Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

   22.09.2019
   Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

   Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir? Biberiye, gerek yemekleri tatlandırmada, gerekse bitkisel ilaç olarak şifa bulmada sıklıkla başvurulan ve bilinen bir bitkidir. Her zaman yeşil kalan, çok yıllık, çalıya benzer bir görüntüsü vardır. Avrupa, Asya ve Amerika ‘nın tarihçelerinde bulunan yazıtlarında sık sık adına hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığı yer almıştır. 16. yüzyılda hastanelerde mikropları öldürmek için tütsü olarak yakıldığı bilinmektedir. Ancak Akdeniz ve Ege bölgesine özgüdür. Günümüzde, bilimsel araştırmalarla da sağlık için etkin bir bitki olduğu kanıtlanmıştır. Yemek pişirmenin yanı sıra ilaç ve koku yapımında da kullanılır.

   Latince adı rosmarinus officinalistir. Lavanta, kekik, fesleğen ve adaçayının bağlı olduğu nane ailesine bağlıdır. Biberiye çayı, biberiye bitkisinin yapraklarından yapılır. Vitamin, demir ve kalsiyum bakımından zengindir. Kafeinsizdir.

   Biberiye çayının gerek kokusu gerekse tadı insanı hemen etkileyerek canlandırır. Aromatik kokusu  adeta taze orman ve deniz birleşimindedir. Çam, incebir limon, naneye benzeyen bir tadı vardır…

   Biberiye Çayı Faydaları

   Biberiye çayı içmek sağlığa faydalı ve yararlı olduğu gibi cilde faydaları olan bitki çaylarından biridir. İşte biberiye çayının faydaları;

   • Sindirimi kolaylaştırır.Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bunu bağırsaktaki yararlı bakterileri destekleyerek yapar. Besin emilimini arttırır. İçeriğindeki karnosik asit sayesinde bağırsak mikroflorasını dengeler. Gaz ve şişkinliği giderir. Mide ve bağırsak spazmlarımı çözer.
   • Vücuttan enfeksiyonların daha kolay atılmasını sağlar.
   • Vücutta biriken fazla yağları verimli bir şekilde işlenmesini sağlayarak, kilo kaybına yardımcı olur. Lipidlerin yerleşmesine neden olan lipaz enzimini devre dışı bırakır.
   • Serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu şekilde vücuda vereceği zarardan korunulmuş olunur. Bu da biberiye çayının güçlü antioksidan özelliği sayesinde gerçekleşir. Bunlar polifenol ve flavanoidlerden meydana gelir. Serbest radikaller, vücudu adeta paslanmaya iten oksidatif stresin kaynağı, sağlığa zarar veren hücrelerdir. Alzheimer, erken yaşlanma ve belirli kanserler bu hücreler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Biberiye çayı tüketerek, serbest radikal akışı engellenmiş olunur.
   • Bağışıklığı güçlendirir: Biberiyenin zengin antioksidan ve vitamin konsantrasyonu sayesinde bağışıklıklık kısa sürede artar. Bakteri ve virüslerle savaşır. Yüksek C ve A vitamini, magnezyum, potasyum ve kalsiyum mineralleri miktarları biberiyeyi eşsiz kılan etkenlerdir.
   • Kan şekerini düzenler
   • Kalp sağlığını geliştirir. Kalp ve damar sağlığında negatif etkisi olan lipidleri, içeriğindeki rosmarik asit sayesinde yokeder.
   • Meme kanseri üzerinde etkilir.
   • Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.
   • Stresle başa çıkmanızı sağlar. Stres hormonları üzerine ve beynin merkezine etki eder.
   • Kan inceltici olarak hareket ettiğinden, kan dolaşımını iyileştirir. Kan pıhtısı oluşma ve kalp krizi geçirme riskini azaltır.
   • Geleneksel tıpta hafıza güçlendirici ve hafıza kaybını önlemek için kullanılır. Nöron bazında hücre ölümünün önüne geçer. Özellikle bunama gibi hastalıkların yavaş seyretmesini sağlar. Bu hastalığın verdiği acıları, depresif durumu ve duygu değişimlerini kontrol eder.
   • Böbrek fonksiyonlarının doğru çalışıp çalışmadığını gösteren kreatin seviyesini yüksek olduğu durumlarda düşürür.
   • Gut hastaları için çok önemli olan ürik asit ve üre seviyesi için koruyucu olarak biberiye çayı tüketmelidir.
   biberiye çayının faydaları

   Biberiye Çayının Faydaları

   Biberiye Çayının Cilde Faydaları Nelerdir

   Sağlık için oldukça faydalı olan biberiye çayının cilde faydaları ise;

   • Ağrıyan ve iltihaplı eklemleri aynı zamanda alerjik reaksiyonları iyileştirir. Bu bölgelerdeki kan dolaşımını arttırır.
   • Güçlü antioksidanlar ve mikrop karşıtı kimyasallar sayesinde biberiye çayı, cilt sağlıklı hale gelir. Gerek içilerek gerekse sürülerek bakteriyel ve mantara bağlı deri enfeksiyonlarını geçirir. Sivilce, lezyon ve aknelerle savaşır
   • Egzama türü cilt sorunlarına karşı etkilidir
   • Sivilceleri yok eder
   • Düzenli olarak biberiye çayı tüketmek cilde gençleştirir

   Biberiye Çayı Yüze Sürülür Mü

   Biberiye çayının soğuk şekilde temiz cildinize sürüp 10 dakika kadar bekletmeniz yeterlidir. İşlem sonunda cildinizi soğuk su ile durulamanız yeterlidir.

   Biberiye Çayının Saça Faydaları

   Saç köklerini uyararak, buradaki kan dolaşımı hızlandırır. Böylelikle daha güçlü saçlar için gerekli olan hayati besinler daha çabuk etki eder. Aynı zamanda saç dökülmesinin önüne geçilir. Kepeklerden saç arınmış olur. Saça ağırlık veren ve cansız gözükmesini sağlayan zararlı kimyasallardan oluşan ürünlerin arınmasını sağlar. Hem içerek hem de saça son durulama suyu olarak kullanarak maksimum fayda sağlanabilir.

   Saçlara sürülerek etki eden biberiye çayı nasıl demlenmelidir?

   2 yemek kaşığı biberiye yaprağı,  500 ml kaynayan suya ekleyin. Yoğun bir biberiye çayından oluşan durulama suyunun etkisini arttırmak için karışımın içine birer tutam kekik, adaçayı ve lavanta bitkilerinden biri yada hepsi eklenebilir. Ocağın altını kısarak 5-6 dakika boyunca ağzı kapalı olarak demlenmeye bırakılır. Soğuduktan sonra yüzeyde kahverengi bir tabaka meydana gelir. Karışım süzülüp, bir şişeye doldurulur. Saçınızı şampuanla yıkayıp, temziledikten sonra saç diplerinden başlayarak tüm saça yedirilerek, durulama işlemi gerçekleşir. 2-3 dakika saçta beklettikten sonra, saçınıza son bir duru su geçmeyi ihmal etmeyin.

   Biberiye Çayı Migrene Karşı Faydalı Mıdır

   Orta ve hafif dereceki migren hastaları, ağrıların ve semtomların önüne geçmek için; sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez biberiye çayı tüketmelidir. Biberiye çayı migren ataklarını önlemek için içebilirsiniz.

   Biberiye Çayının Zararları

   Biberiye çayı alerjiye neden olabilir. Biberiye bitkisine ya da bu ailedeki bir bitkiye alerjiniz var ise; biberiye çayı içmekten kaçınmalısınız. Ayrıca asprin ya da salisilatlı ilaçlara karşı ,alerjiniz biberiye çayı içince tetiklenebilir. Burun akıntısı, boğaz kaşıntısı ve solunum zorluğu dahil birinden biri ortaya çıkarsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

   Hamile ve emziren kadınlar biberiye çayı içmeden mutlaka doktora danışmalıdır. Çünkü biberiye içindeki bazı bileşenler adet görmeye neden olabilir. Düşük riski ile karşı karşıya kalınıp, çeşitli komplikasyonlarla karşılaşılabilinir.

   Yüksek miktarda biberiye çayı tüketimi yüzünden rahim kanamaları gelişebilir, menstrüasyon periodlarının süresi kısalabilir.

   Biberiye çayının demlendiği yapraklarının bileşenleri, epilepsi nöbeti ya da diğer başka nöbetlere neden olabilecek bileşenler içerir.

   Eğer ciddi sağlık problemleriniz var ise; herhangi bir bitki çayı tüketmeden önce mutlaka bir doktora danışmalısınız.

   Biberiye Çayı Nasıl Demlenir

   250 ila 300 ml arası su 95 ila 100 dereceye kadar kaynatılır. 1 çay kaşığı taze ya da kurutulmuş biberiye yaprağı, süzgece yerleştirerek ya da daha sonra süzülmek üzere, kaynamış suyun içine konulur. 5 ila 6 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Daha sonra biberiye yaprakları, süzülerek ya da çayın içinden süzgeci çıkararak uzaklaştırılır. Tadlandırıcı olarak bal ya da şeker kullanılabilinir. 1 çay kaşığı yeterlidir. Ayrıca taze limon, nane ve papatya ile birleştirilerek tüketilebilir.

   Biberiye çayı ne kadar içilmelidir?

   Biberiye çayı ilk önce günlük 1 bardak olarak başlanıp, 3 bardağa kadar güvenle içilebilir. Biberiye çayı aç karnına içilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse bu çayı aç yada tok karnına içmenizde her hangi bir sakınca yoktur. Aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz.

   Biberiye Çayı Adet Ağrısına İyi Gelir Mi

   Adet ağrısına iyi gelen biberiye çayı çok güçlü bir adet söktürücü etkiye sahip bitki çaylarından biridir. Biberiye çayı içmek adet ağrısını ve sancısını hafifletmektedir. Biberiye çayı adetli iken aşırıya kaçmadan içebileceğiniz çaylardan biridir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet