Bademin Faydaları ve Zararları

   02.05.2020
   Bademin Faydaları ve Zararları

   Makalede Neler Var

   Bademin Faydaları ve Zararları; Badem, uzun yıllardır insanlığın en sevdiği besinlerden biri olarak bilinir. Eski Mısır yemeklerinde ve Hint popülasyonlarında da oldukça popülerdi. Eski Hint Ayurveda uygulayıcıları, bademin beyin kapasitesini, ömrü ve entelektüel yeteneği yüksek oranda arttırabileceğine inanıyorlardı. Günümüzde bademin besin değeri ve sağlık yararlarından dolayı farklı şekillerde kullanılmaktadır. Badem, oldukça besleyici ve mükemmel bir kalsiyum, magnezyum, E vitamini, demir ve fosfor kaynağıdır. Badem ayrıca çinko, selenyum, bakır ve niasin gibi diğer mineralleri de içerir. Diğer tüm yemişlerle karşılaştırıldığı zaman badem, faydalı bileşenler ve besin maddeleri olarak daha yoğundur.

   Bademin sağlık yararları arasında kalp krizi ile beraber kalp sorunlarını engellemek, kemik sağlığını güçlendirmek, bağışıklığı kuvvetlendirmek, cildin geliştirilmesine yardımcı olmak, iltihaplanmayı yüksek oranda azaltmak, enerji üretimini teşvik etmek ve kanser oluşumunu önlemek gibi önemli etkenler yer almaktadır. Diğer faydaları arasında ise sağlıklı bir gebeliği desteklemek, kilo vermeyi teşvik etmek, kan şekeri düzeylerini kontrol etmek, kabızlığı engellemek, bilişsel işlev sağlığını iyileştirmek ve vücuda ciddi seviyelerde antioksidanlar sağlamak gibi etkenler bulunmaktadır.

   Bademin Faydaları Nelerdir?

   Etkileyici bir besin olan bademin faydaları genel olarak şunlardır:

   • Badem Kalp Krizi İle Beraber Olası Kalp Sorunlarını Önler

   Bademin temel kimyasal bileşenlerinden her ikisi de kalbin sağlığını destekleyen ve çeşitli kardiyovasküler semptomların gelişmesini engelleyen iyi düzeydeki tekli doymamış yağ asitleri ve antioksidanlardır. Badem özellikle de iltihabı azaltmak, arter sağlığını arttırmak için R vitamini ile birlikte çalışan antioksidan flavonoidler ve bitki bazlı elementler sağlar. Badem ayrıca, bakır, kalsiyum, arginin, magnezyum, manganez ve potasyum içeren kalp sağlığını destekleyen anahtar besinlerden oluşur. Yapılan araştırmalar, bademin özellikle de yüksek kolesterol ve diyabeti olan insanlarda sürekli olarak kötü (LDL) kolesterol düşürücü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Arter duvarlarında hasar meydana gelmesini önlemeye ve zararlı plakların oluşumuna karşı da korumaya yardımcı olur. Bademin faydaları, bu süper besini aynı zamanda sağlıklı kan basıncı ve kolesterol düzeylerini desteklemek için mükemmel bir gıda yapar. Ayrıca kilo alımı ve obeziteyle mücadele etmesinin yanı sıra kalp krizi ve felç ile bağlantılı ana risk faktörlerinin meydana gelmesini azaltır.

   • Badem Kemik Sağlığını Geliştirir

   Bademin içeriğinde bulunan birçok mineralden biri olan fosfor, kemikler ile dişlerin gücü ve dayanıklılığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Aynı zamanda önemli bir sorun olan osteoporoz sorununa benzer yaş ilerlemesine bağlı sorunların başlamasını da önleyebilir.

   • Badem Bağışıklığı Kuvvetlendirir

   Bağışıklık sisteminin gücünü arttırdığı ve çeşitli sağlık sorunları ile beraber hastalıkları uzak tutma yeteneğini geliştirdiği bilinen mükemmel bir alkali malzeme kaynağıdır. E vitamini ayrıca, vücut üzerindeki serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan ve böylelikle olası kronik sorunların gelişme riskini azaltan güçlü bir antioksidandır.

   • Badem Mükemmel Bir Cilt Bakım Ürünüdür

   Doğrudan bademden elde edilen badem yağı, cildi doğal bir şekilde besler. Faydalı minerallerin ve E vitamininin var olması bademden elden edilen yağın, cilt bakımı için harika bir alternatif haline getirir. Badem yağı masajları genellikle yeni doğan bebekler için tavsiye edilirken, cildi iyileştirici özellikleri nedeniyle de bazı sabunlara badem sütü eklenir.

   • Badem Enflamasyonu (İltihap) Azaltır

   Bu önemli besin, her ikisi de vücutta iltihabı en aza indirmeye yardımcı olan linolenik ve linoleik asitler olmak üzere iki çok önemli yağ asidi içerir. Bu sorun, birçok insanın yaşadığı yaygın bir durumdur. Bademde var olan yağ asitleri ayrıca, saç ile beraber cildi onarır.

   • Badem Enerji Üretimini Arttırır

   Bademde bulunan bakır, manganez ve riboflavin, metabolik hız ile birlikte enerji üretimine de yardımcı olur. Bunun için gün içerisinde bir avuç badem tüketilmesi önerilir.

   • Badem Kanser Oluşumunu Engeller

   Badem, gıdaların kolondan hareketini arttırır. Böylece herhangi bir kalıntı kalmaz ve bunun sonucunda ise kolon kanseri engellenmiş olur. Uzmanlar, lif açısından zengin diyetler ve daha düşük kolon kanseri riski arasındaki bağlantı hakkında kapsamlı bir araştırma yürütmüştür.

   • Badem Gebelik İçin Oldukça Etkilidir

   Bu besin, bebeklerde doğum kusurları insidansını azaltmaya yardımcı olan folik asit açısından zengindir. Ayrıca, hücre ve doku oluşumuna yardımcı olarak sağlıklı bir şekilde büyümesini de teşvik eder. Uzmanlar, genel olarak bebekleri sağlıklı tutmak için hamileler için folik asit önerir veya reçete eder.

   • Badem Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

   Badem, kilo vermeye çalışanlar için mükemmel bir seçenektir. Badem çok fazla doymamış yağ içerir. Bu durum da açlık panglarını doyurur ve ne olursa olsun fazla yememeye yardımcı olur. Bademdeki diyet lifi, yalnızca az miktarda tüketilmesine rağmen, uzun süre daha dolgun hissetmenizi sağlar. Yapılan araştırmalar, düşük kalorili ve badem açısından zengin bir diyetin obez insanlar için mükemmel olduğunu, çünkü bu besinin, insanların aşırı kiloları daha hızlı atmalarına yardımcı olduğunu gösteriyor. Eldeki çalışmalar, bademi düzenli bir şekilde (haftada en az iki defa önerilir) tüketen insanların, hiç tüketmeyen ya da nadiren badem tüketenler ile kilo dalgalanmaları yaşayanlara oranla ideal kilolarını koruma düzeylerinin daha büyük olduğunu doğrulamaktadır.

   • Badem Kan Şekeri Düzeylerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

   Badem, az karbonhidrat içerir. Ancak protein, lif ve sağlıklı yağlar bakımından oldukça zengindir. Bu özellik bademi, şeker hastaları için ideal bir seçenek haline getirir. Magnezyum, kan şekeri yönetimine yardımcı olarak vücudun işlevlerinde yer alan önemli bir mineral olarak bilinir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen magnezyum alımı gün içerisinde ortalama olarak 300 ile 450 miligramdır. Az miktarda badem, bu ölçünün yaklaşık olarak %50’sini sunar.

   • Badem Kabızlık Oluşumunu Önler

   Lifle dolu olduğu için badem, kabızlığı önlemeye de yardımcı olur. Sindirim sürecini hızlandırmak için badem tüketirken çok fazla su içmek en iyisidir.

   • Badem Beyin Sağlığını Geliştirir

   Badem, insan beyninin gelişmesine ve sağlığına yardımcı olan çeşitli besin maddelerinin mükemmel bir kaynağıdır. Daha yüksek entelektüel düzeylerle bağlantılıdırlar ve uzun zamandır yapılan çalışmalara göre büyüyen çocuklar için de önemli bir besin öğesi olarak görülmektedir. L-karnitin ve riboflavin, bademlerde bulunur. Bu iki madde, beyin aktivitesini arttırdığı ve ayrıca Alzheimer’ların oluşumunu azalttığı gösterilen iki temel beyin besinidir.

   • Badem Vücuda Çok İhtiyaçlı Antioksidanlar Sağlar

   Badem, harika bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, vücudu hücrelerde bulunan moleküllere zarar verebilen ve kanser gibi yaşlanma ile sağlık sorunlarını hızlandıran sindirim stresine karşı yüksek oranda korur yardımcı olur. Bu sebeple beyazlatılmış olanlardan ziyade kabuğu sağlam olan bademlerin seçilmesi gerekir. Sonuç olarak badem, harika bir kuru meyve olarak kabul edilir ve günlük diyetinize dahil etmeye başlamanız şiddetle tavsiye edilir. Bademleri yemeğinize entegre etmenin de birkaç yolu vardır. Bademi salatalara, şekersiz çöreklere ve yemeklere ekleyebilirsiniz.

   Bademin Zararları Nelerdir?

   Her besin gibi badem de aşırı oranda tüketildiği zaman bazı yan etkilere neden olabilir. Çok aşırı oranda badem tüketmek, şişkinliği ve kabızlığa neden olabilir. Çünkü bademdeki lif oranı oldukça yüksektir. Eğer vücut, aşırı oranda life alışkın değilse mide de sorun çıkarabilir. Tüm bunlarla beraber sindirim kolaylaştırmak ve mide sorunlarını gidermek için badem yenildikten soran bol su içilmelidir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.