Bağırsak Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

   15.05.2021
   Bağırsak Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

   Bağırsak Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?  Sindirim sistemimizde mideden sonra gelen Bağırsakların en önemli görevi besinleri parçalayarak kana geçmesini sağlayan çok kıymetli organımızdır. Besinleri en küçük hale gelene kadar parçalar. Kana emilimini sağlayan ise ince bağırsak olmaktadır. Sindirilmeyen besinleri sindirmek kalan sıvıyı ise asimile ederek dışkıyı peklik halin de Vücuttan uzaklaştırmaya yarayan  organımız ise kalın bağırsaktır.

   Bağırsaklarımız çoğu zaman bu işlevlerini yerine getirmeye bilmektedir. Bu durumda çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Vücudumuzdan atılması gereken maddeler atılamadığı zaman insanda şişlik, kabızlık, kilo alma, yorgunluk, halsizlik hatta depresyon gibi psikolojik nedenler ortaya çıkmaktadır. Bağırsak sistemimiz mukuslu bir yapıya sahiptir.

   Mukus ince ve kalın bağırsakta yarı saydam pelte kıvamında kıvamlı bir görüntüsü vardır. Kayganlık sağlayarak sindirime uğramış besinleri vücuttan rahatça atılmasını sağlamaktadır. Marketlerde satılan hazır gıdalar içerisinde katkı maddesi barındırdığı için bağırsak sistemini ileri düzeylerde bozmaktadır. Mukus yapısı bozulan bağırsak işlevini yapamamaktadır.

   Bağırsak Detoksu Nedir?

   Bozulan bağırsak sistemine yardımcı olacak yöntem ise bağırsak detoksu olabilmektedir. Bağırsak detoksu  bir temizleme işlemi diyebiliriz. Vücutta oluşan şişlikler yanlış beslenme çay kahve gibi kafeinli içeceklerin çok kullanılması, ödem  oluşumunu  artırmaktadır.

   Oluşan bu ödem bağırsak sorunları yapacağı için vücut su tutar bu durumda da kişi kilo almaktadır. İnsan vücudundaki fazla suyun dışarı atılması için en iyi yöntem bağırsak detoksu yapmaktır. Bağırsak detoksu bitkisel olarak hazırlanmaktadır.

   Bağırsak Detoksu Nasıl Yapılır?

   Öncelikle bağırsak temizliğine en etkili yöntem bol bol sıvı tüketilmesidir. Bağırsak detoksu Marankiye göre en doğal en sağlıklı sıvı ise yaşamımızın temel kaynağı sudur. Su içeceklerin en güzelidir. İçinde hiçbir katkı maddesi yoktur. Evde hazırlayacağımız Detoks kürleri ile bağırsaklarımız rahatlama sağlayacaktır.

   Bir bardak ılık suya yarım limon suyu bir çay kaşığı bal bir çay kaşığı tuz katılarak homojen bir kıvam elde edilip, bu karışım sabahları aç karnına içilmelidir. Gün boyu kişiyi zinde tutacak o ayrıca cildinize parlaklık bağırsaklarınızı rahatlama temizleme sağlayacaktır.

   Başka bir kür ise bir bardak su içine 2 yemek kaşığı elma suyu 2 yemek kaşığı limon suyu ilave edildikten sonra bu karışım gün boyu yudum yudum içilmelidir. Bağırsak detoksunun temel taşı sudur. Her gün 2 litre içilmesi insanlar için sağlıklıdır. Bağırsak detoksunda elma suyu ile yapılan karışımlar bağırsakların temizlenmesine faydalar sağlayacaktır. Ayrıca toksinlerin atılmasını karaciğer organı düzenler ve sindirimi kolaylaştırmaktadır.

   Taze sıkılmış elma suyu bağırsak sistemini düzenli çalıştırmaktadır. Bağırsak detoksunda Elmalı gerekirse Manavdan kendimiz seçmeli taze ve diri olanlar alınmalıdır. Daha sonra ise elmaların kendimiz sıkmalı bekletmeden içilmelidir.

   Sabah aç karnına Taze sıkılmış bir bardak elma suyu ardından yarım saat sonra bir bardak ılık su içilmelidir. Hatta bu karışım gün boyu bir veya iki kez tekrarlana bilir. Elma suyu ile yapılan detoks bağırsak temizlemesini artıracağı için gün içerisinde öğünlerde katı gıdalardan uzak durulması gerekecektir. Taze sıkılmış elma suyunun yanı sıra elmayı porsiyon olarak tüketmek de vücut için faydalı bağırsakların temizlenmesi için bulunmaz bir nimettir.

   Bağırsak Detoksunun Faydaları

   Bağırsak detoksunda limonun faydaları antioksidan aynı olan C vitamini sayesinde Sindirim sistemini düzenli çalışmasını sağlayan bir meyvedir. Bir kupa Ilık suya yarım limonun suyu sıkılarak içerisine bir çay kaşığı bal bir çay kaşığı tuz eklenerek bir karışım elde edilir. Yapılan bu karışım Sabahları aç karnına içilmelidir. İçerisindeki limon gün boyu enerji vereceği için sizi zinde tutar, hatta cildinize canlılık parlaklık kazandırmaktadır.

   Limon tüm detoks yöntemlerinde vazgeçilmez bir meyvedir. Yani limon olmazsa Detoks olmaz diyebiliriz. Evde hazırlayacağımız bağırsak detoksu tarifi 4 adet çilek bir yemek kaşığı Yulaf kepeği, bir yemek kaşığı keten tohumu, 1 tatlı kaşığı chia tohumu, artı alkali su. Sayılan bütün malzemeler tek tek olmak kaydıyla rondodan çekilerek sıvı bir kıvam alana kadar 6 dakika karıştırılmalıdır.

   Oda sıcaklığında olması gerekir. Taze olarak tüketilecek bu karışım bağırsakların temizlenmesine büyük katkılar sağlayacaktır. Hazırlanan bu tarif 3 günden fazla gün içerisinde iki defadan fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

   Çünkü çok alınırsa içerisinde bulunan chia tohumu  yan etki vererek faydadan çok zarar alabilirsiniz. Tüm meyve ve sebzeler yapılan tarifler de ölçüleri ile yapılmalıdır. Ölçüyü aşmak sizlere zarar getirecektir. Bağırsak detoksunda yoğurt herkesin evinde bulunan doğal yöntemlerle mayalanan bağırsakta faydalı bakteriler üreten ayrıca Mukoza dengesini sağlayan yoğurt mükemmel bir besin kaynağıdır. Tarihsel dönemlere bakıldığında bütün insanlar Yoğurdun insan sağlığına sağlığını gözler önüne sermektedir.

   Bağırsakları Ne Temizler

   Bağırsak detoksu içinde yoğurt vazgeçilmez bir besindir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Bu arada vücuttan toksinlerin atılmasını bağırsak iltihabını  iyileştirmeye katkı verecektir.  Ayrıca günde düzenli olarak yoğurt tüketen insanlar kolon kanserine yakalanma riski tüketmeyenlere göre oldukça düşük seviyededir.

   Yoğurt elma, çilek, muz gibi posalı gıdalar alınarak bağırsakların temizlenmesine faydalar verecektir. Midede oluşan gaz yanma gastrit, ülser, hazımsızlık gibi hastalıklar yoğurt tüketilerek rahatlama yaşanmasına vesile olacaktır. Yoğurt hazırlamak için doğal süt alınmalı mayası oda sıcaklığında olacak şekilde hazırlanmalıdır. Bir bardak oda sıcaklığındaki yoğurda 10 adet çilek doğranarak karıştırılarak ara öğünlerde tüketilerek bağırsakların düzenli çalışmasına verim vermesine  neden olabilir.

   Bağırsak detoksu da ketentohumu lif kaynağı bakımından zengin olan içerisinde Omega 3 yağ asitleri ve antioksidanlar barındıran keten tohumu kalın bağırsaktaki fazla olan suyu emerek zehirli toksinleri sert mukozayı vücuttan dışarı atmaya yardımcı olmaktadır. Bu durumda bağırsaklar temizlenmiş sağlık açısından rahatlama sağlanmıştır. Keten tohumu bazı hastalıklar için de önemli bir besindir. Kalp hastalıkları, şeker ayrıca kanser tedavisinde çok etkili bir rol oynamaktadır.

   Keten tohumunu bağırsak detoksunda öğütülerek salatalarda yoğurt içerisinde hamur işlerinde çorbalarda tatlılarda tuzlarda hemen hemen her yemekte kullanılabilir. Yarım tatlı kaşığı keten tohumu gün içerisinde olarak sakız yerine çiğnenebilir. Keten tohumunu  ağızda  öğütmüş olarak tüketmiş olacaksınız. Toz haline gelen keten tohumunu bir tatlı kaşığı yoğurt 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış elma suyu ilave edilerek bir karışım hazırlanabilir. Öğün arasında tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

   Ayrıca yarım litre suya. bir yemek kaşığı keten tohumu eklenip çaydanlıkta kaynatılarak bir çay hazırlamış olup bu çayı kahvaltıdan ve gece yatmadan önce ılık ılık tüketilmesi gereklidir. Bağırsak detoksunda deniz tuzu sodyum potasyum Kalsiyum magnezyum, klor, Demir, Sülfür gibi maddelerden zengin olan deniz tuzu vücut sağlığı açısından önemli bir besin kaynağıdır. İnsan vücudunun hücre yenilenmesine Kanın oksijen sağlamasına büyük katkıları vardır.

   Vücuda alınan besinlerin faydalı olan kısımlarını almamıza sağlamaktadır. Özellikle bağırsakların temizlenmesi için Sabahları aç karnına bir bardak suya bir çay kaşığı tuz  ilave edip eklenerek bir cezvede kaynatılıp içilmesi tavsiye edilmektedir. Bağırsak detoksun faydası ile vücudumuz toksinlerden zararlı maddelerden arınmış şişlik ödem kabızlık kilo alımı gibi hastalık diye tabir ettiğimiz durumlardan arınmış olmaktadır.

   Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye de katkılar sağlamaktadır. Kişinin kendine zinde enerjik hissetmesine ayrıca bedensel ve ruhsal rahatlamaya kavuşmasını sağlamaktadır. Hazırlanan bağırsak detoksu tarifleri taze taze tüketilerek bağırsakların Mukoza dengesini düzenlemektedir. Bağırsak detoksu yararları bunlar olmaktadır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.