Bilyedin Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

   17.05.2020
   Bilyedin Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

   Bilyedin Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Bilyedin ağacı, yaklaşık 5-20 cm boyunda, 2 m (80 inç) uzunluğa kadar uzanan, dik, düşük büyüyen, yaprak döken otsu, çok yıllık bir bitkidir. Bitki çayırlarda, açık yamaçlarda, kır ormanlık mozaiklerinde, orman kenar boşluklarında, çayır kenarlarında, yol kenarlarında, setlerde, yamaçlarda, taş, çakıl yollarında, ormanlarda, patikalarda ve açıklıklarda yetişir. Bitki lifli kökleri ile yoğun dikey taç vardır. Saplar, yaprak taçlarının ortaya çıktığı uçlarda kök olan yer raylarının (stolons) üzerindedir. Bu ağaçtan bilyedin meyvesi çıkar. Yabani dağ çileği ve yabani çilek olarak da bilinir.

   Bilyedin Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   Bilyedin geçmişte olduğu kadar yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bilyedin meyvesi, yüksek kolesterol, erken yaşlanma, dizanteri, karaciğer hasarı, gut, artrit, yüksek tansiyon, diyabet (şeker hastalığı), kanser riski, zayıf bir bağışıklık sistemi, dehidrasyon, yüksek toksisite, hazımsızlık, solunum yolu enfeksiyonları ve kabızlık gibi sorunlara iyi gelir. Genel olarak bilyedin meyvesinin faydaları şunlardır:

   • Bilyedin Meyvesi Diyabeti Kontrol Eder

   Uzmanlar, diyabetik hastaları daha fazla bilyedin meyvesi tüketmeye teşvik ediyor. Bilyedin meyvesinin diyabet tedavisinde kaynak olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Zira diyabet hastalığını önlemek isteyen insanlar da bu meyveyi tüketmeye başlayabilirler. Bunu elde etmenin en iyi yolu, tatlılara eklemek yerine doğrudan yemektir.

   • Bilyedin Meyvesi Kanseri Önler

   Bilyedin meyvesi, kanser hücrelerinin gelişimini engelleyebilen antioksidan ve fitokimyasallar bakımından yüksek olduğundan dolayı bu meyveyi tüketmek, kanser riskini azaltabilir. Meyvelerin yanı sıra, bilyedin yaprakları tarafından yapılan bitki çayı da bitkisel bir ilaç olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, bu meyvenin kanser büyümesini önlemede geleneksel olarak yetiştirilen çileklere göre daha etkili olduğu aşikârdır.

   • Bilyedin Meyvesi Kan Basıncını Düzenler

   Bu meyvelerde bulunan orta düzeydeki potasyum, genel kardiyovasküler sağlığı korumak ile beraber kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Potasyum, önemli bir vazodilatördür. Yani potasyum, kan damarları ile birlikte arterler üzerindeki stresi azaltabilir. Bu durum da ateroskleroz, kalp krizi ve felç riskini azaltır.

   • Bilyedin Meyvesi Sindirim Sistemini Düzenler

   Bilyedin meyvesi bitkisinin yaprakları, kabızlık, ishal, bulantı ve yüksek asitlik seviyeleri de dahil olmak üzere gastrointestinal sorunları tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Bu yaprak preparatı, iştahı teşvik etmek, sindirim verimini ve besin alımını iyileştirmek için de son derece mükemmel bir şekilde çalışır.

   • Bilyedin Meyvesi Vücudu Detoksifiye Eder

   Bilyedin meyvesinin idrar söktürücü özelliklere sahip olduğu bilinmektedir ve meyvenin yaprakları ise bir çay haline getirildiğinde vücudu detoksifiye etmek ile birlikte böbrek fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aşırı idrara çıkma böbrekler üzerindeki stresi azaltır, fazla yağların, tuzların, toksinlerin ve suyun vücuttan atılmasını teşvik eder.

   • Bilyedin Meyvesi Bağışıklığı Arttırır

   Bilyedin meyvesi, beyaz kan hücre türlerinin üretilmesini tam manasıyla uyararak bağışıklığı kuvvetlendirdiği ve bununla beraber vücut üzerinde bir antioksidan işlevi gördüğü bilinen C vitamini bakımından zengindir. Geleneksel olarak bu yabani meyve, C vitamini eksikliğini ve dizanteriyi engellemek amacıyla kullanılmıştır. Bu durum da hızlı onarım ve kollajen üretimine yardımcı olur.

   • Bilyedin Meyvesi Karaciğer Hasarını Önler

   Bilyedin meyvesi, aç karnına tüketildiği zaman karaciğer fonksiyonunu teşvik ettiği, siroz ve hepatitten kaynaklanan hasarı da yok etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Karaciğer hücreleri çok yavaş bir şekilde gelişmesine rağmen, dağ çileklerinden elde edilen meyve suyunun düzenli kullanımı bu iyileşme sürecini hızlandırabilir.

   • Bilyedin Meyvesi Boğaz Ağrısı İyileştirir

   Bu etkili meyve, aktif bileşenler serbest bırakılana kadar 4-5 dakika suda kaynatılabilir ve daha sonra ortaya çıkan sıvı, boğazdaki iltihap ve ağrıyı gidermek için içilebilir. Bu esas olarak soğuk algınlığı ve grip semptomları ile mücadele eden insanlar için etkilidir. Çünkü bu yöntem, tıkanıklığı azaltmaya da yardımcı olacaktır.

   • Bilyedin Meyvesi Erken Yaşlanmayı Önler

   Bilyedin meyvesi suyu, antioksidanlarla yüklüdür, kırışıklıkları, ince çizgileri ve yaş lekelerini gidermek için düzenli olarak cilde topikal olarak uygulanır. Bilyedin meyvesinde, cildi temizlemeye, cilt rengini dengelemeye, yaraların ve böcek ısırıklarının iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilecek doğal ağartma maddeleri vardır.

   • Bilyedin Meyvesi Hidrasyonu Korur

   Çok fazla besine sahip olmasına rağmen bilyedin meyvesi de yüksek su içeriğine sahiptir ve bu meyve, geleneksel olarak yoldaki gezginler tarafından toplanır. Çünkü bu yöntemle beraber insanlar, hidrasyon seviyelerini koruyabilir ve enerjiyi arttırabilirler.

   • Bilyedin Meyvesi Gastriti Tedavi Eder

   Bilyedin meyvesi, gastritten muzdarip insanlar için en iyi çözümlerden biri olarak kabul edilir. Çünkü antioksidan savunmaları ve vücudun enzimini uyarır. Bu meyveyi tüketmenin yanı sıra, gastrit hastasının düşük asitli yiyecekleri tüketmesi ve yağlı ve yağlı atıştırmalıklardan kaçınması önerilir. Ek olarak, alkol tüketimi azaltılmalı, stresten kaçınmaya ve karın organlarınıza zarar verebilecek ilaçları azaltmaya çalışılmalıdır.

   • Bilyedin Meyvesi Hepatit Belirtilerini Azaltır

   Bilyedin meyvesi suyu, karaciğer bozuklukları ile başa çıkmak için oldukça iyidir. Bunu tüketmenin en iyi yolu ise günde 3 bardak, aç karnına tüketmektir. Meyve suyu, karaciğer aktivitesini uyarır ve hepatik hücrelerin yenilenmesini teşvik eder. Yaprakları ise diyare (ishal) tedavisi için faydalıdır.

   • Bilyedin Meyvesi Göz Sağlığını Korur

   Diyetinize bilyedin meyvesi eklemek, size birçok fayda sağlayabilir. Bunlardan biri görme yeteneğinizi geliştirmesidir. Antioksidan bakımından zengin, katarakt ve diğer göz hastalıklarını önlemek için en iyi ilaçtır.

   • Bilyedin Meyvesi Sağlıklı Bir Kalbi Teşvik Eder

   Yapılan araştırmalar, çilekleri normal kan basınçlarıyla tüketmek ve iyi karaciğer durumu arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. İçerdiği antosiyanin sayesinde bu meyve, yüksek kan şekerini azaltırken insan vücudundaki kötü kolesterol seviyesini düşürür.

   • Bilyedin Meyvesi Yaşlanma Karşıtı Etkiler Sunar

   Yaşlanma, sağlıksız yaşam tarzımız ve kötü beslenme alışkanlığımızdan kaynaklanabilir. Bununla birlikte bilyedin meyvesi, detoks etkileri için son derece iyidir ve bu nedenle tüketilmesi, erken yaşlanmayı önleme ile sonuçlanabilir.

   • Bilyedin Meyvesi Sivilce ve Siyah Lekeleri Tedavi Eder

   Bilyedin meyvesi, alfa-hidroksi asit içerdiğinden dolayı ölü cildi ortadan kaldırmada ve temizlemede oldukça etkilidirler. Bu süper meyve ayrıca, hiper pigmentasyonu ve koyu lekeleri azaltmak için bilinen salisilik asit ile birlikte ellagik asit içerir.

   • Bilyedin Meyvesi Cilde Ton Verir

   Bu meyvede bulunan antioksidanlar, cilde inanılmaz doğal toner sağlar. Bilyedin meyvesindeki manganez, cildimizi sağlıklı ve parlak tutar. Yatmadan önce her gece maske olarak uygulanabilir. Kimyasal bazlı tonerini bu basit doğal bilyedin maskesiyle değiştirmeye başlayabilirsiniz.

   • Bilyedin Meyvesi Cildi Kuruluğa Karşı Korur

   Bilyedin meyvesi nemlendirici özelliklere sahip olduğundan dolayı cildimizi kuruluğa karşı koruyabilir. Bu özellikler, kuru ya da hasarlı ciltler için harika bir yumuşama imkânı verir. Bu meyveyi kullanarak cildinizi nemlendirebilir ve yumuşak hissetmesini sağlayabilirsiniz.

   • Bilyedin Meyvesi Kepeği Giderir

   Kepek, büyük bir sorun haline gelebilir. Çünkü kepek, görünüşümüzü bozabilir ve bize güven eksikliğine neden olabilir. Bilyedin meyvesi de kepeklerin giderilmesinde büyük rol oynar. Meyvenin sahip olduğu C vitamini, bağışıklık sisteminin bozulmasından kaynaklanan kepekle savaşmaya yardımcı olur. Haftada 2-3 defa saç maskesi olarak kullanmak kepeği atmak için yeterince potansiyel olabilir.

   • Bilyedin Meyvesi Saç Dökülmesini Durdurur

   Bilyedin meyvesi, probleminizle savaşmanıza yardımcı olabilecek etkili bir doğal bileşen olarak kabul edilir. Bu etkili meyvede bulunan C vitamini, saç uzamasını destekleyen demir emilimini teşvik etmeye yardımcı olur. Meyve yüklü silika, kellikleri önlemek ve yeni bir saç yetiştirmek için iyidir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet