Boyun Sarkması Nasıl Önlenir?

   11.05.2021
   Boyun Sarkması Nasıl Önlenir?

   Makalede Neler Var

   Boyun Sarkması Nasıl Önlenir? Boyun sarkmaları; ileriki yaşlarda daha çok görülür. Fakat düzensiz bir yaşam tarzı benimsemiş genç insanlarda da görülmesi mümkündür.

   Boyun sarkmalarının oluşmasının başlıca nedeni; duruş bozukluklarıdır. Başını öne doğru çok eğmek, otururken öne eğilir vaziyette oturmak boyundaki sarkmaları tetikler. Kilo ile birlikte daha da fazlalaşan boyun sarkmaları için; kilo vermek ve duruşu değiştirmek gerekir.

   Sarkma ile birlikte boyun kırışıkları da artar. Yatay çizgiler şeklinde ortaya çıkan boyun kırışıklıkları; sarkmayla birleştiğinde çok kötü bir görüntü ortaya çıkar.

    Boyun Sarkması İçin Masaj

   1- Boyundaki sarkmalara karşı; zeytinyağı masajı oldukça iyi gelir. Kullanılan yağ orijinal olmalıdır. Parmak uçlarımıza aldığınız yağ ile birlikte; yukarıya doğru masaj yapmalısınız. Yukarıya doğru ve yavaş hareketlerle yapılan masaj; bir müddet sonra sarkmaları hafifletir. Bu masaj ile birlikte; kırışıklıklarda silinmeye başlar.

   2- Boyundaki sarkmalara karşı zeytinyağı masajı yaptıktan sonra; havlu bir peçete yardımıyla zeytinyağı temizlenir. 1 yumurta akı; boyun kısmına sürülür. 20 dakika bekletilir. Cildi son derece gergin hale getiren yumurta akı; boyun sarkmasına da iyi gelir.

   3- Her gün, dışarı çıkılırken; boyun kısmına güneş kremi kullanılmalıdır. Dekolte bölgesinde oluşan lekeler ve kırışıklıkların sebebi güneştir. Güneş kremi kullanılarak sarkma ve kırışıklıkların önüne geçebilirsiniz. Güneş kremi sadece yüze kullanılmaz. Vücutta güneş gören her yere sürülmeden dışarı çıkılmamalıdır.

   4- Boyuna sürülen kremlerin daha etkili olabilmesi için; sıcak suda ıslatılmış bir havluyu; deriyi yakmayacak şekilde; boynunuza sarabilirsiniz. 10 dakika kaldıktan sonra; krem uygulamasına geçebilirsiniz. Kullanılan sıcak havlu çok sıcak olmamalıdır.

   Boyun Sarkmasının Nedenleri Ve Önlenmesi

   Boyun sarkmaları kendiliğinden meydana gelmez. Oluşması için bir sebep muhakkak vardır. Bazen yaşı çok genç olan bayanlarda bile sarkmalara rastlanır. Fazla kilodan değilse; yenen besinler bile bu durumu tetikler. Düzenli bir beslenme ile; sarkmaları azda olsa engelleyebilirsiniz.

   Boyun kısmına yapılan özel hareketle birlikte; günden güne sarkmaların düzeldiğini gözlemleyebilirsiniz. Yaşından oldukça büyük gözüken bayanlarda, mutlaka bir dekolte ve boyun sorunu bulunur. Bu yüzden bakımı da düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

   Boyun ve dekolte bölgesi, yaşı çok çabuk ele verir. Kırışıklıklar ve sarkmalar bir bayanın kaç yaşında olduğunu söyleyebilir. Boyun için ameliyat masasına yatmak gereksizdir. Öncelikle doğal çözüm arayışlarına gidilmelidir.

   Boyun masaj ile bir miktar düzelebilir. Bununla birlikte sırt üstü yatmak; sarkmayı ve boyun kırışıklıklarını önler. Boynunda sarkma ve kırışıklık görülmeyen kişilerin; sırt üstü yattıkları gözlemlenir. Kullanılan yastığın yumuşak bir dokudan yapılması gereklidir. Yanlış yastık seçimleri de sarkmalara neden olur.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.