ve cilt kırışıklıklarını açar. Özellikle göz çevresinde meydana gelen ince çizgiler için bir miktar muz ile birkaç damla ceviz yağını karıştırıp, gözlerinizin daha genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.
   • Yıpranmış cildi yeniler. Düzenli bir şekilde ceviz yağı ile cilt bakımı yaptığınızda yıpranmış ve yaşlı görünen cildinizi daha dince ve daha dinamik bir hale getirebilirsiniz.
   • Güneş lekeleri ve diğer kahverengi lekeleri giderir. Ceviz yağı ile cilt temizliği yapıldığında güneş lekesi, hamilelik lekesi ve yaşlılık lekeleri gibi tüm kahverengi lekelerin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle hamillik esnasında sık görülen ve uzun süre ciltten kaybolmayan lekeler için bir miktar ceviz yağı ile yine aynı miktarda Hindistan cevizi yağını karıştırıp, kullanmanız tavsiye edilir.
   • Ayak mantarı ve genital mantar gibi hastalıklar için de ceviz yağının şifasından faydalanabilirsiniz. Bir miktar çay ağacı yağı ile bir miktar ceviz yağını aynı oranda karıştırıp, sorunlu bölgelere bir pamuk yardımı ile uygulamanız yeterli olacaktır.
   • Ceviz ile saç bakımı yapıldığında, saç derisinde oluşan her türlü enfeksiyona iyi gelir. Daha güçlü bir saça yapısına kavuşmanıza yardımcı olur ve kepek problemlerini ortadan kaldırır.

   Cevizin Zararları Nelerdir?

   Cevizi faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak fazla tüketildiğinde kilo yapıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca yağ içeriği fazla olduğu için ishal ve bağırsak florasının bozulmasına da neden olur. Bu nedenle dikkatli ve yeteri kadar tüketmek daha doğru olacaktır. Uzmanlar günde 4 adet ceviz tüketilmesinin yeterli olduğunu söylemektedir.

   Ceviz Nasıl Tüketilir?

   Ceviz sade olarak tüketilebileceği gibi yağ formunda da tüketilebilir. Ayrıca tatlılarda ve salatalarda da tüketime uygun bir besindir. Yine pek çok hazır gıdanın içinde cevize yer verilmiştir. Kendi damak tadınıza göre cevizi tüketebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.