Beyaz Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   11.07.2020
   Beyaz Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Siyah çay kadar ismini duyuramamış olan beyaz çay, sağladığı yaralar ile beraber fark edilmeyi beklemekte. Cammellia Sinesis bitkisinin yapraklarının henüz oluşmadan toplanması sonucu elde edilen beyaz çay, rengini de henüz olgunlaşmadan toplanmasından almaktadır.

   Pek çok çeşidi bulunan beyaz çay ismi gibi beyaz renkte olmakla beraber saymakla bitmeyen pek çok yararı ile de dikkat çeker niteliktedir. Peki nedir bu beyaz çay, nerelerde yetişir, nasıl toplanır, çeşitleri nelerdir, faydaları ve zararları nelerdir gelin hep beraber inceleyelim.

   Beyaz Çay Nedir?

   Diğer çaylara oranla tadı ve rengi son derece farklı olan beyaz çayın kökenleri son derece eskiye dayanmakta. Her derde deva nitelikler taşıyan beyaz çayın ilk olarak eski zamanlarda Çin devletinde ortaya çıktığı biliniyor.. Bu çayın saymakla bitmeyen faydaları yıllarca gizli tutulmuş ve yalnızca imparator ailesi bu çayı tüketmiş. Beyaz çayın çeşitleri oldukça farklı ve bu farklılık içerisinde tatlarda oldukça farklılık gösterir bunun sebebi ise; çayın yapraklarına, tohumlarına göre daha farklı olmasıdır.

   Beyaz çay çeşitleri arasında en çok rağbet gören ve en kaliteli olanı ise Silver Needle olarak bilinen beyaz çaydır. Bu kaliteli çay henüz açılmamış olan yapraklardan oluşur ve bu çaylar tamamen el ile toplandığından son derece faydalı ve doğal bir yapıya sahiptir. Diğer çaylara oranla beyaz çay az bir miktarda işlem gördüğü için kateşin bakımından son derece faydalıdır. Bünyesinde bulunan bu kateşin maddesi kanser oluşumunu engellemesinden, beyin sağlığının son derece gelişmesine kadar pek çok olumlu etkiye sahiptir.

   Beyaz Çay Nerede Yetişir?

   Faydaları saymakla bitmeyen beyaz çay genellikle Çin, Hindistan, Tayland, Nepal, Sri Lanka, Tayvan bölgelerinde yetişir. Beyaz çay bünyesinde tanin, kateşin, kafein, teaflavin ve tearubigin maddeleri barındırdığı için, özellikle bahsi geçen bu bölgelerde çaya karşı yoğun bir rağbet görülür. Beyaz çayın bünyesinde bulunan bu maddeler ise, çayı dünya çapında son derece değerli kılar.  Ülkemizde Artvin, Trabzon, Giresun, Ordu bölgelerinde beyaz çay üretimini yapabilirsiniz.

   Beyaz Çay Ne İşe Yarar?

   Kafeinden uzak duran bireyler için beyaz çay son derece etkili bir çözüm olacak, bünyesinde çok az miktarda kafein bulunduran beyaz çay, insanlara zarardan çok fayda sağlar. Yani kısaca kafein miktarını azaltmayı düşünen bireyler, gönül rahatlığı ile beyaz çayı tüketebilir. Stresten kaynaklanan gerginlik ve sinirlilik hallerini son derece azaltmaya yarayan beyaz çay, bireyleri sakinleştirmeyi sağlar. Kilo verme amacı güden bireyler de doktor kontrolü dahilinde beyaz çay tüketebilir. Çünkü beyaz çay metabolizmanın çalışmasını hızlandırarak, yağ yakımını sağlar ve kolay bir biçimde kilo vermenizi de hızlandırır.

   Beyaz Çay Nasıl Toplandığını Biliyor Musunuz?

   Beyaz çay diğer çay tipleri gibi makine ya da traktör yardımı ile değil ancak el ile toplanabilir. Bunun sebebi ise, aşırı sık olması ve yalnızca üst yapraklarının toplanmasıdır. Beyaz çay diğer çaylara oranla daha fazla emekle toplandığı için, çay işçilerinin altıkları ücrette diğer çay işçilerine göre daha fazladır. Yalnızca makas ile çay yapraklarını kesme işlemi olmadığı ve tomurcuklarının tek tek incelenmesi gerektiği için beyaz çay toplama işlemi gerçekten zahmetli bir iştir.

   Beyaz Çayın Çeşitleri Nelerdir?

   Aroma, tat ve koku konusunda ciddi farklılıklar gösteren bu beyaz çayın çeşitleri işte şu şekildedir:

   • Gümüş iğneli beyaz çay: Beyaz çay türünün en kaliteli ve bir o kadar da en değerli çayı olan gümüş iğneli beyaz çay, ismi gibi çayın rengi de gümüştür.
   • Beyaz şakayık: Gümüş iğneli beyaz çaydan sonra en çok tercih edilen ikinci beyaz çay türü olma niteliği taşır. Bu çay 2 açılmış çay yaprağı ve tomurcuğun karıştırılması ile elde edilen bir çay türüdür. Beyaz Şakayık çayı, Çin’de çok tercih edilen bir çay olma niteliği de taşır.
   • Uzun ömürlü kaş beyaz çayı: Yine bu çay da Çin’in en çok tercih edilen çaylarının başında gelmekte. Beyaz çay bitkisinin en üst kısmında yer alan ufak yapraklardan elde edilen bir çaydır. Fiyat ve kalite bakımından diğer beyaz çay türlerine göre daha aşağı seviyelerdedir.
   • Darjeeling beyaz çay: Hindistan’ın Darjeeling bölgesinde yetişen bu beyaz çay, ismini de yetiştiği bölgeden almakta. Aynı yöntemler ile bu çay Çin’de de yetiştirilmekte. Darjeeling beyaz çayının tadı yetiştiği toprakların asit oranından ve bileşenlerinden almaktadır.

   Beyaz Çay Nasıl Yetiştirilir?

   Beyaz çay yetiştirmek için gerekli ortamı oluşturarak şu adımları izlemeniz gerekmekte:

   • Beyaz çay üretmek için, çalı formundaki bitki dikilir.
   • Beyaz çay, oksitlenme işlemine maruz kalmadan kurutulma işlemi gerçekleştirilir.
   • Beyaz çay, nisan ayı gibi henüz bitkinin çay yaprakları açmadan tohumları toplanmaya başlanır.
   • Elde edilen bu tomurcuklar kurumaya bırakılır. Tüm bu adımları gerçekleştirirken, doğal yöntemler kullanmaya özen gösteriniz.
   • Beyaz çay, diğer çay türleri gibi yağmurlu havalarda toplanmaz. Aksi bir biçimde davranırsanız, toplamış olduğunuz beyaz çay tomurcukları bozulmaya başlayabilir.

   Beyaz Çay Nasıl Demlenmeli?

   Öncelikle beyaz çayı demleyeceğiniz su kesinlikle ve kesinlikle içme suyu olmalı çünkü musluk suyu siz ne kadar fark etmeseniz de içeceğiniz çayın tadını büyük oranda değiştirmekte. Kaynatacağınız suyun oksijen miktarı ne kadar yüksek olursa o kadar lezzetli bir çay elde etmiş olursunuz, bundan dolayı çay suyunuzu saatlerce kaynatmayın.

   Beyaz çay demlenirken, su sıcaklığının çok yüksek olmaması gerek, bu durum çayın aromasının kaybolmasına yol açabilir. Beyaz çay için kaynamış olan suyunuzun 7 dakika kadar beklemesi gerek, daha sonra bu suyu çayınızın üzerine döküp demlenmeye bıraktığınızda, inanılmaz harika bir çay elde etmiş olacaksınız. Beyaz çayınızın 5 dakika kadar demlenmesine özen gösterin. Takip edeceğiniz bu adımlar doğrultusunda inanılmaz lezzetli bir çay elde etmiş olacaksınız. Beyaz çay diğer çaylara göre daha farklı demlenmekte. Afiyet olsun!

   Beyaz Çay Nasıl Tüketilmeli?

   Kesinlikle kaynatılmaması gereken beyaz çay, demleme yolu ile yaklaşık 5 dakika kadar bekletilip içilebilir. Beyaz çayın sallama şekli de yaklaşık bir iki dakika bekletilerek içilebilir. Beyaz çayın tadı son derece hafiftir bu yüzden yoğun baharatlı şeyler ile yenildiğinde ya a yoğun baharatlı yemeklerden sonra tüketildiğinde tadı pek anlaşılmayabilir, bu sebepten ötürü çayı fazla baharatlı şeylerle ya da, baharatı yemekler yedikten sonra tüketmemeye özen gösteriniz.

   Beyaz Çayın Faydalar Nelerdir?

   • Bünyesinde C ve K vitamini barındıran beyaz çay, vücudun bu vitaminleri almasını sağlar.
   • Cildi son derece kuvvetlendiren beyaz çay, eski hücrelerin atılması ile beraber yeni hücrelerin de oluşmasını sağlar.
   • Beyaz çayın kemiklere son derece iyi geldiği bilinmekte ve osteoporoz konusunda da son derece fayda sağlar.
   • Beyaz çay cildinizi yumuşacık ve pürüzsüz bir hale getirir.
   • Yaşlanmayı geciktiren etkileri ile beyaz çay, sarkma ve kırışıklıklara karşı da son derece bir etki sergiler.
   • Bünyesinde bol miktarda florit barındıran beyaz çay, dişlerde meydana gelen çürük ve plak oluşumunu da son derece önler.
   • Zayıflamak isteyen bireyler için, beyaz çay son derece etkili bir sonuç olacak, bunun sebebi ise beyaz çay yağ yakma özelliği taşımaktadır.
   • Beyaz çay kötü kolesterol ve tansiyonu düşürebilme etkisine sahiptir.
   • Beyaz çayın cildi güzelleştirme etkileri de bulunduğu için, kadınlar tarafından tercih edilen bir çaydır.
   • Beyaz çay kanser hücrelerin oluşumunu engelleyerek, bireyi kanserden uzak tutar.
   • Bağışıklık sistemini koruyan beyaz çay, hastalıkların oluşumunu da engeller.
   • Unutkan bireylerin bu problemlerini ortadan kaldırmaya yarayan beyaz çay, hafızayı son derece geliştirir.
   • Günün yorgunluğunu atmanızı sağlayan beyaz çay, enerjinizi son derece yükseltir ve tüm yorgunluğunuzu alır.
   • Cinsellik açısından pek çok fayda sağlayan beyaz çay, tam bir kalp dostudur da.
   • Cildin yıpranmasını önleyen beyaz çay, cilt sağlığı konusunda son derece verimli etkilere sahiptir.
   • Siyah ve yeşil çaya oranla antioksidan bakımından kat ve kat zengin olan beyaz çay, serbest radikalleri vücuttan son derece uzaklaştırmayı sağlar.
   • Kafein oranı beyaz çayda, diğer çaylara oran ile daha az orandadır. Bu yüzden bireyde uykusuzluk, bağımlılık halleri yaratmaz.
   • Romatizmal ve Romatoid Artrit rahatsızlıklarına son derece fayda sağlar ve bu rahatsızlıkların önlenmesini de sağlar.
   • Yeşil ve siyah çaya oranla daha fazla yağ yakma niteliği taşıyan beyaz çay, kilo verme konusunda da kullanıcılarına olanak sağlar.
   • Beyin gelişimine ve kanser hücrelerinin oluşumunu engelleme konusunda son derece etkileri olan beyaz çayı uzmanlar tavsiye etmekte.
   • Beyaz çay cildin esneklik kazanmasını sağlar ve böylelikle cildiniz sağlıklı görünüme ulaşır.
   • Yine aynı şekilde beyaz çay, cildin sıkılaşmasını sağlayan beyaz çay cildi her daim tazeleyerek sağlıklı görüntü elde etmeyi sağlar.
   • Cildinin kuru olmasından yakınan bireyler için beyaz çay son derece etkili bir çözüm olacak, beyaz çay cildi eski nemine kavuşturarak parlak ve canlı görünmesini sağlar.
   • Beyaz çay bünyesinde barındırdığı kateşin maddesi sayesinde, damarların genişlemesini ve kan basıncını düşürmesini sağlar bununla beraber kalp sağlığını da son derece korur.
   • Beyaz çay, güneşten gelen zararlı ışınlara karşı bireyin son derece korur.
   • Beyaz çay, saçların sağlıklı bir biçimde uzamasına katkı sağlar ve saç büyüme hızını da son derece artıran beyaz çay, özellikle erkekler için saç dökülme oranlarını epey azaltır.
   • Beyindeki uyarıları sakinleştiren beyaz çay, odaklanmayı inanılmaz bir biçimde artırır ve inanılmaz derecede rahatlamanızı sağlar.
   • Beyaz çay diyabet haslığının önlenmesinde büyük rol oynar.
   • Beyaz çay, kan pıhtılaşmalarını, kalp krizi, felç gibi rahatsızları önler.

   Beyaz Çayın Zararlar Nelerdir?

   Diğer çaylara oranla beyaz çayın kafein miktarı az fakat yok denilecek kadar değil. Bünyesinde barındırdığı bu kafein miktarı ise anksiyete, uykusuzluk, çarpıntı gibi problemleri de beraberinde getirir. Bu durumlardan ötürü beyaz çay tüketimini abartmadan yapmaya özen gösteriniz. Uzman doktorlar gün içerisinde en fazla 2 bardak beyaz çay tüketilmesi konusunda tavsiyede bulunuyor, bu miktar bireye zarar vermemekte. Beyaz çay, bünyesinde flavonoid isimli bir maddeyi barındırır. Bu madde vücuttaki demir oranını artırmaya yarar, bununla beraber beyaz çayı yemek yemeden tüketmenizde büyük fayda var. Tüm bunların dışında demir eksikliği problemi yaşayan bir bireyseniz ve bu rahatsızlık ile ilgili ilaç kullanıyorsanız, bu esnada beyaz çay içmemeye özen gösteriniz.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda saymakla bitmeyen pek çok faydaya sahip olan beyaz çay hakkında detaylı bilgilere değindik. Dünyada pek bilinmese de, kökenleri epey geçmişe dayanan bu çayı tüketmek istiyor fakat hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz eğer doğru adrestesiniz demek! Siz de beyaz çay tüketerek pek çok derdinize deva bulabilir ve bu şifalı çayın faydalarından yararlanabilirsiniz. Sağlıklı günler!

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet