Boza Nedir? Neyden Yapılır? Nasıl İçilir? Faydaları Nelerdir?

   26.06.2020
   Boza Nedir? Neyden Yapılır? Nasıl İçilir? Faydaları Nelerdir?

   Çok eski zamanlardan beri tüketilen boza içeceği su, şeker ve darı irmiği kullanılarak yapılan fermente bir içecektir ve günümüzde hala son derece ilgi ile tüketilir. Kış mevsiminde daha çok tüketilen bu lezzetli içecek, Kuzey Afrika ve Mısır sahilleri ile Akdenizli gemiciler tarafından batıya, Kafkasya ve Asya’ya yayılabilmeyi sağlamış.

   Boza içeceği, bünyesinde bol miktarda niyasin, demir, sodyum, fosfor, A, B1, B2 ve E vitaminleri barındırır ve bu bünyesinde barındırdığı vitamin ile mineraller sayesinde kış mevsimlerinde soğuk algınlıklarının iyileşmesine son derece olanak sağlar.  Şifa kaynağı olan ve Türk içeceği olarak bilinen bozanın faydaları ve zararları nelerdir gelin beraber inceleyelim.

   Bozanın Faydaları Nelerdir?

   Faydaları saymakla bitmeyen bozanın şifa deposu olduğu herkesçe bilinir. Peki nedir bu faydalar gelin beraber göz atalım:

   • Bozanın probiyotik özelliği olduğu da biliniyor ve bu niteliği ile de, bağırsak sağlığına son derece iyi geldiği ve koruduğu biliniyor.
   • Emziren anneler için boza son derece faydalıdır. Bunun sebebi ise bozanın süt yapıcı niteliği mevcut.
   • Bozanın kemikleri güçlendirdiği ve kemik sağlığını son derece koruyabildiği kanıtlanmış.
   • Boza, sinirleri son derece yatıştırma niteliğine sahiptir.
   • Bozanın öksürüğü engellediği de kanıtlanmıştır.
   • Boza, sindirim sistemine yardımcığı olduğu kadar, hazımsızlığı da önler ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.
   • Bol miktarda enerji veren boza, vücudun dinç kalmasını da sağlar.
   • Boza, kanserle mücadele için son derece iyi bir besin kaynağı ve şifa deposudur.
   • Bozanın tam bir sağlık dostu olduğu biliniyor, bununla beraber bu şifalı içeceğin zihin açıcığı niteliği de bulunuyor.
   • Boza, iştah açıcı bir içecektir. Kilo alamayan insanlar için son derece fayda sağlar.
   • Boza, cilt kuruluğuna son derece iyi gelir ve cildi nemlendirir.
   • Boza, saç sağlığı için de çok derece önemli etkilere sahip bir besindir.
   • Kalp ve damar sağlığı için boza son derece sağlıklı bir besindir. Oluşabilecek tüm hastalıklara karşı boza, insanın direncini artırmayı başarır.
   • Boza insanın yorgunluğunu alabilme etkisi vardır.
   • Boza bünyesinde neredeyse sıfır denecek kadar yağ içerir, bu yanı ile oldukça besleyici ve spor yapan bireyler için son derece enerji kaynağıdır.
   • Boza stresle son derece savaşır ve bireyin kendisini daha huzurlu ve daha iyi hissedebilmesini sağlar.

   Boza Neyden Yapılır

   Boza neden yapılır sorusu bir çok kişi tarafından merak edilen sorulardan biridir. Boza ülkemizde genelde darıdan yapılmaktadır. Ancak başka ülkelerde o ülkenin başlıca ürünleri olan mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, kara buğday, arnavutdarısı, kenevir unu ile mayalanarak yapılmaktadır.

   Boza Nasıl İçilir

   Boza nasıl içilir ve boza sıcak mı soğuk mu içilir sorusu ilk defa boza içenler tarafından sıkça sorulan sorulardan biridir. Boza soğuk olarak içilmektedir. Genelde tarçın ve sarı leblebi ile beraber tüketilmesi önerlir.

   Boza Anne Sütünü Artırır Mı

   Boza anne sütünü artıran en iyi içeceklerden biridir. Anne sütü az geldiğinde boza içerek anne sütünü artırabilirsiniz. Kışın sıkça tüketilen boza için yapılan bir çok bilimsel çalışma bozanın anne sütünü artırdığı gözlemlenmiştir.

   Boza Cinsel Gücü Artırır Mı

   Cinsel yaşam kalitesini yükselten bozayı günde bir bardak içerseniz cinsel gücünüzün artmasına katkı sağlarsınız. Günde 1 bardak boza afrodizyak etkisiyle cinsel gücü ve isteği yükseltmektedir.

   Bozanın Cilde Faydaları Nelerdir?

   • Boza kuru ciltleri son derece nemlendirir.
   • Boza içeceği ciltte oluşmuş olan renk tonlarını azaltır ve dengeler.
   • Cildin gerginleşmesini sağlayan boza aynı zamanda cildin dinç ve diri görünmesini de sağlar.
   • Boza dildin canlılığa kavuşmasını ve parlaklık kazanmasını sağlar.
   • Boza cildin lekelerden kurtulmasına olanak sağlar.

   Boza Maskesi Nasıl Yapılır?

   Maskeyi elde edeceğiniz kabın içerisine 1 tatlı kaşığı boza ilave edin, 1 tatlı kaşığı arpa unu ya da yulaf unu de ilave ettikten sonra karışımını sağlayın. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı cildinize güzelce yedirin. Özellikle lekelerin bulunduğu kısımlara masaj yaparak maskeyi güzelce sürün. Tüm bu adımlardan sonra 15 ile 20 dakika arasında maskeyi beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulamaya özen gösterin. Elde etmiş olduğunuz bu maskeyi haftada iki kere uygulamanız sonucunda kısa bir süre sonra cildinizdeki lekelerin büyük bir kısmından kurtulmuş olduğunuzu fark edeceksiniz.

   Bozanın Zararları Nelerdir?

   Her şeyin fazlasının zarar olduğu ile beraber fazla boza tüketiminin de çeşitli yan etkileri vardır. Peki nedir bu boza içeceğinin zararları:

   • Bozanın bünyesinde barındırdığı şeker miktarından dolayı yüksek kalori miktarı, kilo almaya yatkın vücuda sahip olan bireyler için son derece tehlikeli bir içecektir. Boza tüketimini kontrollü bir şekilde tüketmek son derece faydalıdır. Fazla tüketildiği vakit, sağlık problemlerine yol açabilir.
   • Mayalanan bir içecek olan boza, çok fazla tüketilmemelidir. Herkesin bildiği üzere, mayalı besinler bireyde şişkinlik yaratır. Boza içeceğinin de maalesef böyle bir etkisi olduğu söz konusu. Bu durum çeşitli mide problemlerine yol açabilir. Tüm bunlar neticesinde kabızlık ve ishal problemleri ile karşılaşabilmeni de muhtemel.
   • Boza diyabet haslığı olan bireyler için de son derece tehlike arz eder. Tatlandırmak amacı ile bozanın içerisine eklenen şeker miktarı bazı zamanlar haddinden fazla olabiliyor. Bu da şeker hastaları için son derece riskli bir durumdur. Bu durumda çeşitli uzman doktorlar da uyarılarda bulunmuş, sağladığı yararlar fazla olmasına rağmen boza şeker hastaları tarafından içilmemeli.
   • Bozayı gelişim sürecinde olan çocuklar da fazla tüketmemeye özen göstermeli. Bünyesinde barındırdığı karbonhidrat miktarı sebebi ile gelişim çağındaki çocukların boza tüketimine dikkat edilmesi son derece önem teşkil eder.

   Sizlere bu yazımızda bozanın faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Peki ya siz boza içmeyi seviyor musunuz yorum kısmına yazarak bizimle paaylaşabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet