Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   01.05.2022
   Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Göz sağlığını iyileştirme, enerji seviyelerini arttırma, metabolizmayı hızlandırma, kan basıncını düşürme, alerji belirtilerini azaltma ve bazı kronik hastalıkları önleme gibi çok çeşitli sağlık yararları ile bilinen bıldırcın yumurtasının tüketimi, marketlerde yaygın olarak satılan tavuk yumurtalarına göre daha az popüler olsa da, dünya üzerinde tüketimi giderek artmaktadır.

   Sevimli olarak kabul edilmelerinin yanı sıra, beslenme programına dahil etmek için sağlıklı bir seçenek haline getiren besin maddeleri ile de doludur. Asya pazarlarında, ucuz sokak yemeklerinde sıkça rastlanan bıldırcın yumurtası, birçok dünya mutfağında da talebi artan bir besindir.

   Tavuk yumurtasına göre, sarısının oranı daha yüksek olduğundan, kolesterol problemi olanlar için çok fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Ancak, genel olarak bıldırcın yumurtası oldukça sağlıklı kabul edilmektedir.

   Bıldırcın Yumurtası Besin Değeri

   A vitamini ve B1, B2 vitaminlerinin iyi bir kaynağı olan bıldırcın yumurtası, oldukça besleyici bir besindir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bir orta boyu yalnızca 14 kalori içermektedir. Ayrıca; 1.2 gram protein, 0.4 gram karbonhidrat ve 1 gram yağ içermektedir.

   Kalori değerlerinin dışında bıldırcın yumurtası, bazı temel vitamin ve minerallerin de iyi bir kaynağıdır. 1 orta boy bıldırcın yumurtası; 5.7 mg kalsiyum, 1.17 mg magnezyum, 12 mg potasyum, 20.34 mg fosfor, 0.33 mg demir, 0.13 mg çinko, 5.94 mg folat içermektedir. Bıldırcın yumurtası ayrıca; E, D, K vitaminlerinin de iyi bir kaynağıdır.

   Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

   Bıldırcın yumurtası, sağlıklı bileşenler içerir. Bu nedenle, beslenme programınıza dahil etmek için güvenli ve sağlıklı bir seçenektir. Peki, sağlık yararlarına biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

   • Göz Sağlığını İyileştirir

   Etkileyici miktarlarda A vitamini içeren bıldırcın yumurtası, göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. A vitaminin antioksidan aktivitesi, katarakt gelişimini önlemeye yardımcı olurken, daha iyi görmenizi de sağlayabilir.

   • Kan Basıncını Azaltır

   İçerdiği potasyum ile bıldırcın yumurtası; kan damarlarındaki stresin azalmasına yardımcı olur. Bu da, kan basıncını düşürmede oldukça yetenekli olduğunu göstermektedir.

   • Vücutta Detoks Etkisi Gösterir

   Vücudu temizleyici özellikleri bulunan bıldırcın yumurtası, ağır metaller ve toksik maddelerle dolu günümüz dünyasında oldukça değerli bir besindir. Yapılan araştırmalar, böbrek taşı oluşumunu azaltmaya yardımcı olduğunu ve ayrıca, kan dolaşımındaki toksinlerin azalmasına yardımcı olabileceğini de göstermektedir.

   • Kronik Hastalıkları Önler

   İçerdiği antioksidanlar ile, vücutta serbest radikaller ile mücadele ederek genel vücut sağlığı için oldukça faydalıdır. Bunu, özellikle içerdiği A ve C vitaminleri ile yapmaktadır. 

   • Enerji Seviyelerini Yükseltir

   İçerdiği mineraller ve mikro besinler, diğer karbonhidrat ve protein kaynakları ile bir araya geldiğinde, vücutta enerji dalgalanmaları için iyi bir seçenek haline getirir. Dengeli ve besleyici bir kahvaltı için, bıldırcın yumurtasını kahvaltınıza dahil edebilirsiniz.

   • Bağışıklığı Güçlendirir

   Vücutta bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra, hafızanın güçlenmesi ve beyin aktivitelerinin arttırılmasında da faydalıdır. Yüksek demir içeriği ise, vücutta toksik bileşenlerin temizlenmesini sağlamaktadır.

   Bıldırcın Yumurtasının Bebeklere Faydaları

   Bıldırcın yumurtası yapılan araştırmalara göre faydalı olmasına karşın 2 yaşından küçük bebeklere asla verilmemelidir. 2 yaşından küçük bebeklerin sindirim sistemi ve böbrekleri iyi gelişmediği için bıldırcın yumurtası faydadan çok bebeklere zarar verir.

   Tavuk yumurtasından daha fazla yararlı olan bıldırcın yumurtası 8 kat daha fazla demir 5 kat fazla fosfor, 6 kat B1 vitamini ve 15 kat fazla B2 içerir ayrı protein bakımından oldukça zengindir. Bebeklere 2 günde 1 tane verilmesi yeterlidir.

   Bıldırcın Yumurtasının Cilde Faydaları

   Hücre yenilen etkisi olan bıldırcın yumurtasının cilde faydaları arasında cildin kendini yenilemesi ve onarmasıdır. Ayrıca haftada 1 defa yapacağınız yumurta maskesi tariflerine bıldırcın yumurtası ekleyerek kullanabilirsiniz. Cildin daha sıkı ve gergin olmasını sağlar.

   Bıldırcın Yumurtasının Hamilelikte Faydalıdır

   Bir kadın hamile kaldığında, hangi besinleri tüketip tüketemeyeceği konusunda kararsız kalabilir. Bıldırcın yumurtası, günlük beslenme programı için çok popüler bir besin olmadığından, hamile beslenmesinde yer alıp alamayacağını kestirmek de zor olabilir.

   Bıldırcın yumurtası, genel olarak hamilelikte besleyicidir ve anne karnındaki bebek için de değerli besinler içerir. Hamilelikte beslenme seçimleri konusunda doktorunuza danıştıktan sonra, bıldırcın yumurtası tüketebilirsiniz.

   İçerdiği B vitaminleri, fosfor, antioksidanlar, bazı mineraller ve antioksidanlar gibi elementler, anne karnında gelişen fetüs için de oldukça faydalıdır. Ayrıca, anne sütünün kalitesinin artmasında da faydalı olabilir.

   bıldırcın yumurtasının faydaları

   Bıldırcın Yumurtasının Astıma Faydaları

   Bıldırcın yumurtası, astım, öksürük ve alerjiye iyi geldiği için bıldırcın yumurtası astım sorunu olanların kullanması önerilir. Düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketenlerin astım sorunun ortadan kalktığı görülmüştür.

   Bıldırcın Yumurtası Aç Karnına İçilir Mi

   Bıldırcın yumurtası aç mı tok mu içilir? Bıldırcın yumurtası çiğ yenir mi sorusuna cevap vermek gerekirse bıldırcın yumurtasını sabah aç karnına tüketmek oldukça faydalıdır.Hastalıkları önlemek ve faydalarından yararlanmak için sabahları aç karnına tüketmek oldukça faydalıdır.

   Bıldırcın Yumurtası Yüze Sürülür Mü

   Bıldırcın yumurtasını direk olarak yüzüne sürebilirsiniz. Robottan geçirilen salatalık suyu ine bıldırcın yumurtası karıştırılır ve yüzde kuruması için 20 dakika kadar beklenir. İşlem sonunda ılık su ile yüzünüzü durulamanız yeterlidir.

   Bıldırcın Yumurtasının Yan Etkileri ve Zararları

   Faydaları saymakla bitmeyen bıldırcın yumurtasının zararları ve bazı yan etkileri bulunmaktadır. Genelde fazla tüketildiğinde yan etkileri görülen bıldırcın yumurtası ayırca alerjiye sebep olmaktadır. Günde 1 yada 2 günde 1 tane tüketilmesi yeterlidir. Bıldırcın yumurtası tükettikten sonra cildinizde tahriş, kızarıklık ve kaşıntı görülebilir.

   Bazı kişilerde böbrek ve sindirim sorunlarına neden olan bıldırcın yumurtası böbrek rahatsızlığı olanların asla tüketmesi önerilmez.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.