Çay Ağacı Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   24.06.2020
   Çay Ağacı Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Çay Ağacı Yağı; Yüzlerce yıldır alternatif tıp tarafından kullanılan çay ağacı yağı, hoş ve keskin kokusuyla bilinmektedir. Anavatanı Avusturalya olan çay ağacı, küçük çalı benzeri bir ağaçtır ve mızrak şeklindeki yapraklara sahiptir. Yapraklarının kaynatılarak çay şeklinde içilmesi Avusturalya yerlileri Aborjinlerden kalma bir gelenek olarak devam etmektedir.

   Mersingilller familyasına ait olan çay ağacına bu isim, 1770 yılında Güneydoğu Avustralya bölgesine ulaşan Kapta James Cook tarafından verilmiştir. Çay ağacının yapraklarının damıtılmasıyla elde edilen çay ağacı yağı da, böylece Batı tıbbının alternatif tedavilere destek olarak kullandığı bir ürün olarak ün yapmıştır.

   Kıta yerlileri tarafından öksürüğe ve boğaz ağrısına karşı yaprakları çiğnenerek tüketilen çay ağacı, ilerleyen dönemlerde kurutularak yağının çıkarılması yöntemiyle farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. O dönemlerde solunum rahatsızlıklarının giderilmesi amacıyla teneffüs edilerek veya yara, kesik ve yanıklara sürülerek kullanılmıştır. Geleneksel bir ürün olmaktan tüm dünya çapında yaygın olarak kullanılması ise 1920 yılında yapılan bir araştırma sonrasında başlamıştır. Yapılan araştırma sonuçlarında çay ağacı yağının güçlü bir antiseptik olduğu görülmüş ve Avusturalyalı doktorlar tarafından yaraları temizlemek ve ameliyat kesiklerinin iyileştirilmesi amacıyla kullanılmıştır.

   Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar

   Cilde ve saça faydaları saymakla bitmeyen çay ağacı yağı cilt sorunlarının ortadan kaldırılması için oldukça etkilidir. Uçuklara iyi gelen, sivilceleri önleyen ve zona tedavisinde kullanılan çay ağacı yağı ayrıca saçlar için oldukça etkili bir yağdır.

   Doğal bir dezenfektan olan bu yağ yaraların hızlı iyileşmesini sağladığı gibi kepeğe karşıda etkilidir. Çay ağacı yağının faydaları ise;

   Çay Ağacı Yağının Faydaları

   Antiseptik özelliği keşfedilen çay ağacı yağı o dönemlerde deri sorunları, mantar enfeksiyonları olarak yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Öyle ki ikinci dünya savaşı sırasında askerlerin ilk yardım çantalarına konularak antibiyotik olarak kullanılması sağlanmıştır. Modern alternatif tıp uygulamalarında deri enfeksiyonlarını iyileştirmek amacıyla kullanılan çay ağacı yağı,

   • Ayak mantarı
   • Kellik
   • Akne oluşumlarının tedavisi
   • Ayak tırnaklarında oluşan mantarların tedavisi
   • Siğil
   • Saç biti ve kepeğin önlenmesi,
   • Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi
   • Haşlanma ve yanıklar
   • Egzama
   • Sedef
   • Diş eti hastalıkları gibi birçok farklı sağlık sorununa karşı kullanılmaktadır.

   Birçok deri hastalığının önlenmesinde oldukça önemli yararları bulunan çay ağacı yağı, kozmetik sektöründe krem, yağ ve diş macunu gibi ürünlerde de kullanılarak cilt bakımına katkı sağlamaktadır.

   Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları

   İçeriğinde yüksek miktarlarda yağ barındıran çay ağacı, doğada natürel olarak bulunan ve yaraları temizleme konusunda büyük katkı sağlayan en saf ilaç olarak bilinir. Günümüzde ciltteki çatlak ve selülit tedavisinde oldukça etkili olan ürün cilt sorunlarının giderilmesinde mucizevi etkilere sahip bulunmaktadır.

   • Sivilce Tedavisinde Etkilidir

   En önemli estetik sorunlarından biri olan akne ve sivilcelerin tedavisinde çok iyi sonuçlar veren çay ağacı yağı, bu amaca yönelik olarak su ile seyrekleştirilerek kullanılmalıdır. Dermis tabakayı yenileyerek akne ve sivilceleri yok etmesinin yanı sıra cildi ferahlatan ve kırışıklıkları önleyen etkiye de sahiptir.

   • Yaraların Tedavisinde Etkilidir

   Antiseptik özelliği sayesinde dudak, burun ve genital bölgelerde ortaya çıkan uçuk ve yaraları tedavi eder. Uçuk veya yaranın meydana geldiği bölgeye ince bir tabaka halinde sürüldüğü takdirde hastalıklı hücreleri enfeksiyondan arındırır ve yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

   • Sinek ve Böcek Sokmalarına İyi Gelir

   Özellikle yaz aylarında haşereler sebebiyle oluşan cilt sorunlarının giderilmesinde etkilidir. Bir bardak suya 1 yemek kaşığı konularak hazırlanan karşılım sprey şeklinde vücuda sıkıldığında haşereleri uzaklaştırır.

   • Vücuttaki Kötü Kokuları Önler

   Özellikle sıcak havalarda veya spor aktiviteleri sonrasında vücudun terlemesi sebebiyle ortaya çıkan kötü kokuların önlenmesinde etkilidir. Genital bölgeler ve koltuk altlarına bir miktar sürülmesi halinde çevreyi rahatsız edecek olan kötü kokulardan arınmanızı sağlar. Banyo esnasında bir miktar çay ağacı yağının banyo suyuna eklenmesi halinde ciltteki tüm gözenekler açılmaktadır. Böylece vücuttaki toksinlerin atılması mümkün olduğu gibi vücudun terlemesi önlenerek nem dengesinin korunması da sağlanmaktadır.

   • Diş Eti ve Ağız Yaralarını İyileştirir

   Enfeksiyon veya düzensiz beslenme alışkanlıkları sebebiyle ağız içerisinde meydana gelen yaraların iyileştirilmesinde oldukça etkilidir. Diş taşı oluşması, ağız kokusu, diş eti deformasyonlarının önlenmesine katkı sağlayan çay ağacı yağı, dişlerin beyazlatılması konusunda da yararlıdır.

   Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları

   Çay ağacı yağının saça kökten uca beslediği bilinmektedir. Saçı nemli tutan, besleyen ve kökten uca koruyan bu yağı saç dökülmesine karşı oldukça etkilidir. Kepeğe karşı kullanabileceğiniz Çay Ağacı Yağı saç derisinde görülen kaşıntılı egzamaya karşı kullanılır.

   Saç dökülmesi, kepek ve saç derisinde görülen kaşıntılı egzamaya karşı çay ağacı yağını her banyo sırasından kullanabilirsiniz.

   Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır

   Çay ağacı yağı nasıl kullanılır sorusuna cevap vermek gerekirse bu yağı evde ihtiyaç halinde kullanmanız mümkün. İster saç bakımında isterseniz cilt bakımında kullanabileceğiniz çay ağacı yağı cilde sürüleceği zaman diğer uçucu yağlar ile yada su ile inceletilerek kullanılması önerilir.

   Sivilce ve cilt sorunlarında cilde sürüldüğünde mutlaka yarım sat sonra ılık su ile durulanmalıdır. Bir çay bardağı suya 2 yada 3 damla damlatarak direk cilde uygulanır.

   Saç bakımında ve saç sorunlarında kullanılan bu doğal yağı direk banyo incesi saça uygulayabileceğiniz gibi kullandığınız şampuan ekleyerek saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

   Çay Ağacı Yağı Benleri Yok Eder Mi

   Ben tedavisinde çay ağacı yağı uzun zamandır kullanılmaktadır. Yüzeysel derin olmayan benlere karşı Çay Ağacı Yağı kullanabilirsiniz. Benleri yok etmek için bir pamuğa Çay Ağacı Yağı damlatılır ve ben olan bölgeye bu pamuk en az 1 saat kadar tutulur. Benler yok olan kadar bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

   Çay Ağacı Yağı Egzamaya İyi Gelir Mi

   Egzama, kaşıntılı egzamaya iyi gelen bu yağ özellikle saçlı kafa derisinde görülen egzama için sıklıkla tercih edilmektedir. Saçlı bölgede çıkan egzamaya karşı direk Çay Ağacı Yağı içeren şampuan yada ürünleri kullanabileceğiniz gibi evde kullandığınız şampuan katarak kullanabilirsiniz.

   Çay Ağacı Yağı Yüze Sürülür Mü

   Çay ağacı yağını direk temizlenmiş yüzüne sürülebilirsiniz. Ancak alerjiye neden olabileceği için mutlaka su ile inceltilmesi gereklidir. 1 çay bardağı suyu 2 yada 3 damla damlatarak yüzünüze sürebilirsiniz.

   Çay Ağacı Yağı Göz Altına Sürülür Mü

   İnce ve hassas yapıda olan göz altına bu yağı sürmek tahriş, kızarlık ve kabarmaya neden olacağı için mutlaka göz altına sürülmesi önerilmez.

   Çay Ağacı Yağı Şampuana Ne Kadar Katılır

   Çay Ağacı Yağını direk saçını uygulamak yerine kullandığınız şampuan ekleyerek kullanabilirsiniz. Banyodan önce kullandığınız şampuana 2 yada 3 damla kadar damlatıp bununla saçınıza uygulayabilirsiniz.

   Çay Ağacı Yağı Vajinaya Sürülür Mü

   Yapılan bir çok bilimsel çalışmada çay ağacı yağı genital bölgede mantarı yok etmek için kullanılır. Vajinal bölgede görülen enfeksiyon için bir çay bardağı suya 5 damla kadar Çay Ağacı Yağı ekleyip vajina bölgesini yıkayabilirsiniz. Günde 2 defa vajina bölgesini bu su ile yıkamak vajinal mantar ve enfeksiyonlara iyi gelecektir.

   Çay Ağacı Yağının Ev Temizliğine Katkıları

   Sağlık sorunlarının giderilmesi konusunda en etkili doğal yöntemlerden biri olan çay ağacı yağı ev temizliği konusunda da oldukça faydalıdır. Çay ağacının dallarını kaynatmak ve elde edilen suyla evi silmek uzun süre tozlanmayı önleyeceği gibi haşerelere karşı da koruma sağlayacaktır. Ayrıca küflenen ve rutubetten dolayı kötü kokular yayan yerlere sürülecek ola çay ağacı yağı küflenme ve rutubeti engellediği gibi kötü kokuları da bastırmaktadır.

   Çay ağacının kokusu doğal bir haşere savar görevi görür. Bu sebeple duvar boyasının içerisine bir miktar çay ağacı yağı eklendiğinde haşerelerden ve evin görünümünü kötü etkileyen örümcek ağlarından kurtulmak mümkün olacaktır.

   Çay Ağacı Yağının Zararları

   Faydaları ve yararları saymakla bitmeyen çay ağacı yağının bilinen bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Hassas ve alerjiye yatkın ciltler tahriş ve kızarıklığa neden bu yağının bilinen diğer yan etkileri ise;

   • İshal
   • Ciltte kızarıklık ve tahriş
   • Kas kasılmaları
   • Hamilelikte asla kullanılmamalıdır
   • Sürüldüğü bölgede kaşıntı
   • Çocuklarda ve bebeklerde kesinlikle bilinçsiz kullanılmamalıdır.

   Sizlere bu yazımızda Çay Ağacı Yağının faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet