Barbunyanın Faydaları Nelerdir?

   02.05.2020
   Barbunyanın Faydaları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Barbunyanın faydaları Nelerdir arasında astımı tedavi etmek, kolesterol düzeylerini dengelenmek, romatoid artrit sorunlarını gidermek, şeker hastalığını engellemek, göz hastalık riskini azaltılmak, bilişsel işlev sağlığını yükseltmek, dokuların büyümesini teşvik etmek ve enerji düzeylerini arttırmak gibi önemli özellikler yer alır. Ayrıca barbunya, sağlıklı bir vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur, sağlıklı gebeliği destekler, kalp sağlığını yükseltir, sindirime yardımcı olur, yaşlanma belirtilerini azaltır, vücudu yüksek oranda detoksifiye eder ve mükemmel bir protein kaynağıdır. Barbunya yalnızca lezzetli değil, aynı zamanda besleyici bir besindir. Diğer baklagiller gibi bu besin de diyabetli hastalar için son derece idealdir. Barbunya, çocuklarda kemiklerin güçlenmesine ve sağlıklı bir şekilde büyümelerine yardımcı olur. Barbunya, bakır, folat, magnezyum, diyet lifi, cium kalsiyum, line kolin, manganez, molibden, omega-3 yağ asitleri, mega omega-6 yağ asitleri, fosfor, odium sodyum, pantotenik asit, potasyum, selenyum, B1, B2, B3, B6, E ve K vitaminleri ile beraber çinko içerir.

   Barbunyanın Faydaları Nelerdir?

   • Barbunya Astımı Tedavi Eder

   Barbunya tüketmek, vücut üzerindeki magnezyum stoklarını yükseltir. Bu mineral, bronkodilatör olarak çalışır ve pürüzsüz bir nefes almayı sağlar. Eldeki çalışmalara göre magnezyum eksikliği çocuklarda astıma yol açar. Barbunya gibi gıdalardan magnezyum alabilmenize rağmen özellikle astım için yine de bir doktora danışmak gerekir.

   • Barbunya Kolesterol Düzeylerini Dengeler

   Kanınızdaki kolesterol seviyelerini korumak için diyet lifi ve karmaşık karbonhidratlara ihtiyacınız vardır. Besinleri günlük olarak elde ettiğiniz zaman midenizde, vücudunuzun kolesterolü yeniden emmesini önleyen kalın bir madde oluştururlar. Barbunya, önemli miktarda diyet lifi ve karmaşık karbonhidrat elde etmek için mükemmel bir kaynak olabilir.

   • Barbunya Romatoid Artriti Tedavi Eder

   Sağlık uzmanları, zamanında tedavi edilmezse iltihabın artrite yol açabileceğini açıkladılar. Çoğu durumda bu iltihap, bakır eksikliğinden kaynaklanır. Barbunyaları diyetinize dahil etmek, sağlığınızı etkilemeyen doğal bir kaynaktan bakır elde etmenin harika bir yoludur. Vücudunuzdaki yeterli bakır düzeyleri esnek bağlar ve eklemler sağlar.

   • Barbunya Diyabeti (Şeker Hastalığı) Engeller

   Diyabetli insanlar, düşük glisemik indeksi olduğu için ikinci bir fikir almadan barbunya yiyebilirler. Barbunya, kan dolaşımındaki şekeri dengeleyecek kadar güçlüdür ve onları diyet rutininizin bir parçası yaparsanız hastalığın başlangıcını bile önleyebilirsiniz.

   • Barbunya Göz Hastalığı Riskini Ciddi Oranda Azaltır

   Bazı göz bozuklukları genetiktir. Ancak birçok insan, yaşa bağlı bir şekilde gözlerde bozulma sorunu yaşayabilirler. Barbunya gibi yiyecekleri tüketmek, göz sağlığını büyük ölçüde etkiler. Bu durum, magnezyum, folat, manganez ve B vitaminleri gibi minerallerin varlığı sebebiyle mümkündür. Vücudunuz bu besinlere sahip olduğu zaman katarakt gibi göz korkutucu göz hastalıklarına yol açan risklerle mücadele eder.

   • Barbunya Bilişsel İşlevi Arttırır

   Önemli bir nörotransmitter olan asetilkolinin yanlış çalışması demans ve Alzheimer hastalığı gibi kronik psikolojik hastalıklara yol açabilir. Bu sebeple günlük olarak B-vitaminleri almanız gerekir. Takviye almayı sevmiyorsanız barbunya tüketmek, sizin için günlük B-vitamin dozunu almak için lezzetli bir seçenek olabilir. Bu vitaminler yalnızca asetilkolini sentezlemekle kalmayacak, aynı zamanda konsantrasyonu yükseltecek, hafızayı iyileştirecek ve beyin hasarını da önleyecektir.

   • Barbunya Doku Büyümesini Destekler

   Doku dejenerasyonu, hayatı tehdit edebilen kronik zayıflığın bir işaretidir. Zayıf görme, düzensiz cilt tonu ya da saç dökülmeleri, doku bozulmasının en yaygın belirtileridir. Durumu göz ardı etmemeli ve B6 vitamini açısından zengin yiyecekleri tüketmeye başlamamalısınız. Barbunyanın vücudunuzdaki hasarlı dokuları canlandırmaya yardımcı olabilecek B6 vitamini içerdiğini unutmayın.

   • Barbunya Enerji Seviyelerini Arttırır

   Vücudunuz, besinleri düzgün bir şekilde parçalamadığı zaman enerji düzeyleriniz önemli oranda düşecektir. Bu sürekli yorgunluk ve bitkinlik hali oldukça tehlikelidir. Bu durumda manganez alımını arttırdığınızdan emin olmalısınız. Barbunya, metabolizmayı destekler ve besin maddelerinin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Ayrıca barbunyadan yeteri oranda manganez almak sizi olası sağlık sorunlarından koruyacaktır.

   • Barbunya Kemik Yoğunluğunu Arttırır

   Hasarlı kemikler, oldukça zayıflatıcıdır ve yaşam kalitenizi önemli ölçüde etkiler. Kemiklerinizi kırıklar ile beraber diğer bozukluklardan korumak için manganez ve kalsiyum gibi minerallere ihtiyacınız vardır. Yapılan çalışmalar, kalsiyum ve manganez almanın osteoporoz gibi yaşa bağlı kemik sorunlarını önleyebileceğini ortaya koymuştur. Barbunya ise bu minerallerin önemli bir güç merkezidir. Yani, bir ya da iki porsiyon tüketmek, barbunyanın bütün faydalarını almak demektir.

   • Barbunya Sağlıklı Vücut Ağırlığını Korumaya Yardımcı Olur

   Barbunya, tam manasıyla diyet lifleri, protein ve yağ asitleri ile doludur. Bu besinler sizi uzun saatler süresince tok tutar ve ileri saatlerde ise iştahı yüksek oranda azaltır. Bu şekilde, aşırı yemeyi durdurabilir ve hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Kilo vermeye çalışırken bile bir porsiyon barbunya tüketebilirsiniz.

   • Barbunya Kalp İle Damar Sağlığını Geliştirir

   Barbunya tüketmek, kalbi sağlıklı tutar. Doktorlar, kardiyovasküler problemleri olan hastalara genel olarak yağı, tatlıyı, kırmızı eti ve sodyumu yasaklarlar. Hipertansiyon riskini engellemek amacıyla magnezyum, protein ve lif elde etmek için haşlanmış barbunya önerilir. Arterlerinizden fazla kolesterol emmek için lif de gereklidir.

   • Barbunya Gebeliği Büyük Oranda Kolaylaştırır

   Demir, anne adaylarına şiddetle tavsiye edilmektedir. Barbunyada ise yüksek seviyelerde demir bulunur. Ayrıca barbunya, konjenital hastalığı engeller ve fetüsün sağlıklı bir şekilde gelişimini destekler. Hamile kadınlar, olası sağlık komplikasyonlarını kendilerinden uzak tutmak için mutlaka tıbbi yardım almalıdır.

   • Barbunya Sindirime Yardımcı Olur

   Hazımsızlık, sağlıksız bir sindirimin ilk işaretidir. Barbunya alımını arttırarak mide rahatsızlığını rahat bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bu süper besin, bağırsak hareketlerini düzenlemek için gerekli olan diyet lifi ile doludur. Bununla birlikte, durumunuz birkaç gün boyunca aynı kalırsa doktorunuzu ziyaret edin ve kendi kendinize ilaç kullanmaktan kesinlikle kaçının.

   • Barbunya Yaşlanma Belirtilerini Tam Manasıyla Tersine Çevirir

   Bir kâse taze hazırlanmış barbunya, vücudunuzdaki bağ ve hücre dokularını güçlendiren önemli miktarda besin sağlar. Güçlü hücreler, erken yaşlanma riskini tamamen ortadan kaldırır ve cildinizin, tırnaklarınızın ve saçlarınızın durumunu iyileştirir.

   • Barbunya Vücudu Detoksifiye Eder

   Vücudunuz, mükemmel bir sindirim sistemine sahip olduğu zaman sindirim sistemini yüksek oranda temiz tutar. Bu durumda vücudunuz, toksinleri de tam manasıyla giderir. Bu durum ise kolon kanseri riskini yüksek seviyelerde azaltır. Düzenli bir sindirimi teşvik etmek için yalnızca barbunya tüketmeniz gerekir.

   • Barbunya Mükemmel Bir Protein Kaynağıdır

   Barbunya, saçların ve cildin sağlığını geliştirmek için yeteri kadar protein ile yüklüdür. Ayrıca bu mucize besin, sebzeler ile beraber hayvansal ürünler için besleyici bir alternatif oluştururlar. Beslenme uzmanları, bir porsiyon barbunyanın, bir porsiyon kırmızı et kadar protein içerdiğini açıklamışlardır.

   Barbunya Antioksidan Özellikler Taşır

   Barbunyada var olan besinler, vücudunuzdaki antioksidan savunmaları ciddi oranda kolaylaştırır ve organlarınızı oksidasyonun ve serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korur. Sonuç olarak barbunyanın sağlık yararları, günlük bazda bu süper besini tüketmek için yeteri oranda ikna edicidir. Bununla birlikte, yan etkilerden kaçınmak için sağlık komplikasyonları durumunda dikkatli olunmalı ve derhal doktora danışılmalıdır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım