Brokoli Faydaları Nelerdir?

   27.10.2020
   Brokoli Faydaları Nelerdir?

   Brokoli Faydaları Nelerdir? Kış aylarında nadir görülen yeşil bitkilerden biri de brokolidir. Bu nedenle kış mevsiminde bolca tüketilmesi gerekir. Çünkü yapılan araştırmalar sonucunda yeşil yapraklı ve yeşil renkli sebzelerin sağlığa daha fazla olumlu katkıda bulunduğu ortaya çıkmıştır. Brokoli pek çok kişi üzerinde olumsuz bir etki uyandırsa da aslında oldukça lezzetli bir sebzedir. Özellikle Romalı aşçılar tarafından çokça kullanımı yapılan, brokoli bin bir derde deva olması ile bilinmektedir. Hızlı kilo vermek isteyenler, vücutlarından toksinleri ve kimyasal maddeleri atmak isteyenler mutlaka brokolinin bu şifalı yönünden faydalanmalıdır. Ülkemizin nerede ise tamamında yetiştiriciliği yapılan brokoli, hem çok besleyici özelliklere sahiptir. Hem de uygun fiyatlıdır, bu nedenle brokoli zamanı geldiğinde bolca tüketimi yapılması gereken bir sebzedir.

   Brokoli Nedir?

   Görünümü tıpkı karnı baharı andıran, fakat yeşil renkte olan bir sebzedir. Dışarıdan bakıldığında küçük bir ağacı andırmaktadır. Üzerinde minik minik yeşil yumrulu tohumları mevcuttur. Lahanagiller ailesine ait olan bu sebze, adeta toprağın tüm vitamin ve mineralini bir mıknatıs  gibi içine çekmiştir. Yaz aylarının başlarında yani gün dönümünden hemen sonra tohumları toprakla buluşturulur. Sonbahar aylarının sonlarında ve kış aylarının başlarında hasadı yapılır. Koyu yeşil rengi ile tüm dikkatleri üzerine çeken brokoli, sayesinde pek çok hastalığınıza elveda diyebilirsiniz. Vücudu koruyucu özelliği çok olan brokoli, kansere karşı da adeta bir savaşçı gibi hareket eder. Bu nedenle çağımızın yaygın görülen bu sağlık probleminden brokoli sayesinde korunabilirsiniz. Çin brokoli üretiminde dünya lideridir. Ancak Avrupa’da tüketimi Çin’e ve diğer ülkelere göre daha fazladır.  Ülkemizde de hem seralarda hem de tarlalarda yetiştiriciliği yapılabilir.  Salatalarda ve yemeklerde brokoli kullanılabilir.

   Brokolinin Besin Değeri

   Brokoli besin değeri olarak, oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle asla tüketiminden vazgeçilmemesi gerekir. Bağışıklık sistemini koruyan ve güçlendiren bu sebze sayesinde vücudunuzu tüm hastalıklara karşı koruyabilirsiniz. Brokolinin besin değeri ise;

   • Brokoli c ve k vitaminleri açısından zengindir.
   • Folat potasyum,
   • Manganez,
   • Demir,
   • Kolin,
   • Kükürt,
   • Fosfor,
   • Çok az besinde bulunan selenyum,
   • Protein gibi vitamin ve mineraller mevcuttur.

   Brokolinin Faydaları Nelerdir?

   Brokoli her alanda insan sağlığını koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir besin kaynağıdır. Vücutta biriken toksit maddelerin atılmasına katkı sağlayan brokoli ile gün içinde kendinizi daha enerjik ve daha hafif hissedebilirsiniz. Brokolinin faydaları ise;

   • Brokoli kansere karşı koruyucu bir sebzedir.

   İçerdiği biyoaktif bileşenler sayesinde vücudun ihtiyacı olan antioksidanları üretir. Bu sayede kanser hücrelerinin yayılmasını önler. Özellikle geçmişinde kanser hastası olan aile üyeleri olan kişiler için mutlaka brokoli tüketilmesi önerilir. Bu sayede genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek kanser hastalıklarına karşı müthiş bir koruma sağlar. Başta böbrek kanseri, böbrek yetmezliği ve prostat kanserine karşı insanları korur. Ayrıca insan vücudunda büyümüş olan tümörlerin küçülerek kaybolmasına yardımcı olur.

   • Brokoli kemik gelişimine katkı sağlar.

   Koyu yeşil renginden de anlaşılacağı üzere brokolide yoğun bir şekilde k vitamini mevcuttur. K vitamini ise hem yetişkinler için hem de çocuklar için son derece önemli bir vitamindir. Kemiklerin güçlenmesine fayda sağlarken, kemik kırılması ve kemik incinmesi gibi durumların da önüne geçer. Ayrıca diş çürümelerini önlerken, dişlerin daha beyaz ve daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Yeni diş çıkarmaya başlayan bebekler için hem kemik sağlığını geliştirmeleri adına hem de daha kolay diş çıkarmaları adına brokoli çorbası verilmelidir. Buna ek olarak brokoli boy uzatmaya da katkı sağlar. Tam ergenlik döneminde sıkça tüketilen brokoli ile boy uzaması artacaktır.

   • Brokoli kireçlenme ve eklem ağrılarına iyi gelir.

   Belli bir yaştan sonra insanların en çok şikayet ettiği konuların başında eklem kireçlenmesi  ve eklem ağrıları gelir. Brokoli ise sülforanın dejeneratif eklem rahatsızlığını ortadan kaldırır. Düzenli kullanımı yapıldığında eklemlerde görülen kireçlenmenin tedavisine katkı sağlar. Ayrıca kemik sızlaması ve kemik ağrısı gibi pek çok sorunla savaşır. Yaşlanma belirtisi olarak ortaya çıkan eklem sorunlarına çare olur.

   • Brokoli sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar.

   Sindirim ne kadar sağlıklı bir şekilde devam ederse, insan sağlığı da o kadar iyi olacaktır. Bağırsak ve hazım sorunu çeken kişiler için brokoli tüketilmesi önerilir. Kolay sindirildiği gibi diğer besinlerin de aha hızlı sindirilmesine katkı sağlar. Sindirim görevi gören, organlarda biriken toksinlerin atılmasına katkı sağlarken, bu organlarda biriken, iltihaplanmaların da giderilmesini sağlar. Daha temiz bir bağırsak sistemi için ve daha aktif çalışan bir mide sağlığı için mutlaka mevsiminde bolca brokoli tüketilmesi gerekmektedir.

   • Brokolinin kalp krizi riskini düşürdüğü ispatlanmıştır.

   Kalp krizi eskinden sadece yaşı ileride olan kişilerde görürken, artık çok genç yaşlarda da görülmeye başlamıştır. Bunun nedeni ise kalpte ve damalarda biriken toksin maddelerdir. Brokoli içerdiği sülforafan ve gukorafan bileşenleri sayesinde, vücuttaki toksinlerin daha hızlı bir şekilde dışarıya atılmasına yardımcı olur. Dolayısı ile kalp ve damar sağlığını da olumlu yönde etkiler. Ani inme ve ani kalp krizi gibi durumların önüne geçer. Ayrıca kanı temizleyerek daha berrak olmasını sağlar. Bu nedenle kalp krizi riski olan kişiler ve kalp ritim bozukluğu yaşayan kişiler bolca brokoli tüketmelidir.

   Öte yandan kötü kolesterolü de kontrol altına alarak, kolesterol hastalarının daha verimli ve daha kaliteli hayat sürmelerine yardımcı olur.

   • Brokoli kan şekerini kontrol altında tutar.

   Artık pek çok kişide şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalığında, şekerin yükselmemesi son derece önemlidir. Brokoli ile kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz. Bu sayede ilaçlarınıza ek olarak doğal olan brokoliden de faydalanabilirsiniz.

   • Brokoli ile demir eksikliğinizi giderebilirsiniz.

   Demir vitamini eksikliği yorgunluk, mutsuzluk ve halsizlik gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda ise doğal yollarla demir vitamini almak önemlidir. Brokolide ise bolca demir mevcuttur. Kansızlık sorunu olan kişiler demir açısından zengin olan brokoli tüketmelidir. Ayrıca kan dolaşımını dengeleyerek, damar içinde oluşabilecek kan basıncını da düzenler. Bilhassa hamilelik ve emzirme döneminde daha çok görülen demir eksikliği için uzmanlar, brokoli tüketilmesini önermektedir.

   • Brokoli göz hastalıklarına iyi gelir.

   Göz hastalıkları için kullanılabilecek nadir bitkilerden biri brokolidir. Gözlerde görülen çeşitli hastalıklar için mutlaka brokoli tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle uzak ve yakını görmede güçlük çeken ve şaşılık sorunu olan kişilerin bolca brokoli tüketmesi gerekir. Yine gözlerde yaşanan yanma sorunu için haşlanmış brokoli suyu ile tampon yapılması tavsiye edilir.

   • Brokoli alerjiyi ortadan kaldırır.

   Bazı bünyeler çok hassas oldukları için alerjik reaksiyonlara daha fazla açık olabiliyor. Alerji belirtilerini azalmak için ve daha güçlü bir vücut yapısına kavuşmak için mutlaka brokoli tüketilmesi önerilir. Özellikle bazı çocuklarda süt alerjisi ve yumurta alerjisi sık rastlanan sorunların başında gelir. Bu tür durumlarda brokoli haşlanarak çocuklara verilmedir.

   • Brokoli cilt sağlığı için çok önemlidir.

   Brokoli, farklı cilt tipine sahip olan kişiler için iyi bir doğal bakım ürünüdür. Cilt lekelerini azatlığı gibi cildin daha genç ve daha parlak görünmesine katkı sağlar. Yine yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırarak daha genç bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olur.

   Brokolinin Zararları

   Brokolinin zararları, daha çok mide ve bağırsaklarda yoğun olarak görülür. Çok tüketildiğinde midede şişlik ve gaz sorunlarına neden olur. Fazla tüketimi yapıldığında sadece gaz sorununa değil, guatr hastalığının artmasına da neden olur. Ayrıca cilt bakımı için cilde doğrudan uygulanması asla doğru olmayacaktır. Çünkü cilt üzerinde kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

   Brokoli Nasıl Tüketilir?

   Brokoli çiğ olarak salataların içine eklenebilir. Ayrıca tıpkı karnabahar gibi yemeği de yapılabilir. Ancak uzmanlar brokoliyi haşlayarak tüketmeyi tavsiye ediyor. Bunun dışında brokoli çorbası da oldukça besleyici ve oldukça lezzetli olacaktır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.