C Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

   12.04.2020
   C Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

   C vitamini, insanların tüketimi için mevcut olan en güçlü vitamin formudur. C vitamini, vücut tarafından depolanmaz ve bu nedenle düzenli bir şekilde alınması önerilir. Bu durum, C vitamini bakımından zengin gıdalar yiyerek ya da takviyeler alarak depolanabilir. C vitamini, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve serbest radikal stresi ile savaşması için yüksek oranda ihtiyaç duyulan bir antioksidan işlevi görür.

   C vitamini, vücut tarafından kollajeni sentezlemek, pürüzsüz bir metabolik fonksiyon çalıştırmak ve aynı zamanda rejenerasyon sürecini devam ettirmek için gereklidir. Özetle, vücudun genel sağlığını korumak için vücut tarafından C vitamini gereklidir. C vitamini, askorbik asit olarak da bilinir ve suda çözünür bir vitamindir. Bu vitamindeki bir eksikliğin ciddi sonuçları olabilir ve derhal tedarik edilmezse eğer, ölümcül bir durum ortaya çıkabilir.

   Bu vitaminin eksikliğinin belirtileri arasında aşırı oranda yorgunluk, kaslarda zayıflama, eklemde ağrılar, bacaklarda döküntüler ve diş eti kanamaları bulunur. Düzenli olarak yeterli miktarda C vitamini almak bu semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Yetişkin bir erkek için günde 90 mg C vitamini gerekir ve yetişkin bir kadın için ise günde 75 mg gerekir. Hamilelik sırasında doktorlar günlük alımın 85 mg’a ve emzirme döneminde 120 mg’a çıkarılmasını önerir. Doktorlar ayrıca sigara içenler için de bu vitaminin faydalarını incelemişlerdir ve sigara içenler için ise günde 135 mg düzenli alım önerilmektedir.

   C Vitamini Ne İşe Yarar?

   C vitaminin sağlık yararları arasında soğuk algınlığının önlemekle beraber tedavi etmek, iskorbütlenmenin önlenmek, hipertansiyonu kontrol altında tutmak, katarakt sorununu iyileştirilmek, kanser oluşumunu engellemek, iyi bir ruh halini desteklenmek, yaşlanma sürecini yüksek oranda yavaşlatmak ve sağlıklı kardiyovasküler sistemi desteklenmek gibi önemli özellikler bulunur.

   Bununla birlikte C vitamini, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kolesterol seviyelerini düşürür ve vücudun, mevsimsel ya da gıda kaynaklı alerjilerden güvenli bir şekilde korunmasını sağlar. C vitaminin sayılamayan birçok özelliği vardır ve var olan en güçlü antioksidanlardan biri olarak kabul edilir.

   İnsan vücudunun vitaminleri ve mineralleri yiyeceklerle alması gerekir. Çünkü olası bir vitamin eksikliği, çok ciddi hastalıklara yol açabilir ve hangi gıdaların diyete dahil edilmesi için en iyi olduğunu bilmek gereklidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı ve antioksidan açısından zengin bir diyet, kanser, hipotiroidizm ve diyabet gibi büzülme hastalıklarının şansını ortadan kaldırmak için çok önemli olabilir.

   C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

   C vitaminin faydaları genel olarak şunlardır:

   • C Vitamini Soğuk Algınlığını Önler ve Hızlı Bir Şekilde Tedavi Eder

   Soğuk algınlığı tekrarlayan bir hastalıktır ve bunun için geliştirilmiş bir aşı yoktur. C vitamini alımı, soğuk algınlığı ile mücadelede çok yararlı olabilir ve semptomlarının tedavisinde son derece önemli bir rol oynar. Soğuk algınlığı semptomları yaşarken, diyetinize bir takviye ya da çorbalara ve çaylara birkaç damla limon ekleyerek her zaman C vitamini alımını hastalık bitene kadar devam ettirmelisiniz. C vitamininin grip ve soğuk algınlığı semptomları üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır.

   • C Vitamini İskorbütü Önler

   İskorbüt, vücuttaki doku gelişimini etkileyen dejeneratif bir hastalıktır. Kan damarları ile beraber dokuları etkiler ve kemikleri, yüksek oranda zayıflatır. Modern bilimin ilerlemesinden ve takviyelerin oluşturulmasından önce çoğu denizci ve balıkçı, çoğunlukla hastalıklardan sorumlu olan taze yiyeceklere erişemedikleri için C vitamini eksikliğinden muzdaripti. Diş kaybı, saç dökülmesi ve sağlıksız tırnaklar da iskorbüt belirtileridir.

   • C Vitamini Hipertansiyonu Yönetir

   C vitamini vücutta yeterli kan akışı için bir uyarıcı görevi görür ve antioksidan bakımından zengindir. Bu durum da kan basıncınızı kontrol altında tutar ve hipertansiyonu önler. Hipertansiyon bazı durumlarda ölümcül olabilir ve hatta kan damarı tıkanıklığına ya da rüptürüne neden olabilir. Hipertansiyondan muzdaripken hemen C vitamini alımını arttırmak gerekir.

   • C Vitamini Kataraktı İyileştirir

   Katarakt, genel olarak gözdeki kan damarlarına zarar veren serbest radikallerin ve vücuttaki besin eksikliğinin sonucudur. C vitamini, gözleri dejeneratif maküler hastalıklardan koruyan güçlü bir antioksidandır.

   • C Vitamini Kanserden Korunma Sağlar

   Antioksidanlar, kanser gibi hastalıkların önlenmesinin cevabıdır. C vitamini yalnızca bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekle kalmaz, aynı zamanda hücre ile DNA hasarından sorumlu kansere neden olan serbest radikalleri hedefler.

   • C Vitamini İyi Bir Ruh Halini Teşvik Eder

   C vitamini, iyi bir ruh hali ile ilişkili bir hormon ve nörotransmitter olan norepinefrin üretimini teşvik eder. Bu durum da stres, kaygı, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik durumların meydana gelmesini engeller.

   • C Vitamini Kardiyovasküler Sistemi Sağlıklı Tutar

   Yapılan çalışmalar, plazmada daha yüksek miktarda C vitamininin aslında gelişmiş kalp sağlığı ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinden sorumlu olduğunu gözlemledi. C vitamini ayrıca, kalp krizleri riskini hemen azaltan ve kan akışını kolaylaştıran, stres altındaki arterlerin gevşemesine de yardımcı olur.

   • C Vitamini Kolesterol Seviyesini Düşürür

   Kötü kolesterol ya da LDL, kalp hastalığı ve diyabet (şeker hastalığı) gibi diğer hastalıklarla yakından ilişkilidir. C vitamini, kandaki kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur ve ayrıca kolesterolün vücuttan atılmasını uyarır. C vitamini, vücut metabolizması için de çok iyi bir güçlendirici olarak işlev görür ve bu durum, kolesterol ve yağın vücutta depolanmasını önler.

   • C Vitamini Bağışıklık Güçlendirici Olarak Çalışır

   Bağışıklık, vücudun zararlı patojenlere, virüslere ve enfeksiyonlara karşı savunmasıdır. Vücut, tükettiğimiz gıdalardan vitaminler, antioksidanlar ve mineraller kullanarak bir savunma mekanizması meydana getirir. C vitamini, kuvvetli bir bağışıklık için oldukça önemli bir vitamindir. Düzenli bir C vitamini alımı, vücudun ölümcül ve tehdit edici hastalıklarla savaşmasına yardımcı olabilir.

   • C Vitamini Anti Alerjiktir

   C vitamini, çoğu alerjik durumdan sorumlu olan histamin üretimini azalttığı için doğal bir anti alerjik olarak işlev görür. Bu özellik vücudu, mevsimsel ve gıda alerjilerinden korumak için çok yararlı olabilir. Otoimmün hastalık, alerjik reaksiyonun tehlikeli bir şeklidir ve C vitamini aslında bu sorunu tedavi etmekle beraber önlemek için de kullanılabilir.

   Sonuç olarak diyet birçok hastalığın tedavisi olabilir, vitamin ve mineral bakımından zengin tüm yiyecekleri tüketmek, hayatı tehdit eden birçok hastalıkla savaşabilir. C vitamini, vücudun birçok cephede kullandığı en yararlı antioksidanlardan biridir.

   C Vitaminin Cilde Faydaları

   C vitamini faydaları arasından cilde faydaları bulunmaktadır. Bir çok kozmetik üründe ve kremde C vitamini bileşeni kullanılmaktadır. C vitamini içeren ürünleri kullanmak cildin kendini onarmasını ve yenilemesini sağlar.  C vitamini özellikle kırışıklıkları önlemede oldukça etkilidir. Yaşlanma etkilerini geciktiren bu vitamin ayrıca cildin nemli kalmasını sağlar. Cilde yenileyen ve onaran etkisi vardır.

   • C Vitamini Yaşlanma Karşıtı Etkiler Sunar

   C vitamini, insan vücudundaki kollajen üretiminin çok önemli bir parçasıdır. Kollajen, cildi ve kasları yaşlılıkta bile esnek ve elastik tutan proteindir. Önemli bir antioksidan olan C vitamini, vücudu iç ile beraber dıştan da daha genç tutmaya yardımcı olacaktır ve erken yaşlanma durumunu da geciktirir.

   C Vitamini Olan Yiyecekler

   C vitamini içeren yiyecekler, meyve ve sebzeleri tüketmek sağlığımız için oldukça önemlidir. Özellikle C vitamini bakımında zengin olan kivi ve limon sık sık tüketmek oldukça önemlidir. İşte C vitamini içeren yiyecekler;

   • Limon, greyfurt, mandalina, portakal
   • Kavun
   • Kivi
   • Yaban mersini
   • Taze rezene
   • Yeşil biber
   • Kırmızı lahana
   • Kuşburnu
   • Tere
   • Karnabahar
   • Roka
   • Brokoli
   • Papaya
   • Soğan
   • Bezelye
   • Taze fasulye
   • Kırmızı dolmalık biber
   • Üzüm
   • Maydanoz

   C Vitaminin Zararları Nelerdir?

   Kemikleri son derece güçlü tutan ve bilişsel işlev fonksiyonunu güçlendirip yaraların iyileşmesinde çok önemli bir rol oynayan C vitamini, fazla oranda tüketildiği zaman sağlığa farklı zararları olabilir. Yüksek oranda C vitamini alımı, sindirim problemleri ve böbrek taşları gibi negatif etkilere sebebiyet verebilir. Bunun sebebi, vücuda aşırı doz yüklemekle beraber birikme başlamasıdır. Birçok insan için C vitamini takviyesi tüketmek gereksizdir. Çünkü sebze ve meyve yiyerek kolay bir şekilde C vitamini alınabilir.

   C vitamini alımının en fala görülen komplikasyonu sindirim sorunlarıdır. Genel olarak bu tarz yan etkiler C vitamini içerikli besinleri tüketmekle değil, bu vitamini takviye olarak almaktan kaynaklanmaktadır. C vitamini ayrıca, demir emilimini de arttırır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet