Bamya Tohumunun Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

   18.05.2020
   Bamya Tohumunun Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

   Bamya Tohumunun Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? Bamya bitkisi, yeşil çiçekli bir bitkidir. Bamya, antik çağlardan beri insan vücuduna faydalı olduğu için tercih edilen bitkiler arasındadır. Bamyanın yanı sıra bamya tohumunun da insan vücudu için birçok faydası vardır. Bamya tohumu, yüksek düzeyde potasyum, mineraller, lif ve C vitamini içerir.

   Bamya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

   Faydalı besinler bakımından önemli bir güç kaynağı olabilen bamya tohumu, insanların vücuduna çok sayıda faydalar sağlar. Yüksek antioksidan gıda olarak bilinen bamya tohumu, sindirim sorunları, kardiyovasküler ile beraber koroner kalp hastalıkları, bazı kanser formları ve hatta tip 2 diyabeti yönetmeyi destekler. Gumbo, tiamin, B6 vitamini ile beraber B2 vitamin formları, folik asit, riboflavin, çinko ve lif de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral de bol miktarda bulunur.

   Bamya Tohumu Görme Yeteneğini Geliştirir

   Bazı ülkelerde tıbbı görme yeteneğini geliştirmek için kullanılır. Bamya tohumları, A vitamini ve beta-karoten kaynağıdır, bu da kusursuz bir görme yeteneğini korumak için önemli bir besindir (sağlıklı bir cilt ile beraber). Tüm bunlarla birlikte, gözle ilgili hastalıkların yüksek oranda önlenmesine yardımcı olabilir.

   Bamya Tohumları En İyi Protein Kaynağıdır

   Bamya tohumunun beslenmeye katkısı o kadar çoktur ki, hem lif hem de lizin ve triptofan amino asitlere protein dengesi denir. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, bu etkili besini tüketenlerin vücutlarında yeterli protein bulunduğunu bulmuştur.

   Bamya Tohumu Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

   Bamya tohumu, kolesterol düşürücü gıdalar listesindedir. Bamya tohumu, safra asitlerinde bulunan toksin ve fazla kolesterolleri tam manasıyla bağlayarak karaciğerin bu durumları yok etmesini kolaylaştırmaktadır. Bamya tohumu da tıp alanında plazma replasmanı ya da kan hacmi genişletici olarak kullanılır.

   Bamya Tohumu Kan Şekerini Dengelemeye Yardımcı Olur

   Şekerin, bağırsak mekanizmasında emilme sürecini yöneterek kan şekeri düzeylerinin onarılmasına yardımcı olur. 2018 yılında yapılan bir bilimsel çalışmada, şeker hastalarını tedavi etmek için bamya kabuğu ve bamya tohumlarından bir toz yapılmıştır. Toz verilen hastalar, toz kullanmayanlara göre daha düşük kan şekeri ve yağ seviyelerine sahipti. Bilimsel araştırmalara ek olarak, birçok şeker hastalığı gece boyunca bamya tohumlarını ıslattıklarını ve daha sonra sabahları o suyu içtikten sonra kan şekeri seviyelerinde ciddi düşüşler yaşadıklarını bildirdi. Bazı ülkelerde kavrulmuş bamya tohumları kuşaklar boyunca geleneksel diyabet ilacı olarak kullanılmaktadır.

   Bamya Tohumu Bağırsak Hareketlerini ve Sindirimi Düzenler

   Bamya tohumu, belirli kanser türlerinin, özellikle de kolorektal kanser riskini azaltarak bağırsak yolunun sağlıklı kalmasına yardımcı olan çözünmez lif içerir. Başka bir çalışmada bamya tohumu, kalın bağırsaklarda ve yığılmış dışkıda yeteri oranda yağlanmaya yardımcı olur. Bu nedenle kabızlığı önlemeye ve doğal bir müshil olarak işlev gördüğü gösterilmiştir. Bağırsak sistemini tahriş edebilen sert laksatiflerden farklı olarak bağırsaklar üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve daha kolay eliminasyona yardımcı olur.

   Bamya Tohumu Osteoporozu Tedavi Eder

   Bamya tohumu, K vitamini bakımından son derece zengindir. K vitamini, kemikler için oldukça iyidir. K vitamini, vücuttaki kemiklerin kalsiyumu iyi emmesine yardımcı olur. 2019 yılında yapılan yeni bir araştırma, yeteri oranda K vitamini tüketen kişilerin, çok güçlü ve daha az kırık kemiklere sahip olduğunu buldu. Bu süper besin, osteoporoz olarak bilinen kemik rezorpsiyonuna karşı da çok faydalıdır.

   Bamya Tohumu Yorgunluğu ve Stresi Azaltır

   Bamya tohumu, yorgunluk önleyici bir gıda olarak kabul edilir ve araştırmacılar, bu etkinin polifenol ile birlikte flavonoid adı verilen doğal kimyasallardan kaynaklandığına inanmaktadır. Bamya tohumlarının yoğun fiziksel aktiviteden sonra laktik asit ve kan üre azotu (BUN) seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bu süper besin ayrıca, karaciğerde glikojen depolamasını arttırdığı ve dayanıklılık aktivitesinde daha iyi yakıt kullanımı sağladığı gösterilmiştir. Ayrıca dolaşımdaki antioksidanlar ile birlikte süperoksit dismutaz ve glutatyon peroksidaz düzeylerinde artış oldu. Bu maddeler, fiziksel olarak ortaya çıkan yorgunluğun etkili bir parçası olabilen ve egzersiz esnasında meydana gelen aşırı reaktif oksijen ile tam manasıyla mücadele edebilir. Bu etkilerin de yorgunluğun iyileşmesini desteklediği görülmüştür. Bamya tohumu, stres, sinir ve vücut yorgunluğunu azaltır. Kardiyovasküler ve diyabete (şeker hastalığı) yüksek fayda sağlayan bamya tohumu, böylece daha aktif bir yaşam tarzı sağlar.

   Bamya Tohumu Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

   Bamya tohumunda var olan zengin orandaki C vitamini işlevi ve antioksidan maddeler, güvensiz olan serbest radikallere karşı mükemmel bir bağışıklık arttırıcı ajan olarak kullanılır ve ayrıca bağışıklık sistemini desteklemektedir. C vitamini, vücuttaki diğer yabancı patojenlere ve materyallere karşı savaşmaya yardımcı olan daha fazla beyaz kan hücresi üretmek için bağışıklık sistemini destekler.

   Bamya Tohumu Kilo Vermeye Yardımcı Olur

   Zayıflama ve kilo verme için en etkili gıdalardan biri de bamya tohumudur. Bu süper besin, liflidir ve gün boyunca tokluk hissi verir. Sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini temizleyen bamya, hızlı kilo vermeyi sağlar. Kilo vermek istiyorsanız, diyet listenize mutlaka bamya tohumu eklemelisiniz.

   Bamya Tohumu Bilişsel İşlevi Geliştirir

   Bamya tohumu, beyin fonksiyonu için en iyi gıdalardan biri olduğu düşünülür ve genellikle öğrenciler tarafından (özellikle de Doğu ülkelerinde) okul çalışmalarına yardımcı olarak sık bir şekilde tüketilmektedir.

   Bamya Tohumu Antienflamatuar Özellikler Sunar

   Antioksidan özellikleri nedeniyle  bamya tohumu, vücut üzerindeki iltihap seviyesini azaltmaya yardımcı olarak vücuda büyük faydalar sağlar. Kronik iltihaplanma, vücuttaki hastalığın birincil nedenlerinden biridir. Egzersiz, uygun diyet ve iyi bağırsak sağlığı ile iltihabı azaltmak genel sağlığınız için harikalar yaratabilir. Lif ve antioksidan bakımından zengin özellikleri nedeniyle de bu açıdan bulmacanın önemli bir parçası olabilir.

   Bamya Tohumu Kollajen Açısından Son Derece Zengindir

   Kollajen, cilt ve saç sağlığınız için son derece önemlidir.  Kollajen kremi olarak bamya tohumu, limon suyu ya da hindistan cevizi yağı ile karıştırabilirken, kollajenin güçlü faydalarını elde etmek için doğrudan da tüketilebilir. Cilt için önemli olan bol miktarda C vitamini içerir.

   Bamya Tohumu İyi Bir Bitkisel Protein Kaynağıdır

   Bamya tohumu, kupa başına 2 gram protein içerir. Bu durum da tohum ya da fındık gibi diğer bitkisel protein kaynaklarına eş değer olduğunu gösterir. Bununla birlikte, bu süper besinde var olan folatlar ve kollajen gibi mikrobesin içeriği, vücudunuzun genel gücünü ve enerji seviyelerini proteinden çok daha fazla iyileştirmeye hizmet edecektir.

   Bamya Tohumu Ülseri Tedavi Eder

   Aslında bamya tohumu tüketildiği zaman sindirim sistemini kaplar. Bu durum da peptik ülserlerin iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur. Daha önce tartıştığımız gibi vücudun bağırsak sağlığı ve gastrointestinal sistem genel sağlık için çok önemlidir.

   Bamya Tohumu Diz Ağrısına Faydaları

   Bamya tohumunun diz ağrısına iyi geldiği eski zamanlardan beri bilinmektedir. Diz ağrısa iyi gelen bamya tohumu Diz ağrıları, kireçlenme, menisküs dahil bir çok diz ağrısını kısa zamanda geçirmektedir. Ayrıca dizde kireçlenme ve eklem ağrısı varsa bamya tohumu kullanabilirsiniz.

   Bamya tohumu diz ağrısı için kullanmak kısa sürede diz ağrısının iyileşmesini sağlar. Eğer eklen ağrısı, diz ağrısı ve romatizma ağrılarınız varsa bamya tohumu tüketebilirsiniz.

   Bamya Tohumu Neye İyi Gelir

   Mineraller ve vitaminler bakımında zengin olan bamya tohumu hücrelerin kendini yenilemesini sağlar. B vitamini bakımından zengin olan bamya tohumu beyin ve sinir sistemini olumlu olarak etkiler. Ayrıca bamya tohumu bağırsak sisteminin sağlığı olumlu yönde etkiler.

   Bamya Tohumu Fiyatı

   Bamya tohumu aktar ve pazarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Bamya tohumu 100 gramı ortalama olarak 30 ile 50 TL arasında satılmaktadır.

   Bamya Tohumu Ayda Kaç Kilo Verdirir

   Sağlıklı şekilde zayıflamak hemde bağışıklık sistemini güçlendirmek için bamya tohumu ile zayıflayabilirsiniz. Uzmanların zayıflamak için ısrarla önerdiği bamya tohumu mutlaka diyet listesinde bulunması önerilir.

   Bamya tohumu kürü ile zayıflamak için 4 yada 5 bamya tohumu bir gece bir bardak suyun içerisinde bekleterek içebilirsiniz. Tokluk hissi veren bamya tohumu sayesinde yağların eridiğini ve kilo verdiğinizi göreceksiniz. Düzenli olarak bamya tohumu tüketerek ayda 5 ile 6 kilo verebilirsiniz.

   Bamya Tohumu Aç Karnına Mı İçilir Tok Karna Mı

   Bamya tohumu ve bamya tohumu ile yapılan kürleri aç yada tok karnına almanızda her hangi bir sakınca yoktur. Eğer zayıflamak ve kilo vermek için bamya tohumu tüketebilirsiniz yemeklerde yarım saat önce aç karnına tüketebilirsiniz. Aç karnına tüketildiğinde tokluk hissi vererek zayıflamanıza yardımcı olur.

   Bamya Tohumu Günde Ne Kadar Tüketilmeli

   Bamya tohumu kürünü ister zayıflamak isterseniz diz ağrısı için kullanın ortalama olarak günde en fazla 10 ile 15 tane bamya tohumu tüketebilirsiniz. Ortalama 10 ile 15 tane bamya tohumu öğüterek bal ile karıştırıp 1 hafta boyunca tükebilirsiniz.

   Bamya Tohumu Kullananlar

   Bamya tohumu kullananlar yaptıkları yorumlarda bamya tohumun diz ağrısına çok iyi geldiğini söylemişlerdir. Ayrıca bamya tohumu kullananlar zayıflamak için tükettiklerinde kilo vermeye yardımcı olduklarını söylemişlerdir.

   Bamya tohumu kullananlar diz ağrısı, eklem ağrısı ve romatizmaya iyi geldiği gibi dizde sıvı kaybı ve kireçlenmeye karşı oldukça etkili olduğunu söylemişlerdir.

   Bamya Tohumu Zayıflatır Mı

   Bamya tohumunun zayıflatan etkisi çok eski zamandan beri bilinmektedir. Tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olan bamya tohumu diyet listesinde bulunması önerilir.  İçeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler kilo vermeye yardımcı olur.

   Bamya Tohumunun Yan Etkileri ve Zararları

   Faydaları ve yararları saymakla bitmeyen bamya tohumu bilinçsiz olarak fazla tüketmek yan etkilerin ve bazı zararların görünmesine neden olabilir. İşte bamya tohumunun yan etkileri ve zararları;

   • Alerjiye yatkın kişilerin asla tüketmeleri önerilmez
   • Kronik hastalar asla tüketmemelidir
   • İlaç kullananların bamya tohumu kullanmaları önerilmez
   • Hamilelerin asla kullanmaları tavsiye edilmez
   • Bamya tohumu direk tüketecekseniz boğazına kaçmamasına dikkat etmelisiniz.

   Sizlere bu yazımızda bamya tohumunun faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bamya tohumunun yan etkileri hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

   YORUMLAR
   1. Hediye dedi ki:

    Kızım 14 yaşında kilo problemi var bamya tohumu kullana bılırmıyız

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet