Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir

   05.11.2020
   Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir

   Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir Kış aylarında en çok tüketilen meyvelerden biri cennet hurmasıdır. Diğer meyvelere nazaran daha farklı bir dokuya ve farklı bir tat yapısına sahip olan, cennet hurması tam anlamı ile vitamin deposudur.  Kış mevsiminde olabildiğince sık tüketilmesi gereken bu meyve ile bazı hastalıklarınıza çare bulabilirsiniz. Halk arasında Trabzon hurması, cennet meyvesi gibi isimlerle de bilinmektedir. Sindirim sistemi hastalıkları başta olmak üzere kanser ve çeşitli kronik hastalıklar da savaşan bu meyvenin yetiştiriciliği ülkemizde yapıldığı için marketlerde, manavlarda ve pazarlarda uygun fiyata bulunduğu için mutlaka her eve girmesi tavsiye edilir. Turuncu rengi ile göze hitap ettiği gibi lezzeti ile de damaklara hitap etmeyi başarmıştır.

   Cennet Hurması (Trabzon Hurması) Nedir?

   Ambe ailesinin bir üyesi olan cennet hurması, her yörede farklı isimlerle anılmaktadır. Akdeniz hurması, Trabzon hurması ve cennet meyvesi en çok bilinen isimlerindendir. Yuvarlak ve pürüzsüz bir yapıda olduğu için parlak bir görünüme sahiptir.  Bu meyvenin farklı çeşitleri de mevcuttur. Çekirdeksiz cennet hurması, çekirdekli cennet hurması ve içi kahverengi cennet hurması çeşitlerinden sadece birkaç tanesidir. Akdeniz iklimine uyumlu olduğu için kışın son alan bölgelerde yetiştiriciliği yapılamaz. Büyük ve heybetli bir ağaç yapısına sahiptir. Bazı meyvelerin renkleri sarı renkte olabildiği gibi çoğunlukla turuncu bir renk ile karşımıza çıkar. Kabukları oldukça incedir ve hatta ince bir zarı andırır. Tüketilirken kabukları ile beraber yenilmesi önerilir. Bu sayede kabuğunda bulunan çeşitli vitamin ve minerallerden de faydalanılmış olacaktır. Cennet hurmasını yerken dilde ve damakta uyuşma gibi farklı bir tat meydana gelir ancak bu durum meyvenin lezzetini almaya engel teşkil etmez.

   Cennet Hurmasının Besin Değeri Nedir?

   Elbette doğanın bizlere sunduğu tüm bitkiler gibi cennet hurmasının da pek çok vitamini mevcuttur. Bu nedenle her yaştan insanın mutlaka tüketmesi tavsiye edilir. Meyvenin en sevilen yanı ise içerisinde bolca antioksidanların yer almasıdır. Bu hem sindirim sorunları için hem de toksinlerin vücuttan atılması için son derece önemlidir. Cennet hurmasının besin değeri ise;

   • A vitaminleri bakımından zengindir,
   • B ve c vitaminleri,
   • Bol miktarda potasyum,
   • Kalsiyum,
   • Fosfor,
   • Çinko,
   • Karbonhidrat,
   • Sodyum,
   • Tanen maddesi,
   • B1, b2 ve b3 vitaminlerini barındırır, bu nedenle vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller yönünden çok değerli bir meyve olma özelliğine sahiptir.

   Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?

   Cennet hurması, kısa ömürlü bir meyvedir. Sonbahar aylarının sonunda tüketime sunulur ve birkaç ay içinde meyveye ulaşmak oldukça zordur. Çünkü bu meyve sulu ve yumuşak bir yapıda olduğu için çürümeye ve hemen bozulmaya müsaittir. Eğer cennet hurmasının şifalarından faydalanmak isterseniz, vakti geçmeden bolca tüketmeniz tavsiye edilir. İşte muhteşem lezzetteki cennet hurmasının faydaları;

   • Cennet hurması antioksidan bakımından son derece zengin bir meyvedir.

   İnsan sağlığını etkileyen en önemli faktör, vücutta biriken toksinler ve kimyasal atıklardır. Bu atıklar daha çok yanlış beslenme sonucunda, sürekli ilaç kullanımı ile ve az su tüketimi ile ortaya çıkar. Böbreklerde, bağırsaklarda ve beyin gibi önemli organlarda birikir. Ancak antioksidan bakımından zengin olan besinleri tüketerek, tüm bu olumsuz durumlardan kendinizi koruyabilirsiniz. Cennet hurması ise tam anlamı ile bir antioksidan kaynağıdır. Dolayısıyla vücutta biriken tüm toksinlerin kolay bir şekilde idrar yolu ile atılmasını sağlar. Ayrıca karaciğer gibi hayati organlarda biriken yağlanma ve kimyasalların temizlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle cildinde aşırı sivilcelenme ve yağlanma olan kişiler cennet hurması tüketmelidir. Bu sayede karaciğer temizliği yapılır. Ayrıca bağırsakların ve midenin daha aktif çalışmasına da katkı sağlar.

   • Cennet hurması içerdiği a vitamini ve beta – karoten sayesinde gözlerin sağlığını korur.

   Göz sağlığı için tüketilmesi gereken meyvelerin rengi genelde turuncudur. Besinlerin renkleri vücutta hangi hastalık için kullanılacağını belirleyen kritik bir bilgidir. Cennet hurması ise turuncu bir renkte olduğu için ve yine a vitamini yönünden zengin olduğu için gözlerin daha sağlıklı ve daha canlı görmesine yardımcı olur. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan katarakt hastalığına ve gözlerde ağrı gibi sorunlarda kullanıma uygundur.

   • Cennet meyvesi iyi bir enfeksiyon giderici özelliğe sahiptir.

   Bilindiği üzere vücutta bazen enfeksiyon ve iltihap birikmesi yaşanabilir. Bu gibi durumlarda direk olarak ilaçlara baş vurmadan cennet hurması gibi doğal gıdalardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca iyi bir c vitamini kaynağıdır. Dolayısı ile kış mevsiminde yaşanabilecek boğaz ağrısı ve boğaz iltihaplanması gibi durumların önüne geçer. Yine c vitamini içeriği sayesinde vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendir ve her türlü hastalığa karşı koruma sağlar. Bu nedenle bebeklerde ve yaşlılarda oluşabilecek hastalıklar için doğal olan cennet hurmasından faydalanabilirsiniz.

   • Trabzon hurması, kırmızı kan hücrelerini artırır.

   Cennet hurmasının içinde bakır ve mangan mevcuttur. Bu mineraller ise çok az meyvede bulunur. Elbette vücudumuzun bakıra ve çeşitli minerallere ihtiyacı vardır. Cennet hurması ile vücudunuzun ihtiyacı olan önemli mineralleri karşılayabilirsiniz. Bu sayede gün içinde hem daha sağlıklı hem de daha dinç bir vücut yapısına ulaşabilirsiniz. Öte yandan bakır saç sağlığı için de önemli bir mineraldir. Sönük ve cansız saç tipine sahip olan kişiler ve hatta saç dökülmesi yaşayan  kişiler cennet hurması tüketebilir. Bu sayede saç ve cilt bakımı içeriden yapıldığı için daha sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır.

   • Cennet hurması irritabl bağırsak sendromuna iyi gelir.

   Bol lif kaynağı olan cennet hurması, bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. Bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin artmasını sağlayarak, daha hızlı boşaltım yapılmasını sağlar. Ayrıca iyi bir kabızlık gidericidir. Yani sindirim sorunu olan ve sürekli olarak kabızlık sorunu çeken kişilere bolca cennet hurması tüketmesi önerilir. Bunun dışında, midede oluşan her türlü hastalığın önüne geçer, midedeki sindirimin daha hızlı yapılmasını sağlar ve yorgun midenin dinlenmesine katkıda bulunur.

   • Kalp sağlığı için Trabzon hurması tüketilmesi gerekir.

   Kalp sağlığına fayda sağlayan besinlerden biri de cennet hurmasıdır. Kalp ritimlerini düzenler ve kalpte oluşabilecek toksinlerin temizlenmesine katkı sağlar. Ayrıca kalp krizi riski taşıyan kişilerin mutlaka cennet hurması tüketmesi önerilir. Ancak şeker hastalığı olan kişilerin sadece yarım olarak tüketmesi gerekir.

   • Cennet hurması kilo vermenize yardımcı olur.

   İçerdiği yüksek lifler sayesinde daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca düşük miktarda yağ içerdiği için ve kalori miktarı düşük olduğu için diğer besinler gibi kilo aldırmaz. Diyetlerinizde ara öğün olarak cennet hurmasını tercih edebilirsiniz.

   • Cennet hurmasının anti hemorajik özelliktedir.

   Anti hemoajik özelliği sayesinde basur hastalığının önüne geçer. İlerleyen hemoroid durumlarında kanama ve ağrı gibi durumları hafifleterek iyi bir şekilde koruma sağlar. Ayrıca hemoroid nedeni ile kronik kabızlık çeken kişiler için oldukça ideal besindir.

   • Cennet hurması yüksek tansiyonu dengeler.

   Tansiyon hastaları için birebir olan bu meyve yüksek tansiyonun düşürülmesine katkı sağlar. Yüksek tansiyon hastaları gün içinde yorgun, bitkin ve kendilerini her anlamda halsiz hissedebilirler. Bu gibi durumlarda ise mutlaka cennet hurmasından faydalanmak gerekir.

   • Karaciğer yağlanmasının önüne geçer.

   Cennet hurması, karaciğer yağlanmasının önüne geçer. Buna ek olarak karaciğerin daha aktif çalışmasına katkı sağlar ve çeşitli karaciğer hastalıklarına karşı üstün bir koruma sağlar.

   • Beyin sağlığı için cennet hurması tüketilmelidir.

   Hem hoş kokusu hem de lezzetli tadı ile cennet hurması, beyin sağlığını olumlu etkileyen meyvelerden biridir. Beyin hücrelerinin daha aktif çalışmasına yardımcı olurken, aynı zamanda da beyindeki toksinlerin temizlenmesine katkı sağlar. Unutkanlık ve sürekli mutsuzluk gibi durumların önüne geçer.

   • Cennet hurmasının cilde faydaları da asla göz ardı edilmemelidir.

   Cennet meyvesi ile cildinizin parlaklığını koruyabilirsiniz. Ayrıca bakır içerdiği için cildin daha genç ve sağlıklı görünmesine katkı sağlar. Cilt için tam bir nem deposudur. Kuru ve mat cilt yapısına sahip olan kişiler için cennet hurması tüketmesi önerilir.

   Cennet Hurmasının Zararları

   Trabzon hurması tüketimi yapılırken dilde uyuşukluk hissi oluşabilir. Ancak bu meyvenin bir zararı olduğu anlamına gelmez. Sadece aşırı tüketimi sonucunda cennet hurmasının zararları ortaya çıkmaktadır. Bunlar ise ishal, midede reflü ve yanma gibi durumlardır. Ayrıca bazı kişilerin bu meyveye alerjisi olabiliyor. İşte bu sebeple yeteri miktarda ve dikkatli tüketilmesi önerilir.

   Cennet Hurması Nasıl Yenir?

   Cennet hurmasını tüketmek oldukça kolaydır. Dış kabuğu ince bir yapıda olduğu için yıkayıp, ısırarak tüketebilirsiniz. Ayrıca tatlılarda ve marmelat gibi farklı alanlarda da kullanıma uygun bir meyvedir. Bazı yörelerde bu meyve kurutularak ta tüketilmektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.