Bisiklete Binenin ve Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?

   27.03.2020
   Bisiklete Binenin ve Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Bisiklete Binenin ve Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?; Çocuk yaşlarda oldukça eğlenceli bir aktivite olduğunu düşündüğümüz bisiklet sürmenin sağlığımıza pek çok katkısının olduğunu biliyor muydunuz?

   En kolay egzersizlerden biri olarak kabul edilen bisiklete binme, yalnızca zayıflamamıza yardımcı olmuyor.

   Vücudumuzdaki tüm kasları aynı anda çalıştıran bu aktivite; kaslarımızı ve eklemlerimizi güçlendiriyor, kas ve eklem ağrılarına yakalanma olasılığımızı azaltıyor.

   Kalp ve damar sağlığını da gözeten bisiklet sürme sporu, felç ve inme geçirme riskimizi en aza indirgiyor.

   Daha fit ve güzel bir vücuda sahip olmamıza yardımcı olmanın yanı sıra bağışıklığımızı güçlendirip, vücut direncimizi güçlendiriyor.

   Bu yazımızda kısaca bisiklete binmenin faydaları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, bu eğlenceli aktiviteyi aynı zamanda önemli ve gerekli bir spor dalı olarak görmenizi sağlayacak nedenlere değinmeye çalışacağız.

   Bisiklete Binmenin Faydaları Nelerdir?

   Bu keyif verici aktivitenin sağlığımıza faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

   • Kilo vermenizi kolaylaştırıyor

   Düzenli bir şekilde gerçekleştirilen bu aktivite, kalori yakımını kolaylaştırıp, daha hızlı bir şekilde zayıflayabilmenizi sağlıyor.

   Vücut kaslarını aynı anda çalıştırdığı için de daha formda ve çekici bir dış görünüşe kavuşma arzunuzu gerçeğe dönüştürüyor.

   Tabii ki her gün düzenli olarak bisiklete binmek, tek başına zayıflamanızı sağlamıyor. Aynı zamanda beslenme alışkanlığınıza dikkat etmeniz, kalorisi yüksek ürünleri tüketmekten kaçınmanız ve gün içerisinde bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor.

   • Kalp ve damar sağlığını koruyor

   Bisiklete binmek; oksijenin kan ve damarlarda daha fazla miktarda ve daha hızlı bir şekilde iletilmesini sağlıyor.

   Kallbe oksijenin bol miktarda iletilmesi ise kalbin daha çok çalışması yani akciğer gibi diğer organlara da daha fazla oksijen gitmesi anlamına geliyor.

   Bisiklete binmek; damar sertliği ve damar tıkanıklığı vb. ciddi hastalıklara karşı da önemli ölçüde koruma sunuyor.

   • Kas ve kemiklere bağlı ağrıların şiddetini hafifletiyor

   Kasların esnekliğini arttıran bu aktivite, kas ve kemikleri güçlendirip, başta diz ağrıları olmak üzere vücut ağrılarını hafifletiyor.

   Kas ve eklemleri ağrılara ve acıya karşı daha dirençli bir hale getiriyor.

   • Vücudu toksinlerden arındırıyor

   Hareketsiz bir yaşam tarzı süren kişilerde vücutta toksin yani zararlı madde birikimi kolaylaştığından bu kişiler, kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa daha kolay bir şekilde yakalanıyor.

   Her gün yalnızca 30 dakika boyunca bisiklete binmek bile meme ve bağırsak kanseri gibi ciddi kanser türlerine yakalanma olasılığınızı düşürüyor.

   Vücudunuzu zararlı maddelerden arındırmak, hastalıklarla daha iyi bir şekilde mücadele edebilmek adına her gün ortalama 30 dakika bisiklete binmenizi öneriyoruz.

   • Stresle savaşıyor

   Yalnızca fiziksel sağlığımız için değil ruhsal sağlığımız için de önemli bir aktivite olan bisiklete binme; zihni rahatlatıp, boşaltıyor.

   Stresin etkilerine karşı savaşıp, strese bağlı olarak gelişen depresyon, tansiyon, diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi hastalıkların gelişimini önlüyor.

   Akşamları bisiklet ile şehir turuna çıktığınızda zihninizi kurcalayan ve sizi depresyona sürükleyen negatif düşüncelerden kurtulabilir, geceleri daha rahat bir uyku çekebilir, uyku kalitenizi yükseltebilirsiniz.

   • Beyni güçlendiriyor

   Bisiklete binmenin faydaları arasında beyni güçlendirmesi, beyinde yeni hücre oluşumunu teşvik etmesi, beyne daha fazla oksijen iletilmesini sağlaması, Alzheimer, Parkinson vb. rahatsızlıkları önlemesi, odaklanmayı kolaylaştırması da bulunuyor.

   Beyninizi güçlendirmek, beyninizin erken yaşlanmasını önlemek adına bisiklet sporuna yönelebilirsiniz.

   • Cinsel performansınızı iyileştiriyor

   Etkili aerobik hareketler arasında kabul edilen bu aktivite, tıpkı diğer aerobik hareketler gibi kan akışını hızlandırıyor.

   Erkeklerde sertleşememe, iktidarsızlık vb. sorunları iyileştiriyor.

   Daha hareketli ve renkli bir cinsel yaşama sahip olma noktasında bu aktiviteden yararlanabilirsiniz.

   • Kabızlığı tedavi ediyor

   Bisiklete binmenin faydaları arasında kabızlığı tedavi etmesi, besinlerin bağırsakta emilimini kolaylaştırması da bulunuyor.

   Özellikle kronik kabızlıktan şikayetçiyseniz bağırsak sağlığınızı korumak, kabızlıktan kurtulmak ve kolon kanserinden korunmak adına bisiklet sürebilirsiniz.

   • Postürünüzü iyileştiriyor

   Düzenli bir şekilde günde 30 dakikalık bisiklet turuna çıkmak, vücut koordinasyonunuzu iyileştirip, daha iyi bir postüre sahip olabilmenizi sağlıyor.

   Daha dik ve çekici bir duruş için dengenizi iyileştiren bu spora bir şans verebilirsiniz.

   • Kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlıyor

   Bisiklete binmek; endorfin hormonunun daha fazla salgılanmasına olanak tanıyıp, gün içerisinde kendinizi daha pozitif ve negatif düşüncelerden arınmış hissetmenizi sağlıyor.

   Bu eğlenceli aktivite sayesinde yeni yerler keşfetmeniz, doğayla zaman geçirmeniz, otobüse ya da arabaya binmekten sakınmanız; çevre kirliliğine maruz kalmanızı da önlemiş oluyor.

   Kendinizle zaman geçirmek, kendinize değer verdiğinizi hissetmek adına bu sporu deneyebilirsiniz.

   • Ölüm riskini azaltıyor

   Yapılan bilimsel çalışmalar, düzenli olarak bisiklete binmenin yaşam süresini uzattığını gözler önüne seriyor.

   Daha uzun ve kaliteli bir yaşam için bisiklete binmeyi hobi edinebilirsiniz.

   • Üretkenliği arttırıyor

   Yine yapılan bilimsel çalışmalar, bisiklete binmenin işte verimliliği ve üretkenliği arttırdığını gösteriyor.

   Özellikle üretkenlik getiren bir meslek dalına mensupsanız, yaratıcılığınızı en üst seviyeye çıkarmak için düzenli olarak bisiklet sürebilirsiniz.

   Bisiklet Binmek Zayıflatır Mı

   Bisiklet binmek zayıflatır mı, bisiklet binmek göbek eritir mi ve bisiklet binmek yağ yakar mı sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Bisiklet binmek sağlıklı şekilde spor yapmak için oldukça etkilidir. Tamamen yağ yakmaya ve göbek eritme yönelik hareketler yapıldığından düzenli olarak bisiklete binmek yağların yakılmasını hızlı şekilde sağlar.

   Bisiklet binmek bacakları ve basenleri çalıştığından ayrıca selülit için oldukça yararlıdır. Bacakları çalıştıran bisiklet kalp sağlığı içinde oldukça yaralıdır. Bisiklet sürmek kesinlikle ilk yapılması gereken spor faaliyetlerinden biridir.

   Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar

   Bisiklet binmek harika bir egzersiz programı olduğundan ortalama yarım saat kadar bisiklet sürmek ortalama 300 ile 400 kalori yakmanızı sağlar.

   Bu yazımızda kısaca bisiklet sporunun faydaları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

   Bisiklet sporu ile ilgileniyorsanız; konuyla ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, deneyim ve önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

    

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet