Bamyanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   08.05.2020
   Bamyanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Bamyanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Bamya, Asya ve Batı Afrika kökenli olduğu düşünülen yeşil çiçekli bir bitkidir. Ön çalışmalar, bamyanın kan şekeri seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yüksek müsilaj içeriği, geleneksel tıpta gastrik tahrişi tedavi etmede yararlı olmasını sağlamıştır

   Bamyanın Faydaları Nelerdir?

   Genel olarak bamyanın faydaları şunlardır:

   • Bamya Diyabet (Şeker Hastalığı) Tedavisine Yardımcı Olur

   Bamya, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye ve kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Yapılan hayvan çalışmalarında, bamya kabuğu ve tohumlarının diyabet sırasında kan şekerini normalleştirme ve kolesterol seviyelerini düşürme yeteneğine sahip olduğu bulunmuştur. Bamya, metabolik bozuklukların tedavisinde yardımcı olabilecek polisakkaritler içerir. Hayvan çalışmaları, bu bileşiklerin vücut ağırlığını ve glikoz seviyelerini düşürebileceğini gösterdi. Polisakkaritler ayrıca, glikoz toleransını arttırmıştır.

   Bu çalışmalar, bamya polisakkaritlerinin metabolik hastalıklar üzerinde terapötik etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Bamyadan türetilmiş bir madde olan mirisetin, yüksek kan şekerini önlediği bulunmuştur. Myricetin, insülin içermeyen diyabetik hayvanlarda glikoz kullanımını geliştirebilir (bu sonuçta kan şekeri seviyelerini düşürür). Bamyadaki diyet lifi, diyabet tedavisine de yardımcı olabilir. Çalışmalarda, bamyadaki çözünür lifin bağırsaktaki glikoz emilimini azalttığı bulunmuştur. Sebze, yemek sonrası glikoz seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, insanlar üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır

   Not: Bamya, metformin (tip 2 diyabet tedavisi için bir ilaç) emilimini azaltabilir. Gözlemler, tip 2 diyabetli kişilerin, bamya içeren bir öğünle birlikte metformin almaya dikkat etmeleri gerektiğini göstermektedir

   • Bamya Kardiyovasküler Koruma Sunabilir

   Bamya, kan kolesterol seviyelerini düşürebilir. Bu durum, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Çalışmalarda, bamya diyetindeki hayvanların dışkılarında daha fazla kolesterolü ortadan kaldırdığı bulunmuştur. Diğer raporlara göre bamya, kolesterol seviyelerini daha etkili bir şekilde yönetmeye yardımcı olmuştur. Bu etkili besin, bağırsaklarda safra üretimini değiştirerek kolesterol seviyelerini düzenleyen pektin içerir. Bu durum ise kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

   • Bamya Homeopatik İlaçlar İle Beraber Kullanılır

   Hint tıbbında sıcak bir su içerisinde bamyalar demlendirilerek idrar söktürücü faydaları için kullanılmıştır. Eski Hint toplumu, bamyayı göğüs tıkanıklığı sorunları ve vücudun genel olarak rahatlatılması için kullanmışlardır.

   • Bamya Depresyonu Azaltır

   Düzenli olarak bamya tüketmek, ruh halinin büyük oranda yükseltilmesine yardımcı olacaktır.  Hafif çaplı depresyon halleri için bu süper besin, harika bir çözüm olacaktır. Bamyanın içeriğindeki bileşenlerin, depresyon durumlarına karşı çok etkili bir şekilde işlev gördüğü kanıtlanmıştır.

   • Bamya Sindirim Mekanizmasını Düzenler

   Bamya içeriğindeki bileşenlerden dolayı mükemmel bir şekilde sindirim enzimlerini uyarmaktadır. Bu durum ise sindirim mekanizmasını yüksek seviyelere kadar düzenler. Midedeki hazımsızlıklar, şişkinlikler ve gastrit sorunları da düzenli bir şekilde bamya tüketimi ile minimuma iner. Bununla birlikte gastrit ya da ülser sorunlarının meydana gelmesini de büyük oranda önler.

   • Bamya Uykusuzluğa Çok İyi Gelir

   Kalitesiz bir gece uykusu, bağışıklık mekanizmasını ve ruh halini büyük oranda etkiler. Bamya, sakinleştirici ve rahatlatıcı işlevlere sahip olduğundan dolayı kaliteli bir uykuyu teşvik eder. Bu süper besinin potansiyelini arttırabilmek için zeytinyağı ile kullanılması önerilir. Bu teknik, istenmeyen olumsuz etkileri olan uyku haplarını almaktan çok daha iyi bir seçenektir.

   • Bamya Kaygı Düzeyini Minimale İndirir

   Anksiyete benzeri kaygı sorunları için düzenli olarak bamya tüketilmelidir. Bamyanın etken bileşenlerinden dolayı bu sorunun belirtileri büyük oranda azalır.

   • Bamya Kanser Riskini Azaltır

   Yapılan klinik bir araştırmada, bamyada var olan asidik içeriğin, vücudu büyük oranda rektum ve bağırsak kanseri türlerinden korumada son derece faydalı olduğu ispatlanmıştır. Yılda 200.000’den fazla ölüme sebep olan bağırsak kanseri, birçok insanın hayatını tehdit edebilen en riskli kanser türü olarak bilinir. Bamya, bu tarz kanser türlerinin başlaması ve gelişmesinden korunmak için mükemmel bir yoldur. Bu sebeple de günlük olarak az da olsa tüketilmelidir.

   • Bamya Kanserin Önlenmesine Yardımcı Olur

   Bamyanın doğal hali, insan meme kanseri hücreleri üzerinde antitümör etkileri sergilediği bulunmuştur. Yapılan çalışmalar, bu süper besinin meme kanseri ile mücadelede terapötik bir potansiyel olabileceğini belirtmektedir. Bamya özlerinin ise cilt kanseri hücrelerini öldürdüğü bulunmuştur. Yakın dönemde yapılan çalışmalar, bu bulguların melanom (cilt kanseri) için yeni tedaviler açabileceği sonucuna varmıştır.

   • Bamya Gebelik İçin Faydalı Özellikler Sunar

   Bamya, gebelik için son derece önemli bir besin maddesi olan folik asit içerir. Folik asit, doğmamış bebeği, doğum kusurlarından (nöral tüp kusurları olarak da bilinir) yüksek oranda korur. Nöral tüp defektleri, genel olarak gebeliğin ilk birkaç haftasında, bir kadının hamile olduğunu bilmeden çok önce bile ortaya çıkabilir. Bamya tüketmeye ek olarak kadınlar, ek folik asit içeren müstahkem bir kahvaltılık gevrek de tüketebilirler. Zenginleştirilmiş makarna, ekmek ya da tahıl ürünleri de bu konuda yardımcı olabilir. 400 mcg folik asit içeren bir vitamin takviyesi almak oldukça önemlidir. Bunun için sağlık uzmanınıza danışılmalıdır. Folik asit, gebeliğin 4 ile 12. haftası arasında fetüsün nöral tüpünün oluşumuna yardımcı olur. Bamyada var olan C vitamini de bebeğin gelişimini desteklemeye yardımcı olur.

   • Bamya Cilt Sağlığını Geliştirir

   Bamyada var olan C vitamini, cilt bazlı yararlı bir etkiye sahip olabilir. Bu besin, dokuların onarım ve bakımını teşvik eder. Antioksidan olan C vitamini, erken yaşlanma belirtilerine yol açabilen serbest radikalleri de nötralize eder.

   • Bamya Sindirim Sağlığını Teşvik Eder

   Eldeki bazı raporlar, bamyanın sindirim sorunlarının giderilmesine fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir. Olgunlaşmamış bamyalar, yapışma önleyici özelliklere sahip polisakkaritler içerir. Bakteriler ve mide dokusu arasındaki yapıştırıcının çıkarılmasına yardımcı olurlar. Bu mikropların, yayılmasını ve enfeksiyonlara neden olmasını önler. Bu polisakkaritler ise gastrit ve gastrik ülsere neden olduğu bilinen bakteriler olan helicobacter pyloriye karşı özellikle etkilidir. Bamya ayrıca, kolon sağlığını geliştirir. Kolondan aşağı iner ve yolundaki toksinler ile beraber fazla suyu emer. Bamyadaki lif de sindirim sağlığını destekler.

   Bamyanın Zararları Nelerdir?

   Nadiren de olsa bamya tüketmek, bazı durumlarda olumsuz durumları da beraberinde getirebilir. Genel olarak bamyanın zararları şunlardır:

   • Bamya Böbrek Hastalığı Riskini Arttırabilir

   Bamya, fazlası hiperkalemiye (aşırı yüksek potasyum seviyeleri) yol açabilen potasyum içerir. Hiperkalemi, böbrek hastalığı olan insanlar için bir risk faktörüdür. Böbrek sorunları olan bireylerin, diyetlerinde bamya ve diğer yüksek potasyumlu yiyecekleri azaltmaları gerekir.

   • Bamya Gastrointestinal Sorunlara Neden Olabilir

   Bamya, bir tür karbonhidrat olan fruktanlar açısından zengindir. İrritabl bağırsak sendromu belirtileri olan bazı hastalarda, fruktanların diyet kısıtlamasının durumu iyileştirdiği bulunmuştur.

   • Bamya Kan Pıhtılaşma Riskini Arttırır

   Bamya, kan pıhtısına yardımcı olan K vitamini bakımından son derece zengindir. Ancak kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız (coraspirin gibi), bamyadan kaçının.

   • Bamya Enflamasyonu (İltihap) Ağırlaştırabilir

   Bamya, bağırsakları topluca zayıflatabilecek ve iltihabı arttırabilecek solanin ve oksalik asit içerir. Herhangi bir enflamatuar durumunuz varsa bamya tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Sonuç olarak bamya yaygın olarak tüketilen bir sebzedir. Bu besini özel kılan sunduğu avantajların fazlalığıdır. Diyetinize dahil etmek son derece kolaydır. Ancak olası yan etkilerine karşı dikkatli olunmalıdır. İlgili tıbbi durumunuz varsa bamya tüketmeden önce doktorunuza danışın.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.