Çemen Otunun Faydaları Nelerdir?

   27.08.2020
   Çemen Otunun Faydaları Nelerdir?

   Çemen Otunun Faydaları Nelerdir? Tarihi milattan önce eski mısır’a dayanan çemen otu, başta hindistan’da kullanımı yapılmaktadır. İçeriği vitamin ve mineraller sayesinde pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

   Her evde mutlaka olması gereken bir bitkidir. Özellikle sindirim sorunu çeken herkesin evinde mutlaka çemen otu bitkisi olmalıdır. Çünkü bu bitkinin müshil etkisi mevcuttur.  Eğer siz de çemen  otunun faydaları hakkında bilgilenmek isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

   Çemen Otu Nedir?

   Antik çağlardan bu yana hem tohumlarından hem de bitkinin kendisinden faydalanılmaktadır. Aromatik bir yapıya sahip olan bu bitki dünyanın pek çok farklı coğrafyalarında üretilebilir. Ülkemizde ise iç Anadolu bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Latincede trigonella foenum olarak adlandırılan çemen otu baklagiller ailesinin bir üyesidir. Bitki geleneksel tıpta kullanıldığı gibi alternatif tıpta da ilaç yapımında kullanılmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılarda ise bitkinin tohumlarına rastlanmıştır. Buda bitkinin sadece günümüzde değil, milattan önceki dönemlerde de kullanıldığını göstermektedir. Ülkemizde tohumları incelterek, çemen yapımında ve pastırma yapımında kullanılmaktadır. Hint mutfağında da nerede ise tüm yemeklerde kullanımı yapılmaktadır. Tadı kadar şifası da şahane olan bu bitkiyi evlerinizde ister baharat olarak isterseniz de farklı şekillerde tüketebilirsiniz.

   Çemen Otunun Faydaları Nelerdir?

   Çemen otunun kullanım şekli oldukça geniştir. Kozmetik sektöründen temizlik sektörüne kadar her alanda kullanılır. Yine baharat olarak ve tıpta ilaç maddesi olarak kullanılır. Çemen otunun faydaları ise;

   • Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

   Sindirim problemleri içinde bulunduğumuz yüz yılda daha fazla artmıştır. Hareketsiz yaşam ise sindirim sistemini olumsuz bir şekilde etkiler.  Bağırsakların daha aktif ve düzenli şekilde çalışmasını isteyen kişiler çemen otundan faydalanabilir.

   • Çemen otu vücutta gaz birikmesini önler.

   Gaz problemleri günlük yaşamı olumsuz bur şekilde etkiler. Gaz sancıları için ve midede biriken gaz problemleri için düzenli olarak çemen otu kullanılması tavsiye edilir.

   • Çemen otu kan şekerini düzenler.

   Vücudunda fazla şeker ya da şeker düşmesi yaşayan kişiler çemen otu bitkisi kullanabilir. Şekeri dengelediği için diyabet hastalarına da şifa sağlamaktadır.

   • Çemen otu antioksidan özelliğine sahiptir.

   Çemen otunun içinde bol miktarda antioksidan mevcuttur. Vücut detoksu yapmak isteyen kişiler çemen otu kullanılabilir. Buna ek olarak, sürekli el ve ayak şişmesi yaşayan kişiler çemen otunun doğal şifasından yararlanabilir. Ödem atıcı özelliği ile vücutta zararlı su bulunmasının önüne geçer.

   • Balgamlı öksürük için çemen otu kullanılması önerilir.

   Gerek sigara tüketimi ile gerekse soğuk algınlığı gibi nedenlerden dolayı balgam meydana gelebilir. Çemen otu ise harika bir balgam sökücü özelliğe sahiptir.

   Çemen Otu Menopoz Döneminde Kadınları Rahatlatır.

   Menopoz döneminde kadınlarda bazı semptomlar ortaya çıkar. Bu durunda da çemen otundan faydalanılması önerilir. Çemen otu menopoz döneminde görülen ateş basması, yorgunluk ve sinirli ruh halini ortadan kaldırır. Kadınların daha rahat bir döneme girmesine yardımcı olur.

   • Adet kramplarını ve ağrılarını giderir.

   Adet döngüsü içinde ağrı, kramp ve diğer şikayetler için çemen otu kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Ağrıları ve karın kramplarını gidererek, adet döneminde kadınların daha rahat olmasını sağlar.

   • Çemen otu kolesterolü düşürür.

   Yüksek kolesterolü çemen otu ile düşürebilirsiniz. Düzenli bir şekilde kullanıldığında, kolesterolün düzene girmesine yardımcı olur.

   • Çemen otu kalp krizini önler.

   Kalp krizi riski olanlar, kalp ritminde bozukluk olan kişiler ve kan damarlarında sorun olan kişiler çemen otu kullanabilir. Kan akışının normal seyirde devam etmesine yardımcı olur.

   Çemen otu içerdiği bolca antioksidanlar sayesinde iltihaplı yaralarda kullanılır.

   Açık yaralarda ve iltihaplı yaralarda çemen otunun şifasından faydalanılabilir.  Bu sayede ciltte oluşan yaralar daha hızlı bir şeklide iyileşecektir.

   • Çemen otu enerji verir.

   Günün yoğun temposuna yetişmek isteyen kişiler, çemen otundan faydalanabilir. Çünkü çemen otu enerji verir ve yorgunluğu alır. Yine vücut dilencini artırır. Sık sık hasta olan kişiler düzenli olarak çemen otu tükettiği takdirde, hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturur.

   • Çemen otu anne sütünü artırır.

   Özellikle bazı anneler yeni doğum yaptıklarında süt problemleri yaşanır.  Anne sütünü artırmanın en iyi yolu çemen otu tüketmektir. Ayrıca gaz sancılarına da iyi geldiği için bebeklerin gaz sorununa da iyi gelecektir. Öte yandan çemen otu anne sütünün kalitesini  de artırır.

   • Çemen otu müshil etkisi gösterir.

   Kabızlık veya kronik kabızlık sorunu olan kişiler, düzenli olarak çemen otu tüketmelidir. Çemen otu kullanıldığında kısa sürede kabızlık sorunu ortadan kalkacaktır. Bağırsak tembelliği yaşayan kişiler, çemen otunun mucizesinden faydalanabilirler.

   Çemen Otu Nasıl Kullanılır?

   Her bitkisel ürün gibi çemen otunun da kullanımına dikkat edilmelidir. Çemen otunun kullanım şekilleri ise;

   Baharat olarak kullanımı; dünya mutfağında yemeklere lezzet katması için en ünlü şefler yemeklerinde çemen otunu baharat olarak kullanmaktadır. Ayrıca çemen otu yemeklere sadece lezzet değil, sağlık ve hoş bir koku da katar.

   Çay olarak kullanımı; ülkemizde pek çok kişi çemen otunu bitkisel çay olarak kullanmaktadır. Hoş kokusu ve aroması ile yumuşak bir içime sahiptir. Eğer kabızlık sorununuz varsa çemen otunu çay olarak tüketebilirsiniz. Çemen otu çayını ise evde kolayca hazırlayabilirsiniz. Bir fincan çay için kaynayan suyun içine bir tatlı kaşığı çemen otu tohumu ekleyip, kaynananız yeterli olacaktır.

   Temizlik alanında kullanımı; çemen otu bitkisinden vücut sabunları ve saç sabunları üretilmektedir. Çemen otu sabunu saç köklerini besler, saçta kepek oluşumunun önüne geçer ve eğer saç diplerinde farklı deri hastalıkları varsa onları tedavi eder. Ayak mantarı gibi hastalıklarda yine çemen otu sabununun kullanılması tavsiye edilir.

   Çemen Otunun Zararları

   Çemen otunun zararları, fazla kullanıma bağlı olarak ortaya çıkar. Özellikle müshil etkisi yapacağı için fazla kullanılmaması gerekir. Yine hamilelikte ve emzirme döneminde kullanmadan önce hekime danışılmadan kullanılmaması gerekir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet