Çeri Domatesinin Faydaları Ve Zararları

   Çeri Domatesinin Faydaları Ve Zararları

   Çeri Domatesinin Faydaları Ve Zararları Kahvaltıların vazgeçilmez sebzelerinden biri de çeri domatestir. Diğer domateslere göre daha küçük ve daha fazla kırmızıdır. Aroma olarak ta diğer büyük domateslere göre daha yoğun bir aromaya sahiptir. Evlerden hiç eksik olmaması gereken, çeri domates sağlık için de büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle hem sağlık açısından hem de tat açısından çeri domatesin tüketimine özen gösterilmesi gerekir. Çeri domatesin en çok fayda sağladığı alan ise üreme fonksiyonlarının artmasıdır. Özellikle erkeklerde sperm sayısının artmasına yardımcı olan çeri domates ile daha kolay bir şekilde çocuk sahibi olabilirsiniz.  Buna ek olarak kalp ve damar sağlığı için de çeri domatesi adeta bir şifa kaynağıdır.

   Çeri Domates Nedir?

   Görsel olarak, kiraza benzeyen çeri domates, İngilizce de kiraz manasına gelen cherry kelimesinden türemiştir. Çeri domates aslında, kendiliğinden yetişen bir domates türüdür. Ekvator bölgesinde kendiliğinden yetişen bu domates, diğer domatesler ile hibritlenmesi ile meydana gelmiştir. Diğer bahçe domateslerine göre daha kolay bir şekilde yetişir. Üstelik içerisinde gdo ve hormon gibi ilaçlara yer verilmez. Bu nedenle doğal olduğu için gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Ayrıca diğer aşılı domateslere göre daha lezzetli ve daha fazla aromaya sahiptir. Salataların içinde ve yemeklerin içinde tüketilebilir. Besleyicilik özeliği diğer domateslere göre daha fazla olduğu için mutfaklarda her zamankinden daha fazla yer verilmelidir.

   Çeri domatesin çeşitleri oldukça fazladır. Ülkemizde hem bahçelerde hem de seralarda sıkça yetiştirilen bu domates, salkım, pembe, kalın kabuklu ve ince kabuklu olarak karşımıza çıkmaktadır. Her çeşidi birbirinden daha lezzetli olan bu domatesler ile vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri bu domates çeşitleri ile sağlayabilirsiniz.

   Çeri Domatesin Besin Değeri

   Çeri domates doğal bir şekilde yetiştiği için besin değeri oldukça fazladır. Ayrıca kalori değeri de düşük olduğu için gün içinde sıkça tüketilmesi gereken bir besindir. Çeri domatesin besin değeri ise;

   • Bir adet orta boy çeri domatesin içinde 19 kcal kalori mevcuttur.
   • Karbonhidrat,
   • Protein,
   • A ve c vitaminleri,
   • Bol miktarda demir,
   • Kalsiyum,

   Çeri Domatesin Faydaları Nelerdir?

   Doğada kendiliğinden yetişen çeri domatesin faydaları insanlarca araştırılmış ve tam bir şifa kaynağı olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle neredeyse her derde deva olmaktadır. Özellikle kalp, damar hastalıklarında ve kanser gibi hastalıklarda oldukça büyük etkiye sahiptir. Bu nedenle sıkça tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Çeri domates kan sulandırıcı etkiye sahiptir.

   Çeri domates ve tarla domatesi, iyi bir kan sulandırıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle ilerleyen yaşlarda aspirin gibi ilaçlar kullanmak yerine gün içinde bir porsiyon çeri domates tüketilmesi önerilir. Ayrıca kandaki toksinleri temizleme özelliği bulunduğundan dolayı, kanda görülen enfeksiyonları da temizlemektedir. Öte yandan diğer domatesler gibi çeri domates de likopen maddesi içerir. Bu da kan basıncını düşürmeye fayda sağlar. Kolesterol hastaları için de oldukça faydalıdır.

   • Çeri domates kilo vermeye yardımcı olur.

   İçerdiği faydalı asitler sayesinde yağ yakımını kolaylaştırır.  İster diyet yapın ister diyet yapmayın, her türlü şekilde çeri domates tükettiğinizde kilo sorunlarınız ile başa çıkabilirsiniz. Daha çok bölgesel yağlanmalarda kendini gösteren çeri domates sayesinde karın bölgesi yağlanmaların ve bel çevresi yağlanmaların önüne geçebilirsiniz.

   • Demir eksikliğine iyi gelir.

   Kırmızı rengi ile ön plana çıkan çeri domates, vücudun demir eksikliği ile savaşır. Bu sayede kansızlık gibi sorunlar ortadan kalkacaktır.

   • Çeri domates kanserle mücadele eder.

   İyi bir antioksidan kaynağı olan çeri domates, vücutta yer edinmiş bazı kanser hücreleri ile savaşır. Kanser hücrelerinin yayılmasını önler ve tümör gibi rahatsızlıkların küçülmesine katkı sağlar. Kadınlarda sık görülen rahim kanseri için son derece önemli yere sahiptir.

   • Çeri domates afrodizyak özelliğe sahiptir.

   Cinsel sorunlar için düzenli olarak çeri domates tüketimi yapabilirsiniz. Buna ek olarak erkeklerde görülen kısırlık sorunun da önüne geçer. Vücuttaki sperm sayısını artırdığı için sıkça tüketilmesi tavsiye edilir. Çeri domates, sperm sayısını artırdığı gibi sperm kalitesinin de artmasına katkı sağlar.

   • Çeri domates böbrek kumlarının dökülmesine ve böbrek taşlarının dökülmesine yardımcı olur.

   Böbreklerde görülen en büyük rahatsızlıklardan biri böbrek kumları ve böbrek taşlarıdır.  Çeri domates asitli yapısı sayesinde böbrek kumlarının ve taşlarının dökülmesine yardımcı olur. Ancak çok fazla tüketildiğinde böbreklerin işleyiş fonksiyonlarını kötü yönde etkileyebilir. Bu nedenle yeteri miktarda tüketmeniz gerekir.

   • Çeri domates kalp sağlığını korur.

   Kalp ritim bozukluğu olan kişiler için domates gibi kırmızı renkli doğal ürünlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Çeri domates doğal yapıda olduğu için ve içerdiği besinler nedeni ile kalp hastalıklarının önüne geçer. Üstelik, kalpte biriken toksinlerin de temizlenmesine katkı sağlar. Bu nedenle aile öyküsünde kalp hastalığı olan kişiler aha fazla çeri domates tüketmelidir.

   • Çeri domates vücut sağlığı kadar cilt sağlığında da büyük öneme sahiptir.

   Domates, tüketimini düzenli bir şekilde yapan kişilerde, cildin daha parlak ve daha pürüzsüz olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle cansız ve mat görünümlü cilt yapıları için mutlaka günlük olarak çeri domates tüketilmesi tavsiye edilir.  Cildi içeriden besler ve cilt lekelerinin doğal olarak ortadan kalkmasını sağlar.

   Çeri Domatesin Zararları Nelerdir?

   Domates genel olarak hassas vücut yapısı olan kişilerde alerjik bir etkiye sahiptir. Bilhassa çeri domates doğal olduğu için daha kolay bir şekilde alerjik etki gösterebilir. Bu nedenle tüketiminde dikkatli olmanız tavsiye edilir. Alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan ciltte kızarıklık ve kaşıntı sıkça görülebilir. Çok fazla tüketildiğinde diş minesinin hasar görmesine ve dişlerin daha çabuk çürümesine neden olabilir. Bu sebeple çocuklar ve bebekler çeri domates tüketimi yaptıktan sonra mutlaka dişlerini fırçalamalıdır. Böbrek yetmezliği gibi hastalıklarla savaşan kişiler, çeri domatesi daha dikkatli tüketmelidir. Son olarak, hemoroit ve vajina mantarı enfeksiyonu olan kişilerde bu hastalıkların daha fazla artmasına neden olabilir. Bu konuyu dikkate alarak tüketmeniz de fayda vardır.

   Çeri Domates Nasıl Tüketilir?

   Bunca derde şifa olan çeri domatesin farklı tüketim şekilleri mevcuttur. Burada önemli oldan düzenli ve yeteri miktarda tüketilmesidir. En ünlü aşçılardan ev hanımlarına kadar herkes, çeri domatesin hem görsel yanından hem de lezzetinden faydalanmaktadır. Ama tüketirken çeri domatesin faydaları ve zararları asla göz ardı edilmemelidir. Bu yönde bilinçli tüketimi yapıldığında daha faydalı olacaktır. Çeri domatesi, yemeklerde, salatalarda, kahvaltılarda ve ızgara gibi et yemeklerinin yanında kullanabilirsiniz. Damak tadınıza uygun olan şekilde tüketmeniz gerekir. Üstelik yaz mevsimlerinde kolay kuruduğu için kışın kurusunu da tüketebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet