Biberiye Yağının Faydaları ve Zararları

   06.07.2020
   Biberiye Yağının Faydaları ve Zararları

   Biberiye Yağının Faydaları ve Zararları Biberiye yağı günümüzde birçok farklı alanda kullanılan ve mucizevi etkilere sahip bulunan bir yağdır. Kozmetik, insan sağlığı ve gastronomide yaygın olarak kullanılan biberiye, yapraklarından elde edilen yağıyla da akıllara durgunluk verecek faydalar sağlıyor. Halk arasında mucize yağ olarak adlandırılan ve her geçen gün daha da popüler hale gelen biberiye yağı, kozmetik, gastronomi ve alternatif tedavi yöntemlerinde sıklıkla kullanılıyor. Cilt bakımında mucizevi etkileri sebebiyle özellikle bakımlı olmayı seven kadınlar tarafından tercih ediliyor.

   Şifa deposu olarak bilinen ve doğal bir ürün olması sebebiyle insan sağlığına hiçbir zararı olmayan biberiye yağı, günlük cilt bakımı, selülit sorunları ve zayıflama gibi katkılarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Akdeniz ikliminde yetişen biberiye bitkisinin yapraklarından elde edilen yağın antik çağlardan beri farklı usullerde kullanıldığı biliniyor.

   Biberiye Yağının Faydaları

   İnsan sağlığına ve cilt sorunlarına birçok yarar sağlayan Lavanta, Adaçayı ve Fesleğen ailesinin bir üyesi olan biberiye, sağlık sorunları başta olmak üzere cilt bakımı ve yemeklerin lezzetlendirilmesinde oldukça yaygın şekilde kullanılıyor. Bitki üzerinde yapılan çalışmaların sonuçlarına göre biberiye yağının yararları arasında bulunanlar aşağıdaki şekilde sıralanıyor.

   • Hafızayı güçlendirir
   • Baş ağrılarını giderir
   • Saç ve saç derisini besler
   • Cildi sıkılaştırır, parlaklık kazandırır
   • El ve ayaktaki mantar oluşumlarını ortadan kaldırır
   • Baygınlık durumunda ayıltıcı etki yapar
   • Kabızlığı giderir
   • Egzamaya bağlı cilt sorunlarında kuruluğu giderir
   • Sivilce tedavisinde etkilidir
   • Selülit oluşumlarını giderir

   Biberiye Yağı Hafızayı Güçlendirir

   Sürekli bir şeyleri unutmak gibi bir alışkanlık oluşmaya başlamışsa evin bazı köşelerine veya giyilen kıyafetlerin üzerine birkaç damla biberiye yağı damlatmalısınız. Eşsiz bir kokuya sahip olan biberiye, kısa süre içerisinde hafıza sorunlarınızı azaltarak her şeyi daha iyi hatırlamanızı sağlayacaktır.

   Baş Ağrılarını Giderir

   Biberiye yağı masajda kullanıldığında mucizevi etkilerle kendini gösteren bir üründür. Özellikle geçmeyen baş ağrılarında birkaç damla biberiye yağını ele damlatarak şakaklara masaj yapılması halinde ağrıların hemen kesildiği görülecektir.

   Saçları ve Saç Derisini Besler

   Cilt bakımında oldukça sık kullanılan biberiye yağı, saç derisini besleyerek daha gür ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Saç derisini besleyerek dökülmeleri ve beyazlamayı yavaşlatan biberiye yağı, güzel kokusuyla doğal parfüm işlevi görerek günlük bakımınıza katkı sağlar.

   Cildi Sıkılaştırır, Parlaklığını Artırır

   Cilt bakımına önem verenlerin mutlaka kullanması gereken biberiye yağı, tek başına kullanıldığında bile mucizevi etkiler gösterebilen bir üründür. Kan dolaşımını hızlandıran biberiye yağı, içerisine az miktarda zeytinyağı ilavesiyle cildi parlatarak daha sıkı bir görünüm almasına katkı sağlar. İçeriğinde bulunan besleyici vitaminler sayesinde cildi gençleştiren biberiye yağı, güzel kokusuyla terleme sonucu oluşan kötü kokuları ortadan kaldırır.

   El ve Ayak Mantarlarının Tedavisinde Etkilidir

   Güçlü bir antioksidan olan biberiye yağı vücuttaki mikroplara karşı oldukça etkilidir. Düzenli olarak kullanıldığında solunum yollarını rahatlatan biberiye yağı, el ve ayaklarda meydana gelen mantarları yok ederek cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

   Bayılmalara Karşı Etkilidir

   Ferahlatıcı bir etkiye sahip olan biberiye yağı baygınlık hallerinde son derece faydalıdır. Bayılan kişiye koklatılması halinde solunumu ferahlatarak kısa süre içerisinde ayılmasını sağlar.

   Kabızlığı Giderir

   Vücut masajı yapıldığına dinlendirici etkisiyle büyük bir dinginlik sağlayan biberiye yağı, alt karın bölgesine sürüldüğünde kabızlığı giderici etki yaparak rahatlama sağlar.

   Egzama Gibi Cilt Sorunlarının Tedavisinde Faydalıdır

   Ciltte kuruma meydana getirerek deri döküntülerine sebep olan egzama türü sağlık sorunları biberiye yağı sayesinde daha kolay tedavi edilebilmektedir. Cildi nemlendirerek doğal bir denge oluşturarak kurumaları önler ve döküntüleri minimum seviyeye indirir.

   Sivilcelerin Giderilmesinde Etkin Rol Oynar

   Ciltte oluşan akne ve sivilcelerin en önemli sebeplerinden birisi, ciltteki yağ oranının fazla oluşudur. Biberiye yağı kullanıldığında ciltte yağ dengesi oluşturur ve sivilce oluşumlarının yok edilmesine katkı sağlar.

   Selülit Oluşumlarını Engeller

   Selülit oluşan bölgelere banyo sonrasında biberiye yağı sürmek bu tür oluşumların ortaya çıkmasını engeller. Cildi sıkılaştırma etkisine sahip olan ürün düzenli olarak kullanıldığında cildin daha esnek ve parlak olmasına katkı sağlar.

   Evde Biberiye Yağı Nasıl Hazırlanır?

   Bitkisel ürünlerin satışını yapan aktarlar veya internet üzerinden sipariş ederek temin edilebilen biberiye yağını yapmak için sadece bir miktar biberiye bitkisi ve zeytinyağı yeterlidir. Orta boy bir kavanozun yarısına kadar biberiye bitkisi koymanız ve kavanozu zeytinyağı ile doldurarak güneş ışığı görmeyen serin bir yerde 15 gün süreyle bekletmeniz halinde biberiye yağı hazırlanabilir. Bekleme süresi sonrasında ince bir tülbent yardımıyla kavanozdaki yağı süzerek cilt sağlığınıza büyük yararlar sağlayacak olan biberiye yağını elde edebilirsiniz.

   Biberiye Yağının Zararları

   Diğer tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi biberiye yağını da ölçülü ve bilinçli kullanmak gerekir. Fazla veya hatalı kullanıldığında özellikle hassas ciltler üzerinde olumsuz etki yapması mümkündür. Bu sebeple biberiye yağının kullanımında bazı unsurlara dikkat etmek cilt sağlığı açısından önemlidir.

   -Biberiye yağı seyreltilmeden kullanıldığında cilt yapısına ağır gelebilir. Bu sebeple kullanmadan önce zeytinyağı ile seyreltmek ve aşırı kullanımdan kaçınmak gerekir. Aksi takdirde nadiren de olsa cilt sorunlarının yaşanması mümkündür.

   – Kan dolaşımını hızlandırma ve basıncını artırma etkisi bulunan biberiye yağının yüksek tansiyon hastaları tarafından kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

   – Emzirme veya hamilelik dönemlerindeki kişilerin tüm bitkisel ürünlerden bir müddet uzak durması önerilmektedir. Bu gibi durumlarda kullanılmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır.

   – Aşırı miktarlarda ve sıklıkla biberiye yağı kullanılması akciğerde ödem oluşturmak ve mide bulantısı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sebeple kullanım miktarı ve süresi konusunda titizlik gerektirir.

   – Özellikle hassas cilt yapısında sahip olanlar ilk kullanımda cildin küçük bir bölümünde deneme yaparak biberiye yağının cilt üzerindeki etkisini gözlemlemelidir.

   Düzenli ve yeterli derecede kullanıldığında birçok konuda mucizevi sonuçlar alınmasına katkı sağlayan biberiye yağı, evlerde kolayca hazırlanarak kullanılabilmektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet