Bürüksel Lahanası Faydaları Nelerdir?

   05.11.2020
   Bürüksel Lahanası Faydaları Nelerdir?

   Bürüksel Lahanası Faydaları Nelerdir? Brüksel lahanası, minyatür bir lahana görünümündedir. Yurt dışında son derece sık tüketimi yapılan Brüksel lahanası, ülkemizde çok fazla tüketilmez. Ancak son birkaç yıl içinde yurdumuzda da sıkça kullanılır, hale gelmiştir. Bunun nedeni ise içerdiği vitamin ve minerallerin fazla olmasıdır. Sağlık açısından yeri doldurulması zor olan bu bitki sayesinde pek çok hastalığınızın üstesinden gelebilirsiniz. Kış mevsimlerinde karşılaşılabilecek çeşitli rahatsızlıklar ile savaşan Brüksel lahanası ile kansere karşı da vücudunuzu koruyabilirsiniz. Her mutfakta mutlaka yer alması gereken bu harika besin deposu sayesinde kış mevsimlerini daha sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz. Ayrıca kilo vermek isteyenler için de iyi bir alternatif yiyecektir.

   Brüksel Lahanası Nedir?

   Avrupa’da fazla tüketilen Brüksel lahanası, artık ülkemizde de yetiştirilmeye başlamıştır. Dolayısı ile bu sebzeye artık hemen her yerden ulaşım sağlayabilirsiniz. Turpgiller ailesinin bir üyesi olan Brüksel lahanası, tat olarak lahana, karnabahar, brokoli ve turp sebzesine benzemektedir. Kat kat minik yapraklara sahip olan bu sebze, dış yaprakları ve kök kısmı temizlenerek bir bütün olarak pişirilmektedir. Brüksel lahanasına verilen bir diğer isim ise Frenk lahanasıdır. Yumrulu bir yapıda olan bu sebze başta kanser hastalığı ile savaşırken, bağışıklık sisteminin de daha güçlü olmasını sağlar. Boyu 60 ila 90 cm kadar boyuna ulaşmaktadır. Bitkinin fidesi lahanaya benzerken, boyu uzadıkça üzüme benzeyen yumrular meydana gelmektedir. Bitkinin kokusu ise diğer lahana türlerine göre daha yoğun bir yapıdadır.

   Brüksel Lahanasının Besin Değeri

   Yeşil yapraklı bir bitki olan Brüksel lahanası, özellikle kış mevsiminde insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içerir. Brüksel lahanasının besin değeri fazla olduğu için beslenme uzmanları ve diyetisyenler, sıkça kullanılmasını tavsiye etmektedir.

   • C ve k vitaminleri bakımından zengindir,
   • Beta keratin,
   • B6 ve b1 vitaminleri bakımından zengindir,
   • Karbonhidrat,
   • Protein,
   • Kalsiyum,
   • Demir,
   • E vitamini,
   • Folat,
   • Fosfor,
   • Magnezyum,
   • Bakır,
   • Çinko,
   • Omega3,
   • Ayrıca 100 gramlık bir Brüksel lahanasında 42, 8 kcal kalori bulunmaktadır. Diyet lifleri açısından zengin olan bu bitkiyi herkesin bolca tüketilmesi tavsiye edilir.

   Brüksel Lahanasının Faydaları Nelerdir?

   Brüksel lahanası, çok çeşitli besin değerine sahip olduğu için insan sağlığına da kattığı değerler büyüktür. Ülkemizde fazla bilinmeyen bu bitkinin faydaları sıkça dile getirildiğinden dolayı artık daha fazla kullanımı yapılmaktadır. Hal böyle olunca soğuk kış günlerinde vücudun direncini koruma adına bolca tüketilmesi tavsiye edilir. Brüksel lahanasının faydaları;

   • Brüksel lahanası ak ciğer kanserine karşı koruma sağlar.

   Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda Brüksel lahanasının ak ciğer kanserine iyi geldiği kanıtlanmıştır. Özellikle büyük şehirlerde hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde bolca Brüksel lahanası tüketilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, içerdiği antioksidanlar sayesinde kolon kanseri, mide kanseri ve meme kanserine karşı tam bir koruma sağlar. Ailesinde kanser öyküsü olan kişiler için Brüksel lahanası ideal bir koruyucu kalkan olacaktır.

   • Ani kalp krizi riskini düşürür.

   Brüksel lahanasının en sevilen yanından biri kalp sağlığını korumasıdır.  Kalp sağlığını koruyan ve kalp ritim bozukluğuna  iyi gelen bir besindir. Bu nedenle ilerleyen yaşlardaki kişiler Brüksel lahanasını tüketmeyi özen göstermelidir. Ayrıca damarların daha iyi çalışmasını sağlayarak, kan basıncını düzenler.

   • Brüksel lahanası tansiyonu dengeler.

   Tansiyon rahatsızlığı olan kişiler için en iyi besinlerden biri de Brüksel lahanasıdır. Tansiyonu yüksek olan kişiler ve tansiyonu düşük olan kişiler tarafından tüketilmelidir. Yüksek potasyum içerdiği için tansiyonun olması gereken düzeyde ilerlemesini sağlar.  Ani tansiyon yükselmesi olan kişiler, tansiyonu düşürmek için Brüksel lahanasını haşlayarak tüketmelidir.

   • Brüksel lahanası beyin sağlığına pozitif yarar sağlar.

   Özellikle hamile bayanların ve emziren annelerin bolca Brüksel lahanası tüketmesi önerilmektedir. Çünkü beyinde oluşan toksinlerin temizlenmesine katkı sağlayarak unutkanlık gibi durumların önüne geçer. Buna ek olarak fosfor içerdiği için anne adaylarının Brüksel lahanasını tüketmesi gerekir. Bu anne karnındaki bebeğin beyin ve omurga gelişimine katkı sağlar. Bebeğin daha zeki olmasını sağlar.

   • Brüksel lahanası içerdiği sülforan maddesi sayesinde tümörün ilerlemesini önler.

   Vücudun her hangi bir noktasında meydana gelen tümörün ilerlemesini önler. Bu sayede kanser hastaları için oldukça önemli bir sebzedir. Diğer Avrupa ülkelerinde çok sık tüketilen Brüksel lahanasının artık ülkemizde de tüketilmesi önerilir. Özellikle kanser hastalığının yayıldığı bu dönemde mutlaka haftada birkaç kez Brüksel lahanasının vücuda alınması gerekir.

   • Brüksel lahanası k vitamini bakımından zengin bir besin kaynağıdır.

   Brüksel lahanasının içinde k vitamini mevcuttur. Bu da kemik sağlığının korunmasına, kemik erimesi rahatsızlığının önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. Kadınlar menopoz sonrasında ve erkekler 50 yaşından sonra bolca Brüksel lahanası ile kemiklerini güçlendirmelidir. Yeni ek gıdaya geçen bebeklerin hem diş sağlığı hem de kemik sağlığı için harika bir besindir.

   • Brüksel lahanası kan şekerini düzenler.

   Çağımızın en çok yaygın görülen rahatsızlıklardan biri şeker hastalığıdır. Ancak Brüksel lahanası ile şeker hastalığınızı  kontrol altına alabilirsiniz.  Kandaki şeker seviyesi yükseldiği zaman öğünlerinize Brüksel lahanasını ekleyebilirsiniz.

   • Diş eti çekilmelerini önler ve diş eti sağlığını korur.

   Diş eti çekilmeleri daha sonra diş kayıplarına neden olabilir. Diş kökü çürüme ve zayıflamalarının en büyük nedenidir. Eğer diş eti sorunlarınız varsa Brüksel lahanasını haşladıktan sonra, suyu ile diş etlerinize gargara yapabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem ile diş köklerinde oluşan iltihaplanma gibi sorunların önüne geçer.

   • Brüksel lahanası bağışıklık sistemini güçlendirir ve dışarıdan gelebilecek her türlü hastalığın önüne geçer.

   Brüksel lahanasının içinde yoğun orada c vitamini içerir. Bu durumda da bağışıklık sistemi güçlenir ve dışarıdan gelebilecek her türlü mikroba karşı vücudun direnci artmış olacaktır. Özellikle kış mevsimlerinde bolca Brüksel lahanası tüketilmesi gerekir. Bu sayede grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan vücudunuzu koruyabilirsiniz. Bir adet Brüksel lahanasının içerisinde vücudun günlük ihtiyacı olan c vitaminin %120’sini karşılamaktadır. Vücudunuza aldığınız c vitamin sayesinde beyaz kan hücrelerinin üretimi uyarılmış olur. Ayrıca eğer belli bir kronik rahatsızlığınız varsa hastalığınızı kontrol altına almanıza ve hastalığın derecesini düşürmesine yardımcı olacaktır.

   • Brüksel lahanası metabolizmanın daha hızlı çalışmasına katkı sağlar.

   Metabolizma ne kadar hızlı olursa, vücut sağlığı da o kadar iyi olur. Ayrıca Brüksel lahanası metabolizmayı hızlandırdığı gibi bağırsak ve mide sağlının da korunmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede bağırsak ve karın bölgesinde görülen şişlikler gözle görülür oranda düşecektir. Yine önemli miktarda antioksidanlar içerdiği için vücutta meydana gelen ödemlerin de atılmasına büyük katkı sağlar. Özellikle hamilelik döneminde anne adaylarına hem bebeğin sağlığı için hem de hamileliğin son dönemlerinde görülen el ayak şişmelerinin önüne geçmesi için Brüksel lahanası tüketilmesi önerilir.

   • Brüksel lahanası cilt sağlığına katkı sağlar.

   İçerdiği e vitaminleri sayesinde cilde genç bir görünüm kazandırır. Özellikle göz kenarlarında oluşan ince kırışıklıklar için Brüksel lahanasını haşlayıp, ılık bir şekilde gözlerinizde bekletmeniz tavsiye edilir. Vücudun kolojen miktarını artırarak, yaşlanma belirtilerini önemli ölçüde düşürmektedir.

   • Göz sağlığı için Brüksel lahanası tüketilmesi önerilir.

   Brüksel lahanası gözlerde oluşan iltihabın ortadan kalkmasına yardımcı olurken, göz altı şişlik ve morluklarının kısa sürede geçmesine yardımcı olacaktır. Bebeklerde daha sık görülen göz iltihaplanması için Brüksel lahanasını haşlayıp,  bebeklerin gözleri pamuk ve Brüksel lahanasının suyu ile silinmelidir. Ayrıca a vitamini içeriği sayesinde, gözlerde görülen görme bozuklukları yaşayan kişilere de fayda sağlayacaktır.

   Brüksel Lahanasının Zararları

   Brüksel lahanası, doğanın insan sunduğu en büyük nimetlerden biridir. Ancak doğru tüketilmediğinde ve aşırı bir şekilde tüketildiğinde bazı olumsuz durumların da ortaya çıkmasına neden olabilir. Brüksel lahanasının zararları ise;

   • Guatrojenik bir yapıda olduğu için çok fazla tüketildiğinde, troid bezlerinin yavaş çalışmasına neden olur. Eğer guatr hastalığınız varsa aşırı tüketmemeye özen göstermeniz gerekir.
   • Midede gaz yapıcı bir özelliğe sahiptir. Dolayısı ile mide ülseri, gastrit ve reflüsü olan kişiler için Brüksel lahanası tüketimi uygun değildir.
   • Brüksel lahanasını çok fazla tüketmek idrar yollarında çeşitli hastalıklara neden olabilir. İdrarda yanma ve tahriş bunlardan bir kaçıdır.
   • Vücuda su kaybı yaşatır. Bu nedenle yaz aylarında tüketimine ekstra özen göstermek gerekir.
   • Brüksel lahanası ishal gibi problemleri beraberinde getireceği için fazla tüketilmemelidir.

   Brüksel Lahanası Nasıl Tüketilir?

   Brüksel lahanasını haşlayarak ve yemeğini yaparak tüketebilirsiniz. Küçük bir formda olduğu için doğramanıza gerek yoktur. Ayrıca cilt bakımı için haşlayıp suyunu da kullanabilirsiniz. Son olarak bölgesel kilo sorunu olan kişiler her sabah aç karnına bir bardak Brüksel lahanası suyu içmelidir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet