Biber Dolmasının Faydaları, Kalorisi

   Biber Dolmasının Faydaları, Kalorisi

   Makalede Neler Var

   Biber Dolmasının Faydaları, Kalorisi Biber dolması, Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden bir tanesidir. Her yörenin kendine has biber dolması tarifleri mevcuttur. Ama iç malzemede genel olarak pirinç ya da ince bulgur kullanılır. Türk kültüründe önemli yere sahip olan biber dolmasının faydaları da oldukça fazladır. Özellikle doğru malzeme kullanıldığı takdirde daha fazla şifasını görebilirsiniz. Biber dolması sadece yeni yapılan bir tarif olmakla kalmayıp, Osmanlı mutfağında da sıkça yapılmakta idi. Osmanlı mutfağında daha geniş malzeme ile yapılan biber dolmasının şifaları kuşkusuz daha fazdır. Eğer biber dolmasını seviyorsanız, saray mutfağından tarifleri denemenizi önermekteyiz.

   Biber Dolmasının Kalorisi

   Artık günümüzde masa başı işler bedensel işlere göre daha fazla arttığı için sürekli diyet yapma zorunlulukları d doğmaktadır. Bu bağlamda biber dolmasının kalorisi merak edilen konuların başında gelir. Bir porsiyon biber dolmasının yaklaşık kalorisi 273 kacal olmakla beraber bir adet biber dolmasına bulunan kalori miktarı ise 132’dir. Eğer kilo vermek istiyor veya belli bir diyet listesi uyguluyorsanız, pirinçli biber dolması yerine bulgur ile yapılan biner dolmasını tercih edebilirsiniz.

   Aslında biber tek başına tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ama dolmalık biberde kullanılan iç malzemeler kilo aldırma özelliğine sahip olduğu için biber dolması ile kilo vermeniz pek mümkün olmayacaktır.

   Biber Dolmasının Faydaları Nelerdir?

   Biber, içerisinde pek çok vitamin ve minerali barındırdığı için vücut sağlığında önemli rol oynamaktadır. Biber dolmasının iç malzemeleri de vücut sağlığı için önemli yere sahiptir. Bu nedenle başta çocukların ve yetişkinlerin biber dolması tüketmesi tavsiye edilmektedir. Biberin içerdiği besinler ise; a, p,k, b1 ve b2 vitaminlerinden oluşmaktadır. Buna ek olarak, biberde bol miktarda e vitaminleri de mevcuttur. Biber dolmasının faydaları ise;

   • Biner dolması bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve korunmasına katkı sağlar.

   Biber içerdiği c vitaminleri sayesinde vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Özellikle etli biber dolmaları, vücudu dış etkilere karşı daha fazla korur.

   • Hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.

   Biber, karnosik asit bulundurduğu için hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Eğer biber dolması pirinç ile yapılmış ise hafızaya olan etkileri iki katına çıkar. Çünkü pirincin faydalarından bir tanesi de hafızayı güçlendirme ve unutkanlığa iyi gelmesidir. Daha dinç ve daha sağlıklı bir beyin gelişimi için biber dolmasından faydalanabilirsiniz.

   • Biber dolması virüs ve bakterilerden koruma sağlıyor.

   Yazın taze biber dolması ile vücudunuzu dış etkilere karşı koruyabilirsiniz. Antioksidan özelliği ile vücutta bulunan bakteri ve virüsleri temizler. Kış aylarında ise bulgur ile yapılan kuru biber dolmasından faydalanabilirsiniz. Kuru biber dolması da en az taze biber dolması kadar koruyucu özelliğe sahiptir.

   • Gaz ve sindirim sorunlarına iyi gelir.

   Bulgur iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca bağırsak sorunlarında kullanılması tavsiye edilir. Biber de aynı şekilde harika bir bağırsak temizleme özelliğine sahiptir. Bulgur ile hazırlanan biber dolmaları ile gaz sancılarınızdan ve sindirim sorunlarından uzaklaşabilirsiniz.

   • Baş ağrısına iyi gelir.

   Biber baş ve özellikle migren ağrılarına iyi gelir. Buna ek olarak, pirinçte beyin sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Zeytinyağı biber dolması tüketerek baş ve migren ağrılarınıza veda edebilirsiniz.

   • Biber dolması iyi bir şekilde cildi korur ve cilt bakımı yapar.

   Cilt bakımı için kuru veya taze biber tüketimi yapabilirsiniz. Cildi içeriden besleyerek, yaşlanma belirtilerinin önüne geçer. Buna ek olarak pirinç ile hazırlayacağınız biber dolması ile cilt sağlığınızı içeriden koruyabilirsiniz. Cildinizde görülen diğer sorunların da üstesinden gelecektir.

   • Anemi sorununa iyi gelir.

   Etli biber dolması ile anemi yani kansızlık sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Bilindiği üzere etin içinde b12 vitamini mevcuttur. Bu da vücudun demir ihtiyacını karşılar. Buna ek olarak biberde de demir vitamini bolca bulunur. Eğer etli biber dolması tüketirseniz, anemi sorunlarınıza şifa bulabilirsiniz.

   • Kemik sağlığına iyi gelir.

   Biber dolması, yörelere göre farklı hazırlanır. Özellikle kemik suyu ile hazırlanan biber dolması kemiklerin daha da güçlenmesine katkı sağlar. Üstelik biber, k vitamini bakımından çok zengindir. Bu nedenle kemik gelişimine katkısı oldukça büyüktür. Kemik kırılması ya da kemik incinmesi yaşayan kişiler, etli ve kemik suyu ile hazırlanmış olan biber dolmalarından faydalanabilirler.

   • Göz sağlığı için iyi bir yemektir.

   Biber, a vitamini içerir. Bu da göz sağlığı açısından son derece önemlidir. Göz sağlığınızı korumak isterseniz, biber dolması tüketebilirsiniz.

   Biber Dolmasının Zararları

   Biber dolması biraz ağır bir yemek türüdür. Bu nedenle bir porsiyondan daha fazla tüketilmemesi gerekir. Biber dolmasının zararları ise;

   • Pirinç ile yapılan biber dolması çok tüketilirse kilo aldırma özelliğine sahip olacaktır.
   • Pirinçli biber dolması, şeker hastaları için uygun değildir.
   • Çok fazla biber dolması tüketmek, sindirim ve hazımsızlık sorunlarını beraberinde getirir.
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet