Balığın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   13.04.2020
   Balığın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Balığın faydaları arasında anlık olarak enerji sağlanmak, kolesterol düzeylerini yönetmek, kardiyovasküler sağlığı iyileştirilmek, psikolojik durumu desteklenmek, solunum sistemini teşvik etmek, uykusuzluğu tedavi etmek, cildin iyileştirilmesini sağlamak ve hasarlı saç derisini tedavi etmek gibi önemli unsurlar yer alır. Diğer faydaları arasında ise kasların güçlenmesini desteklenmek, vücut sıvısını düzenlenmek, demir eksikliğini tedavi etmek, kemik sağlığını güçlendirmek ve vücuda D vitamini verilmesini sağlamak yer alır. Izgarada, buharda pişirilmiş ya da sığ kızartılmış gibi herhangi bir şekilde tüketilen balıklar birçok önemli besinler içerir.

   Sağlıklı bir hayat tarzını tercih ettiğiniz zaman beslenme uzmanlarının önerdiği tek deniz ürünleri balıklardır. Ayrıca fazla kilo gibi daha fazla yıldırıcı sağlık problemlerinden kaçınmak ve daha yüksek oranlarda yağ kaybetmek istiyorsanız, günlük diyetlerinize hamsi, uskumru ve somon gibi balık çeşitlerini dahil etmelisiniz. Genel refah, diyabet, astım, kalp sorunları, kolesterol ve farklı göz sorunları gibi kronik hastalıklar için bol miktarda balık tüketilmesi önerilir. Çünkü balık, bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Sadece bir porsiyon taze balıkta demir, kalsiyum, protein, manganez, magnezyum,  omega-3 yağ asitleri, potasyum, fosfor, protein, A, B ve D vitaminleri bulunur.

   Balığın Faydaları Nelerdir?

   Oldukça vitamin ve minerale sahip olan balığın faydaları genel olarak şunlardır:

   • Balık Anında Enerji Sağlar

   Vücudun, enerjiyi seviyelerini korumak için yeteri oranda proteine ​​ihtiyaç vardır. Balık tüketilmesi, içeriğinde bulunan yüksek protein etkeni sebebiyle anında enerji yükseltici olarak işlev görür. Vücudunuzda gerekli düzeyde besin bulunduğu zaman yalnızca dengeli enerji seviyelerine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda protein, hasarlı olan hücreleri yüksek oranda gençleştirir. Besin maddeleri nedeniyle vücut üzerindeki enerji seviyelerini korumak için düzenli olarak somon tüketilmesi önerilir.

   • Balık Düşük Kalorili Bir Besindir

   Kalori tüketmek, onları yakmaktan çok daha kolaydır. Bu nedenle, balık gibi daha az kalorili yemek seçeneğini tercih etmelisiniz. Izgara ya da buharda pişirilmiş balıklar, aşırı kilolu olan insanlar için son derece idealdir. Balığı ideal bir seçenek haline getiren özellik ise minimum miktarda yağ içermesidir. Ayrıca, zeytinyağında sote gibi herhangi bir balık filetosu, sizi sadece saatlerce tok tutmakla kalmayacak, aynı zamanda iyi bir kolesterol düzeylerini teşvik ederek kardiyovasküler sağlığınızı besleyecek besinleri de ikiye katlayacaktır.

   • Balık Kardiyovasküler Sağlığı Yüksek Oranda Geliştirir

   Omega-3 yağ asitleri ile yüklenen balık, kardiyovasküler sağlık için tam manasıyla harikalar yaratabilir. Kalp krizi ya da felce katkıda bulunan riskleri olağanüstü bir şekilde azaltır. Son günlerde yapılan bir araştırma, herhangi bir balığın yiyeceklere dahil edilmesinin kötü kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığını kolaylaştırdığını da ortaya koymuştur. Omega-3 yağ asitleri ayrıca, kan pıhtılaşmasına yüksek oranda yardımcı olan daralmış arterleri, genişletmeye de yardımcı olacaktır. Bu şekilde ise sağlıklı bir kalbe yardımcı olan kan dolaşımında doğru bir kan akışı mümkün olur.

   • Balık Psikolojik Sağlığı Düzenler

   Yapılan birçok kapsamlı çalışma, balık tüketmenin psikolojik sağlığa etkilerini kanıtlamıştır. Beslenme uzmanları, Alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı nörolojik bozuklukları engellemek için çeşitli balıkların yemeklere dahil edilmesini önermektedir. Bununla beraber yakın dönemde yapılan bir çalışma, haftada en az iki defa balık tüketmenin, beynin konsantrasyonu ile beraber bilişsel işlevi yüksek oranda arttırarak olumsuz durumları iyileştirebileceği sonucuna varmıştır. Bunun dışında ise omega-3 yağ asitleri gibi besin maddelerinin stres, depresyon ve kaygıya katkıda bulunan etkenlerle mücadele ettiği de düşünülmektedir.

   • Balık Solunum Sağlığını Korur

   Çevre kirliliği, solunum sağlığını yüksek oranda etkileyebilir. Solunum sisteminin farklı kronik hastalıklardan korunmasını sağlayabilen potasyum ve B vitamini gibi besinleri içeren gıdaları tüketmek gereklidir. Ayrıca beslenme uzmanları, özellikle de astım hastalarının diyetlerine balık eklemelerini önermektedir. Balıkların özellikleri, daima öksürük sebebiyle göğüste iltihaplanmaya katkıda bulunabilen faktörleri yüksek seviyelerde hafifletebilir ve nefes alma zorluklarını tedavi edebilir. Tüm bunlarla beraber düzenli bir şekilde balık tüketimi, çocuklarda astım riskini de azaltabilir.

   • Balık Uykusuzluğu Tedavi Eder

   Uykusuz olmak yalnızca rahatsız edici bir durum olmakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da olumsuz etkileme potansiyeline sahiptir. D vitamini, magnezyum, protein ve manganez gibi bazı önemli besinler, saatlerce huzurlu bir uykuya katkıda bulunacaktır ve bu besinlerin eksikliği ise kronik uykusuzluğa neden olabilir. Bu gerekli bileşenleri yalnızca kötüleşmeden önce taze balık tüketerek toplayabilirsiniz ve yavaş yavaş uykusuzluğunuzu tam manasıyla ortadan kaldırabilirsiniz.

   • Balık Cildi Gençleştirir

   Sağlıklı bir diyet, çok sayıda mineral ve vitamin tüketimi sebebiyle sıkı bir cilt ile sonuçlanır. Günlük diyetinize balık eklemek, yüksek omega-3 yağ asitleri, A vitamini, protein ve B vitamini düzeyleri nedeniyle adeta bir güzellik sırrınız olabilir. Balık düzenli olarak tüketildiği zaman içeriğindeki besinler, erken yaşlanma riskini azaltacak cilt elastikiyetini yüksek oranda arttırır. Ayrıca, özellikle de sedef hastalığı gibi cilt sorunlarına katkıda bulunan faktörlerle etkili bir şekilde mücadele eder.

   • Balık Hasarlı ve Kuru Saç Derisini Tedavi Eder

   Sağlıksız bir saç derisi, saç dökülmesine sebep olarak saç köklerine ciddi oranda zarar verebilir. Herhangi bir balıkta yaygın olarak bulunan omega-3 yağ asitlerini tüketerek saç dökülmesini tam manasıyla engelleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak balıklar, proteinin güç merkezidir ve tüketildiği zaman, hasarlı saç derisinin durumunu kısa sürede iyileştirebilir. Düzenli bir şekilde balık tüketimi, saç köklerini geri kazandırır ve saç uzamasını destekler.

   • Balık Kasları Güçlendirir

   Beslenme uzmanları, içeriğinde bulunan potasyum etkeninden dolayı balık tüketilmesini tavsiye eder. Kasları güçlendirmek için yeteri oranda potasyum alımı, mükemmel bir şekilde işlev görecektir.

   • Balık Sıvı Düzenlemesine Yardımcı Olur

   Vücuttaki sıvıların düzgün bir şekilde akışını kolaylaştırmak için magnezyum gibi minerallere ihtiyacı bulunur. Magnezyum takviyeleri tercih etmek yerine balıkları diyetlerinize dahil edebilirsiniz. Balık, vücudunuzdaki sıvı regülasyonunu çok etkili bir şekilde teşvik edebilir.

   • Balık Demir Eksikliğini Tedavi Eder

   Kırmızı kan hücrelerinin yanlış bir şekilde meydana gelmesi demir eksikliğine katkıda bulunacaktır. Demir eksikliği olanlar için balık tüketilmesi önerilir. Yiyeceklere balık dahil etmek, kronik yorgunluk ve kansızlık ile ilişkili risklerle savaşan kan dolaşımını da teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

   • Balık Kemikleri Güçlendirir

   Balık, kemiklerin düzenli olarak ihtiyaç duyduğu bir D vitamini ve kalsiyum santralidir. D vitamini ya da kalsiyum eksikliği, raşitizm, osteoporoz, kolay kemik kırıkları gibi kemik sorunları risklerine sebep olabilir. Kemiklerle alakalı problemleri engellemek için bol miktarda D vitamini ve kalsiyum içeren yiyeceklerin tüketilmesi gereklidir. Süt ürünleriyle beraber balık da bu birincil besin maddelerini elde etmek için güvenli bir kaynaktır.

   • Balık Doğal Bir D Vitamini Takviyesidir

   D vitamini eksiklikleri, osteoporoz gibi kemik sorunlarına katkıda bulunabilen yaygın bir faktör haline gelmiştir. Vücuttaki D vitamini düzeylerini arttırmak için çok sayıda takviye vardır. Ancak uzun vadede bu takviyeler, fayda sağlayamazlar ve tüketmeyi bıraktığınız an eksikliği geliştirme olasılığı daha da yükselir. Bu sebeple D vitamini takviyelerinin balık gibi doğal yöntemlerle değiştirilmesi akıllıca bir fikir olacaktır. Balık diğer sağlık problemleri ile beraber kolay kemik kırılması ve raşitizm gibi kemik sorunları etkili bir şekilde tedavi edecektir. Sağlığa olumsuz olarak zarar veren etkenleri hafifletmek amacıyla haftada minimum iki defa balık tüketmelisiniz.

   Balığın Zararları Nelerdir?

   Taze olmayan balıklar, istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Balığın zararlarından hiçbir şekilde etkilenmemek için mutlaka taze balık tercih edilmelidir. Taze balık, insan vücudu için hiçbir şekilde olumsuz bir durum oluşturmaz. Bayat balıklar ise zehirlenme gibi sorunlarına yol açabilir.

   Sizlere bu yazımızda Balığın Faydaların hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet